زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه

چطور نمره ۷ اسپیکینگ آیلتس بگیریم:

برای خیلی‌ها بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس خیلی وحشتناکه. البته بخوایم کلی بگیم واسه خیلی از زبان آموزان اسپینگ یکی از دشوارترین مهارت‌هاست.
در ادامه به ۵ نکته می‌پردازیم:
۵ نکته ای که میتونه خیلی باعث بشه شما با اعتماد به نفس بیشتری و خیلی راحت‌تر بتونید توی بخش مکالمه دانشی که دارید رو ارائه بدین و نمره هفت به بالا بگیرین.
قبل از اینکه به اون ۵ نکته بپردازیم همیشه به یاد داشته باشین که اون کسی که از شما امتحان می‌گیره و با شما صحبت میکنه همیشه به ۴ چیز توجه داره :

 1. Fluency and Coherence :
  Fluency یعنی توانایی روان صحبت کردن و Coherence یعنی نشان دادن همبستگی و پیوستگی و ارتباط چیزهایی که شما بیان میکنین. ساختار کلی بیان شماست.
 2. Grammar :
  توجه به بخش گرامری که توی ساختار بیان شما به کار برده میشه.
 3. Vocabulary:
  لغاتی که استفاده میکنین
 4. Pronunciation:
  تلفظ شما.

خب بریم سراغ ۵ تا نکته :

Smile and be yourself (1 :

چطور نمره 7 اسپیکینگ آیلتس بگیریم؟ 5 روش ساده Smile and be yourself

لبخند بزنین و خودتون باشین. همینطور که از عنوان این بخش مشخصه، این بخش راجب حالت روانی شما در حین تست می‌خواد صحبت کنه. متاسفانه خیلی از کسانی که برای تست آیلتس میرن، خیلی توی بخش اسپینگ عصبی هستن و این عصبی بودن روی اسپینگ تاثیر خیلی بدی میذاره و مثل ربات صحبت میکنن وقتی تحت فشار هستن. و این قطعا نمره Pronunciation (تلفظ) شما رو به ۵ تغییر خواهد داد.
اگر می‌خواین بخش Pronunciation امتحان speaking آیلتس رو به ۷ برسونین همیشه به یاد داشته باشین که لبخند بزنین و سعی کنین صداتون همراه با احساس باشه. بتونید احساساتتون رو توی کلمات نشون بدین و قطعا چیزی که نشان دهنده احساس در صدا و کلمات شماهست چیزی هست که ما توی زبان میگیم intonation. یعنی صدا رو نسبت به اهمیت چیزی که دارین بیان میکنین بالا و پایین میکنین. و این چیزیه که اون شخص مصاحبه کننده دنبالش هست.
یعنی اگر این رو در Pronunciation شما ببینه قطعا تاثیر مثبتی خواهد داشت.

حتما این پست را بخوانید   IELTS Cue Card شماره 7 : توصیف فعالیت اوقات فراغت خانوادگی

۲) Know what the examiner wants :

چطور نمره 7 اسپیکینگ آیلتس بگیریم؟Know what the examiner wants

بدونیم ممتحن یا کسی که امتحان میگیره دنبال چه چیزی هست و وقتی که بدونید امتحان در چه موردیه و چه چیزهایی مهم هست واسه فرد امتحان گیرنده. طبیعتا توی جلسه آزمون اسپیکینگ خیلی راحت‌تر می‌تونید اونا رو درموردشون صحبت کنین و توی کلامتون بیارید و طبیعتا نمرتون بالا میره و کسی که خیلی میتونه به این کار کمک کنه یک معلم و مدرس خوب آیلتس هست که این دانش رو داره و به شما اون چیزهایی رو یاد بده که فرد امتحان گیرنده دنبال اونهاست و به اونها نمره میده و طبیعتا این میتونه نمره شمارو بالا ببره و طبیعتا ۷ و یا بالاتر رو می‌تونین کسب کنین.

۳) Use interesting vocabulary :

Use interesting vocabulary

از کلمات جالب استفاده کنین و قاعدتا ممتحن دنبال یه کلماتی هست که شما قطعا توی کتاب‌ها یاد نگرفتین. کلمات و اصطلاحات جالب مثلا در قسمت اول و دوم پارت اسپیکینگ می‌تونید از یکسری slang‌ها استفاده کنین مثل :
chill out at home or hang out with my buddies که chill out at home به معنی ریلکس کردن و hang out with my buddies به معنی با دوستان بیرون رفتن و چرخیدن هست.
و همینطور سعی کنین از یکسری idiom‌ها و اصطلاحات رو برای بخش ۱ و ۲ کنار بذارین مثلا اصطلاحاتی که میتونه در مورد احساس شما، بیان احساساتتون ازشون استفاده کنین مثلا اگر چیزی رو دوست دارین میتونین بگین:
over the moon
طبیعتا در بخش سوم سوالات خیلی در قالب رسمی تری هستن و بهتره که لغاتی که استفاده میکنیم لغات سطح بالایی باشه. مثلا وقتی می‌خواین یک نظری یا ایدتون رو بیان کنین می‌تونین از اصطلاحاتی مثل :
I agree with the notion that…. or To be frank, I firmly believe that استفاده کنین.

۴) Use lots of linking words :

Use lots of linking words

سعی کنین خیلی از کلمات ربطی استفاده کنین چون این کلمات ربطی باعث میشه که کلیت اون صحبت یا بیان برای شما انسجام داشته باشه و از لحاظ منطقی جملات به صورت خوبی به هم ربط داده شده باشن به قول معروف Coherence یعنی بیشتر در مورد کلیت منطقی و صحبتی که شما بیان می‌کنین.
در قسمت یک و دو تست می‌تونید از کلمات رایج و ربط مثل and ، but ، also ، as well و چیزهایی شبیه اینها استفاده کنین.
مثلا در قسمت دوم اگر می‌خواین به عنوان پاسخی که میدین از یه داستان کوتاه استفاده کنین سعی کنین کلمات زمانی که نشان دهنده ترتیب اتفاقات هستن رو حتما توی سخننتون بیارین. کلماتی مثل next, subsequently, after that, and at long last استفاده کنین.
در بخش سوم سعی کنین از کلمات سطح بالاتری استفاده کنین، کلمات ربطی که سطحشون بالاتره. مثل :
subsequently, as a result, moreover, and furthermore
به یاد داشته باشین این کلمات ربطی نه تنها در Fluency and Coherence تاثیر مثبت دارن بلکه در بخش لغات هم میتونه به شما نمره اضافه کنه.

حتما این پست را بخوانید   کارگاه بحث آزاد(Free discussion)

۵) Practice speaking English :

Practice speaking English

ساده ترین و مهم ترین نکته اینه، انگلیسی صحبت کردن رو تمرین کنین. همینطور که گفتیم اگر نمره ۷ و بالاتر می‌خواین باید اولا بدونین که ممتحن چه چیزی از شما می‌خواد و دنبال چه چیزیه و به چه چیزهایی نمره میده و همینطور باید بتونین یک سطح بالایی از دانش زبانی رو ارائه بدین. باید به فرد ممتحن نشان بدین که می‌تونین خیلی راحت و ریلکس صحبت کنین بدون هیچ وقفه یا من و من کردن.
پس بنابراین سعی کنین یک کسی رو پیدا کنین که سطح زبانش از شما بالاتر باشه و باهاش اسپیکینگ داشته باشین.

امیدوارم مقاله چطور نمره ۷ اسپیکینگ آیلتس بگیریم برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع : verbling