نکته ای که در بخش دوم (Speaking) کیوکارد آیلتس هست اینه که آیا فقط بار علمی و تسلط به زبان انگلیسی برای موفقیت در این آزمون کافی است؟ در جواب باید گفت این یه شرط لازم و ضروریه ولی شاید فقط همین کافی نباش. در آزمون آیلتس یه سری نکته ها و قلق ها وجود داره که اگر اون ها رو به کار ببری چند پله جلوتر میافتی و موفقیتت رو تضمین میکنی. اینجا ۷ نکته کلیدی برای کیوکارد آیلتس و گرفتن نمره بالا از بخش دوم اسپیکینگ آیلتس که همون بخش جذاب کیوکاردها ست رو بررسی می کنیم تا ببینیم این نکات چطوری مثل چرخ دنده های کوچیک ما رو به موفقیت صد در صدی در این آزمون میرسونه.

مطالبی که در این محتوا خواهید خواند:
۱) ساخت جملات کامل
۲) استفاده از کلمات و اصطلاحات سطح بالا
۳) استفاده از حروف تعریف و اضافه
۴) لحن گفتاری
۵) لهجه
۶) درک کامل سوالات
۷) ریلکس باش!

۷ نکته کلیدی برای کیوکارد آیلتس

۱) جملات کامل بسازین

سعی کنین همیشه جواب‌های کامل بدین به جای اینکه مثلا خیلی حالت ریلکس بشینین و به صورت خیلی غیر رسمی و بریده بریده یه کلماتی رو تحویل فرد امتحان گیرنده بدین. وقتی که شما بریده بریده صحبت می‌کنین و یه سری جواب شما کامل نیست این حس به وجود میاد که شما یه جورایی می‌خواین سریعتر اون سوال رو تموم کنین و ادامه بدین یعنی این حس رو به طرف میده که شما خیلی در مهارت اسپیکینگ قوی نیستین.
البته کامل جواب دادن به معنی زیاد صحبت کردن نیست، بیشتر منظور از لحاظ منطقی هست. مثلا اگر یک سوالی از شما میشه سعی کنین سوال رو خوب متوجه بشین و یک جواب کامل به اون بدین، جواب کامل از لحاظ منطقی نه اینکه بخواید خیلی حرف بزنین سعی کنین اون چیزی که از شما خواسته رو کامل جواب بدین، سعی کنین یکسری جزییات تا یک حد متناسب توی پاسختون بذارید.
به جای مِن و مِن کردن و مکث های طولانی از کلمات پرکننده یا اصطلاحات پرکننده (filler words) استفاده کنین و سعی کنین جوابتون رو یک جوری برنامه ریزی کنین که یک روند طبیعی رو طی بکنه نه اینکه مثلا یکهویی تموم بشه.

چند مثال برای کلمات پرکننده:

Well, Like, Actually/Basically/Seriously, You see, You know, I mean, You know what I mean?,  At the end of the day,  Believe me, I guess/I suppose, Or something,  Okay/so, Right

برای نمونه میتونی با دیدن این ویدیو از مثال هایی که توی این فیلم در مورد کیوکارد هست استفاده بکنی.

۲) از کلمات و اصطلاحات سطح بالا استفاده کنین

7 نکته کلیدی برای کیوکارد آیلتس |  از کلمات و اصطلاحات سطح بالا استفاده کنین

این خیلی خوبه اگر بتونین ازکلمات و عبارات و اصطلاحات سطح بالا استفاده کنین اما به شرطی اینکه کاملا به اونها مسلط باشین. مثلا خیلی بهتره بتونین یک جواب ساده و کامل و درست رو بدین تا اینکه مثلا بخواین یک سری کلمات سنگین استفاده کنین ولی به صورت اشتباه.
پس اگر کاملا تسلط داشتین خیلی خوبه که از لغات و نکات سطح بالا در بخش مکالمه آزمون آیلتس استفاده کنین ولی بازم تاکید می کنم به شرطی که از نحوه استفاده درست اون ها مطمئن باشین.

در کنارش یادتون نره که از اصطلاحات انگلیسی هم استفاده کنید! وقتی تو صحبتتون اصطلاح به کار می برین این نشون میده که حسابی به زبان انگلیسی مسلط هستین!

۳) از حروف تعریف و اضافه استفاده کنین

موقع حرف زدن خیلی به حروف اضافه و حروف تعریف دقت کنین. خیلی از کسانی که آیلتس رو امتحان میدن توی بخش مکالمه، چون این حروف تعریف و اضافه جزو اجزا کوچک زبان هستن معمولا فراموش میشن و این باعث میشه که شما خیلی نمره از دست بدین. سعی کنین توی آزمون به این نکات خیلی توجه داشته باشین.

آموزش کامل حروف اضافه رو از مطلب حروف اضافه – Prepositions در زبان انگلیسی بخوانید.

