کل آزمون آیلتس یه کابوسه اما بخش اسپیکینگ اش یه کابوس دیگه است! اگه تو هم جزو اون دسته از آدمهایی هستی که به این معتقدند که بخش اسپیکینگ آیلتس یا از بقیه بخش ها سخت تره یا هرکاری میکنی نمی تونی نمره بالایی از این بخش بگیری و نمیدونی مشکل کجاست، تو این مقاله با ۵ راه سریع و ساده آشنا میشی که اگه بهشون عمل کنی حتما میتونی از اسپیکینگ آیلتس Speaking IELTS نمره ۷ یا حتی بالاتر بگیری.

اگه داری خودت رو برای خوندن آیلتس در خانه آماده می کنی این ۵ راه بهت نشون میده که تا الان درمورد چه مواردی داشتی اشتباه فکر می‌کردی و چرا با اینکه کلی تمرین کرده بودی و لغت یاد گرفته بودی باز هم ممتحن دلش نخواست نمره ای که لیاقتش رو داشتی بهت بده! تمرکز روی این نکات بهت کمک میکنه که خیلی راحت تر از قبل نمره ۷ اسپیکینگ آیلتس IELTS Speaking یا حتی بالاتر بگیری!

قبل از اینکه بری سراغ این ۵ نکته، یه چیز رو یادت باشه که ممتحن نمره ای که بهت میده رو بر اساس این چهار معیار تنظیم میکنه:

PronunciationVocabularyGrammarFluency and Coherence
تلفظلغتگرامرروانی و انسجام
 1. Fluency and Coherence :
  Fluency یعنی توانایی روان صحبت کردن و Coherence یعنی نشان دادن همبستگی و پیوستگی و ارتباط چیزهایی که درمورش صحبت کی میکینی. این دو مورد ساختار کلی اسپیکینگ ات رو تعیین میکنه.
 2. Grammar :
  توجه به گرامر زبان انگلیسی که در ساختار اسپیکینگ ات به کار برده میشه. اگه جملاتی که به کار می بری از لحاظ گرامری مشکل داشته باشه روی نمره ات تاثیر میذاره.
 3. Vocabulary:
  لغاتی که در این ساختار به کار می بری خیلی مهمه. هرچی این لغت ها از سادگی فاصله بگیرن نمره ات بهتر و بهتر میشه.
 4. Pronunciation:
  حواست باشه که تلفظ (pronunciation) با لهجه (accent) بحثش جداست. در آزمون آیلتس به لهجه شما نمره ای تعلق نمی گیره (البته میتونه ممتحن رو تا یه حدی تحت تاثیر قرار بده!) اما تلفظ دقیق و صحیح کلمه ها خیلی مهمه.

چطور نمره ۷ اسپیکینگ آیلتس IELTS Speaking بگیریم؟

۱) لبخند بزن و خودت باش

دختر بکگراند صورتی صحبت کردن با بلندگو - اسپیکینگ آیلتس اسپیکینگ آیلتس IELTS Speaking

همین‌طور که از عنوان این بخش مشخصه، این بخش مربوط به حالت روانی شما در حین آزمون صحبت میکنه. متاسفانه خیلی از کسانی که برای آزمون آیلتس میرن، خیلی توی بخش اسپیکینگ عصبی هستن و این عصبی بودن روی مهارت صحبت کردنشون تاثیر خیلی بدی میذاره. وقتی استرس داشته باشی ممکنه مثل یه آدم آهنی حرف بزنی و توی صدات هیچ حس و هیجان لازم نباشه و این خیلی بده! اگه به لحن صدات موقع حرف زدن دقت نکنی ممکنه نمره ی کاملی از بخش Pronunciation (تلفظ) نگیری. پیش اومده که همه ی موارد رعایت شده اما لحن و تُن صدا مناسب نبوده و اینجوری نمره speaking IELTS به ۵ کاهش پیدا کرده.

