یادگیری زبان انگلیسی از صفر حتی در سن بالا هم کاری ناممکن و دور از ذهن نیست. یادگیری در هر زمان و در هر سنی امکان‌پذیره.

فقط باید روش درست و موثر یادگیری رو بلد باشید تا بتونید توی کمترین زمان، بهترین نتیجه رو بگیرید.

برای این کار چند مرحله اصلی رو باید در نظر داشته باشید و طبق اون مسیر یادگیری مناسب خودتون رو پیدا کنید.

وسواس نداشته باشید!

زبان انگلیسی

در ابتدای یادگیری زبان انگلیسی از صفر، ممکنه شما خیلی اشتباه گرامری داشته باشید، جمله بندی درستی نداشته باشید یا خیلی از لغات رو بلد نباشید! این ها کاملا طبیعیه و نباید مانع حرف زدن شما بشه.

هرجوری که می‌تونید حتی به اشتباه شروع به جمله بندی با کلمات و حرف زدن کنید. نگران نباشید، تمام اشتباهاتتون بعد مدت کوتاهی درست میشه. به شرطی که شما به خودتون سخت نگیرید و بپذیرید که این اشتباهات کاملا طبیعیه.

اعتماد به نفس داشته باشید

موقع صحبت کردن حتی اگر خودتون هم می‌دونید که اشتباه دارید، به هیچ عنوان مکث نکنید و صحبتتون رو قطع نکنید. حتما ادامه بدید و جملتون رو به هر طریقی که شده به اتمام برسونید. سعی کنید منظورتون رو حتی با کلمات یا گرامر اشتباه به طرف مقابلتون برسونید.

حتما هر روز با خودتون، همکارتون، شریک زندگی یا دوست صمیمیتون به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشید. اگر اون شخص زبانش خوب باشه که دیگه چه بهتر! اون فرد میتونه اشتباهاتتون رو بهتون گوشزد کنه و خیلی از ضعف های شما رو برطرف کنه.

یادگیری زبان انگلیسی از صفر

اهمیت لغت در یادگیری زبان انگلیسی از صفر!

شما تو اول این مسیر اگر گرامرتون خوب نباشه، به کمک لغت تا حد زیادی می‌تونید منظورتون رو برسونید.

اما اگر لغت بلد نباشید چی؟

پس حتما یادگیری لغت رو توی اولویت بگذارید.

حالا راه درستش چیه؟

باید کلی لغت حفظ کنید؟!

این هم میتونه یه راه برای یادگیری باشه اما بهترین راه برای یادگیری سریع لغات انگلیسی نیست.

راه بهتر اینه که در حفظ و یادگیری لغت به معادل فارسی اون‌ها بسنده نکنید. هر کلمه‌ای که می‌خواهید یاد بگیرید، معنی‌اش رو حتما به انگلیسی یاد بگیرید چون کاربرد و مفهومشون کاملا با مفهوم اون‌ها متفاوته.

بهتره که لغات رو در قالب جمله یاد بگیرید.

اصطلاحات انگلیسی رو جمع‌آوری کنید و اون ‌هارو یاد بگیرید.این کار تاثیرش بسیار سریعتر از حفظ کردن لغته!

توی هر اصطلاح به جای یه لغت شما چندین لغت رو یاد می‌گیرید و علاوه بر اون تو یاد گرفتن گرامر هم خیلی بهتون کمک می‌کنه.

ذائقه خودتون تو زبان انگلیسی رو پیدا کنید

یادگیری زبان انگلیسی از صفر

هیچ کسی بهتر از شما، خودتون رو نمیشناسه! ببینید چی براتون جذابتره؟ دیدن فیلم؟ گوش دادن به رادیو و پادکست؟ یا خوندن کتاب؟

تمرکزتون رو بذارید روی روشی که مورد علاقتونه و روی اون سرمایه‌گذاری کنید.

شما اگر به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌ای نداشته باشید و فقط به خاطر اجبار کاری رو انجام بدید بعد مدت کوتاهی دلزده می‌شوید و اون کار رو رها می‌کنید.

یادگیری زبان انگلیسی از صفر هم از این قاعده مستثنا نیست. پس خیلی مهمه که همیشه با علاقه و انگیزه بالا این مسیر رو طی کنید.

دفتر خاطرات داشته باشید

اگر عادت به نوشتن خاطرات روزانه دارید، از این به بعد خاطراتتون رو به زبان انگلیسی بنویسید.

بهترین تمرین برای مهرات نوشتاری شما در زبان میتونه نوشتن خاطرات روزمرتون به انگلیسی باشه ، چون خیلی از اتفاقات متنوع روزانه شما رو در بر می‌گیره.

پس اگر عادت به نوشتن خاطرات روزانه ندارید همین امروز یه دفتر خوشگل بخرید و هم اتفاقات جالب روزمرتون رو توش ثبت کنید و هم به پیشرفت زبانتون کمک کنید.

یادگیری زبان انگلیسی از صفر

گرامر رو اصولی یاد بگیرید

یادگیری زبان انگلیسی از صفر

همونطور که بالا هم بهش اشاره کردم، زبان رو با روشی که بهش علاقه دارید یاد بگیرید.هدفتون برای یادگیری رو حتما یه جا یادداشت کنید تا هر بار که به سراغ تمرین زبان می‌روید اون رو ببینید و انگیزه دوباره بگیرید.

