زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

شما هم شاید از آن دسته افرادی باشید که اگر به تعطیلات بروید می توانید به راحتی مکالمه کنید، و از پس نیاز های زبانی خود بر بیایید اما وقتی به خانه برمیگردید، ذهن شما کم کم تنبل می شود چون از زبان دوم خود استفاده نمی کنید. اما برای تمرین زبان چه راه هایی وجود دارند؟ چطور می توان بر فرار بودن زبان غلبه کرد؟

تمرین زبان را از کجا شروع کنم؟

اگر شما به طور فعال در کلاس های آنلاین یا حضوری شرکت نمی کنید، اجازه ندهید تمام زحمات شما در یادگیری زبان به هدر برود. شما می توانید توانایی زبانی خود را با کمی کار هر هفته حفظ کنید. در اینجا چند راه برای شاداب نگه داشتن مهارت زبانی شما پیشنهاد می شود.

تمرین زبان با موسیقی

یک پلی لیست درست کنید

به سایت های مختلف اینترنتی بروید و لیستی از آهنگ هایی که به زبان مورد علاقه شما خوانده شده اند، برای خود ایجاد کنید.  اما فقط به گوش کردن به آهنگ ها اکتفا نکنید. متن آهنگ ها را دانلود کنید و با آن آهنگ بخوانید. شاید در ابتدا این کار مسخره یا سخت به نظر بیاید اما به زودی کلمات زیادی را یاد خواهید گرفت و سپس می توانید آن آهنگ را در ماشین بخوانید! یا درحال آشپزی آن را زمزمه کنید!

شاید با این کار هم اتاقی ها یا خانواده شما از دست شما کلافه شوند. اما بدانید که این کار بخشی از تمرین زبان شما است. آواز خواندن قسمت های مختلفی از مغز را نسبت به صحبت کردن درگیر کرده و می تواند به شما برای تلفظ دقیق تر کمک کند. شما در هنگام آواز خواندن هیچ توجهی به نوشتار یا تلفظ کلمات نمی کنید بلکه تنها دغدغه شما این است که بتوانید کلمات را عیناً مانند خواننده آهنگ تلفظ کنید که این کار بهترین راه صحبت کردن مانند یک انگلیسی زبان است.

حتما این پست را بخوانید   تکنیک‌های یادگیری زبان دوم

به صورت مستمر کتاب های زبان اصلی بخوانید و فیلم تماشا کنید

خواندن کتاب و تماشای فیلم های زبان اصلی یک راه عالی برای نگه داشتن زبان شما است، اما سعی کنید به صورت منفعلانه این کار را انجام ندهید. سعی کنید دفتر لغات خود را در کنار خود قرار دهید و کلمات و عبارات نا آشنا را در آن یادداشت کنید و بعدا معنی آن را چک کنید. حتی نوشتن و دنبال کردن آنها به شما کمک می کند که بهتر بتوانید آن را به یاد بیاورید.

تمرین زبان با دوستان

یک رستوران یا کافه پیدا کنید

اگر در جایی زندگی می کنید که زبان دوم شما در اجتماع صحبت نمی شود، سعی کنید یک رستوران یا کافی شاپ پیدا کنید که افراد در آن جمع می شوند و با یکدیگر با آن زبان صحبت می کنند. سعی کنید هر هفته به آنجا بروید و با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. یکی از راه هایی که می توانید چنین جمع هایی را در ایران پیدا کنید، استفاده از سایت www.couchsurfing.org  است. همچنین ممکن است روزنامه ای به زبان مورد نظر شما چاپ شود. سعی کنید به صورت مرتب یک روزنامه بخرید و آن را بخوانید.

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید می توانید که نفر بومی آن زبان را در این جمع ها پیدا کنید و  به طور منظم او را ملاقات کنید. یادتان باشد در این ملاقات ها دفترچه لغات خود را به همراه داشته باشید تا بتوانید لغات و اصطلاحات جدید را یادداشت کنید.