اگر می‌خوای بخش Pronunciation امتحان speaking آیلتس رو به نمره ۷ و بالاتر برسونی همیشه به یاد داشته باش که لبخند بزنی و سعی کنی صدات همراه با احساس باشه. باید موقع حرف زدن تلاش کنی احساساتت رو توی کلمات نشون بدی و این همون مقوله ی جذاب intonation است: یعنی صدا رو نسبت به اهمیت چیزی که داری بیان میکنی بالا و پایین کنی. و این چیزیه که اون شخص مصاحبه کننده دنبالش هست و اگه درست رعایت شده باشه حتما روی نمره ات تاثیر خیلی خوبی میذاره.

۲) خوب به سوال‌ها دقت کن

چطور نمره 7 اسپیکینگ آیلتس بگیریم؟Know what the examiner wants

قبل از اینکه شروع کنی به حرف زدن خوب دقت کن که ممتحن دقیقا دنبال چه جوابیه. اگه درست و کامل به چیزی که ممتحن می خواد بشنوه جواب بدی شک نکن که خیلی راحت نمره ی این قسمت رو ازش می گیری. یادت باشه که بخش اسپیکینگ محدودیت زمانی داره و زمان برای همه با ارزشه. پس موقع صحبت کردن فقط درمورد چیزهایی حرف بزن که ممتحن وقت گذاشته که بشنوه.

حتما این فایل PDF مربوط به معیارهای نمره دهی بخش اسپیکینگ آیلتس که از خود سایت رسمی IELTS گرفته شده رو مطالعه کن تا دستت بیاد چه مواردی برای ممتحن مهمه و برای گرفتن نمره ۷ اسپیکینگ آیلتس IELTS Speaking موثره.

ترفند ساده برای گرفتن نمره ۷ speaking آیلتس IELTS

تسلط کامل روی این بخش شاید یه کم دشوارتر از موارد دیگه به نظر برسه اما جای هیچ نگرانی نیست! داشتن یه معلم یا راهنمای باتجربه آیلتس خیلی می تونه تو این مسیر بهت کمک کنه. اساتید آیلتس دوره های زیادی برای تدریس دیدن و با آزمون دهنده های زیادی کار کردن و کلی تو این مسیر تجربه دارن. شک نکن که استفاده از تجربه های باارزش اونها میتونه تو رو خیلی سریع تر و بی دردسرتر به هدفت برسونه.

۳) از لغات جالب و باحال استفاده کن

Use interesting vocabulary

اگه نمره ۷ به بالا تو بخش لغات اسپیکینگ آیلتس IELTS Speaking می خوای بدون که راهی جز استفاده از لغات جالب و باحال نداری! حالا می پرسی لغت باحال چه لغتیه؟ منظور همون اصطلاحات (idioms) و کلمات عامیانه (slang) است.

برای مطالعه بیشتر: ۵۰ اصطلاح عامیانه و روزمره در مکالمات زبان انگلیسی

در کل باید گفت که ممتحن منتظره ببینه تو از چه کلمه هایی استفاده میکنی که تو کتاب های درسی پیدا نمیشه. در بخش اول و دوم اسپیکینگ که همون بخش کیوکارد آیلتس IELTS Cue Card ست باید تا می تونی از کلمات عامیانه یا همون slang های مناسب و جالب استفاده کنی.

مثل به جای اینکه خیلی ساده بگی: I relax at home بگی: I chill out at home . یا به جای اینکه بگی : I spend time with my friends ، بگی: I hang out with my buddies.

یه چندتا اصطلاح جالب هم برای این دو بخش به کار ببر. مثلا وقتی داری راجع به اینکه چه احساسی به فلان چیز داری حرف میزنی اینجا می تونی از اصطلاح استفاده کنی.

مثلا به جای اینکه بگی: I like playing video games، بگی: Playing video games thrills me to bits.

