چگونه افراد مختلف را در زبان انگلیسی صدا بزنیم؟ صدا کردن افراد در زبان انگلیسی یکی از کالربردی ترین چیزهاییه که باید در مکالمه با دیگران یاد بگیریم. اگر ندونیم که چطوری باید کسی رو صدا بزنیم و تا بخوایم فکر کنیم و چیزی بگیم مطمئنا شروع خوبی نخواهیم داشته و همینطور وجهه خوبی نداره. پس یکی از اولیه ترین و ضروری ترین چیزها برای یادگیری صدا کردن افراد مختلف هست پس بریم که صدا کردن افراد مختلف رو یاد بگیریم.

زبان آموزان انگلیسی معمولاً در مورد نحوه برخورد مناسب با مردم احساس سردرگمی می کنن. خیلی ها از پرسیدن این سوال که “چه چیزی باید شما را صدا کنم؟” احساس ناراحتی می کنن. حتی مردم بومی انگلیس این سوال رو بد می دونن. بهرای مثال ، بسیاری از زنان نمی دونن که چگطوری دوست خودشون رو صدا بزنن. از طرف دیگه ، بعضی از والدین نمی دونن که معلم فرزندان خود را چه بنامند.

A woman try to whisper or screaming

چرا “چه چیزی باید شما را صدا کنم؟” پرسیدن چنین سوال دشواری؟ شاید به این دلیل است که شما از شخص مقابل می خواهید وضعیت یا موقعیت خودش رو نسبت به شما مشخص میکنه. این موقعیت ممکن است شامل سن ، شغل ، تحصیلات ، دین و حتی وضعیت تأهل باشد.

توجه داشته باشید که:
برای آقایون می گوییم “Mister”
برای خانم های متاهل می گوییم “Misses”
رای خانم های مجرد می گوییم “Miss”
برای خانم هایی که نمی دانیم مجرد یا متاهل هستند می گوییم “Mizz”

در بعضی از کشورهای انگلیسی زبان معمول است که زن هنگام ازدواج نام خانوادگی خود را تغییر می دهد. با این حال ، همه زنان این کار را نمی کنند. اگر زنی که می دانید اخیراً ازدواج کرده است تصور نکنید نام او تغییر می کند. با خیال راحت می توانید بپرسید ، “آیا شما با همین نام می روید؟” وقتی زن طلاق می گیرد یا بیوه می شود این سوال پیچیده تر می شود. برخی از زنان نام خود را به نام دوشیزه خود تغییر می دهند. زن بیوه اغلب نام شوهر خود را حفظ می کند مگر اینکه دوباره ازدواج کند. زن مطلقه غالباً نام خود را به نام دوشیزه خود تغییر می دهد. اگر زن را به خوبی نمی شناسید ، منتظر بمانید تا او نام شما را تغییر دهد یا نه.

از آنجا که انگلیسی یک زبان است ، نه یک فرهنگ ، آموزش دقیق چگونگی خطاب به مردم به زبان آموزان دشوار است. همیشه بعضی از افراد و برخی از مشاغل وجود دارند که بیشتر از دیگران به رسمیت بیشتری نیاز دارند. خطاب به مردم نوشتن قوانین و تشریفات متفاوتی نسبت به صحبت کردن دارد.

چطوری سوال بپرسیم؟

اگر نمیدئنین طرف مقابلتون رو چطوری صدا بزنین ، بهتره از عنوان رسمی استفاده کنین یا سکس از این سوالات که در زیر هست رو بپرسین:

What should I call you?

چطور باید شما را صدا بزنم؟

What should I call your mum / the teacher / the manager?

چطور باید مادر / معلم / مدیر شما را صدا بزنم؟

Can I call you [first name]?

آیا می توانم شما را با [نام کوچک] صدا بزنم؟

Is it okay if I call you [the nickname you’ve heard others use] ?

اگر شما را با [اسم مستعاری که از زبان دیگران شنیده اید] بنامم، اشکالی ندارد؟

What’s your name? (use in a casual situation like a party or classroom where first names are used)

اسم شما چیست؟ (در موقعیت های اتفاقی مانند مهمانی ها یا کلاس درس که در آنها از نام های کوچک افراد استفاده می شود قابل استفاده است)

جواب دادن به سوال

شما تنها کسی نیستین که برای خطاب قرار دادن افراد مقابلتون سردرگمیم. حتی همکاران یا آشنایان ممکن است ندانند چطوری باید یکدیگر را صدا بزنند. اگر نمیدانید که بقیه چطوری باید صداتون بزنند و یا میخواین از یه عنوان غیر رسمی استفده کنین به اونها کمک کنید:

Please, call me [first name]

لطفا من را [نام کوچک] صدا بزنید.

You can call me [nickname or short form]

می توانید من را [نام مستعار یا فرم کوتاه] صدا بزنید.

