حتما اینور و اونور زیاد شنیدی که میشه تو خواب زبان انگلیسی یاد گرفت! و اگه تو هم از اون آدمهایی باشی که می خوای حتی وقت خوابت هم مشغول یادگیری باشی یا شاید از اون آدم های پرمشغله ای باشی که تو بیداری وقتی برای یادگیری انگلیسی نداری، خیلی دنبال این قضیه بودی تا بالاخره بفهمی این موضوع از کجا شروع شده و چقدر معتبره. اگه می خوای بدونی که اصلا یادگیری زبان انگلیسی در خواب (یا هر زبان دیگه ای) امکان پذیره باید بگم که با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، یادگیری بیشتر به حالت نیمه هوشیار و قبل از خواب برمیگرده نه وقتی که کاملا خوابی.

شاید باورتون نشه اما قدرت یادگیری قبل از خواب می تونه از وقت های دیگه بیشتر هم باشه واین تا الان یه راه عالی برای خیلی ها بوده که تونستن باهاش زبان انگلیسی رو به راحتی یاد بگیرن. اگه می خوای با روش های یادگیری زبان انگلیسی در خواب ، یا بهتر بگم، درست قبل از خواب، آشنا بشی با این مقاله همراه شو تا با هم ببینیم چه جوری میشه وقتی بالشتت رو بغل کردی و میخوای بخوابی زبان انگلیسی هم یاد بگیری.

روش های یادگیری زبان انگلیسی در خواب
یادگیری روزانه ۵ کلمه جدید در خواب
چطوری از موبایل برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم
چطوری ازپادکست برای یادگیری زبان انگلیسی در خواب! استفاده کنیم؟
نکاتی که تو خوندن داستان برای یادگیری زبان انگلیسی باید بهشون توجه بکنی:
تکنیک ها و بهترین روشهای یادگیری زبان انگلیسی در خواب!

در مورد استفاده از این تکنیک ها این رو باید بدونیم که یادگیری فقط و فقط به زمان خواب محدود نمیشه و باید قبل و بعدش یه سریع کارهارو انجام بدیم. اگر وقت کردی و همه تکنیک هارو انجام دادی چه بهتر ولی همینکه بتونی ۳ یا ۴ تا از اون هارو هم انجام بدی خیلی جلو میافتی. تا زمانیکه بتونی کم کم همشون رو انجام بدی که این خیلی فوق العاده میشه. پس بزن بریم ببینیم که این تکنیک ها چیه و باید چه کار کنیم؟

یادگیری زبان انگلیسی در خواب

۱- یادگیری روزانه ۵ کلمه جدید در خواب

اولین کار اینه که در طول روز ۲۰ کلمه جدید یاد بگیری و قبل خواب اون هارو مرور بکنی و وقتی از خواب بیدار شدی سعی بکنی ۵ تا از اون هارو یادت بیاد. این ۵ تا کلمه دقیقا یادگیری زمان خواب بوده. یادگیری ۲۰ کلمه در روز کار سختی نیست واین روش بعد از مدتی تاثیر چشمگیری میتونه روی یادگیریت بذاره.

۲- جمله سازی با کلمه هایی که یادگرفتی و نوشتن اون ها

دومین قدم اینه که بیای و با همون کلمه ها جمله بسازی، نوشتن تو این راه میتونه خیلی کمکت بکنه و تاثیر زیادی روی سرعت و ماندگاری بیشتر کلمه ها توی حافظت میذاره. انتخاب اینکه چی بنویسی با خودته فقط هرشب یه موضوعی انتخاب کن. مهم نیست که قبلش بری ببینی که چطوری میشه جمله بسازی. اول با همون چیزهایی که بلدی و توی ذهنت میاد جمله بساز و اگر چیزهایی که به ذهنت میرسه زیاده میتونی در مورد اون موضوع تو چند شب بنویسی. بعد با کمک گوگل یا هر راهنمای دیگه ای (دوستت، افراد فامیل یا یه استاد زبان) برو و ببین این جمله ها درست بوده یا نه؟

۳- موبایلت رو به بهترین مربی زبان انگلیسی خودت تبدیل کن

شاید برای بیشتر ما قبل اینکه بخوابیم گشتن توی فضای مجازی، بازی کردن و… جزیی از عادتمون شده باشه؛ پس چه بهتر که این عادت رو به یه عادت خوب برای یادگیری زبان انگلیسی تبدیلش کنیم که میتونه یه سرگرمی مفید هم برامون باشه.

یادگیری زبان انگلیسی در خواب

چطور از موبایل برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

۱ – استفاده از اپلیکیشن های آموزش زبان : چند نمونه اپلیکیشن رایگان که میتونم که میتونه کمکت بکنه این ها هستن:

British Council , Duolingo , Hello English, Drops

گوش کردن به آهنگ های انگلیسی مورد علاقه : برای این کار اول آهنگ رو بدون متن گوش بکن و سعی کن معنیش رو بفهمی. بعد متن انگلیسیش رو بیار و شروع کن همزمان با متن بخونش و جمله هایی که بلد نبودی رو یادداشت و معنیش رو دربیار و بخون. حالا آخرین بار بدون متن دوباره آهنگ رو گوش کن ببین اون جمله هارو یاد گرفتی؟ اینکار رو اونقدر تکرار بکن تا در آخر ببینی که آهنگ مورد علاقه ت رو با معنیش یاد گرفتی.

تماشای فیلم ها به زبان انگلیسی : بهتره مثل آهنگ از فیلم هایی که تا الان دیدی و دوستشون داری شروع کنی و اینکه فیلم رو به چند بخش تقسیم کنی تا بتونی رو هربخش تمرکز بکنی و خوب یادش بگیری و بعد بری سراغ بخش بعدی. اولین بار فیلم رو با زیر نویس فارسی نگاه کن و بعد همون قسمت رو با زیرنویس انگلیسی ببین.

سعی کن بیشتر به جمله ها توجه بکنی تا کلمه تا بتونی ساختار جمله سازی رو از اول یاد بگیری و اون هایی که بلد نیستی رو از روی دیکشنری ببین تا بفهمی که چی گفته میشه و در آخر فیلم رو بدون زیر نویس نگاه بکن و حالا ببین که معنی مکالمات رو متوجه میشی.

۴- استفاده از پادکست های انگلیسی مخصوص زبان آموزان

این رو حتما شنیدی که میگن «شنیدن کی بود مانند دیدن»! شاید باورت نشه ولی باید بگم برای یادگیری گاهی شنیدن حتی از دیدن هم موثرتر میتونه باشه و به تکنیک یادگیری زبان انگلیسی در خواب کمک زیادی میتونه بکنه چون ثابت شده گوش کردن به پادکست های آموزشی موقع خواب از روش های دیگه حتی بیشتر جواب داده.

چطور از پادکست برای یادگیری زبان انگلیسی در خواب استفاده کنیم؟

یادگیری زبان انگلیسی در خواب

انتخاب پادکست مناسب با سطح زبان:

به این دقت بکن که پادکستی انتخاب بکنی که با سطحی که از زبان داری مناسب باشه چون اگه سطحش بالاتر باشه باعث میشه زود بذاریش کنار. پادکستی مناسب سطح ما هست که در هر ۳ تا جمله ، ۲ تا ۳ کلمه جدید بیشتر نداشته باشه. در غیر این صورت سطح اون پادکست بالاتر از سطح ماست . از طرفی هم در پادکستی که گوش می دیم باید حداقل در یک جمله ۱ کلمه جدید وجود داشته باشه در غیر این صورت چیزی به یادگیری ما اضافه نمیکنه.

گوش کردن به پادکست همراه با متن:

در قدم اول این روش ممکنه معنی همه ی کلمات رو متوجه نشی و نا امیدکننده باشه ولی اصلا به این موضوع توجه نکن چون کاملا طبیعیه. با آرامش یه بار پادکست رو همراه متن گوش کن تا به یه تصویر و درک کلی ازش برسی. اگر هنوز کامل متوجه موضوع نشدی نا امید نشو ،این فقط مرحله ای برای آمادگی یادگیری در مرحله بعدیه که بهش نیاز داری.

یادگیری زبان انگلیسی در خواب

کمک گرفتن از کلمات کلیدی در متن:

به کلمات کلیدی موقع گوش دادن خوب دقت بکن. این کلمه ها میتونه به درک سریع تر موضوع متن بهت کمک بکنه. مثلا وقتی کلمه telemarketing رو میشنوی متوجه میشی که پادکست در مورد بازرایابی تلفنی داره صحبت میکنه.

دنبال کردن کلمه های جدید:

تو این مرحله برو ببین کلمه هایی که بلد نبودی چی بوده و معنی اون هارو دربیار و بنویس. اینبار پادکست رو با متن که معنی کلمه ها رو نوشتی بخون. چندبار این کار رو تکرار کن تا درکت از متن بیشتر و بیشتر بشه.

گوش کردن به پادکست بدون متن:

حالا که تسلطت بیشتر شد بیا و پادکست رو بدون متن گوش کن. هرجا که متوجه نشدی میتونی ببینی که معنی اون قسمت چی بوده، در آخر می بینی که تسلط کامل روی پادکست و معنی اون پیدا کردی.

معرفی چند پادکست برتر برای زبان آموزان:

حالا که با روش گوش کردن به پادکست آشنا شدی وقتشه با گوش دادن به چند نمونه پادکست معروف که ما اون هارو برای راحتی شما تنظیم و گردآوری کردیم فرایند یادگیریت رو شروع کنی: پادکست BBC و پادکست اصطلاحات رایج VOA , پادکست های سطح بندی شده ی British Council برای شروع به شدت توصیه میشه.

۵- قبل خواب برای خودت داستان بخون

کتاب های داستانی همیشه برای یادگیری زبان انگلیسی در خواب خوب جواب داده و خوندن اون قبل خواب برای یادگیری عالی میشه چون ذهن همیشه قبل خواب برای داستان آماده و مشتاقه و هم باعث میشه بعد خوندنش یه خواب آروم داشته باشی.

برای شروع می تونی از این ۵ رمان ساده برای یادگیری زبان انگلیسی کمک بگیری.

یادگیری زبان انگلیسی در خواب
نکاتی که در خوندن داستان برای یادگیری زبان انگلیسی باید بهشون توجه بکنی:

انتخاب کتابی که با سطح ما مناسب باشه:

اینجا هم کتابی باید انتخاب بکنی که سطح اون نه خیلی بالاتر و نه خیلی پایین تر باشه چون خسته کننده میشه. کتابی در سطحمونه که تو یه صفحه کلمه هایی که بلد نیستیم بیشتر از ۱۰ تا نباشه اگه بیشتر باشه یعنی از سطح ما بالا تره.

برای پیدا کردن سطح زبان خود برای خواندن کتاب های سطح بندی می توانید وارد لینک سایت Oxford Bookworms شده و به سوالات هر سطح که مدنظرتون هست جواب دهید تا براساس جواب های شما سایت سطح شما را مشخص کند.

انتخاب کتابی که موضوعش برامون جذاب باشه:

این خیلی مهمه کتاب داستانی که میخونی برات اونقدری جذاب باشه که همش بخوای دنبالش بکنی و زود ازش خسته نشیم.

کتاب رو پاراگراف به پاراگراف بخونیم:

کتاب رو پاراگراف و بخش به بخش بکن و یه دور کامل بخون. کلمه هایی که بلد نیستی رو زیرشون خط بکش و از دیکشنری معنی اونهارو دربیار و بعد سعی کن اینبار با معنی بخونی و اونو درک کنی و لذت ببری ازش.

صدای خودت رو ضبط بکن و گوش بده:

تو مرحله بعد بیا و داستان رو بلند برای خودت بخون و صدات رو توی گوشی ضبط بکن، فردا که بیدار شدی صدای خودت رو کوش بده و ببین که از معنی داستان چقدر یادت میاد. این روش هم به قدرت یادگیریت خیلی کمک میکنه و هم به روان شدن صحبت کردن و مکالمه ات.

امیدوارم این مقاله تونسته باشه روش های مناسب یادگیری زبان انگلیسی در خواب رو بهت معرفی کرده باشه. در کنار این روش ها اگه نیاز به راهنمایی یه استاد با تجربه داری و دوست داری زبان انگلیسی رو در یه محیط جذاب آموزشی و به طور اساسی یاد بگیری بهت پیشنهاد می کنم در دوره ی مکالمه زبان انگلیسی آکادمی مجازی ۲۴talk شرکت کنی. این دوره دقیقا طوری طراحی شده که بتونی ازکوچکترین وقتت برای یادگیری زبان استفاده بکنی.

اگر بتونی روش هایی رو که گفتیم با پشتکار انجام بدی مطمئن باش پیشرفت چشمگیرت تو یادگیری رو به زودی میبینی. تورو نمیدونم ولی منکه الان احساس خواب آلودگی میکنم و میخوام برم زودتر با این روش ها زبان انگلیسی یاد بگیرم.