مهارت Paraphrase کردن برای گرفتن بهترین نمره در آزمون آیلتس IELTS یک مهارت حیاتی است. به بیان ساده، Paraphrase کردن یعنی یک جمله را با کلمات متفاوت اما هم معنی یا با ساختار گرامری متفاوت بیان کردن. در فارسی این مهارت به بازنویسی یا مشابه نویسی ترجمه شده است. با ما همراه باشید تا با مهارت Paraphrasing که کلید موفقیت در آیلتس IELTS است، آشنا شوید.

از مهارت Paraphrasing بازنویسی در هر چهار بخش اصلی آزمون آیلتس IELTS استفاده می‌شود: ریدینگ Reading، لیسنینگ Listening ، رایتینگ Writing و اسپیکینگ Speaking

عناوینی که در این مقاله خواهید خواند:
استفاده از Paraphrasing در چهار بخش آیلتس
روش‌های Paraphrasing
۵ قدم کلیدی برای Paraphrasing

استفاده از مهارت Paraphrasing در ریدینگ

بازنویسی کردن مهارت بسیار مهمی برای آزمون آیلتس است. زیرا در این آزمون ، تقریبا در همه ی بخش‌ها با paraphrase ها روبرو خواهید شد. به عنوان مثال ، در بخش خواندن بسیار بعید است که شما هم در جمله ی سوال و هم در متن ریدینگ کلمات یکسانی را مشاهده کنید.

استفاده از مهارت Paraphrasing در لیسنینگ

در بخش لیسنینگ آیلتس IELTS Listening ، قبل از شروع هر فایل صوتی ، حدود ۴۵ ثانیه زمان خواهید داشت. در این مدت ، متن سوال ها را در اختیار دارید و باید سوال ها را بخوانید تا بتوانید موضوعی را که قرار است گوش دهید، پیش بینی کنید. اما مشکل اینجاست که فقط چند کلمه که در متن سوال استفاده شده است را در فایل صوتی خواهید شنید چون جملات استفاده شده در فایل صوتی عمدتا به صورت Paraphrase یا کلمات مترادف هستند.

استفاده از مهارت Paraphrasing در اسپیکینگ

در بخش اسپیکینگ تمام تلاشتان را باید بکنید تا ممتحن را تحت تاثیر قرار دهید. یک روش برای ثابت کردن توانایی مکالمه ی خود استفاده از مهارت Paraphrasing است. اگر این مهارت را بلد نباشید یا ندانید چطور از کلمات مترادف استفاده کنید به دردسر می افتید! چون اگر یک کلمه یا ساختار را مدام استفاده کنید، اعصاب ممتحن خود را به هم می ریزید و این مسئله می تواند روی نمره ی شما تاثیر بدی بگذارد.

استفاده از مهارت Paraphrasing در رایتینگ

مهارت Paraphrasing اهمیت ویژه ای در بخش رایتینگ دارد ، خصوصا در اولین پاراگراف مقاله ی شما. زیرا در این پاراگراف ، شما باید جمله ای را بنویسید که جمله ی سوال را تکرار کند و این تکرار درواقع همان عملیات بازنویسی صورت سوال است.

نقل قول غیر مستقیم یا مشابه نویسی

به مثال‌های زیر توجه کنید:

جمله اصلی  Her life spanned years of incredible change for women as they gained more rights than ever before
جمله پارافریزشده She lived through the exciting era of women’s liberation
جمله اصلی Symptoms of influenza include fever and nasal congestion
جمله پارافریزشده A stuffy nose and elevated temperature are signs you may have the flu
جمله اصلی While I understand where you’re coming from, and truly respect your opinion, I wish you would express yourself more clearly, like Clara does
جمله پارافریزشده I understand where you’re coming from and respect your opinion, but I wish you would be more like Clara and express yourself more clearly

نکات British Council درمورد ۶ روش کاربردی مهارت Paraphrasing بازنویسی در آیلتس IELTS:

تماشای ویدیو در یوتوب

از چه روش‌هایی برای Paraphrasing می‌توان استفاده کرد؟

۱- استفاده از کلمات مترادف و متضاد

یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای مهارت Paraphrasing یا بازنویسی در آیلتس IELTS استفاده از کلمات هم معنی یا Synonyms برای جایگزین کردن کلمات قبلی است. به مثال زیر توجه کنید:

جمله اصلی The older citizens were honored with a parade for those once in the military
جمله پارافریزشده Senior citizens were honored with a march for veterans

در مثال بالا از کلمات هم معنی زیادی استفاده شده است:

older citizens → senior citizens
a parade → a march
those once in the military → veterans.

