یکی از تاثیر گذار ترین مهارت های زبان انگلیسی، توانایی در مکالمه است. همه ما می‌خواهیم مکالمه مون رو قوی کنیم اما برای بیشتر از ما مانع هایی برای تقویت زبان محاوره ای وجود داره.

برای اینکه بتونیم مکالمه انگلیسی رو تقویت کنیم بهترین کار اینه که با یک انگلیسی زبان صحبت کنیم اما خب همه ما این گزینه رو نداریم.

  • اگر کسی را نشناسیم که انگلیسی صحبت کنه چی؟
  • اگر وقتشو نداشته باشی چی؟
  • اگر اعتماد به نفس کافی برای تمرین با یک انگلیسی زبان برای تقویت مکالمه نداشته باشی چی؟
  • تو این وضعیت چجوری میتونی انگلیسی محاورت رو تقویت کنی؟

جای نگرانی نیست و هنوز هم میتونی مکالمه انگلیسی رو تقویت کنی حتی اگه کسی رو نداشته باشی که بخوای باهاش حرف بزنی. با ما و ۱۴ راه برای تقویت زبان محاوره ای همراه باش.

۱۴ روش باورنکردنی برای تقویت زبان محاوره ای (بدون وجود کسی)

۱) به انگلیسی فکر کن

بعضی وقتا دشوارترین چیزی که توی مکالمه انگلیسی وجود داره خود زبان انگلیسی نیست، بلکه اون مدلی که تو داری راجع بش فکر می کنیه!

اگه تو موقع حرف زدن به زبان مادری فکر کنی و بد شروع کنی به انگلیسی حرف زدن، همش این وسط داری بین دو تا زبان ترجمه انجام میدی. خود ترجمه کردن کار آسونی نیست حتی آدم هایی که دو یا سه تا زبان مسلط هستن وقتی می خوان که بین این دوتا زبان رابط پیدا کنن دچار مشکل میشن.

۱۴ روش باورنکردنی برای تقویت زبان محاوره ای (بدون وجود کسی)

بهتره هر جایی و هر زمانی که میتونیم به انگلیسی فکر کنیم . وقتی که داریم کار های روزمره انجام میدیم یا میخوایم تصمیم بگیریم که چه غذایی رو سفارش بدیم، از انگلیسی استفاده کنیم.  وقتی میخوایم معنی کلمه ای رو از دیکشنری پیدا کنیم از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنیم.  اینجوری دیگه لازم نیست که از زبان مادری کمک بگیریم و کلمه ها رو ترجمه کنیم.

۲) با خودت حرف بزن

هر وقت که تو خونه تنها هستی یا هرجای دیگه میتونی با اون کسی که از همه بیشتر دوستش داری انگلیسی حرف بزنی.

کی بهتر از خودت؟

اگر به انگلیسی داری فکر می کنی سعی کن که فکرت رو بلند بلند بگی یا چیزی که داری میخونی رو بلند بخون این تمرین هرجا جواب میده حتی اگر کسی رو دوروبرت نداری که اشتباهات رو برات درست کنه، همین که داری بلند بلند حرف می زنی بهت کمک میکنه که موقع انگلیسی صحبت کردن احساس راحتی بیشتری داشته باشی.

۳) از آینه استفاده کن

هر وقت که میتونی چند دقیقه از وقتت رو در روز به این اختصاص بده که جلوی آینه بایستی و صحبت کنی. یک موضوع انتخاب کن ۲ تا ۳ دقیقه زمان بذار و فقط حرف بزن. هدف از این تمرین اینه که به حرکت دهان و صورت و body language (زبان بدن) توجه کنی وقتی داری حرف میزنی.

