سوال مهم اینجاست که آیا یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ و ترانه نتیجه بخش و امکان پذیره؟ و بعد از مدتی میتونیم به سطح خوبی از زبان انگلیسی برسیم؟ در جواب باید بگم بله و با آهنگ گوش دادن نه تنها در زبان انگلیسی پیشرفت میکنی بلکه راهی سرگرم کننده و جذاب نسبت به سایر روش های خسته کننده برای یادگیری میتونه باشه، و مهارت های دیگه زبان مثل listening و speaking رو نسبت به روشهای دیگه راحتر و سریع تر میتونی بدست بیاری. پس با ما در این مقاله همراه شو تا با راهکارهایی که میگیم، بدونی چطوری باید با گوش کردن آهنگ پیشرفت چشم گیری توی زبان انگلیسی پیدا کنی.

فهرست مطالب
۱. از منابع خوب و غنی برای یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ استفاده بکن
استفاده از پادکستها
۲. آهنگ‌های مناسبی انتخاب بکن
۳. برای هضم و درک بهتر موسیقی از متن ترانه‌ها کمک بگیر
۴. متن ترانه‌ها و لغات را مطالعه و تمرین کن
۵. با ترانه هم‌خوانی بکن
۶. ترانه را از حفظ بخون
۷. مرور کن
۸. در انتخاب آهنگ‌های جدید دقت بکن
۷ دلایل و مزیت های برای یادگیری زبان با آهنگ
جمع بندی:

شاید باور نکنی اما یکی از بهترین ابزارهای یادگیری زبان، دقیقا کنار دستته: تلفن هوشمند. بله، تلفن هوشمند منبعیه برای یادگیری زبان با موسیقی و … . اگر تا حالا به فکر استفاده از اون نبودی، عیبی نداره. هنوز هم دیر نشده.

نکاتی که برای یادگیری زبان با موسیقی باید بدونیم

۸ ترفند برای یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

۱. از منابع خوب و غنی برای یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ استفاده بکن

وب‌سایت‌هایی مثل ویمئو (Vimeo):

برای پیدا کردن موسیقی خوب، بهتره به منبع مناسب مراجعه کنی. برای مثال، وب‌سایت‌هایی مثل ویمئو (Vimeo) و یوتیوب (YouTube) دارای تعداد زیادی ویدئو و موسیقی هستن که بعضی از اونها زیرنویس انگلیسی هم دارن. استفاده از کتابخانه‌ی موسیقی اونها خالی از لطف نیست.

وب‌سایت اسپاتیفای (Spotify):

سرویسیه که با عضویت در اون به تعداد زیادی آهنگ و موسیقی دسترسی پیدا میکنی و همینطور میتونی از اتفاقات روز هم باخبر بشی .

فلوئنت‌یو (FluentU):

فلوئنت‌یو (FluentU) هم راه خوبی برای یادگرفتن زبان توی خونه است. چون ویدئوهای واقعی زیادی داره و بهت کمک می‌کنه تا زبان انگلیسی رو یاد بگیری. در این وب‌سایت، تعداد زیادی ویدئوی طنز و تبلیغ فیلم هم وجود داره. صدها فیلم و ویدئوی مختلفی که توی این وب‌سایت هست قطعا به اینکه گزینه‌ی مورد علاقه و مناسب خود رو پیدا بکنی کمک میکنه. موضوعات و طبقه‌بندی‌ ویدئوهای فلوئنت‌یو خیلی گسترده است و فیلم‌ها از مبتدی تا بومی رده‌بندی شدن.

استفاده از پادکستها

اگر ازیادگیری با گوش دادن موسیقی لذت میبری یه منبع خیلی مفید میتونه استفاده از پادکستها باشه، مزیتی که این پادکستها دارن اینه که محتوای اونها برای آموزش طراحی شده و به پیشرفتت در یادگیری کمک بزرگی میکنه. برای شروع میتونی با کلیک در قسمت پایین از پادکستهایی که برای راحتی دریادگیری ترجمه و آماده سازی کردیم استفاده بکنی.

