اگر مهارت های انگلیسی ابرقهرمان بودن ، شما کدام ابرقهرمان انگلیسی بودین؟ یه خواننده سریع که توانایی خوندن از روی متون دانشگاهی رو داره و هر کلمه رو می فهمه؟ یا کسی که می تونه با کمال دقت صحبت بکنه و از تعداد بی پایان کلمات مترادف و واژگان استفاده بکنه؟ البته نویسنده حرفه ای رو فراموش نکنید ، چون می تونه هر چالش انگلیسی رو فقط با یه قلم بشکنه. در این مقاله قراره بگیم که چرا مهارت Listening در یادگیری زبان انگلیسی مهمه؟ و چرا ابرقهرمان مهارت های زبان محسوب میشه.

اما چرا من ترجیح میدم ابر قهرمان گوش دادن باشم؟ چون با توانایی درک انواع صداها و صحبت ها به زبان انگلیسی ، میشه توی بقیه مهارت ها هم ابرقهرمان شد!

چرا مهارت Listening در یادگیری زبان انگلیسی مهمه؟

Listening یه مهارت فوق العاده در زبان انگلیسی هست. درسته گوش دادن یه مهارت اساسیه که بهتون ابرقدرت ها رو در مهارت های دیگه در انگلیسی می ده. این یکی از اساسی ترین مهارت هاییه که بهتون در سایر زمینه های یادگیری زبان انگلیسی کمک خواهد کرد.

انواع گوش دادن

گوش دادن به دونوع فعال و منفعل تقسیم میشه که در زیر براتون توضیح میدیم:

گوش دادن فعال: این نوع گوش دادن برای وقتیه که املا درگیر گوش دادن به چیزی هستین و در ادامه قصد مکالمه رو دارین .

گوش دادن منفعل: اگر در حال گوش دادن به چیزی در پس زمینه ، مثل موسیقی هستین ، و هم زمان کار دیگه ای انجام می دین ، این یه شکل غیرفعال گوش دادن به حساب میاد.

چرا مهارت Listening در یادگیری زبان انگلیسی مهمه؟

همونطور که گفتیم، گوش دادن به زبان انگلیسی یه ابرقدرت انگلیسی هست و اگر به درستی یاد گرفته بشه ، می تونه بقیه زمینه های مهارت انگلیسی تون رو بهبود ببخشه. و ، آیا می دونید گوش دادن اونقدر مهمه که بیش از هر نوع ارتباطی از آن استفاده می کنید؟

بیایید بعضی از دلایل خاص مفید بودن گوش دادن به زبان انگلیسی رو برای اهداف یادگیری تون بررسی کنیم.

۱- Listening یک مهارت بنیادی برای یادگیری است:

همونطور که قبلاً در موردش صحبت کردیم ، گوش دادن به زبان انگلیسی مهارت بنیادی برای یادگیریه. بنیادی به معنای اساس یا بخش عمده ای از یادگیری زبان انگلیسیه که از قسمتهای کوچکتر پشتیبانی می کنه. در کل ما برای یادگرفتن زبان اول با گوش کردن اون رو درک میکنیم و از روی اون کپی برداری میکنیم و بقیه مهارت هارو یاد بگیریم. دقیقا مثل زبان مادری که با گوش کردن یاد گرفتیم.

بنابراین ، وقتی مهارت شنیداری انگلیسی رو تمرین می کنین ، روی واژگان ، گفتار و حفظ کردن هم کار می کنید. به علاوه ، برای عملکرد مغز هم عالیه.

چرا مهارت Listening در یادگیری زبان انگلیسی مهمه؟

۲- Listening به ارتباطات عمومی کمک میکنه:

در حقیقت ، گوش دادن به زبان انگلیسی یکی از بهترین راه ها برای پوشش همزمان چندین مهارت مختلف انگلیسی هست. این به این دلیله که گوش دادن اولین راه برای وارد شدن اطلاعات زبانی در مغز ما هست. وقتی که به زبان انگلیسی گوش می دید ، از طریق مواردی مانند موسیقی ، نمایش های تلویزیونی و فیلم ها در معرض یکی از حالت های عادی زبان قرار می گیرین.

این به این معنیه که گوش دادن یکی از اساسی ترین روش های ارتباطی همراه با صحبت کردن ، خواندن و نوشتنه.

۳- می تونین با بومی زبانان سفر کرده و ارتباط برقرار کنید:

البته گوش دادن به زبان انگلیسی یکی از مهمترین مهارتها هنگام مسافرت به خارج از کشور به یه کشور انگلیسی زبانه. تصور کنین که پرواز ، قطار یا اتوبوس رو از دست دادید چون اطلاعیه ای رو اشتباه شنیدین!

بعلاوه ، وقتی که می توانید به طور موثر گوش بدین ، می تونین با دوستان انگلیسی زبان و بومی زبانان در سطح عمیق تری صحبت و تعامل کنین. و میتونید مکالمات به زبانی دیگه رو کاوش کنید و لذت ببرین!

۴- Listening به درک لهجه ها ، گویش ها و واژگان مختلف کمک می کنه:

با تقویت این مهارت میتونید با همه سخنرانان و نه فقط بومیان صحبت کنین ، انگلیسی بیشترین سخنوران در جهان رو داره. به همین دلیل ، طبیعتاً ، تعداد زیادی از لهجه ها و گویش های مختلف برای درک وجود داره.

اگر می خواید یه سخنران جهانی واقعی انگلیسی باشین ، مهمه که خودتون رو در معرض این اختلافات گویش و لهجه قرار بدید. حتی برای خود افراد بومی ، تفاوت بین لهجه های بومی می تونه سخت باشه.

