یه سوال مهم خیلی از ماها اینه که چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟ و کتاب داستان خوندن چقدر میتونه به پیشرفتمون توی زبان و یادگیری اون کمک کنه؟ در جواب باید بگم کتاب داستان خوندن همیشه یکی از نتیجه بخش ترین و موثر ترین روش ها برای یادگیری زبان بوده و هست. به این دلیل که داستان های جذاب همیشه مارو توی خودشون غرق میکنن و ذهن ما همیشه آماده یادگیری با روش های سرگرم کننده و جذاب و متفاوت بوده پس چی بهتر از اینکه با یه تیر دو نشون بزنیم و هم از داستان لذت ببریم و هم زبان انگلیسی یاد بگیریم.

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

مزایای یادگیری زبان انگلیسی با کتاب داستان

۱- سرگرم کننده بودن خوندن کتاب داستان برای یادگیری:

خوندن کتاب داستان یه روش عالی و ایده ال برای یادگیری میتونه باشه چون بیشتر ماها دنبال کردن یه داستان جذاب و تموم کردن اون برای رسیدن به آخر داستان رو دوست داریم و تا زمانی که کتاب رو تموم نکنیم و از آخر ماجرا با خبر نشیم ولش نمیکنیم. و از اون مهمتر داستان و اتفاقات داخل اون همیشه توی ذهنمون میمونه پس این میتونه توی به خاطر سپردن کلمه ها و جمله بندی زبان انگلیسی به شدت کمکمون کنه.

۲- یادگیری لغات و اصطلاحات جدید:

یکی دیگه از مزیت های گفتنی این روش یادگرفتن کلمه ها و اصطلاحات جدید توی هر داستانه. از اونجایی که هر کتابی محتوا و سبک و داستان خودش رو داره، ما با خوندن هر کتاب با موضوعات مختلف کلمه های مختلف و زیادی رو در موضوع های مختلف یاد میگیریم که این باعث میشه دایره لغاتمون بالا بره و در مورد هر موضوعی بتونیم به راحتی صحبت کنیم و کلی چیز جدید یاد بگیریم.

۳- آشنایی با فرهنگ های انگلیسی و جاهای مختلف:

از اونجا که هر کتاب نویسنده خاص خودش رو داره و اهل هرجای دنیا میتونه باشه، با شناختن نویسنده و لهجه این فرصت رو برامون بوجود میاره که با فرهنگ و طرز فکر نویسنده و محیطی که بزرگ شده بیشتر آشنا بشیم و اطلاعاتی علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی کسب کنیم که این یه برگ برنده نسبت به بقیه زبان آموزان میتونه باشه.

۴- تسلط به مهارت های زبان انگلیسی:

با خوندن کتاب داستان به خودمون توی قوی تر شدن در همه مهارتهای زبان مخصوصا reading و writing کمک میکنیم. وقتی متنی رو میخونین این به مهارت خوندن و روان کردنتون بیشتر کمک میکنه همینطور توی مهارت نوشتاری، در ادامه بیشتر برای کمک توی این زمینه ها براتون میگیم.

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

نکته هایی برای انتخاب کتاب داستان

۱- انتخاب کتاب داستانی که بهش علاقه داشته باشین و براتون جذاب باشه

اگر صدها کتاب داستان بخونین ولی به ژانر اونها علاقه نداشته باشین و براتون جذاب نباشه باید بگم فقط دارین وقت خودتون رو میگیرین. چون نه تنها از این روش زده میشین، حتی ممکنه علاقه به یادگیری زبان رو از دست بدین و نسبت بهش سرد بشین. پس داستان کتاب رو قبل خوندن بررسی کنین و اگر بهش علاقه داشتین شروع به خوندنش کنین.

۲- کتاب داستان مناسب سطح خودتون رو انتخاب کنین

قبل خوندن کتاب مطمئن باشین که مناسب سطحتون هست یعنی اینکه نه خیلی پایین تر و نه خیلی بالا تر از سطحتون باشه، حالا چطوری این رو میفهمین؟ خیلی از کتاب داستان ها مخصوصا کتابهای آموزشی سطحشون مشخص شده و راحت میتونین انتخاب کنین در غیر این صورت در بعد از خوندن چند صفحه اگر در هر صفحه دو سوم معنی کلمات رو فهمیدین که اون کتاب مناسب سطحتون هست اگر کمتر یا بیشتر باشه اون کتاب رو باید کنار بزارین چون بازهم زود خسته میشین و کنارش میزارین.

۳- موضوع کتاب داستان مناسب باشه

این به این معنیه که برای شروع کتاب هایی که موضوع پیچیده و خیلی فلسفی داره رو برای یادگیری انتخاب نکنین سعی کنین کتابی با موضوع ساده رو انتخاب کنین تا هم مفهموش رو بفهمین و هم بتونین با لذت دنبالش کنین. البته اینو بگم بعد از خوندن این کتابها و تسلط بهش اگر دوست دارین اون موقع وقتشه که به سراغ این کتابها برین.