۲. آهنگ‌های مناسبی انتخاب بکن

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

آهنگ های مورد علاقه : برای یادگیری زبان با موسیقی باید به آهنگ‌هایی گوش بکنی که مورد علاقه ات باشه. در غیر این صورت، خیلی زود خسته میشی.

آهنگ های ساده : یادت باشه که بعضی از خواننده‌ها، به شکل خاصی می‌خونن و ممکنه یه واژه یا عبارت رو دقیقا مثل شکل اصلی اون تلفظ نکنن. مثلا موسیقی هِوی‌متال احتمالا گزینه‌ی خوبی برای یادگیری زبان با موسیقی نیست.

آهنگ با ریتم شمرده و آرام: برخی از آهنگ‌ها هم خیلی تند و سریع خونده میشن و نمیشه از اونها چیز زیادی یاد گرفت.

آهنگ های داستانی :آهنگ‌هایی رو انتخاب بکن که یک داستان رو تعریف میکنه. انتخاب از آهنگ‌های کودکان و انیمیشن‌های دیزنی هم فکر بدی نیست.

آهنگ های پاپ : با موسیقی پاپ شروع بکن. موسیقی پاپ معمولا مفهوم عاشقانه دارن و جمله ها و کلمه ها توشون تکرار می‌شن. بعد از آشنا شدن و تسلط اولیه، به سبک‌های دیگه موسیقی هم میتونی گوش بکنی.

حتما این پست را بخوانید   یادگیری زبان انگلیسی بصورت آنلاین | به زبان علاقه مند شو

۳. برای هضم و درک بهتر موسیقی از متن ترانه‌ها کمک بگیر

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ روش خیلی جالبیه. برای یادگیری بهتر، لازمه زمانی رو به یادگیری متن ترانه‌ها و درک اونها اختصاص بدی. معلمین به این کار یعنی تهیه‌ی مواد لازم برای یادگیری در شروع آموزش، «داربست زدن» میگن. یعنی فراهم کردن مراحل اولیه‌ی یادگیری و مواد آموزشی لازم. در واقع آماده کردن نوعی پیش‌زمینه برای شروع فرایند یادگیری.

برای دست‌رسی به متن ترانه‌های مختلف می‌تونی از منابع زیر بهره ببری:

Lyrics.com و Smartlyrics.com: هردو از وب‌سایت‌هایی هستن که منابع زیاد و کتابخانه‌ای پر از متن ترانه آهنگ‌های مختلف دارن.

Music English: مجموعه‌ای از ویدئوهای یوتیوبه که همگی دارای زیرنویس هست.

FluentU: این وبسایت به جز اینکه ویدئوهای آموزشی زیادی داره، ویدئوهایی که در اون وجود داره زیرنویس تعاملی هم دارن. به این معنی که اگر موقع تماشای ویدئو، معنی کلمه ای را ندونی میتونی ویدئو رو نگه داری بعد از توقف (پاز)، پنجره‌ای روی صفحه باز می‌شه و معنی کلمه رو بهت نشون می‌ده و از این راه می‌تونی هر کلمه ای رو که دوست داری به فهرست کتابخانه‌ی کلمه های خودت وارد بکنی.

۴. متن ترانه‌ها و لغات را مطالعه و تمرین کن

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

برای درک بهتر متن ترانه‌ها بهتره به‌طور منظم واژه‌ها و متن رو مرور بکنی. میتونی کل متن ترانه رو به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم بکنی و کلمه های هر بخش رو با استفاده از فلش‌کارت یا روش‌های دیگه به حفظ بکنی.

۵. با ترانه هم‌خوانی بکن

مهم نیست که صدای خوبی داری یا نه اما تلاش بکن تا با موسیقی هم‌خوانی داشته باشی. این کار باعث میشه با ریتم آهنگ هماهنگ بشی و حالت دهن در ادا کردن کلمه ها و جمله ها با شکل واقعی تلفظ هماهنگی بهتری پیدا می‌کنه.

