هزینه صفر تا صد آزمون آیلتس در ایران و جاهای دیگه چقدره؟
برای چی اصلا باید آزمون آیلتس بدیم؟
نمره ی قبولی آیلتس چنده؟
چقدر زمان میبره تا برای شرکت در این آزمون آماده بشیم؟

و کلی سوال دیگه که به همه شون در این مقاله پاسخ داده پس ما با تا انتها همراه باشید.

چرا آزمون آیلتس؟

آزمون آیلتس ۲۰۲۰ برای مهاجرت و همچنین تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، انگلستان، نیوزیلند، ایالات متحده آمریکا و کانادا لازمه. آیلتس تنها آزمون زبان انگلیسی مورد تایید اداره ویزای انگلستان و مهاجرت (UKVI) برای متقاضیان ویزاست که هم در خارج و هم در داخل انگلستان اقدام می کنند.

بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور رو دارن از خودشون می پرسن که چرا نمره آیلتس لازمه. پاسخ ساده به این سوال اینه که دانشگاه های خارجی و مقامات اعطا کننده ویزا باید مطمئن باشن که هنگام اقامت شما در کشورشون مشکلی برای برقراری ارتباط نخواهید داشت. برای همین باید بتونید درک و تسلط کافی تون رو از زبان انگلیسی ثابت کنید و به همین دلیل داشتن نمره قبولی آیلتس براتون لازمه.

یه سوال مشترک دیگه ای که دانشجویان دارند اینه که آیا آزمون آیلتس اجباریه یا نه. جواب اینه که نه، داشتن نمره آیلتس برای گرفتن پذیرش در همه دانشگاه ها اجباری نیست. خیلی از دانشگاه ها حتی ممکنه برای پذیرش به نمرات آیلتس نیازی نداشته باشند یا آزمون های جایگزین مثل آزمون دولینگو Duolingo رو هم قبول داشته باشند. اما یادتون باشه که اگه آیلتس (یا آزمون های جایگزین) ندید احتمال گرفتن ویزای دانشجویی براتون ممکنه به شدت پایین بیاد چون افرادی که قراره براتون ویزا صادر کنن ممکنه در مورد مهارت انگلیسی شما بدون نمره قبولی آیلتس قانع نشن. بنابراین شرکت در آزمون آیلتس و هدف گذاری برای کسب حداقل نمره ۶ تصمیم عاقلانه و امن تریه.

آیلتس مخفف “International English Language Testing System” به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی، یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی ست که در سراسر جهان برگزار می‌شود. 

جزییات آزمون آیلتس

در آزمون آیلتس ۴ مهارت زبانی سنجیده میشه و نمره ای در بازه ۱ تا ۹ به فرد آزمون دهنده تعلق میگیره.
این ۴ مهارت reading, writing, listening, speaking هست و برای کسب یک نمره خوب و قابل قبول در آزمون آیلتس باید به هر ۴ مهارت تسلط خوبی داشته باشید.

برای مطالعه عمیق تر درمورد مراحل آمادگی برای هر یک از این مهارت ها از مقالات صفحه ی منابع آیلتس حتما دیدن کنید.

به طور کلی آزمون آیلتس به دو صورت جنرال و آکادمیک برگزار میشه:

آزمون آیلتس جنرال (IETLS General )
آزمون آیلتس آکادمیک (IELTS Academic)

آزمون IELTS Academic برای کسانی مناسبه که قصد دارند در یک دانشگاه مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند یا در یک سازمان یا شرکت حرفه ای در یک کشور انگلیسی زبان مشغول به کار شوند.
 IETLS General برای افرادی مناسبه که قراره در مقاطع تحصیلی پایین تر به تحصیل بپردازند و یا در یک کشور انگلیسی زبان کار کنند یا به آن مهاجرت کنند.

آیلتس آکادمیک یا جنرال؟!

هزینه صفر تا صد آزمون آیلتس

شرکت در هر کدوم از این آزمون ها به هدف و برنامه ریزی شما بستگی داره.

اگر هدف شما کار و یا مهاجرت باشه، باید برای آزمون آیلتس جنرال برنامه ریزی کنید. برای بسیاری از کشور ها و موقعیت های غیر تحصیلی فقط به آیلتس جنرال نیاز دارید.

آیلتس آکادمیک برای افرادی که قصد ادامه تحصیل و پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور رو دارند کاربرد داره.

بخش های مختلف آزمون آیلتس

توجه داشته باشید نمره قبولی آیلتس برای هر دانشگاهی فرق داره.