۴) لحن گفتاری

یه نکته کلیدی برای کیوکارد آیلتس لحن گفتاری. این خیلی مهمه که شما با یک تُن زنده و شادابی سعی کنین به سوالات جواب بدین. خیلی از کسانی که توی آزمون آیلتس شرکت می‌کنن و تست میدن فقط مثل آدم آهنی به صورت یکنواخت صحبت می‌کنن و این اصلا برای فرد ممتحن جالب نیست و باعث میشه شما نمره از دست بدین. این رو بدونین که اصلا کار سختی نیست که بخواهین تُن صداتون رو بالا و پایین کنین.
مثلا جاهایی که اطلاعات مهم دارین میدین تُن صداتونو بالا ببرین و سعی کنین اون صحبتی رو که دارین می‌کنین خیلی طبیعی تر و زنده باشه و فراموش نکنین که مردم وقتی شما یک تُن صدای مناسب داشته باشین خیلی بیشتر دوست دارن به شما گوش بدن.

۵) لهجه

در مورد لهجه خیلی خوبه که به یک لهجه تسلط داشته باشین مثل British یا American که اینها دو تا از لهجه‌های اصلی هستن، اما اگر مسلط نیستین به این لهجه‌ها سعی کنین یک لهجه خنثی داشته باشین یعنی انگلیسی رو درست صحبت کنین حالا نیازی نداره که اون جزییات و ظرایف هر لهجه ای رو بخواین روش تمرکز کنین چرا که وضوح صحبت و وضوح اون گفتمان شما خیلی مهم تر از این هست که بخواین یک لهجه ای رو تقلید کنین که بهش تسلط ندارین. وقتی شما دارین یک لهجه رو نصف و نیمه انجام میدین یا مثلا فرضا می‌گیم خیلی چیزهای دیگه اشتباه هست ولی شما فقط دارین با این لهجه صحبت می‌کنین اصلا برای اون ممتحن جالب نیست این قضیه و قطعا نمره از دست میدید.

به یاد داشته باشین که توی امتحان بیشتر هر چیز اونها به دنبال این هستن که شما درست صحبت کنین از لحاظ گرامری و یکسری لغات مختلف و متنوع رو استفاده کنین و نسبت به اون سوالی که از شما پرسیده شده بتونین یک سری ساختارهای مختلف گرامری با لغات مختلفی رو ارائه بدین.
پس تا وقتی که شما دارین درست صحبت می‌کنین لهجه اصلا مهم نیست.
لهجه خنثی یعنی شما دارین درست و بدون اشتباه صحبت می‌کنین اما اون ظرایف مثلا لهجه بریتانیایی رو ندارین که این اصلا مشکلی نداره.
این هم به یاد داشته باشین آیلتس اصلا در مورد لهجه و استایل صحبت کردن نیست بلکه تمرکزش روی درست صحبت کردنه. حالا اگه شما لهجه غلیظ British یا American داشته باشین اما نکات گرامری و استفاده به جا از کلمات رو بلد نباشید لهجه شما تاثیری روی نمره تون نداره.

۶) سوالات رو کامل متوجه بشین

سعی کنین قبل از اینکه شروع به صحبت کنید سوالات رو کامل متوجه بشین. مثلا به ظرایف سوالات دقت کنین مثلا :

Why do people in your country organize family parties?
Why do people in your country organize parties?

در سوال اول می‌پرسه که چرا در کشور شما مهمانی خانوادگی می‌گیرند؟
در سوال دوم فقط در مورد مهمانی به طور کلی صحبت میکنه.
اینها یکسری جزییات هست که باید بهش دقت کنین و خیلی هم طبیعی هست اگه سوالی رو متوجه نشدین می‌تونین یکی دوبار خیلی محترمانه و مودبانه از اون ممتحن بخواین که تکرار کنه اما بیشتر از یکی دوبار ممکنه نشون بده که شما در مهارت شنیداری آیلتس ضعیف هستین پس حواستون باشه.

۷) ریلکس باشین

درسته آیلتس آزمون مهمیه اما همیشه به یاد داشته باشین که موقع آزمون تا می تونین ریلکس باشین. لبخند بزنین و خیلی سعی کنین نرمال صحبت کنین و مطمئن باشین که خیلی بهتره اگر استرس نداشته باشین و خیلی بهتر می‌تونین از پس امتحان بر بیاین. استرس باعث میشه اعتماد به نفستون پایین بیاد و این تاثیر مثبتی روی ممتحن نمی ذاره. اما وقتی لبخند بزنین و با اشتیاق و علاقه حرف بزنین قطعا نظر ممتحن در مورد نوع بیان شما مثبت خواهد بود.

امیدوارم این ۷ نکته کلیدی برای کیوکارد آیلتس برای شما مفید باشه و بتونی با خیال راحت به تمرین هات ادامه بدی و خودت رو برای آزمون آماده کنی.

به عنوان نکته مهم آخر، اگر نیاز داری که تو مدت مشخص و با یه برنامه یک پارچه و بی نقص برای آمادگی آزمون جلو بری کلاسها و دوره ها و یه مربی با تجربه میتونه تو این راه کمک زیادی بکنه. همچنین توی دوره ها میتونی از دوره غیر حضوری آیلتس استفاده بکنی که تورو با سرعت بیشتر و هدفمند به موفقیت در این آزمون برسونه و مهمتر اینکه دوره های غیر حضوری رو در هر زمان و مکان میتونی ازش استفاده کنی و تورو محدود به زمان خاصی نمیکنه پس اگر محدودیت زمان و مشغله داری این بهترین روش برای قدم اول تو این راه میتونه باشه.