شکی نیست که در این دوره و زمونه و اوضاعی که الان برقرار هست تماس تصویری بسیار متدوال‌تر قبل خواهد بود یعنی در حقیقت اینطور بگم که شاید اصلا الان که تکنولوژی هست بهتره که تمام تماس‌ها تصویری باشند چرا که شما می‌تونید زبان بدن اون طرف رو ببینید و خیلی بازخوردتون بهتر میشه، خیلی ارتباط معنادار هست و به طور خلاصه کلا ارتباط خیلی پربارتر خواهد بود وقتی که تماس تصویری باشه.

دوره صرفا مکالمه | هفته‌ای دوساعت کلاس به همراه پشتیبانی قدرتمند برای رسیدن به ۲۴talk

در ادامه می‌خواهیم راجب یکسری نکات صحبت کنیم که باعث میشه شما خیلی بهتر به نظر برسین، صحبت‌هاتون خیلی بهتر باشه و به طور کلی یک تماس تصویری موفقی رو داشته باشین

۱) ابزار شما:

تماس تصویری | ابزار شما

در اولین نکته به وسایل پایه‌ای که شما لازم دارین می‌پردازیم مثلا مطمئن باشین که Webcam دارین و توی زاویه مناسبی تنظیم شده و هدفونتون تنظیم هست وصدا به طور واضح رد و بدل میشه. نرم افزار ارتباطیتتون مثل Zoom, Skype و ….. برقرار هست و حداقل سرعت اینترنت لازمه رو داشته باشین.
در کل در اولین قدم قبل از برقراری تماس باید تست لازمه رو انجام بدین و منظور همون تجهیزات مثل هدفون و نرم افزار و اینترنت و لبتاپ هست که می‌خواین استفاده کنین.

۲) نورپردازی:

خیلی‌ها ممکنه توی تماس تصویری زشت بنظر برسن در صورتی که زشت نیستن و فقط به خاطر نورپردازی بد هست. مهم‌ترین نکته این هست که حتما منبع نوری روبرو خودتون بذارین که به صورت شما بخوره و تصویرتون مشخص باشه. سعی کنین جلوی پنجره و ….. نشینید چون اون نوری که از بیرون به شما می‌تابه باعث میشه که کلا به یک شبحی تبدیل بشین یعنی خیلی خوب قابل رویت نیستین. قانون طلایی این هست که هیچ وقت منبع نوری پشت سرتون نباشه چون کاملا تصویر رو برای طرف مقابل خراب می‌کنه.

۳) پس زمینه:

Background یا تصویری که در پشت سر شما قرار می‌گیره. سعی کنین در فضای غیر رسمی مثل اتاق خودتون ، جاهایی که خیلی شلوغ و درهم برهم و ریخته پاش نشینید و تماس رو برقرار نکنین چون کمی از اون رسمیت تماس ممکنه که کم بکنه.
سعی کنین جایی نشینین که پشت سرتون یک دیوار یک دست سفید باشه. بهترین حالت اینه پشت سرتون یک چیزی مثل کتابخونه یا یک نقاشی باشه، چون اینها هم جذابن و هم یک حالت رسمی بودن به اون تماس میده.

۴) نحوه نشستن:

تماس تصویری نحوه نشستن

می‌دونید که body language یا زبان بدن شما یا فرمی که بدن شما می‌گیره خیلی مهم هست، سعی کنین که خیلی صاف و مستقیم و بدون قوز بشینین و لبتاپ رو یکجوری عقب بدین که تمام بالاتنه و دستهای شما مشخص باشه و همیشه موقع سلام کردن سعی کنین دستتون هم تکون بدین. حتما در حین صحبت کردن و تماس تصویری از حرکات دست استفاده کنین اما این یک مبحثی هست که باید روش کار کنین.
خیلی مهم هست که چه قدر و چطور و تا چه اندازه از چه زبان بدنی استفاده می‌کنین در حین صحبت کردن. همیشه سعی کنین دوربینتون طوری قرار گرفته باشه و نشسته باشین که دستتون مشخص باشه یعنی اون طرف بدونه که شما کاملا دارین به اون توجه می‌کنین یا مثلا توی دستتون یک گوشی نیست که بخواین با اون بازی کنین.

