تا حالا شده که یه هدف مهمی توی زندگیت داشته باشی ولی به خاطر وقت کم هنوز اون رو عملیش نکرده باشی؟ برای منم این اتفاق زمانی که تصمیم داشتم زبان انگلیسی یاد بگیرم افتاد. خیلی دوست داشتم هرچه سریعتر یادگیری زبان انگلیسی رو شروع کنم اما با وقت کمی که داشتم فکر نمیکردم این کار حالاحالاها شدنی باشه. بالاخره یه روز تصمیم گرفتم یه راهی پیدا کنم و تونستم تکنیک مخصوص به خودم رو طراحی کنم تا بتونم با همین وقت کمی که دارم زبان انگلیسی یاد بگیرم. اگه تو هم به خاطر وقت کم هنوز نتونستی زبان انگلیسی یاد بگیری ، حتما با ما در مقاله استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی همراه شو تا با تکنیکی آشنا بشی که بتونه مشکل کمبود وقتت رو برای همیشه حل کنه!

چطوری با استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی به خودمون کمک کنیم؟

ما هر روز با وسایل و اشیا مختلفی رو به رو میشیم، مثل لوازم خونه، محل کار، آشپزخونه و بقیه چیزهایی که توی محیط اطرافمون می بینیم وهمین ابزار به راحتی می تونن راهی برای یادگیری زبان باشن فقط کافیه از روش ها و تکنیک های زیر کمک بگیری.

کارهایی که لازمه برای این تکنیک انجام بدیم:

۱- اسم وسایلی که اطرافت می بینی رو به انگلیسی بگو: یه روش عالی برای افرادی که خیلی مشغله دارن اما دوست دارن انگلیسی یاد بگیرن اینه که هرچیزی رو که دورو برشون هست اسمش رو به انگلیسی بگن. برای این روش باید سعی کنیم هرجایی که میریم مثل محل کار، مرکز خرید، اتاق خواب، پذیرایی، یا خیابون هم این کار رو انجام بدیم و فقط به یه جا بسنده نکنیم. حالا اگه به بعضی از وسایل رسیدیم که اسم اونها رو بلد نبودیم میتونیم تو گوگل سرچ کنیم و ببینیم معنیشون به انگلیسی چی میشه.

یه راه دیگه که میتونه به راحتی و سرعتت در پیدا کردن کلمه ها کمک کنه اینه که از دیکشنری تصویری استفاده بکنی. برای نمونه میتونی دیکشنری های زیر رو دانلود کنی و اسم هرچیزی رو که بخوای راحت پیدا بکنی.

استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی

پس هر کلمه ای که بهش برخوردی ، مثلا توی آشپزخونه، باشگاه یا کتابخونه اسمش رو با خودت به انگلیسی بگو و هی با خودت مرور کن. مثلا تو این محیط ها می تونی این کلمه ها را یاد بگیری:

ظرف شستن :Dishwashing آشپزخانه :Kitchen
باشگاه رفتن :Going to the gym باشگاه :Gym
مطالعه، درس خوندن :Study کتابخانه :Library

۲-جمله سازی کردن با کلمه ها: خب در همون حالتی که داریم کار، آشپزی یا استراحت می کنیم باید در قدم دوم سعی کنیم با همون کلمه ها جمله بسازیم و اون ها رو تو جمله به کار ببریم. تمرین جمله سازی هم دایره لغاتت رو بزرگتر میکنه و هم کمکت میکنه ساختار جمله های انگلیسی رو یاد بگیری و بتونی شروع به انگلیسی حرف زدن بکنی. اگه تو این مسیر یه مربی یا راهنما هم داشته باشی میتونی جمله ها رو یادداشت بکنی و بعدا ازش بخوای که برات چک بکنه و بگه که جمله هات درست بوده یا نه.

استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی

مزایای تکنیک استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی

این تکنیک چندتا مزیت داره که به یادگیری زبان انگلیسیت کمک میکنه از جمله:

  • تقویت دایره لغات
  • جمله سازی و یادگیری ساختار جمله ها در انگلیسی
  • تلفظ درست کلمات ( وقتی که داری اسم کلمه ای رو پیدا میکنی حتما تلفظ درست اون روهم پیدا بکن تا از همون اول درست تلفظشون بکنی.)
  • بالا بردن مهارت مکالمه ( هرچی بیشتر کلمه یاد بگیری میتونی راحت تر ازین کلمه ها موقع مکالمه با دیگران استفاده بکنی)
  • تمرین مکالمه روزمره
  • افزایش اشتیاق و ذوق برای یادگیری (همینکه جاهای جدید بری شوق یادگیری چیزهای جدید رو پیدا میکنی)
  • بالا رفتن اعتماد به نفس موقع انگلیسی حرف زدن ( وقتی هرچیزی رو ببینی و در موردش حرف بزنی باعث میشه ترست بریزه و اعتماد به نفست توی مکالمه بالا بره)

مثال تمرینی برای انجام این تکنیک

این تکنیک رو میتونی بیشتر از اینی که تا حالا راجع بهش صحبت کردیم گسترش بدی طوری که تمام فعالیتی که در روز انجام میدی رو شاملش بشه. مثلا وقتی داری ظرف میشوری میتونی این سوال هارو از خودت بپرسی:

What kind of dishes are you washing?

چه نوع ظرفی داری میشوری؟

How do you feel about it?

چه حسی راجع بهش داری؟

Do you like washing dishes?

از ظرف شستن خوشت میاد؟

Why/ or why not?

چرا؟ و چرا نه؟

به این سوال ها جواب بده و حتی جزییات مثل رنگ و شکل و همه این هارو توضیح بده. این باعث میشه که صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف برات راحت و راحتر بشه. حتی میتونی در وقت استراحت که در مدرسه یا سرکار هستی، از این تکنیک استفاده بکنی؛ فقط کافیه به اطرافت نگاه بکنی و راجع به هرچیزی که میبینی صحبت بکنی. سعی کن وقتی میخوای صحبت کنی فوری و خودجوش باشه، لازم نیست قبلش در مورد اینکه چی میخوای بگی فکر بکنی. این تکنیک در بلندمدت حتی می تونه موقع شرکت تو آزمون آیلتس یا تافل به کارت بیاد و تو بخش اسپیکینگ حسابی از بقیه تو رو جلو بندازه!

یه کار خیلی موثر اینه که سعی کنی با کسایی که تو خونه هستن انگلیسی صحبت بکنی؛ این هم به تقویت زبان تو کمک می کنه و هم میتونه به اطرافیانتم کلی انگیزه برای یادگیری زبان بده.

تو هم با تکنیک استفاده از اتفاقات روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی می تونی از کمترین زمانت برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده بکنی و کلی چیزهای جدید یاد بگیری. در کنارش می تونی از فضای مجازی برای کمک گرفتن از یه استاد باتجربه و ماهر هم استفاده کنی. می پرسی چه جوری؟

آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk یه دوره ی مکالمه محور داره که مخصوص زبان آموزهایی مثل توئه که وقت کم اما انگیزه ی بالایی برای یادگیری زبان انگلیسی دارن. دوره‌ی مکالمه زبان انگلیسی ۲۴talk به صورت خصوصی و نیمه خصوصی (کلاس های ۴ نفره) و به طور کاملا آنلاین برگزار میشه. در طول ترم هم می تونی به طور مرتب از بخش پشتیبانی کلاس هات کمک بگیری.