یادگیری سریع لغات انگلیسی یکی از اصلی ترین دغدغه های افرادیه که با زبان انگلیسی سرو کار دارن، به همین دلیل افزایش دایره لغات تاثیر زیادی در تقویت مکالمه داره و مانع از سکوت شما در موقعیت هایی که درش قرار میگیرید، میشه.

یادگیری سریع لغات انگلیسی

شما با استفاده از روش های ساده  میتونید در کمترین زمان تعداد زیادی لغات کاربردی انگلیسی رو یاد بگیرید. البته باید به کیفیت یادگیری هم دقت داشته باشید، قطعا شما نیاز دارید که این لغاتو برای همیشه به یاد داشته باشید. ترفند هایی که برای یادگیری سریع لغات انگلیسی انتخاب میکنید باید در عین ساده بودن، کاربردی، تاثیرگذار و همیشگی باشن. بیاید قبل از شروع این مسیر به چندتا سوال جواب بدیم:

  1. یادگیری سریع لغات انگلیسی همونقدر که سریعه، تاثیر گذار هم هست؟
  2. آیا  تکنیک های یادگیری سریع لغات انگلیسی برای همه افراد یکسانه؟
  3. دایره لغات انگلیسی تقریبا بی پایانه واحتمالا ما به یادگیری همه اونا نیاز نداریم، پس ما باید چه لغاتی رو یادبگیریم؟!
  4. چطور میشه هم سریع یاد گرفت و هم برای همیشه لغات انگلیسی رو به خاطر سپرد؟
  5. بهترین روش موجود برای یادگیری سریع لغات انگلیسی، چیه؟
  6. چقدر طول میکشه تا لغاتی که میخوایم رو یاد بگیریم؟

در ادامه  این مطلب ما به تمام این سوالات جواب میدیم.

راه های زیادی برای یادگیری سریع لغات انگلیسی وجود داره که باید موثرترین اونارو پیدا کنید، البته تاثیرگذاری هرکدوم از این روش ها برای هر شخص میتونه متفاوت باشه پس در درجه اول، تکنیک های موجود رو پیدا و بهترینشو انتخاب کنید، بعد از اون سعی کنید هر تکنیک رو برای خودتون شخصی سازی کنید.

شما با  شناختی که از روحیه، پشتکار و زمان مفید یادگیریتون  دارید، میتونید رو ش های یادگیری سریع لغات انگلیسی رو بهینه سازی کنید.

 مثلا: شما در ساعات خاصی یاد میگیرید، یا اینکه اگر لغات رو بلند تکرار کنید راحتتر به ذهن میسپارید، بعضیا برای حفظ کردن چیزی باید حتما اونو چندین بار بنویسین تا تو حافظه تصویریشون هم ثبت بشه و خیلی از خصوصیاتی که در افراد متفاوته.

در حقیقت یادگیری سریع لغات انگلیسی جنبه های زیادی داره که باید بهش توجه بشه و سریع یادگرفتن به تنهایی کافی نیست. چون ممکنه با همون سرعتی که یاد میگیرید، از یاد ببرید!

پس بیاید جوانب دیگه رو هم بسنجیم  و به نتیجه دلخواهمون برسیم.

برای به خاطر سپردن و تثبیت کلمات در ذهن، شما باید در ابتدا اعتماد به نفس خودتون در انگلیسی ،صحبت کردن و به کاربردن کلمات متنوع را بالا ببرید که این خودش قدم بزرگیه، ممکنه اوایل این راه شما با اشتباهاتی مواجه بشید ولی به مرور قطعا بهتر خواهید شد و در نهایت میتونید از کلماتی که یاد گرفتید در موقعیت های مناسب استفاده کنید.

پس با توجه به اینکه سرعت در یادگیری اهمیت زیادی داره نباید از کیفیت و تاثیر گذاری یادگیری سریع لغات انگلیسی غافل شد.

یادگیری سریع لغات انگلیسی

بیاید در ادامه بپردازیم به ۱۰ ترفند برای یادگیری سریع لغات انگلیسی:

این ۱۰ روش از آغاز تا پایان راه شمارو همراهی میکنن و به راحتی میتونید اونارو شخصی سازی کنید.