۶. ترانه را از حفظ بخون

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

بعد از مدتی که روی ترانه کار کردی، توانایی از حفظ خوندن هم در تو به‌وجود میاد. اگر بتونی بدون نگاه کردن به متن ترانه از حفظ و بدون اشتباه، اون رو بخونی یعنی گام بلندی رو به جلو برداشتی. پس می‌تونی از کلمه ها و جمله ها توی حرف زدن عادی خودت هم استفاده بکنی.حتما این پست را بخوانید   یادگیری زبان انگلیسی در کانادا

۷. مرور کن

لازم نیست حتما روی یه ترانه و آهنگ تسلط کامل پیدا کنی و بعد به سراغ مورد بعدی بری. بهتره با به دست آوردن تسلط نسبی روی یه ترانه، به‌سراغ ترانه‌ی بعدی بری و موقع یادگیری ترانه‌ی جدید، ترانه‌ی قبلیرو مرور و دوره بکنی . به این کار «یادگیری با فاصله» گفته میشه و ثابت شده که اثرات مثبت اون از یادگیری فشرده و یک‌باره بیشتره.

۸. در انتخاب آهنگ‌های جدید دقت بکن

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

این مرحله شاید سخت‌ترین مرحله در یادگیری زبان با موسیقی باشه. هر آهنگ تازه‌ای که کار می‌کنی باید دارای تعدادی کلمه جدید با نسبتی متعادل باهد. یعنی تعداد واژه‌های جدید خیلی زیاد یا خیلی کم نباشه. اگر بخشی از کلمه هایی که در ترانه‌ی جدید وجود داره از قبل معنی اونهارو بدونی، هم کلمه های قبلی، بهتر در حافظه ات می‌نشینه و هم برای یادگیری زبان انگیزه بیشتری بهت میده.

۷ دلایل و مزیت های برای یادگیری زبان با آهنگ

۱. موثر بودن یادگیری زبان با آهنگ

تحقیقات علمی نشون دادن که یادگیری زبان با موسیقی به تقویت و یادگیری بهتر کلمات، یادگیری گرامر و املا کمک زیادی می‌کنه. با توجه به «اثر موتزارت»، گوش دادن به موسیقی کلاسیک باعث افزایش توانایی و تقویت افراد در مهارت‌های مختلف مخصوصا یادگیری زبان میشه.

۲. یادگیری زبان محاوره با موسیقی

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

ترانه‌ها و موسیقی‌های مختلف معمولا تعداد زیادی عبارت، لغت و اصطلاح دارن. از اونجایی که مخاطب ترانه‌ها افراد عام هستن، زبان به‌کار رفته در اونها به‌روز و محاوره ایه. پس اگر موسیقی درستی را انتخاب بکنی، با زبان روزمره و کاربردی هم آشنا میشی.

۳. آشنایی با تلفظ درست کلمات انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ همچنین کمکت می‌کنه تا روی تلفظ‌ها هم تمرکز پیدا کنی و ریتم، اوج و فرود و ضرباهنگ لهجه انگلیسی را بهتر درک کنی و یاد بگیری.

۴. ماندگاری انگلیسی در ذهن

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

توی موسیقی، معمولا واژه‌ها و الگوهای صدایی چندبار تکرار می‌شن. به همین خاطر راحت‌تر و بهتر در ذهن می‌نشینه. حتما می‌دونی که موسیقی خاصیتی دارد که در ذهنمون می‌مونه. آهنگ‌ها و ترانه‌ها به افکارمون نفوذ می‌کنن و بارها در ذهن دوره و مرور می‌شن. به همین خاطر از روش یادگیری زبان با موسیقی می‌شه واژه‌ها و عبارات رو به خاطر سپرد. در واقع، بعد از مدت زمان کمی، فراموش کردن اونها تقریبا غیرممکن می‌شه.