۱۴ روش باورنکردنی برای تقویت زبان محاوره ای (بدون وجود کسی) 
talking in the mirror

از طرف دیگر وقتی جلو آینه صحبت می کنی انگار داری با فرد دیگه حرف میزنی پس میتونی وانمود بکنی که داری با یکی از دوستات راجع به یک موضوعی بحث میکنی.  در کل ۲ تا ۳ دقیقه فقط حرف بزن حتی یه لحظه هم مکث نکن. اگر به کلمه ای برخوردی که معنی اون رو نمیدونستی، سعی کن کلمه مورد نظرتو با یک فهموم و توضیح دیگه منتقل کنی. حتماً بعد از پایان تمرین، کلمات و جملاتی که بلد نبودی رو تو دیکشنری یا یک منبع مناسب چک کن.  وقتی این روش را امتحان بکنی این طوری می فهمی که کدوم کلمه ها وجمله هایی هستند که باهاشون مشکل داری و میتونی این مشکل را سر فرصت برطرف کنی.

۴) روی روان صحبت کردن انگلیسی تمرکز کن تا گرامر و ساختار

وقتی که داری انگلیسی حرف میزنی چقدر مکث میکنی؟

هر چی که بیشتر مکث داشته باشی اعتماد به نفست پایین تر میاد و حس راحتی که موقع حرف زدن داری هم به مراتب کمتر میشه. از تمرین آینه استفاده کن با این شرط که از مکث و فکر کردن به کلمات خود داری کنی. مطمئنا اگر این کار رو بکنی همه کلمات و جملات کاملا صحیح نخواهند بود و به همین دلیل هدف در اینجا روی روان صحبت کردنه نه درست صحبت کردن!
هرچند تو میتونی بعد از اون زمانی که برای صحبت کردن قائل شدی به گرامر ها و منابعت مراجعه کنی تا ساختار درست جمله رو در بیاری و یاد بگیری و تقویتش کنی.

۵) از Tongue Twisters یا همان زبان پیچ ها استفاده بکن

Tongue Twisters یسری کلماتی هستن که اگر بخوای اون هارو پشت هم بگی خیلی سخته:
“.The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday”
حالا سعی کن این هارو چند بار پشت هم بگی، اصلا کار ساده‌ای نیست. بازی‌های کلامی مثل این کمک می‌کنن زبان در دهانتون در جای درستی قرار بگیره و اینکه چطور یک کلمه را درست تلفظ کنی.

نمونه هایی از این Tongue Twister هایی که بهت کمک می کنه که روی تلفظ تمرین و تمرکز کنین:

I wish to wash my Irish wristwatch

Near an ear, a nearer ear, a nearly eerie ear

Eddie edited it

Good blood, bad blood (x3)

Four fine fresh fish for you

۶) گوش و تکرار کن

تا حالا شده که بری سریال یا فیلمی تو یوتوب رو به زبان انگلیسی ببینی؟ میدونی این کار چه تاثیر فوق العاده ای روی صحبت کردنت داره؟ کاری که میتونی بکنی اینه که بخش کوتاهی از سریالو انتخاب کن و خط به خط باهاش تکرار کن. سعی کن تون و لحنش و حتی لهجه اون رو تقلید کنی. اصلا مهم نیست اگر کلمه ای یادت رفت چیزی که مهمه اینه که به حرف زدن ادامه بدی که سعی کنی تا جایی که ممکنه مدل حرف زدنت شبیه کسی باشه که داره توی سریال انگلیسی حرف میزنه.

۷) به استرس در کلمات توجه کن

توی انگلیسی کلمه ها و جمله ها استرس دارن. استرس یعنی وقتی میخوای کلمه رو تلفظ کنی، اون بخش از کلمه رو با تاکید بگی. برای اینکه بتونی استرس کلمات و جملات رو پیدا کنی باید به کسی که زبان مادریش انگلیسیه و به رعایت کردن استرس در جملاتش خوب گوش بدی.
وقتی کلمه ای جدید رو در دیکشنری سرچ کردی، به تلفظ اون نگاه کن. بخش های کلمه (syllables) از هم جدا هستن و پشت بخشی که استرس وجود داره علامت [ ‘ ] قرار گرفته شده.