۵) به ظاهر خود توجه نکنین :

خیلی به ظاهر خودتون فکر نکنین و متمرکز نباشین. مثلا بخواین مقایسه کنین با صحبت‌های رودررو. وقتی که مثلا شما دارین صحبت می‌کنین توی دنیای واقعی، اصلا شما به ظاهر خودتون آگاه نیستین اما خیلی‌ها متاسفانه توی تماس تصویری، دیگه بیش از حد به قیافه خودشون متمرکز میشن چرا که دلیلش اینه شما خودتون رو می‌بینید در یک قسمت یا یک کادر کوچکتری تصویر خودتون رو دارین، بهترین کار اینه که قبل از تماس تصویری یک نگاه اجمالی داشته باشین، یک سرو صورت مرتب کنین در حد نرمال و بعد از اونم وارد تماس تصویری بشین و سعی کنین که تمرکزتون فقط بر چهره مخاطب باشه نه اینکه بخواین فقط خودتون رو ببینید و به چهره طرف مقابل توجه نکنین.

۶) هدف خودتون رو به خاطر بسپارین و روی محتواتون تمرکز کنین :

در تمام طول تماس تصویری، اون هدف رو به خاطر داشته باشین و بر روی محتوایی که به اون هدف می‌رسه تمرکز کنین، یک دفترچه یادداشت داشته باشین، چیزهایی که قراره راجبش صحبت کنین رو اونجا بنویسین و کلا اون موضوعی که قراره صحبت بشه، مثلا ملاقات روتین، کاری که همیشه انجام می‌دین توی چنین ملاقات و بحث‌هایی، اون رو روی کاغذ بیارین و آماده باشین که اون رو ارائه بدین و آمادگی این رو داشته باشین که سوال هم از شما بشه یعنی بسنجین موقعیت رو، تا یه حدی آدم می‌تونه پیش بینی کنه که ممکنه چه سوالاتی توی اون صحبت پیش بیاد، اون محتوا رو تمرین کنین و بهش مسلط باشین و آمادگی پاسخگویی به سوالات رو هم داشته باشین

در آخر یکسری نکات عمومی رو می‌گیم : یک سری چیزهایی که می‌تونیم بهشون بگیم آداب معاشرت تماس تصویری

۱) برای درک و فهمیدن گوش بدین و این خیلی وقت‌ها پیش اومده، طرف داره صحبت می‌کنه، شما جای دیگه هستین، در تماس تصویری این خیلی مهم‌تر هست که شما ممکنه یک زمان محدودی داشته باشین و سعی کنین تمرکزتون روی صحبت طرف باشه و متوجه بشین.

۲) توی حرف کسی توی تماس تصویری نپرید و بگذارین که وقتی که صحبت تموم شد بعد شما شروع کنین

۳) خیلی سعی کنین تا اونجایی که ممکنه لحظات به قول معروف خجالت آوری نداشته باشین به طور مثال توی تماس تصویری هستین یهو مثلا حیوان خونگیتون می‌پره میاد روی لبتاپ یا مثلا صدای پارس سگ یا مثلا گربه میاد، سعی کنین اینها رو بهش فکر کنین و جلوش رو بگیرین قبل از اینکه بخواد اتفاق بیفتن.