۵. ارتباط موسیقی با احساسات

ارتباط آدمها با موسیقی قوی و عمیقه. موسیقی مثل کلیدی میمونه که دریچه های احساسات‌مون را باز میکنه، روی خلق‌وخوی ما اثر می‌ذاره و سلامت ذهنی و جسمی ما رو افزایش میده. وقتی چیزی با احساسات گره بخوره قطعا راحت‌تر هم به خاطر سپرده میشه.

۶. دلپذیر بودن گوش دادن به موسیقی

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

یکی از علت هایی که بیشتر مردم برای یادگیری زبان باهاش مشکل دارن، اینه که باید در طول روز، زمان مشخصی رو به اون اختصاص بدن و شاید برنامه ریزی برای یادگیری زبان برای بعضی‌ها یکم دشوار باشه. یادگیری زبان با آهنگ، این امکان را به ما میده که همه جا موسیقی گوش کنیم و زبان یاد بگیریم. موسیقی گوش دادن محدودیت خاصی نداره؛ زیر دوش، توی آشپزخانه و ماشین هم میشه اهنگ گوش داد. در ضمن، اگر موسیقی، موسیقی مورد علاقه‌مون باشه، به هیچ‌وجه خسته نمیشیم.حتما این پست را بخوانید   یادگیری زبان انگلیسی در زمان کم

۷. آشنایی با فرهنگ انگلیسی

یادگیری زبان با موسیقی بهت کمک می‌کنه تا در مورد فرهنگ و احساسات انگلیسی‌زبان‌ها اطلاعاتی به‌دست بیاری. همینطور، اگر قصد زندگی در کشوری انگلیسی‌زبان رو داشته باشی، با آشنایی فرهنگ اونها می‌تونی به‌راحتی با خارجی‌ها شروع به بحث و صحبت کردن بکنی.

جمع بندی:

امیدورام که این مقاله تونسته باشه بهت کمک بکنه و برات مفید بوده باشه. ما به کمک یادگیری زبان با موسیقی، میتونیم اوقات خوبی رو برای خودمون بوجود بیاریم. با گوش کردن هر روزه به آهنگ های انگلیسی‌زبان میتونیم پیشرفت فوق‌العاده‌ای خودمون در زبان رو ببینیم. همینطور اگه میخوای در کنار این روش توی مکالمه زودتر پیشرفت بکنی دوره مکالمه فشرده گزینه خوبیه و میتونه کمک چشمگیری توی این مسیر بهت بکنه.

کلاس های آنلاین زبان به شما این کمک را می‌کند تا با صرفه جویی در هزینه رفت و آمد و زمان انگلیسی را با اساتید مجرب در خانه یاد بگیرید، یکی از این آموزشگاه ها که در آموزش آنلاین زبان فعالیت داره آکادمی ۲۴talk هست که با مدرس های با تجربه و متبحرش و روش های جدید آموزش یادگیری آنلاین زبان انگلیسی رو راحتر کرده.

گوش دادن به پادکست روش خوبی برای تقویت مهارت شنیداری و هم چنین یادگرفتن کلمات در بستر یک موضوع خاصه که این به تقویت مهارت مکالمه انگلیسی نیز کمک زیادی می کنه.

اگه تو هم از اون آدمهایی هستی که از گوش دادن به پادکست لذت می بره برات یه خبر خوب دارم! آموزشگاه زبان انگلیسی ۲۴talk یه دوره طراحی کرده مبتنی بر پادکست و داستان کوتاه به اسم “پادکستوری – Podcastory“. این دوره سعی کرده یادگیری زبان انگلیسی رو مناسب با نیاز و سطح زبان آموز به یه فرایند بسیار مفرح، موثر، سریع و کم هزینه تبدیل کنه.

همین الان می تونی با کلیک روی عکس زیر و ثبت نام در دوره ی آموزش زبان انگلیسی با پادکست و داستان ۲۴talk اولین و مهم ترین قدم رو برای یادگیری زبان انگلیسی برداری. وقت رو از دست نده!

دوره پادکستوری آکادمی مجازی ۲۴talk

https://24talk.ir/panel/public/register
ثبت نام دوره پادکستوری: آموزش زبان انگلیسی با پادکست و داستان