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

روش های یادگیری زبان انگلیسی با داستان

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

۱- مرحله اول تقسیم بندی کتاب داستان:

اولین قدم برای یادگیری زبان با کتاب داستان اینه که کتاب رو به صفحه های مشخص تقسیم بندی کنین، اگر کتاب فصل های مختلف داره و طولانیه باید اون هارو هم تقسیم کنین. مثلا به ۵ صفحه تقسیم و یه صفحه یه صفحه شروع به خوندن اون کنین. اینکار باعث میشه حجم زیاد از مطالب بهتون وارد نشه و آهسته شروع به یادگیری کنین و خسته نشین.

۲- روخوانی کردن کلی:

بعد از تقسیم کار بعدی روخونی یک یا چند صفحه از قسمتیه که تقسیم کردین. صفحه اول رو یه دور روخوانی کنین و فقط سعی کنین یه در ک کلی از متن بگیرین و نیاز نیست که خیلی روی هرجمله و معنی اون ریز بشین، اگر جمله یا کلمه ای رو نفهمیدین مهم نیست این فقط برای بدست آوردن یه دید و درک کلی از متن هست.

۳- روخوانی جزئی:

بعد از اینکه به یه درک کلی رسیدین جمله هایی که معنیش رو نفهمیدین رو بررسی کنین و پاراگراف به پاراگراف برید جلو و بعد از خوندن یه پاراگراف و در آوردن کلمه ها و معنی اونها به پاراگراف بعدی برید تا صفحه کامل بشه.

۴- خوندن لغات در قالب جمله ها:

وقتی هی صفحه رو کامل خوندین به دنبال جاهایی که بلد نبودین و کلماتش برین و کلمه هایی که بلد نبودین رو روی کاغذ بنویسین و سعی کنین اونهارو با جمله ها یاد بگیرین. یادگیری کلمه ها خوبه ولی بهتره اونهارو با جمله بندی یاد بگیرین تا بدونین اونها چطوری توی متن بکار میرن و بعد مدتی غیر از یادگیری کلمه بتونین جمله بندی کامل رو هم یاد بگیرین.

بلند بلند داستان رو بخونین:

اینکار بهتون کمک میکنه که جمله ها و معنی اونها بیشتر توذهنتون بمونه و همینطور مهارت مکالمه و درست تلفظ کردن کلمه هارو همزمان باهاش یاد بگیرین.

تمرین و تکرار:

بدون تمرین و تکرار هیچ کاری شدنی نیست. وقتی یه کتاب رو تا اخر خوندین، اون رو رها نکنین و چندین بار کارهایی که گفتیم رو تمرین و تکرار کنین این باعث میشه مطالب هر چه بیشتر توی ذهنتون بمونه و کلمات و جمله های جدید رو اونقدر مرور کرده باشین که در آخر خودتون بتونین داستان رو برای خودتون تعریف کنین.

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

نکته هایی برای خوندن کتاب داستان

۱- عجله نکنین

برای تموم کردن کتاب و یادگیری اون عجله نکنین، نه اونقدر خوندن یه کتاب رو طول بدین که زمانتون از بین بره نه اونقدر عجله کنین که مطالب رو سرسری ازش بگذرین. اینکار در کنار روش های دیگه یادگیری خیلی نتیجه بخشه و اون رو همیشه با خودتون همراه داشته باشین.

۲- به خودتون سخت نگیرین

سعی کنین در انتخاب کتاب ها دقت کنین و کتابی با حجم و موضوع سنگین برندارین که زدتون کنه از کم شروع کنین و بعد از پیشرفت بیشتر میتونین انتخاب های بیشتر و بالاتری داشته باشین.

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

با روش خوندن کتاب داستان برای یادگیری زبان انگلیسی درهای جدیدی از یادگیری به روتون باز میشه، علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی با فرهنگ، روابط اجتماعی، افسانه ها، حقایق، تاریخ، سیاست و خیلی چیزهای دیگه آشنا میشین که شاید با هیچ روش دیگه ای نتونین اینهارو بدست بیارین. پس یادگیری زبان با داستان و دنیای جدید یادگیری اون رو دست کم نگیرین.

اگر دوست داین که هرچی زودتر مهارت های زبان انگلیسیتون رو تقویت کنین پیشنهاد خوب اینه که در کنار این روش عالی کتاب داستان خوندن روش اصلی رو فراموش نکنین مثل شرکت کردن توی کلاسهای زبان هست که در کنار این روش ها خیلی زودتر به هدف نزدیکتون میکنه.

توی این زمینه میتونم بگم یادگیری با روش آنلاین که این روزها طرفدارهای زیادی پیدا کرده با مزایای زیادی که داره میتونه خیلی کابردی باشه.

چرا آنلاین؟

چطوری با کتاب داستان انگلیسی یاد بگیریم؟

آکادمی ۲۴talk دقیقا با همین هدف با برگزاری دوره های آموزشی برای همه سنین از کودکان ، نوجوانان تا بزرگسالان امکان آموزش و یادگیری زبان آموزان رو فراهم آورده و در کنار اون دوره های مخصوص صرفا مکالمه و آیلتس و غیره با طراحی دوره های مخصوص و اصولی رو هم جزو روش های آموزشی خودش قرار داده و هدف اون نتیجه بخشی زبان آموزان در آخر هر دوره هست.