۴) به همه کسانی که توی خونه هستن بگین که من الان تماس تصویری دارم چون ممکنه اونها متوجه نشن و بیان وارد کادر تصویر شما بشن یا بیان و باهاتون صحبت کنن. در رو ببندین اگر لازم بود

۵) حتما یک کنترل کیفی از تجهیزاتتون داشته باشین مثلا میکروفون، نورپردازی و یا ظاهر خودتون در حد نرمالی باشه

۶) اگر قراره لینکی یا آیدی یا چیزی رد و بدل بشه یا از کسی دعوت کنین اونها رو آماده داشته باشین از قبل و تست هم بکنین که ببیند درست کار می‌کنه و اگر بیشتر از چند نفر توی تماس تصویری بودن حتما مطمئن باشین که اطلاع دارین و وقتتون رو چک کنین که حتما چه کسانی هستن به خاطر اینکه اون موقع می‌دونین که باید منتظر فرضا X, Y, Z باشین و بعد از اون جلسه رو شروع کنین.

۷) وقتی که توی خونه هستین دلیل نمیشه که توی تماس تصویری مثلا سیگار بکشین چون بلاخره یک جلسه رسمی حساب میشه و یک لیوان آب هم بد نیست کنارتون باشه و این آمادگی رو داشته باشین که اگر یک موقعی یکی از نفرات حاضر در تماس تصویری مشکلی براش پیش اومد و ارتباطش قطع شد شما بتونین با نفرات بعدی که حاضر هستند یک گپ و گفت و گویی داشته باشین حالا تا وقتی که اون نفر بعدی برمی‌گرده و خیلی خوبه که قبل از آغاز جلسه شما موضوع و نکاتی که قراره بحث بشه رو بفرستین واسه دیگران و همه بدونن که راجب چی قراره صحبت بشه، از قبل مشخص باشه.

۸) خیلی به حالت چهره و زبان بدنتون دقت کنین وقتی که دارین گوش می‌دین به دیگران. خیلی مهمه که این حس رو القا کنین که من واقعا دارم به صحبت‌های شما گوش میدم. فراموش نکنین قبلا هم گفتیم که به طرف مقابل نگاه کنین یا به دوربین نگاه کنین، به خودتون اصلا نگاه نکنین

۹) همیشه با یه دست تکون دادن شروع کنین و سلام بگین، خیلی گرم لبخند بزنین و مطمئن باشین مردم می‌تونن اون حالتی که شما دارین رو بشنون یعنی فقط یک روتین الکی نیست شما وقتی که یه دست تکون می‌دین، زبان بدن صمیمی دارین و با یه تن صدای خوب سلام و احوال پرسی می‌کنین و همه اینو متوجه میشن، تا اینکه خیلی خشک و عادی بخواین یک جلسه یا مصاحبه رو شروع کنین.

۱۰) همیشه هم نقش خودتون رو توی اون تماس تصویری بدونین مثلا اگر شما مسئول جلسه هستین پس باید مثل یک مسئول جلسه رفتار کنین و رهبری کنین.

۱۱) حالات دست هم مهم هستن نشون دهنده صمیمیت و درگیری شما با اون مسئله و کلا شخصیت شما هستن، مطمئن باشین که به صورت معنادار و با مفهومی دارین از این حرکات دست، به اندازه استفاده می‌کنین نه دیگه به طور اغراق شده ای دستتون رو تکون بدین، این می‌تونه باعث حواس پرتی دیگران بشه.

۱۲) در مورد پوشش هم که بهتره لباس‌ها رسمی باشن تا حدی، البته اون بستگی به تشخیص شما داره که اون جلسه چطور جلسه‌ای هست ولی در کل هرچی بین همکار و دوست باشه یه سطح از رسمی بودن رو رعابت بکنین، سعی کنین خیلی هم لباس‌ها و استایل غیر عادی نداشته باشین، چون بلاخره هرچیزی در حد اعتدالش خوبه

۱۳) خیلی خوبه که بعد از ملاقات‌های رسمی وقتی که تموم شد، یکسری ایمیل یا یک پاراگراف تشکر بفرستین و بنویسین برای طرف مقابلتون و این می‌تونه خیلی ارزشمند باشه و تاثیر مثبتی روی طرفتون بذاره.

منبع: verbling