مهارت Paraphrasing کلید طلایی موفقیت در آزمون آیلتس

روش دیگر استفاده کردن از کلمات متضاد است. به مثال زیر توجه کنید:

جمله اصلی The exam was one of the hardest this term
جمله پارافریزشده Paraphrased with antonym: The exam was far from being easy

۲- تغییر دادن ساختار و گرامر جمله

شما می‌توانید با تغییر دادن در ساختار جمله مانند تغییر جمله مجهول به معلوم و یا برعکس جمله مورد نظر را paraphrase کنید. به مثال زیر توجه کنید:

جمله اصلی Puppies were adopted by numerous kind souls at the puppy drive
جمله پارافریزشده Many kind souls adopted puppies during the puppy drive
مهارت Paraphrasing کلید طلایی موفقیت در آزمون آیلتس | جمله پارافریزشده: Many kind souls adopted puppies during the puppy drive.

۳- تغییر در Part of speech کلمات

شما می‌توانید نقش کلمه مورد نظر را در جمله عوض کنید مثلا اگر کلمه مورد نظر صفت است آن را به قید تبدیل کنید، اگر اسم است به فعل و… به مثال زیر توجه کنید:

جمله اصلی The boy quickly ran across the finish line, seizing yet another victory
جمله پارافریزشده The quick boy seized yet another victory when he ran across the finish line
مهارت Paraphrasing کلید موفقیت در آیلتس IELTS

۴- تغییر در ترتیب کلمات

تغییر ترتیب کلمات یا جمله یک روشی مطمئن‌ در مهارت Paraphrasing یا بازنویسی در آیلتس IELTS است اما همیشه تصمیم گیری درمورد این‌که جای کدام کلمات را تغییر دهیم آسان نیست و وقتی کلمه‌ای را جابجا می‌کنیم معمولا نیاز داریم تا کلمات دیگری را نیز جابجا و کم یا اضافه کنیم تا معنی جمله تغییر نکند و جمله از لحاظ گرامری صحیح باشد. یک روش نسبتا آسان برای جلوگیری از اشتباه این است که اگر جمله‌ی اصلی دو یا بیشتر از دو جمله واژه یا همان Clause دارد، ترتیب Clause ها را تغییر دهیم. به مثال زیر توجه کنید:

جمله اصلی If they have some help, most people can paraphrase effectively, However, practice is important because paraphrasing is difficult
جمله پارافریزشده Most people can paraphrase effectively, if they have some help, paraphrasing is difficult however, so practice is important
مهارت Paraphrasing کلید طلایی موفقیت در آزمون آیلتس | جمله پارافریزشده: Most people can paraphrase effectively, if they have some help, paraphrasing is difficult however, so practice is important.

از روش‌های Paraphrasing چند بار می‌توانیم استفاده کنیم؟

شما می‌توانید این روش‌ها را هرچند بار که می‌خواهید به صورت مستقل یا با یکدیگر استفاده کنید اما حتما باید از روشی استفاده کنید که ۱۰۰% از صحت آن مطمئن هستید.

در زیر به ۵ قدم مهم و کلیدی برای Paraphrasing یا خلاصه کردن جمله یا متن اشاره می‌کنیم:

۱) متن یا جمله را بارها و بارها بخوانید تا مفهوم اصلی آن را به خوبی متوجه شوید.
۲) مفاهیم کلیدی را یادداشت کنید.
۳) بدون اینکه به متن یا جمله اصلی نگاهی بیاندازید نسخه خودتان را از آن متن یا جمله بنویسید.
۴) سپس متن یا جمله پارافیز ( خلاصه) شده خود را با متن یا جمله اصلی مقایسه کنید و تغییراتی را برای شبیه شدن آن به متن یا جمله اصلی انجام دهید.
۵) به منبعی که آن ایده را برای Paraphrasing یا خلاصه کردن جمله یا متن پیدا کردید استناد کنید.

دقت داشته باشید که تسلط کافی بر روی مهارت paraphrasing نمره شما را در همه‌ی بخش‌های آزمون‌های بین المللی آیلتس و تافل به طرز چشم گیری افزایش می‌دهد. بدین منظورشما باید همان مطلب را به شکل دیگری منتقل کنید یا به عبارتی یک جمله را به گونه‌ای باز نویسی کنید که همان معنی را با لغاتی متفاوت منتقل کند و این امر تنها با تمرین زیاد محقق خواهد شد.

امیدورام مقاله مهارت Paraphrasing یا بازنویسی در آیلتس IELTS براتون مفید بوده باشه.

یادتون باشه که مهم ترین نکته برای موفقیت در آزمون آیلتس تمرین و تمرین و تمرینه! برای تمرین هم می تونی از منابع رایگان آیلتس استفاده کنی و به طور خودآموز خودت رو برای امتحان آماده کنی؛ یا در کنارش از راهنمایی های اساتید آیلتس استفاده کنی که دوره های زیادی برای تدریس دیدن و با آزمون دهنده های زیادی کار کردن و کلی تو این مسیر تجربه دارن. شک نکن که استفاده از تجربه های باارزش اون‌ها میتونه تو رو خیلی سریع تر و بی دردسرتر به هدفت برسونه.

برای راهنمایی بیشتر به دوره آمادگی آیلتس آموزشگاه زبان انگلیسی ۲۴talk سر بزن.

مقاله های مرتبط: