اینکه آیا غیر روش هایی که متخصصان زبان و مدرس ها برای یاد گیری زبان بهتون میگن، راه های دیگه ای که بتونه کلی روی سرعت و کیفیت یادگیریتون تاثیر بزاره ولی اونها تا حالا بهتون نگفتن هم وجود داره یا نه؟ جای سواله! باید بگم بله! کلی راه و روش های خلاقانه و جدید و مفید وجود داره که شاید تا حالا اونهارو نشنیده باشی و کسی هم بهت نگفته باشه. توی مقاله ۷ نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند قراره یک سری روش های جالب و جذاب رو برای یادگیری امتحان بکنیم. اگه آماده ای بریم ببینیم این راه های گفته نشده و رمز آلود چه چیزهایی هستن.

۷ نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند

۱٫ تغییر زبان گوشی و لپتاپ و کامپیوتر

شاید فکر کنی که تغییر زبان گوشی و لپتاپ یا کامپیوتر برای یادگیری زبان انگلیسی کار کوچیکی به نظر برسه ، ولی دقیقا برعکس اینه چون کلی میتونه توی تقویت زبان بهت کمک بکنه. میپرسی چطوری؟

7 نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند
زبان گوشی

مزایای انگلیسی کردن زبان گوشی و لپتاپ و کامپیوتر چیه؟

یکی از مزایای اینکار این میتونه باشه : از اونجایی که گوشی و.. پر از کلمات و اصطلاحات متنوع و کاربردیه اگه اونهار رو یاد بگیری میتونه مثل یه دیکشنری کوچیک بهت کمک بکنه که دایره واژگان خودت و گسترش بدی.

وقتی دایره کلماتت رو گسترش بدی به دنبالش توی مکالمه و گرامر هم کلی پیشرفت میکنی. در کنار اون چشمت به زبان انگلیسی و دیکته درست اونها عادت میکنه. فقط برای اینکار خوبه که اگر معنی کلمه و جمله ای رو نمیدونی بری و معنی اونهارو دربیاری تا تسلطت روی کلمات کامل بشه.

۲٫توی آیینه با خودت انگلیسی حرف بزن

روش های یادگیری با حرف زدن توی آیینه:

استفاده از دیالوگ های فیلم : برای اینکار میتونی از دیالوگ های یک فیلم برای حرف زدن استفاده بکن. اینکه قسمتی از دیالوگ دو طرف رو حفظ و با خودت جلوی آیینه مرور بکنی و اینکارو تکرار کن بعد مدتی میبینی که قسمتی از مکالمات انگلیسی زبان ها رو یاد گرفتی.

استفاده از تخیلات و موضوعات مورد علاقه: میتونی در مورد موضوعاتی که بهشون علاقه داری که ممکنه در مورد فرهنگ، سیاست ، هنر، تخیلات و حتی اتفاقات روزمره باشه یه دیالگ دونفره بنویسی و خودت رو جای دو نفر برای صحبت بذاری و اون رو با خودت توی آیینه تمرین بکنی.

7 نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند
در آیینه حرف زدن

مزایای حرف زدن در آیینه چیه؟

افزایش اعتماد بنفس در مکالمه: از نظر علمی ثابت شده که صحبت در آیینه بطور کلی بالا رفتن اعتماد بنفس میشه. حالا اگه اینکار رو با زبان انگلیسی انجام بدی ، اعتماد بنفست رو توی صحبت کردن به انگلیسی خیلی بیشتر میکنی.

از بین رفتن ترس از صحبت کردن به انگلیسی در جمع: با تکرار این کار و بالا رفتن اعتماد بنفس، ترس از حرف زدن توی جمع و ترس از اشتباه کردن به مرور کمرنگ میشه تا جایی که میبینی خیلی راحت و بدون استرس توی یه جمع شروع به انگلیسی حرف زدن میکنی.

تقویت مهارت مکالمه و لهجه: این کار باعث میشه به مرور خیلی روان تر صحبت بکنی و بعد از گذشت زمان لهجه ات رو بهتر بکنی.

۳٫گوش کردن پادکست های آموزشی

7 نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند
گوش کردن پادکست

گوش دادن به پادکست انگلیسی راه سریع و موثریه برای اینکه همزمان هم مهارت شنیداری (Listening) و هم مهارت مکالمه (Speaking) تون رو تقویت کنید و در کنارش هم دایره لغاتتون رو گسترش بدید و هم معلومات عمومی تون رو بیشتر کنید.

بهترین راه ، استفاده از پادکست های مخصوص آموزش انگلیسی است. خیلی بهتره برای شروع از پادکست های سطح بندی شده استفاده و بعد بری سراغ پادکست های دیگه.

برای شروع میتونی از پادکستهای BBC ، VOA ، British Council که ما براتون آماده سازی و ترجمه کردیم استفاده بکنین. پادکستهای British Council جزو پادکستهای سطح بندی شده است..

۴٫صدای خودت رو ضبط و گوش کن

با ضبط کردن صدا خودت و گوش کردن اون میتونی دقت و کیفیت ریدینگ و اسپیکینگ خودت رو خیلی بیشتر از اون چیزی که انتظارش رو داری بالا ببری.

روش های یادگیری با ضبط کردن صدا خود و گوش کردن آن:

استفاده از موضوعات مورد علاقه: مثل روش صحبت در آیینه اینجا هم میتونی از این روش استفاده بکنی و از موضوعات مورد علاقه ات که هر چیزی میتونه باشه برای ضبط کردن صدا استفاده بکنی اینکه یه موضوع مورد علاقت باشه باعث میشه انگیزه کافی برای این کار رو داشته باشی.

استفاده از آهنگ های مورد علاقه: لب خونی با اهنگ های مورد علاقه انگلیسی زبان همیشه کار سرگرم کننده و جذابی برای هممون بوده. پس میتونیم ازین روش برای یادگیری زبان استفاده بکنیم و آهنگ هایی که دوست داریم رو تقسیم بندی بکنیم و معنی اونهارو دربیاریم و با خودمون بخونیم و صدامون و ضبط کنیم. در آخر هم آهنگ مورد علاقه ات رو یاد گرفتی و شاید استعدادهای دیگه مثل صدای خوبت رو هم در این وسط کشف بکنی.

7 نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند
ضبط کردن صدا

مزایای یادگیری زبان با ضبط کردن و گوش کردن صدا

تقویت لهجه و تلفظ کردن دقیق کلمات: انجام مداوم این کار این فرصت رو بهت میده که لهجه ات رو بیشتر از قبل تقویت بکنی طوری که بعد از مدتی اولین صدای ضبط شده خودت رو گوش بکنی متوجه تغییر زیاد اون میشی.

متوجه شدن اشکالات در بیان کلمات: بعد از مدتی متوجه اشتباهات رایج و ایراداتی که هم توی بیان و هم توی جمله بندی انجام میدادی رو متوجه میشی و این خیلی به پیشرفتت توی مکالمه کمک میکنه.

۵٫استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری

ما هر روز با وسایل و اشیا مختلفی رو به رو میشیم، مثل لوازم خونه، محل کار، آشپزخونه و بقیه چیزهایی که توی محیط اطرافمون می بینیم وهمین ابزار به راحتی می تونن راهی برای یادگیری زبان باشن فقط کافیه از روش ها و تکنیک های زیر کمک بگیری.

روش های استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری

۱- اسم وسایلی که اطرافت می بینی رو به انگلیسی بگو: یه روش عالی برای افرادی که خیلی مشغله دارن اما دوست دارن انگلیسی یاد بگیرن اینه که هرچیزی رو که دورو برشون هست اسمش رو به انگلیسی بگن. برای این روش باید سعی کنیم هرجایی که میریم مثل محل کار، مرکز خرید، اتاق خواب، پذیرایی، یا خیابون هم این کار رو انجام بدیم و فقط به یه جا بسنده نکنیم. حالا اگه به بعضی از وسایل رسیدیم که اسم اونها رو بلد نبودیم میتونیم تو گوگل سرچ کنیم و ببینیم معنیشون به انگلیسی چی میشه.

۲-جمله سازی کردن با کلمه ها: خب در همون حالتی که داریم کار، آشپزی یا استراحت می کنیم باید در قدم دوم سعی کنیم با همون کلمه ها جمله بسازیم و اون ها رو تو جمله به کار ببریم. تمرین جمله سازی هم دایره لغاتت رو بزرگتر میکنه و هم کمکت میکنه ساختار جمله های انگلیسی رو یاد بگیری و بتونی شروع به انگلیسی حرف زدن بکنی. اگه تو این مسیر یه مربی یا راهنما هم داشته باشی میتونی جمله ها رو یادداشت بکنی و بعدا ازش بخوای که برات چک بکنه و بگه که جمله هات درست بوده یا نه.