توجه داشته باشید که توی این راه نباید ناامید، خسته و دلسرد بشید، چون شما با شناختی که از خودتون دارید میتونید بهترین معلم خودتون باشید.

لغات کاربردی رو بشناسید

همونطور که در ابتدا مطلب گفتیم، دریای لغات انگلیسی ته نداره و طبیعتا همه این لغات به کار شما نمیاد! البته ناگفته نماند، شما باید به گستردگی دانسته هاتون دقت کنید چون باید از پسِ هرموقعیتی بربیاید.اول بهتره با هدفی که دارید آشنا بشید .

کلمات رو به تنهایی یاد نگیرید

قطعا حفظ کردن تک تک کلمات انگلیسی موجود، سخت و حتی غیرممکن خواهد بود ولی شما میتونید با استفاده از این کلمات در چارچوب جمله، نه تنها اونو به خاطر بسپارید بلکه با ساختار و جایگاه اون لغت در جمله مختلف هم آشنا بشید. یک موضوع در نظر بگیرید، کلمات مرتبط و کاربردی رو پیدا کنید و با اونا جمله بسازید، برای شروع بهتره از موضوعاتی استفاده کنید که براتون پیش پافتاده و روزمره باشه، مثلا: آب و هوا

یادگیری سریع لغات انگلیسی

 weather: what’s your favorite weather

 “زمانی که شما بتونید، حول محوری که در نظرگرفتید جمله بسازید یعنی دارید درست پیش میرید، پس با سرعت بیشتری ادامه بدید.”

کدینگ یا رمز گذاری

میتونید از یکسری ابزار که اختصاصا برای حفظ کردن به وجود اومدن استفاده کنید، یکی از این اونا سایت   mnemonicdictionary.com  که استفاده ازش کار شما برای یادگیری سریع لغات انگلیسی رو آسونتر میکنه.

 ( نِمُنیک “وابسته به قوه حافظه، حفظی= mnemonic” )

کاربرد نِمُنیک یا ارتباط معنایی و هم آوایی لغات  در به خاطر سپردن یا به عبارت دیگه حفظ کردن لغات میتونه خیلی مفید باشه مثلا شما برای اینکه عبارت (pay money) را به خاطر بسپارید اونو به کارمند بانک آقای پیمانی (peymani) ربط میدید، به همین سادگی.

” دقت داشته باشید، استفاده از این شیوه ممکنه شمارو در تلفظ به اشتباه بندازه!”

تجسم کنید

لغاتی که میخواید یاد بگیرید رو وارد زندگیتون کنید. زندگی شما پر از موضوعات جذابیه که بعضا واقعی نیستن!  چشماتونو ببندید و به هر چیزی که دوست دارید به انگلیسی فکر کنید، جمله بسازید و  تمام زمان ها و کاربرد لغات در مواقع متفاوت رو تصور کنید، ببنید چه کلمات مرتبطی به ذهتنون میرسه .

دیدن فیلم و سریال به زبان انگلیسی

 شما با دیدن فیلم و سریال های زبان اصلی با دنیایی از کلمات آشنا میشید که ممکنه خیلی از اونارو ندونید و به دنبال پیدا کردن اون کلمات، دایره لغاتتون رو گسترده تر کنید.

یادگیری سریع لغات انگلیسی

و البته فیلم دیدن بخش جذاب یادگیری سریع لغات انگلیسی که شما رو در حین  سرگرم کردن با تلفظ صحیح لغات آشنا میکنه. سریالها و فیلم های زیادی هست برای آشنایی شما با لغات جدید و حتی لهجه های متفاوت آشنا بشید.

چه فیلم و سریالایی برای اینکار مناسبه؟  به عنوان پیشنهاد برای کسایی که حوصله سریال دیدن دارن سریال “friends” میتونه گزینه خوبی باشه.

دیدن فیلم و سریال به زبان انگلیسی

با خودتون انگلیسی صحبت کنید

از جملات ساده و روزانه شروع کنیدو با خودتون یا افراد دیگه به انگلیسی راجع به  یکسری جمله های کوتاه و آسون مثل مکالمه های روزمره، مثلا درباره‌ی وعده‌های غذایی و یا لباسی که امروز میخواهید بپوشید صحبت کنید. این روش باعث میشه شما به مرور با کلمات جدیدتری آشنا بشید و رفته رفته از اصطلاحات جذاب تری استفاده کنید. در ضمن این کار باعث میشه کلمات تو ذهن شما تثبیت بشه.