در بخش سوم سوال ها کمی رسمی تر میشن پس باید لغاتی که برای این بخش استفاده میکنی سطح بالا باشن. مثلا وقتی داری درباره ی نظرت حرف می زنی باید از عباراتی مثل I agree with the notion that (من با این ایده موافقم) یا I firmly believe that (من کاملا معتقدم که) استفاده کنی.

استفاده از منابع رایگان آیلتس می تونه تو این مسیر بهت کمک زیادی بکنه.

۴) کلی کلمه ربط (linking word) استفاده کن

Use lots of linking words

سعی کنین خیلی از کلمات ربطی استفاده کنین چون این کلمات ربطی باعث میشه که کلیت اون صحبت یا بیان برای شما انسجام داشته باشه و از لحاظ منطقی جملات به صورت خوبی به هم ربط داده شده باشن. به این تکنیک میگن Coherence که مربوط به ارتباط منطقی چیزهاییه که میگین.

در بخش یک و دو آزمون آیلتس می‌تونید از کلمات رایج ربطی مثل and ، but ، also ، as well و چیزهایی شبیه اینها استفاده کنین.
مثلا در قسمت دوم اگر می‌خواین به عنوان پاسخی که میدین از یه داستان کوتاه استفاده کنین سعی کنین کلمات زمانی که نشان دهنده ترتیب اتفاقات هستن رو حتما توی حرفاتون بیارین. از کلماتی مثل next, subsequently after that, at long last استفاده کنین.

برای مطالعه بیشتر: هزینه صفر تا صد آزمون آیلتس [۲۰۲۰] و آمادگی برای آزمون


در بخش سوم سعی کنین از کلمات سطح بالاتری استفاده کنین، کلمات ربطی که سطحشون بالاتره مثل :
subsequently, as a result, moreover, furthermore

به یاد داشته باشین این کلمات ربطی نه تنها در Fluency and Coherence تاثیر مثبت دارن بلکه در بخش لغات هم میتونه به شما نمره اضافه کنه.

۵) انگلیسی حرف زدن رو تمرین کن

دو دختر در حال صحبت کردن روی مبل - اسپیکینگ آیلتس IELTS Speaking

ساده ترین و مهم ترین نکته برای گرفتن نمره بالا تو بخش اسپیکینگ آیلتس همینه: تا میتونی انگلیسی حرف بزن و با خودت تمرین کن. همینطور که گفتیم اگر نمره ۷ و بالاتر می‌خواین باید اولا بدونین که ممتحن چه چیزی از شما می‌خواد و دنبال چه چیزیه و به چه چیزهایی نمره میده و همینطور باید بتونین یک سطح بالایی از دانش زبانی رو ارائه بدین. باید به فرد ممتحن نشان بدین که می‌تونین خیلی راحت و ریلکس صحبت کنین بدون هیچ وقفه یا من و من کردن.

یه راه خوب برای تمرین مکالمه انگلیسی پیدا کردن یه دوست یا راهنماست که تو این مسیر کمکت کنه. اگه برای تمرین دنبال دوست هایی میگردی که با هم انگلیسی تمرین کنین و در کنارش هم کسی باشه که نکته های مهم انگلیسی رو بهتون آموزش بده می تونین در کلاس های مکالمه زبان انگلیسی شرکت کنید. یه پیشنهاد خوب دوره ی مکالمه زبان انگلیسی آکادمی ۲۴talk است که به طور کاملا آنلاین برگزار میشه و می تونی راحت از توی خونه با افرادی که مثل خودت دنبال تقویت زبان انگلیسی هستند ارتباط بگیری.

یادت نره که مهم ترین نکته برای گرفتن نمره ی خوب در بخش اسپیکینگ آیلتس فقط یه چیزه: دهنت رو باز کن و شروع کن به انگلیسی حرف زدن!

برای نکات بیشتر درمورد آمادگی آزمون آیلتس به مقاله های دیگر سایت سر بزن.

منبع : verbling