برای اینکه بیشتر از این روش بدونی میتونی به مقاله استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی یه سر بزنی.

7 نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند
اتفاقات روزمره

مزایای استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری

تقویت دایره لغات

جمله سازی و یادگیری ساختار جمله ها در انگلیسی

تلفظ درست کلمات ( وقتی که داری اسم کلمه ای رو پیدا میکنی حتما تلفظ درست اون روهم پیدا بکن تا از همون اول درست تلفظشون بکنی.)

تمرین مکالمه روزمره

افزایش اشتیاق و ذوق برای یادگیری (همینکه جاهای جدید بری شوق یادگیری چیزهای جدید رو پیدا میکنی)

۶٫ صحبت کردن با انگلیسی زبان ها

یکی از بهترین روش ها برای یادگیری سریع انگلیسی ، صحبت کردن با افراد انگلیسی زبان میتونه باشه.

7 نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند
مکالمه

برای این کار چند راه وجود داره:

توی خود کشور های خارجی مستقیما با افراد انگلیسی زبان صحبت بکنی: این شرایط میتونه خیلی موثر باشه ولی این امکان و شانس برای همه وجود نداره و اگر ازین شانس برخورداری زودتر شروع به انجامش بکن.

استفاده از شبکه اجتماعی لینکدین: توی لینکدین می‌توانی موضوعات کاری و حرفه‌ای مورد علاقه‌ت رو دنبال کنی و از این راه کلی مطلب به زبان انگلیسی مطالعه کنی، نظر (Comment) بزاری و بعدششروع به گفت و گو با دیگران کنی

استفاده از شبکه اجتماعی توییتر: .ویژگی توییتر هم اینه که هر کسی در هر زمانی هر چیزی که می‌خواد می‌تونه بنویسه و همه هم در حال بحث و اظهار نظر درباره موضوعات مختلف هستن. حساب‌های توییتر افراد معروف را دنبال کن و هم شروع به کن به انگلیسی توییت کردن تا ارتباطت خیلی سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنیشکل بگیره.

۷٫ سوال بپرس!

یکی از مهمترین دلایلی که کودکان زود زبان مادریشون رو یاد میگیرن پرس و جو و کنجکاویه زیادشونه.

پس وقتی توی کلاس زبان هستین و سوال یا ایرادی دارین حتما از مدرستون بپرسین تا از همون اول همه ایرادتون برطرف بشه.

7 نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند
کلاس آنلاین

مزایای سوال پرسیدن

روان‌ بودن در مکالمه (Fluency) شما افزایش پیدا کند،

اعتماد به‌ نفست بالا میره،

در میان پرسش‌ها، چیزهای جدیدی یاد میگری،

و چیزهایی که یادمیگیری رو تحت نظر استاد تمرین میکنی.

امیدوارم که مقاله ۷ نکته ای که مدرسین زبان به شما نمی گویند، براتون مفید بوده باشه و تونسته باشید از نکاتش بهترین استفاده رو کرده باشین. این نکات در کنار روش های اصلی یادگیری به سرعت تون توی رسیدن به هدف کمکتون میکنه پس همین الان بهترین زمان برای استفاده از اونهاست.

اگر دنبال راهها و روش های جدید یادگیری هستین ، دوره های آنلاین یادگیری میتونه گزینه خوبی براتون باشه چون توی این دوره ها از روش های مدرن و سرگرم کننده استفاده میشه و یکی از بهترین مزیت های اون صرفه جویی در وقت و هزینه رفت و آمده و اینکه ازین راه میتونین از هر زمانی مثل وقتهای آزاد برای یادگیری ازش استفاده بکنین.

آکادمی آنلاین ۲۴talk با داشتن دوره های صرفا مکالمه ، دوره های بزرگسالان و نوجوانان با داشتن اساتید مجرب و روش های جدید آموزشی این شرایط رو برای زبان آموزها فراهم کرده که از هر زمان خودشون بتونن بهترین استفاده برای یادگیری زبان انگلیسی داشته باشن.