“از شبکه های اجتماعی مثل لینکدین که پست های به زبان انگلیسی دارن غافل نشید، شما میتونید موضوع مورد علاقتونو دنبال کنید و لغات زیادی در موردش یاد بگیرید و با دیگران نبادل نظر داشته باشید.”

یادداشت بردارید

 خیلی از کلمات هستن که شما هنوز با اون آشنا نیستین در صورتی که این کلمات میتونن خیلی برای شما کاربردی باشن و بیشتر مواقع با اونا مواجه میشین و در جواب چیزی برای گفتن ندارید پس با کمک گرفتن از یک دفترچه یادداشت یا نوت گوشیتون میتونید اونو ذخیره و هر لحظه بهش کلمات جدید اضافه کنید.

 پیوسته بودن یادگیری شاید همون راهی باشه که سرعتو بیشتربیشتر میکنه در نتیجه، نمودار یادگیریتون همیشه صعودی خواهد بود.

” برای به کاربردن اطلاعاتی که ذخیره کردید، در هر شرایط و مکانی از برنامه های که به سرور cloud دسترسی دارن استفاده کنید تا در صورت نداشتن موبایل، بتونید ازلپ تاپ و غیره برای دیدن اطلاعاتتون استفاده کنید.”

ریشه یابی کنید

   برای یادگیری راحت تر کلمات انگلیسی اون ها رو ریشه یابی کنید، زمانی که شما ریشه یک کلمه رو بشناسید میتونید تمام لغاتی که از ترکیب این ریشه با حروف دیگه (پسوند/ پیشوند) ایجاد میشه رو یاد بگیرید.

دیکشنری هایی مثل لانگمن و…، ریشه کلمات رو مشخص میکنن و شما میتویند با مراجعه به اونها از این روش به درستی استفاده کنید و دچار اشتباه نشید.

“از درست کردن لیست های طولانی، شلوع و خسته کننده جدا خودداری کنید!”

بازی کنید

تا زمانی حس کنید در یادگیری اجباری وجود داره هر روز براتون سختر  میشه، اما ترکیب کردن یادگیری سریع لغات انگلیسی با سرگرمی، راه پیش روی شما به مراتب آسون تر و لذت بخش تر میشه.

بازی با کلمات وساختن کلمات مختلف با استفاده از حروف مشابه (scrabble & boggle (gamesمیتونه کمک بزرگی برای یادگیری سریع لغات انگلیسی باشه.   

زبان گوشیتونو به انگلیسی تغییر بدید چون حین کار کردن با موبایل و یا بازی کردن، با تعداد زیادی از کلمات کاربردی در جملات کوتاه،مواجه میشد و اونارو یاد میگیرید.

صبور باشید

  و در آخر بهترین ترفندی که وجود داره صبره و شما رو به سر منزل مقصود که یادگیری سریع لغات انگلیسی میرسونه. پشتکار در استفاده از این ترفند ها، باعث میشه شما بدون هدر دادن انرژیتون و به درست ترین روش دایره لغات  خودتونو و گسترده کنید.

و در جریان باشید که هنوز راه “یک شبه ره صد ساله رفتن” کشف نشده، پس صبور باشید و برای رسیدن به هدفتون تلاش کنید.

همه اول راه پر از انگیزه، برنامه و شور و شوق هستن و میخوان خیلی سریع پیش برم اما بعد از یه مدت بعضیها دلسرد میشن و از ادامه راه نا امید. پیشنهاد ما به شما اینه که مسیرتونو بشناسید، به درستی توی اون راه قدم بردارید و پیوسته براش تلاش کنید.

یادگیری سریع لغات انگلیسی

” کارآمدترین راه برای یادگیری سریع لغات انگلیسی، موضوعات مورد علاقه شما هستن! چون از دنبال کردن همیشگی  اونا و حرف زدن دربارشون هیچوقت خسته نمیشید.”