۱۴ روش باورنکردنی برای تقویت زبان محاوره ای (بدون وجود کسی)
stress on words

پس با دونستن استرس در کلمات و جملات اون هارو استفاده کن. این کار باعث تقویت زبان محاوره ای میشه و حتی سبب از بین رفتن سو تفاهم ها در انگلیسی میشه. از این بابت که در بعضی کلمات اگر استرس رو روی جای نامناسبی بذاری مثل:

ADdress و adDRESS 
ADdress به جای فیزیکی که کسی در اونجا زندگی میکنه میگن (ادرس و نشانی)
adDRESS به خطاب کردن گروهی میگن

باید به گوش هاتون عادت بدین چجوری باید استرس رو توی جملات و کلمات پیدا کنه 

۸) آهنگ‌های انگلیسی بخون

آهنگ‌های انگلیسی مورد علاقت رو پلی بکن و باهاش شروع بکن به خوندن. این روش حتی از لحاظ علمی ثابت شده که آهنگ خوندن به زبانی که میخوای یاد بگیری خیلی تو یادگیری اون زبان بهت کمک میکنه.حالا مثلا اگه خواننده مورد علاقت Taylor Swift یا Jason Mraz هستش، میتونی اون آهنگ رو پلی کنی یا حتی اگر هم خواستی که خودتو بیشتر به چالش بکشی میتونی آهنگای رپ گوش کنی.

۱۴ روش باورنکردنی برای تقویت زبان محاوره ای (بدون وجود کسی)

خوبی آهنگ رپ گوش کردن برای تمرین انگلیسی اینه که کلمه ها اغلب یه جوری گفته میشن که مثل جمله های عادی هستن اما از طرف دیگه رپر ها یه ریتم و سرعت خیلی سریع و تندی رو در واقع استفاده می کنن موقع خوندن و وقتی که گوش میدی ممکنه که بعضی از کلمه ها اصلا نفهمی معنیشون چی میشه. اما اگه بتونی سرعتت رو با سرعت یه رپر موقع خوندن همسان بکنی، مطمئنا توی روند روان صحبت کردنت خیلی جلو میوفتی.

۹) ساختارهای کلمه ها رو یاد بگیر

یکی از راه های تقویت زبان محاوره ای اینه که ساختار کلمه رو موقعی که داری یک کلمه جدید میخونی، باهاش یاد بگیری. یسری از تمرینا هستن که قبل ازینکه حتی شروع به حرف زدن کنی باید انجام بدی. اون اینه که اگه بیای تو فرم های مختلف کلمه ها رو یاد بگیری، خیلی توی صحبت کردن بهت کمک میکنه.

مثلاً اگه تازه کلمه write به معنی نوشتن رو یاد گرفتی باید بری کنارش کلمه هایی مثل wrote و written رو هم یاد بگیری که اینها فرم های گذشته و Past Participle فعل write هستن.
لیستی از افعال بی قاعده یا Irregular verbs
اینکه چجوری یه کلمه رو تو جای درستش داخل جمله استفاده بکنی، خیلی مهمه. این دانش به تو موقع صحبت کردن کمک زیادی میکنه. وقتی که میخوای کلمه های مختلف رو استفاده بکنی دیگه نیازی نیست که خیلی وقت بذاری و بهش فکر بکنی چون دقیقا میدونی اون کلمه چیه.

۱۰) عبارت یاد بگیر نه کلمه

یک راه خیلی خیلی خوب برای تقویت زبان محاوره ای اینه که عبارت یاد بگیری نه فقط کلمه کلمه. ممکنه وقتی که داری حرف میزنی از گرامر درست و واژگان درست استفاده بکنی اما یه انگلیسی زبان که زبان مادریش انگلیسی هستش هیچوقت شاید اون مدلی که تو حرف میزنی، حرف نزنه.
مثلاً میتونی بگی “?How do you feel today” یعنی امروز حالت چطوره ولی یه انگلیسی زبان ممکنه بگه How are you doing یا اینکه What’s up. این کلمه ها و اصطلاحا باعث میشه که موقعی که حرف میزنی، انگلیسیت خیلی طبیعی تر به نظر بیاد. لیستی از اصطلاحات رایج با معنی