در حقیقت ، یکی از رمزهای اصلی یادگیری گوش دادن به زبان انگلیسی اینه که شما قادر به درک گویش های مختلف به زبان انگلیسی باشید. البته ، این مهارت به نکته قبلی ما در مورد مسافرت و ارتباط با زبان مادری کمک می کنه.

۵- Listening یه مهارت مهم برای آزمون های انگلیسی و مشاغل خاص هست:

با تغییرات بزرگ در بازار جهانی و تغییر در نحوه کار ، تغییراتی در نحوه ارتباط ما هم ایجاد می شه. گوش دادن همینطور بخش مهمی از تمام امتحانات رسمی انگلیسی است. اگر برای مهاجرت یا اهداف کاری نیاز به گذراندن آزمون انگلیسی IELTS دارید ، از نظر مهارت شنیداری آزمایش خواهید شد. بسیاری از امتحانات هنگام درجه بندی این بخش بسیار سختگیرانه عمل میکنن.

مثلا اگر یه کحلمه یا عبارت رو توی آزمون اشتباه بشنوید یا نتونسین درستش رو تشخیص بدین ، جواب اشتباه میدید و یه امتیاز مهم رو ز دست میدین. بنابراین ، مهارت فوق العاده گوش دادن به زبان انگلیسی لازمه!

چطوری مهارت گوش دادن به زبان انگلیسی رو بهتر بکنیم؟

۱- روی گوش دادن فعال تمرکز کنید:

اولین و بارزترین مرحله تمرکز گوش دادن فعاله. با ورود ، تعامل و تمرکز ، می تونید از مهارت گوش دادن و تمرین خود نهایت استفاده رو ببرید. در واقع ، این یکی از کلیدی ترین نکات تمرین گوش دادن به زبان انگلیسی است که موثره.

۲- به مراحل شفاهی و فعالیتهای گوش دادن نزدیک بشید:

چرا مهارت Listening در یادگیری زبان انگلیسی مهمه؟

گرچه این مرحله برای مبتدیان اهمیت بیشتری داره ، اما می تونه برای زبان آموزان گوش دادن به زبان انگلیسی در هر سطح مفید باشه. اما منظور از نزدیک شدن مرحله ای به متون شفاهی چیست؟ این به این معنیه که باید تمرینات گوش دادن به زبان انگلیسی رو به بخشها یا موضوعات مختلف تقسیم کنید.

به عنوان مثال ، اگر به یه داستان کوتاه گوش می دید ، می تونید از این ضبط به چندین روش مختلف استفاده کنید. شما می تونید ابتدا به اصل داستان بطور کلی برای درک اولیه گوش بدین ، بعد روی جزئیات و اطلاعات خاص تمرکز کنید. و بعد از اون ، می تونید به سوالات پاسخ بدید و حتی در مورد زبان بحث کنید.

۳- گپ زدن با انگلیسی زبانان:

شاید یکی از بارزترین و مفیدترین روشهای تمرین گوش دادن به زبان انگلیسی گپ زدن با انگلیسی زبانان باشه. اگر مبتدی هستین، همیشه می تونید بعضی از موضوعات رو زودتر از موعد آماده کنید.

علاوه بر این ، باید در مورد اهداف تون با کسی که میخواید حرف بزنید ، روشن باشید. اگر در درک شنوایی مشکلی دارید یا یک زبان آموز مبتدی هستید ، مشکلی نداره که از دوست انگلیسی زبان تون بخواید که شمرده تر و اروم تر صحبت بکنه تا متوجه حرفهاش بشین.

امیدوارم از مقاله چرا مهارت Listening در یادگیری زبان انگلیسی مهمه؟ لذت برده باشین و براتون مفید بوده باشه. همونطوری که گفتیم گوش دادن ابر قهرمان همه مهارت ها محسوب میشه جون اولین قدم یادگیری هر زبانی گوش دادنه. ما بدون گوش دادن عملا هیچ کدوم از مهارت هارو نمیتونیم یاد بگیریم. پس همنطوری که زبان مادری مون رو با گوش دادن یاد گرفتیم زبان انگلیسی هم باید با گوش دادن که مرحله اولیه اون هست یاد بگیریم.

برای بالا بردن این مهارت علاوه بر راه هایی که در بالا براتون گفتیم یه پیشنهاد دیگه میتونه شرکت توی کلاسهای آنلاین مکالمه باشه این کلاسها با داشتن یه مربی با تجربه بهتون کمک میکنه کسی رو داشته باشین که هم باهاش مکالمعه بکنین و هم به صحبت هاش گوش بدید و مهارت شنیداری تون رو روز به روز قوی تر بکنین.

چرا مهارت Listening در یادگیری زبان انگلیسی مهمه؟

همینطور آنلاین بودن این دوره ها مزیت های خودش رو داره که اونم صرفه جویی در وقت و هزینه های رفت و آمد هست. و نداشتن محدودیت مکان و زمان برای شرکت در کلاسها هست اینکه اگه به خاطر مشغله های کاری تا الان وقت یادگیری زبان رو نداشتین الان وقتشه که از این فرصت استفاده بکنین.

یکی از پیشنهاد ها برای آموزش آنلاین میتونه آکادمی مجازی ۲۴talk باشه که با داشتن اساتید با تجربه و تیم پشتیبانی قوی ،همه دوره های بزرگسالان ، نوجوانان ، کودکان و مخصوصا دوره های صرفا مکالمه که تخصص خاصی در اون داره رو پوشش میده و روش های آموزشی مخصوص متناسب با هر سنی رو داره. و هدفش نتیجه بخش بودن کلاسها و دوره ها است.