چگونه افراد مختلف را در زبان انگلیسی صدا بزنیم؟

عناوین رسمی به انگلیسی

در موقعیت های تجاری ، از عناوین رسمی استفاده کنید ، مگر اینکه افرادی که ملاقات می کنید چیز دیگری به شما بگویند. برای جلب توجه کسی می توانید بگویید:

“ببخشید آقا”Excuse me, Sir

یا “مرا ببخش ، خانم / خانم”“Pardon me, Madam/Ma’am

. برای سلام و احوالپرسی به کسی می توانید بگویید: “سلام آقا” “Hello Sir

یا “صبح بخیر ، خانم / خانم”“Good morning, Madam/Ma’am”.

عبارت “Yes, Sir””بله قربان!” (یا “Yes, Madam/Ma’am” “بله، خانم!”) گاهی اوقات توسط بومیان زبان به روشی کنایه آمیز استفاده می شود. به عنوان مثال وقتی کودک خردسال به پدرش می گوید “روزنامه خود را ببند” ممکن است پدر یا مادر بگویند: “Yes, Sir!””بله آقا!” و بخند همچنین ممکن است مادری را بشنوید که به درخواست دخترش برای چیزی غیر منطقی می گوید: “No Madam/Ma’am” “نه خانم / خانم”.

در اینجا عناوین رسمی انگلیسی زبانان استفاده می شود نگاهی میکنیم:

Sir (adult male of any age)  آقا (مرد) بالغ در هر سنی

Ma’am (adult female) – North American  خانم (بزرگسال بالغ)- آمریکای شمالی

Madam (adult female)  (خانم (زن بالغ

Mr + last name (any man)  (آقای + نام خانوادگی (مرد

Mrs + last name (married woman who uses her husband’s last name)  (خانم + نام خانوادگی (زن متاهلی که از نام خانوادگی همسر خود استفاده می کند

Ms + last name (married or unmarried woman; common in business)  (خانم + نام خانوادگی (زن متاهل یا مجرد؛ رایج در محیط های کاری

Miss + last name (unmarried woman)  (خانم + نام خانوادگی (زن مجرد

Dr + last name (some doctors go by Dr + first name)  (دکتر + نام خانوادگی (برخی پزشکان دکتر + نام کوچک را ترجیح می دهند

Professor + last name (in a university setting)  (استاد + نام خانوادگی (رایج در دانشگاه ها

وقتی برای اولین بار با کسی نامه می نویسید ، از یک عنوان رسمی استفاده کنید:اگر آن شخص را می شناسید، Mr یا Ms + نام خانوادگی او را انتخاب کنید. اگر نام خانوادگی را پیدا نکردید ، از عنوان عمومی مانند Sir یا Madam استفاده کنید. مخاطب ممکن است شما را با نام کوچکتون خطاب کند و در قسمت امضا نیز تنها به نام کوچک خود اکتفا کند. در دنیای تجارت امروز ، مکاتبات زیر رایج هستن. اگر بار دوم نوشتید می توانید از نامه پاسخ دهنده به عنوان راهنما استفاده کنید. اگر شما نفر کوچک نیستید که برای طرف مقابل می نویسید و او قبلا اینکار را انجام داده است می توانید از نامه مخاطب به عنوان یک راهنما استفاده کنید.

گاهی اوقات ممکنه با کسی که به طور معمول با عنوان های SirMadamMr یا Mrs خطاب می شود ارتباط برقرار کنید (برای مثال، یک مدیر اجرایی کسب و کار، یک فرد مشهور، یک استاد دانشگاه یا شخصی که از خودتان بزرگتر است). در بعضی مواقع ممکن است این شخص به شما اجازه استفاده از نام کوچک خود را بدهد. در انگلیسی برای توصیف روابط از عبارت “on a first name basis” “بر اساس نام کوچک ” یا “on first name terms”” استفاده می کنیم. برای توصیف این مثال، مثلاً می گویید: “Pete’s mom and I are on a first name basis” “رابطه من و مادر پیت بر اساس نام کوچک است”.

چگونه افراد مختلف را در زبان انگلیسی صدا بزنیم؟

عنوان های غیررسمی در زبان انگلیسی

در روابط غیر رسمی و نزدیک نیاز به عنوانین غیر رسمی داری:

First name (friends, students, children)   (نام کوچک (دوستان، دانش آموزان، فرزندان

Miss/Mr + first name (sometimes used by dance or music teachers or childcare workers)   Miss/Mr + نام کوچک (گاهی اوقات توسط (معلمان رقص یا موسیقی یا پرستاران کودک استفاده می شود

عناوین خودمونی و صمیمی

هنگام خطاب به کودک ، یک شریک رمانتیک یا یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده (معمولاً جوان تر) افراد معمولاً از این اصطلاحات موردعلاقه استفاده می کنند که به آنها “نام حیوانات خانگی” نیز می گویند:

Honey (child, romantic partner, or younger person)   (عسل (عزیزم) (فرزند، شریک عاطفی یا فرد جوانتر