اگر به دیدن فیلم علاقه دارید، غیلم زبان اصلی میتونه خیلی کمک بزرگی براتون باشه.

لطفا قدم های بزرگ بر ندارید!

هیچ کسی یک شبه به هدفش نرسیده. این که هدفتون از دیدن یک فیلم یادگیری کل اصطلاحات، لغات و گرامر اون فیلم باشه عملا امکان‌پذیر نیست.

اگر با این هدف جلو برید بعد مدت کوتاهی از یادگیری زده می‌شوید. برای خودتون یک برنامه معقول در نظر بگیرید.

مثلا از هر فیلمی که می‌بینید ۱۰ تا لغت جدید یاد بگیرید، فیلم بعدی ۱۵ تا و فیلم بعدی که سطح آسونتری داره ۲۰تا.

اگر به موسیقی علاقه‌مند هستید می‌تونید متن اون رو با یه سرچ ساده در گوگل به دست بیارید.

روشی که خودم برای یادگیری توی این زمینه استفاده می‌کردم و به جاب رسیدم این بود که برای موزیک های مورد علاقه‌ام یه دفتر کوچیک تهیه کرده بودم و اون‌ها رو می‌نوشتم.

لغاتی که بلد نبودم رو با هایلایتر رنگی می‌کردم وخط پایینشون معنی اون‌ها رو به فارسی و انگلیسی می‌نوشتم. در کنارشون هم چند لغت مشابه انگلیسی می‌نوشتم تا هر بار که مرورشون می‌کنم اون لغات اضافی هم توی ذهنم ثبت بشه.

ایجاد انگیزه برای یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی از صفر

همونطور که بالا هم بهش اشاره کردم، زبان رو با روشی که بهش علاقه دارید یاد بگیرید.هدفتون برای یادگیری رو حتما یه جا یادداشت کنید تا هر بار که به سراغ تمرین زبان می‌روید اون رو ببینید و انگیزه دوباره بگیرید. اگر به دیدن فیلم علاقه دارید، غیلم زبان اصلی میتونه خیلی کمک بزرگی براتون باشه. لطفا قدم های بزرگ بر ندارید! هیچ کسی یک شبه به هدفش نرسیده. این که هدفتون از دیدن یک فیلم یادگیری کل اصطلاحات، لغات و گرامر اون فیلم باشه عملا امکان‌پذیر نیست. اگر با این هدف جلو برید بعد مدت کوتاهی از یادگیری زده می‌شوید. برای خودتون یک برنامه معقول در نظر بگیرید. مثلا از هر فیلمی که می‌بینید ۱۰ تا لغت جدید یاد بگیرید، فیلم بعدی ۱۵ تا و فیلم بعدی که سطح آسونتری داره ۲۰تا. اگر به موسیقی علاقه‌مند هستید می‌تونید متن اون رو با یه سرچ ساده در گوگل به دست بیارید. روشی که خودم برای یادگیری توی این زمینه استفاده می‌کردم و به جاب رسیدم این بود که برای موزیک های مورد علاقه‌ام یه دفتر کوچیک تهیه کرده بودم و اون‌ها رو می‌نوشتم. لغاتی که بلد نبودم رو با هایلایتر رنگی می‌کردم وخط پایینشون معنی اون‌ها رو به فارسی و انگلیسی می‌نوشتم. در کنارشون هم چند لغت مشابه انگلیسی می‌نوشتم تا هر بار که مرورشون می‌کنم اون لغات اضافی هم توی ذهنم ثبت بشه.

یادگیری در منزل

توی یادگیری زبان انگلیسی از صفر بهترین و ارزونترین روش برای یادگیری زبان، گوش کردن به اونه!

شما با گوش دادن اخبار به زبان انگلیسی یا پادکست با موضوعات متنوع، خیلی ساده گوشتون رو به لحن و نوع گویششون عادت میدید.

توی مرحله‌ی اول شما هدفتون از گوش دادن، فهمیدن نباشه!

یادگیری زبان انگلیسی در منزل

همین که بشنوید و بتونید لغاتی که استفاده می‌کنند رو متوجه بشوید کافیه. به مرور زمان ذهنتون عادت می‌کنه که همزمان که با سرعت دارید سیلی از لغات رو می‌شنوید اون‌ها رو درک کنید و جملات رو هم متوجه بشوید.

روزانه حدود ۱ تا ۳ ساعت به یک مکالمه انگلیسی گوش کنید. انگلیسی رو باید با گوش‌هایتان یاد بگیرید نه با چشم‌هایتان!

گوش کنید و جواب بدهید.

مهم نیست که مخاطبی ندارید که با اون حرف بزنید. یک مخاطب توی ذهنتون تصور کنید و با اون حرف بزنید. گوش دادن و تکرار کردن اون به تنهایی به شما کمکی نمی‌کنه.

در کلاس های مکالمه محور آنلاین زبان شرکت کنید

شما تا می‌توانید باید خودتان را با محتوای انگلیسی احاطه کنید.

استفاده از یه معلم خوب و حرفه‌ای می‌تونه خیلی به کارتون بیاد. کسی که تمام مسیر حواسش به شما باشه و پیشرفت شما رو تسریع ببخشه.

لازم نیست وقت و هزینه‌ی زیادی برای این کار بگذارید. خوبی کلاس‌های آنلاین صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی شماست.

حالا برای این که شروع کنید می‌توانید مقاله از کجا شروع کنم را نیز مطالعه کنید!