امروز در مقاله به خودت گرامر انگلیسی یاد بده قراره با چندتا روش آسون برای یادگیری گرامر آشنا بشی. بذار یه چیزی رو همین اول بهت بگم. برای انگلیسی حرف زدن لازم نیست گرامر و دستور زبان بلد باشی. اما باید ساختار جمله رو بشناسی تا بتونی انگلیسی حرف بزنی. وقتی فارسی حرف می زنی شاید اصلا به این فکر نکنی که داری از زمان گذشته ی بعید استفاده میکنی یا گذشته استمراری اما جمله ای که میگی درسته. چرا؟

چون ساختار جمله رو یاد گرفتی.

به صورت ناخودآگاه و بدون اینکه بخوای بهش فکر کنی که مفعول چیه یا فعل گذرا یا ناگذر کدومه تونستی به فارسی جمله های درست بگی. خب انگلیسی هم همینه. گاهی وقتا میتونی به صورت ناخودآگاه جمله هایی با ساختار درست بگی. اما گاهی وقت ها هم این کار رو کاملا آگاهانه انجام میدی. قشنگ میدونی داری الان از شرطی نوع سوم استفاده میکنی یا مثلا اینجا باید فعل به زمان آینده کامل صرف بشه. مهم نیست کدوم روش رو انتخاب کنی. هدف اینه که بتونی درست و روان انگلیسی حرف بزنی.

تو این مقاله قراره با چند راه ساده آشنا بشی تا بتونی به خودت گرامر انگلیسی یاد بدی. گرامر زبان انگلیسی همش راجع به اینه که چطور از زمان ها و ساختارهای درست تو جمله استفاده کنی. نکته های زیر رو امتحان کن تا یادگیری گرامر به جای یه کابوس هولناک برات تبدیل به یه فعالیت سرگرم کننده بشه:

با اصول گرامر شروع کن

اولین کاری که باید بکنی اینه که بشینی اجزای جمله و فاعل اول شخص، دوم شخص و سوم شخص رو بشناسی.

اجزای جمله (parts of speech) شامل اسم (nouns)، ضمیر (pronouns)، فعل (verbs)، قید (adverbs)، حروف ربط (conjunctions)، حروف اضافه (prepositions) و حروف تعریف (articles) میشه. شاید اسم هاشون برات گیج کننده باشه اما هیچ نگران نباش. کارایی که این اجزا در جمله انجام میدن خیلی ساده است و قابل فهمه.

این اجزا همدیگه رو پشتیبانی می کنن و باعث میشن راحت تر بشه ساختار جمله رو درک کرد. Nouns همون اسامی مکان ها، حیوان ها و اشیاست. pronouns چیزایی هستن که جای Nouns استفاده میشن، مثل I (من)، you (تو/شما)، یا they (آنها). کلا اجزای جمله در زبان انگلیسی چیزهایی هستن که کنار هم میان، همدیگه رو ساپورت می کنن و ساختار جمله رو تشکیل میدن. یه نگاه کوچیک بهشون هر از چندگاهی کمک میکنه تا درکت از کارکرد این اجزا بالاتر بره.

حد پیشرفت رو خودت برای خودت تعیین میکنی!

تمرین کن

این بدیهی ترین مرحله است. برای اینکه سطح دانش گرامری تون رو عالی کنین باید براش وقت بذارین و هرروز قوانین مربوط به گرامر رو دوره کنین. می تونین از تمرین های آنلاین یا تمرین های کتاب های آموزشی کمک بگیرین. اگه حوصله انجام تمرین ندارین میتونین بازی ها و پازل های مربوط به گرامر زبان رو به صورت آنلاین انجام بدین. اینطوری یادگیری گرامر براتون سرگرم کننده تر میشه. بعدش متانسب با میزان پیشرفتتون سطح دشواری گرامر رو هم افزایش بدین.

یه کم تحقیق بد نیست!

بشین جاهایی که بیشتر اشتباه میکنی رو پیدا کن و درموردشون تحقیق کن. ببین دلیل اینکه اینقدر این موارد رو اشتباه به کار میبری چیه. هر بار روی یه موضوع تمرکز کن و روش کار کن. وب سایت های زیادی هستن که می تونن کمکت کنن تا اشتباهاتت رو در گرامر انگلیسی پیدا کنی و حلشون کنی. یه راه ساده اینه که به صفحه ی اینستاگرام آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk سر بزنی و پست های مربوط به اشتباهات رایج زبان انگلیسی رو ببینی.

حرف بزن

همه راه ها بالاخره میرسه به اینجا: انگلیسی حرف بزن.

هرچی بیشتر حرف بزنی بیشتر یاد می گیری. کتاب های آموزش گرامر اگه قرار باشه صحبت نکنی و با بقیه تعامل نداشته باشی به دردت نمی خورن. باید بتونی تو یه موقعیت واقعی قرار بگیری و انگلیسی حرف بزنی. نباید فقط بشینی و صبح تا شب به قوانین گرامر فکر کنی و اینکه الان چه زمانی باید برای این فعل به کار بره. باید تا میتونی صحبت کنی.

دوره ی مکالمه‌ی زبان انگلیسی آکادمی مجازی ۲۴talk دقیقا کارش همینه که بهت کمک کنه تو یه فضای صمیمی و واقعی بتونی با بقیه زبان آموزها و با کمک و همراهی استاد زبانت انگلیسی حرف بزنی و چیزایی که یاد گرفتی رو در عمل به کار ببری. این دوره به طور آنلاین برگزار میشه و برای همین هم در وقت و هزینه ت کلی صرفه جویی میشه.

امیدوارم از مطلب به خودت گرامر انگلیسی یاد بده لذت برده باشی. برای دسترسی راحت تر به تمام نکات مهم گرامر زبان انگلیسی هم می تونی به صفحه ی گرامر سایت ۲۴talk سر بزنی. در این صفحه تمام موضوعات گرامری دسته بندی شده و حتی می تونی گرامر رو با ویدیو و پادکست یاد بگیری یا اگه قصد داری به کودکان گرامر یاد بدی به بخش گرامر برای کودکان سر بزنی.