برای آمادگی برای شرکت در آزمون آیلتس شما ۳ راه پیش رو دارید:
۱٫ شرکت در دوره انلاین ایلتس یا حضوری به طور فشرده یا غیرفشرده
۲٫ پیدا کردن یک استاد باتجربه یا راهنمای مطمئن در این زمینه
۳٫ تمرین و یادگیری به صورت خودآموز (self-study) به کمک منابع رایگان آمادگی آیلتس در اینترنت

البته در نظر داشته باشید که قبل از اینکه خودتون رو برای آیلتس آماده کنید باید مهارت زبان انگلیسی شما در حد متوسط و قابل قبولی باشه. برای تقویت زبان انگلیسی هم می تونید به صورت خودآموز و در خانه یا شرکت در دوره مکالمه انگلیسی اقدام کنید.

۵ اصل مهم در آمادگی برای آزمون آیلتس

 1. تعیین سطح زبان
  در اولین قدم برای شروع یادگیری زبان انگلیسی با هدف شرکت در آزمون آیلتس، باید بدونین که دقیقا در چه سطحی از زبان انگلیسی هستید.
  بعد از اون میتونید زمان و هزینه صفر تا صد آزمون آیلتس رو برآورد و براش برنامه ریزی کنید.
  برای تعین سطح زبانتون میتونید از راهنمای CEFR ) Common European Framework of Reference ) کمک بگیرید یا با ثبت نام کاملا رایگان در سایت آموزشگاه زبان انگلیسی ۲۴talk در آزمون تعیین سطح شرکت کنید.
 2. برنامه ریزی مرحله به مرحله
  برای رسیدن به نمره مورد نظرتون در آزمون آیلتس، به چند نکته از جمله برنامه ریزی دقیق با توجه به زمانی که دارید، توجه کنید. به عنوان مثال، شما سطح زبانی متوسطی دارید و تا ۶ ماه آینده میخواید در آزمون آیلتس شرکت و نمره ۶/۵ تا ۷ رو کسب کنید. با این اوصاف شما باید در روز ۳ تا ۴ ساعت رو به تمرین برای این آزمون اختصاص بدید.

  برنامه ریزی یکی از مهمترین موارد برای موفقیت در هر کاریه، پس ما برای برنامه ریزی بهینه در راستای آمادگی برای آزمون آیلتس باید در نظر بگیریم که چه بازه زمانی در اختیار داریم و دقیقا چه نمره ای برای آیلتس میخوایم. بعد از اون میتونیم مراحل رسیدن به آمادگی رو مشخص و تک تک اونارو عملی کنیم.
 3. پیدا کردن منابع معتبر برای آزمون آیلتس
  موفقیت در هر آزمونی مستلزم وجود منابع معتبر و کاربردی هست و این مسئله بسیار پراهمیته.
  در حقیقت پیدا کردن منابع برای اموزش انلاین امادگی ایلتس یکی از چالش برانگیز ترین بخش ها محسوب میشه. شما برای شناسایی منابع آزمون آیلتس میتونین از سایت های معتبر و یا کمک گرفتن از افراد آشنا در این آزمون این کارو برای خودتون راحت تر کنید.
 4. یادگیری تکنیک ها و نکات کاربردی برای این آزمون
  از اونجایی که آزمون آیلتس به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار میشه، شما قبل از هر چیزی باید با چارچوب اونها آشنا بشید. برای تسلط به هر ۴ مهارت، در ابتدا خودتون رو محک بزنید و نقاط ضعفتون در هر مهارت رو شناسایی و سعی کنید اونارو برطرف کنید.
  بعد از اون شما میتونید بپردازید به تقویت و یادگیری نکاتی در خصوص تقویت هر کدوم از مهارت‌ها.
 5. شرکت در آزمون های آزمایشی (mock)
  در واقع برای موفقیت در آزمون آیلتس شما نمیتونید روی معجزه حساب کنید و با توجه به هزینه سنگین این آزمون در ایران، باید احتمال شکست در این آزمونو به حداقل و حتی صفر برسونید.
  در آزمون های آزمایشی که اکثر موسسات معتبر برگزار میکنن شرکت کنید.
  آزمون آزمایشی ماک (mock) در لغت به معنی تقلیدی هست و این آزمون مطابق با آزمون آیلتس طراحی شده و استاندارد هست.
  در حال حاضر قیمت این آزمون در ایران از ۱۷۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بین موسسات متغیر است.
  یعنی شما به جای اینکه هزینه آزمون دوباره رو در برنامه هزینه صفر تا صد آزمون آیلتس در نظر بگیرید، با شرکت در آزمون آزمایشی اون هم ۱ تا ۳ بار میتونید موفقیت در آزمون اصلی رو تضمین کنید.

