اغلب اوقات این قسمت IELTS reading :مطابقت دادن عنوان‌ها با پاراگراف‌ها برای اکثر آزمون دهندگان خیلی سخت بنظر میاد چرا که اون عنوان‌ها (headings) خیلی شبیه به هم هستن و تعداد عنوان‌هایی که توی سوال هستند بیشتر از پاراگراف‌هاییست که اونجا هست.
خیلی عادیه که آدم گیج بشه و نتونه به سوال خوب جواب بده اما اگر نکات زیر رو رعایت کنین تا حد خیلی زیادی از مشکلاتتون کاسته خواهد شد

قبل از هر چیز در این قسمت چه کاری باید انجام بدیم؟

در این قسمت شما یکسری عنوان دارین و باید این عنوان‌ها رو تطبیق بدین با پاراگراف‌هایی که توی متن آمده.

خب حالا چکار کنیم که راحت‌تر به این سوالات در بخش reading جواب بدیم؟

IELTS reading :مطابقت دادن عنوان‌ها با پاراگراف‌ها
 1. If you get this question on the test do this type of question first :
  قبل از هر چیز اگر این نوع سوال رو در روز آزمون دیدین و در آزمون شما وجود داشت سعی کنین قبل از دیگر سوال‌ها این را انجام بدین چرا که با انجام دادن این سوال و جواب دادن به این سوال شما درک کلی از اون متن و اینکه در مورد چه چیزی هست رو به دست میارین و قطعا به شما کمک خواهد کرد.
 2. Read the headings first and think about the possible topic of the text-do not read the text :
  در جواب دادن به باقی سوالات نکته بعدی اینه که قبل از هر کاری اول اون عنوان‌ها رو بخونین و سعی کنین با توجه به اون عنوان‌هایی که خوندین بتونین یه عنوان کلی برای کل متن پیدا کنین این خیلی به شما کمک خواهد کرد که بدونین اصلا متن در مورد چه چیزی هست و حتما این کارو قبل از خوندن متن انجام بدین یعنی فقط نسبت و با توجه به اون عنوان‌هایی که می‌خونین سعی کنین موضوع رو پیدا کنین چون این خیلی به شما کمک میکنه در زمانی که صرف خواهین کرد. یک صرفه جویی هست
 3. Identify and underline key words in each heading :
  در هر عنوانی که می‌خونین سعی کنین کلمات کلیدی رو پیدا کنین
 4. Think of as many synonyms as you can for the key words :
  بعد از پیدا کردن کلمات کلیدی در عنوان‌ها سعی کنین که تا جایی که می‌تونین به مترادف‌هاشون فکر کنین و مترادف‌هاشونو پیدا کنین چون ممکنه اون مترادف‎‌ها در متن باشه و این می‌تونه خیلی به شما کمک کنه.
 5. Do not read every word of the text :
  برای پیدا کردن عنوان یک پاراگراف نیازی نیست که شما کل متن رو بخونین یک نگاه اجمالی می‌تونه این کارو برای شما انجام بده نگاه اجمالی که در اون میتونین جمله اول و جمله اخر هر پاراگراف رو بخونین. این به شما ایده کلی اون پاراگراف رو میده.
 6. Look for synonyms in the text for the keywords :
  وقتی که متن رو می‌خونین سعی کنین دنبال مترادف‌هایی باشین برای اون کلمات کلیدی که شما در عنوان‌ها مشخص کرده بودین و جدا کرده بودین این مترادف‌ها میتونه به شما یه سرنخی بده که چه عنوانی مال کدوم پاراگراف هست.
 7. Compare the first and last sentence of each paragraph :
  یکسری کارهایی برای محکم کاری هست، خیلی به جملات اول و اخر پاراگراف‌ها دقت کنین و سعی کنین در این دو تا جمله دنبال کلمات کلیدی باشین و کلمات کلیدی در این دو تا جمله قطعا اگر مترادفی چیزی با یکی از عنوان‌ها توی این دو تا جمله باشه کلمه ای باشه که مترادف باشه با یکی از کلمات توی عنوان‌ها قطعا خیلی در مطابقت دادن اون عنوان‌ها با پاراگراف‌ها به شما کمک خواهد کرد.
 8. If you cannot figure out the answer, read the next sentence in the paragraph scanning for key words :
  وقتی که جواب رو پیدا کردین یعنی به این نتیجه رسیدین که این عنوان به فلان پاراگراف تعلق داره سعی کنین تو اون پاراگراف یکی دو جمله بعد از جملات اول رو هم بخونین. با خوندن اون یکی دو جمله‌ی اضافی می‌تونین مطمئن بشین که انتخابتون درست بوده .
 9. Be sure to check how many questions you need to answer :
  این که مطمئن بشین و چک کنین که چند تا سوال رو باید در این قسمت جواب بدین.
 10. Do not use any answer more than once :
  هیچ وقت یک جواب رو بیشتر از یکبار استفاده نکنین.

سعی کنین این نکات و استراتژی‌ها رو با تست‌هایی که خودتون انجام میدین و هر چه قدر بیشتر انجامش بدین خیلی روان‌تر میشین و سر جلسه امتحان اصلی خیلی راحت تر می‌تونین این‌ها رو پیدا کنین

امیدوارم مقاله IELTS reading :مطابقت دادن عنوان‌ها با پاراگراف‌ها برای شما مفید واقع شده باشد و با در نظر گرفتن اهمیت کسب نمره آیلتس در آینده تحصیلی – مهاجرتی شما، آزمون و خطا در مسیر یادگیری زبان، هزینه‌های زمانی و مالی هنگفتی در پی خواهد داشت. بنابراین اگر هدف مشخص، فرصت معین و تصمیم قاطعی برای کسب نمره تضمینی آیلتس دارید، دوره خصوصی آیلتس تضمینی برای شما طراحی شده است.

منبع : verbling