۱۴ روش باورنکردنی برای تقویت زبان محاوره ای (بدون وجود کسی)
idioms

۱۱) کلمه هایی که بیشتر استفاده می کنی رو بهتر یاد بگیر

یه وقتی بذار و به این دقت کن که توی زبان مادریت چجوری صحبت می‌کنی کدام کلمه ها و عبارت ها هستن که تو بیشتر از بقیه ازشون استفاده میکنی بعدش یاد بگیر که چه جوری این کلمه ها و عبارت هایی که تو طول روز به زبان مادریت زیاد به کارت میاد رو چجوری به انگلیسی بگی.

اینکه اونارو به انگلیسی یاد بگیری و چه جوری به انگلیسی بتونی اونارو راحت بیان بکنی کمک به تقویت زبان محاوره ای میکنه.

۱۲) برای موقعیت های خیلی خاص خودت را آماده بکن

آیا داری انگلیسی را برای دلیل خاصی یاد میگیری؟ مثلا میخوای انگلیسی یاد بگیری که توی کار مثل کمپانی که همه انگلیسی حرف میزنن به کارت میاد، استفاده بکنی؟
خب اگه هدفت اینه که باید بری ببینی که توی مصاحبه کاری چه انگلیسی‌ای به دردت میخوره و چجوری باید انگلیسی حرف بزنی. یا اینکه نه شاید داری انگلیسی یاد میگیری که مثلا توی کشور انگلیسی زبان دوست پیدا کنی خب اونموقع باید بری یه مدل دیگه از انگلیسی رو یاد بگیری. قبل از اینکه به جایی برسی که بخوای انگلیسی حرف بزنی، میتونی قبلش تمرین بکنی که چی میخوای بگی.

۱۴ روش باورنکردنی برای تقویت زبان محاوره ای (بدون وجود کسی)

اگه میخوای بری تو یه رستوران باید ببینی که توی رستوران چه مدل انگلیسی به کار برده میشه چه حرف‌هایی زده میشه چه سوالایی ممکنه مثلا گارسون ازت بپرسه سعی کن که مثلا عبارت هایی مربوط به غذا سفارش دادن و منو و این چیزارو یاد بگیری اینطوری وقتی که تو اون موقعیت قرار می‌گیری احساس آمادگی بیشتری داری و این آمادگی باعث میشه که اعتماد به نفستم بره بالا.
اصطلاحات مربوط به سفر

۱۴) کاملا ریلکس باش

وقتی که داری یاد میگیری که چجوری انگلیسی روان صحبت کنی این ‌خود تو هستی که میتونی خیلی به خودت کمک بکنی یا اینکه نه جلوی اون پیشرفتتو بگیری خب البته ک این کار خیلی سختیه اما اصلاً نباید نگرانی داشته باشی.
فقط تا میتونی ریلکس باش اگه ی جایی گیر کردی یا گیج شدی یه نفس عمیق بکش و دوباره شروع کن اگه دوست داشتی آروم تر حرف بزن بعضی وقتا مکث کن و راجب جمله بعدی که می خوای بگی فکر کن. هر کاری که میشه انجام بده تا وقتی که داری انگلیسی حرف میزنی کاملا احساس راحتی داشته باشی.

مکالمه از اهمیت زیادی برای زبان آموزان برخورداره و این باعث میشه هر روز راه های زیادی برای تقویت زبان محاوره ای پیدا بشه. دوره های مکالمه ۲۴talk با سه سطح مختلف به صورت فشرده و نیمه فشرده باتوجه به خواست شما، با تعیین سطح و مشاوره رایگان میتونه مثل میان‌بری باشه در دل یادگیری طولانی و فرسایشی با روش های قدیمی. با دیدن از بخش دوره ها و مقالات آموزشی در منوی اصلی میتونین اطلاعات بیشتری از دوره های مختلف آکادمی آنلاین آموزش زبان ۲۴talk کسب کنین.