از قدرت یوتوب در یادگیری غافل نشین!

اگه فقط ۱۰ روز برای آیلتس وقت دارید و هنوز شروع نکردید مقاله چطور در ۱۰ روز برای آیلتس IELTS آماده شویم یه استراتژی فوق العاده یادتون میده.

هزینه صفر تا صد آزمون آیلتس در ایران

هزینه صفر تا صد آزمون آیلتس

قیمت آزمون آیلتس به طور متوسط از ۲۱۵ دلار تا ۲۴۰ دلار و یا در برخی موارد بیشتر هم می شود و در کشور های مختلف قیمت متفاوتی دارد.

در ایران طبق آخرین آمار اعلام شده مربوط به آبان ماه ۹۹ و با توجه به افزایش قیمت دلار، بر اساس بخشنامه شماره ۴۹۹۵۳ در تاریخ ۱۳۹۹/۸/۰۵ سازمان سنجش و آموزش کشور، هزینه جدید ثبت نام آزمون آیلتس را مبلغ ۶,۱۵۱,۰۴۰ تومان اعلام کرده که به تمامی مراکز برگزاری آزمون، ابلاغ شده.

با این هزینه ی سرسام آور انتخاب مطمئن تر اینه که بدون ریسک در آزمون شرکت کنید و با همون بار اول نمره ی ایده آل تون رو از آیلتس بگیرید. شرکت در دوره آیلتس و کمک گرفتن از راهنمایی های اساتید آیلتس باتجربه انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود.

با توجه به قیمت آزمون در ایران، شما میتونید به گزینه شرکت در آزمون آیلتس در کشورهای دیگه هم فکر کنید.
اگر هزینه رفت و آمد براتون به صرفه باشه آزمون دادن در کشورهایی مثل ترکیه و ارمنستان هم انتخاب خوبیه.

در کشور ترکیه مرکز British Council Turkey آزمون آیلتس کاغذی رو به  قیمت ۹۹۰ لیر ( حدود ۵ میلیون تومان) وآیلتس کامپیوتری در همین مرکز۱۱۰۰ ( حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ) لیر تعیین شده.

جالبه بدونید در کشور استرالیا مبلغ پرداختی برای آزمون آیلتس به ۳۴۰ دلار استرالیا هم می رسه که در مرکز IDP Education –Melbourne ، می تونید در آزمون شرکت کنید.

 قیمت آزمون آیلتس در کشور های مختلف

کشور آیلتس آکادمیک/جنرال کاغذی آیلتس آکادمیک/جنرال کامپیوتری مهارت های زندگی آیلتس
ترکیه ۹۹۰ TL1,100 TL1,600 TL
گرجستان ۴۶۲ GEL134,600 AMD 100,950 AMD
ارمنستان ۹۲,۴۰۰ AMD AMD ۱,۸۷۷,۰۰۰
هندوستان IELTS 13250 INR IELTS 13250 INR 13850 INR
پاکستان ۲۹,۴۶۴ – Rs. 25,400 Rs. 31,320 Rs. 26,500
مالزی MYR 795 MYR 792
آذربایجان ۳۵۰ AZN 400 AZN 360 AZN
تایلند THB 6,900THB 6,757
افغانستان USD 240 USD 200
عمان OMR 85 OMR 90 OR 72
استرالیا AUD$ 340
بحرین BHD 100 BHD 100 BHD 90
فرانسه €۲۳۵
کویت KWD 80 KWD 80
قطر QAR 1000 QAR 1100 QAR 683
ایران IRR 61,510,400
روسیه ۱۴,۰۰۰ RUB
چین NTD 7,000NTD 5,925
امارات AED 1092 AED 1155AED 725
عربستان SAR 1,155 SAR 1,155 SAR 740
هزینه آزمون آیلتس در کشورهای مختلف ۲۰۲۰

دوره آیلتس در آکادمی ۲۴talk به صورت کاملا مجازی (غیرحضوری) و خصوصی برگزار میشه. این دوره بسته به پشتکار و میزان پیشرفت شما بین ۲۰ تا ۳۰ جلسه است. خصوصی بودن و غیرحضوری بودن این دوره این مزیت رو داره که کلاس هات رو برای هر روز و ساعت که برات مناسبه می تونی تنظیم کنی و روی هر مهارتی که در نظر داری کار کنی. برای آگاهی از هزینه کلاس انلاین ایلتس از صفحه ی تعرفه خدمات سایت دیدن کنید.

و به عنوان آخرین نکته، در کنار همه این نکات، این پشتکار و تلاش شماست که بیشترین تاثیر رو در موفقیت در آزمون آیلتس داره.