Dear  عزیز

Sweetie   عزیزم

Love   عشقم

Darling   (عزیزم (شریک عاطفی

Babe or Baby (romantic partner)   (عزیزم (شریک عاطفی

Pal (father or grandfather calls male child)   (رفیق (پدر یا پدربزرگ به فرزندان پسر می گوید

Buddy or Bud (very informal between friends or adult-to-child; can be seen as negative)   رفیق (بسیار غیررسمی و مرسوم بین دوستان یا یک بزرگسال و یک کودک؛ می توان آن را منفی دانست)

سوالات متداول:

نحوه خطاب قرار دادن افراد نیز ممکن است بسته به سن و وضعیت شما تغییر کند. اگر مطمئن نیستید ، از عنوان رسمی استفاده کنید. اگرعنوان شما بیش از حد رسمی باشد ،  شخص مقابل شما را به استفاده از یک عنوان جایگزین، مانند نام کوچک دعوت خواهد کرد.

سوال: معلم خود را چطور صدا بزنیم؟

شروع رسمی کنید. او احتمالاً روز اول هنگام معرفی به شما می گوید. در غیر این صورت ، از عنوان رسمی استفاده کنید ، تا زمانی که او خلاف آن به شما بگوید. از اصطلاح عمومی “معلم” استفاده نکنید. به نظر می رسد که شما نام معلم خود را نمی دانید. (شما نمی خواهید به شما “دانش آموز” گفته شود ، درست است؟) حتی اگر یک معلم جایگزین دارید ، حتماً مربی را با یک نام خاص خطاب کنید.

سوال: همکلاسی های مذکرم را چطور صدا بزنم؟

بستگی به سن دارد. در بیشتر شرایط کلاس ، دانش آموزان یکدیگر را با نام کوچک صدا می کنند. ممکن است در کلاس خود چند دانش آموز مسن داشته باشید. برای احترام گذاشتن ، این افراد را با نام خانوادگی آنها خطاب کنید (مگر اینکه آنها از شما بخواهند از نام آنها استفاده کنید).

سوال: معلم فرزندم را چطور صدا بزنم؟

با با Mr یا Mrsشروع کنید همان چیزی را که فرزندتان او را صدا می زند با معلم فرزندتان تماس بگیرید. ممکن است وقتی فرزند شما حضور ندارد ، معلم به شما اجازه دهد از نام کوچک او استفاده کنید.

سوال: در فضای آنلاین چگونه باید افراد را خطاب کنیم؟

به شرایط بستگی دارد. در یک شبکه اجتماعی معمولاً می توانید از نام ها حتی با معلمان و مدیران استفاده کنید. برای اولین بار در تماس با شخصی ، در یک ایمیل از فرم رسمی آدرس استفاده کنید. شخص دیگر احتمالاً با امضای فقط یک نام مکاتبه می کند. در ایمیل بعدی خود می توانید با خیال راحت آن شخص را با نام کوچک خطاب کنید.

سوال: مدیر یا سرپرست خود را چگونه صدا بزنیم؟

رسمی از عنوان رسمی استفاده کنید تا جایی که او به شما جور دیگری بگوید.

پدر و مادر دوستان خود را چه بنامم؟

رسمی. کودکان و نوجوانان باید از Mr یا Mrs/Ms + نام خانوادگی استفاده کنند. اگر دوستان شما می گویند اشکالی ندارد که والدین آنها را با نام کوچکشان صدا بزنید، بهتر است از خود بزرگترها بپرسید

همسایگان خود را چه باید صدا کنم؟

پاسخ- بستگی به سن شما دارد. همسایگان معمولاً با نام های کوچک یکدیگر را صدا می زنند، البته این به سن شما و آنها نیز بستگی دارد. خود را با نام کوچکتان معرفی کنید و صبر کنید و ببینید که آنها چگونه خود را معرفی می کنند. اگر همسایه از شما بزرگتر است می توانید در جلسه دوم این سؤال را بپرسید.

همکاران خودمون رو چطوری صدا بزنیم؟

بستگی به کارتون دارد. در بسیاری از مشاغل افراد نام کوچک خود را می خوانند. اگر شما کارمند جدید باشید ، افراد دیگر خود را به شما معرفی می کنند.

چگونه باید راننده اتوبوس خطاب کنم؟

پاسخ- رسمی. برای رانندگان انواع وسایل حمل و نقل که برچسب نام ندارند از Mr یا Mrs/Ms استفاده کنید. نگویید:”Excuse me ‘bus driver‘.”  “ببخشید راننده اتوبوس”. راننده اتوبوس شغل اوست، نه عنوانش.

جمع بندی

امیدوارم از مقاله چگونه افراد مختلف را در زبان انگلیسی صدا بزنیم؟ لذت برده باشین و براتون مفید بوده باشه. یادگیری این اسامی و عنواین برای مواقع ضروری که بخواین کسی رو صدا کنین خیلی کاربردیه و مهم تر اینکه اونهارو چه جایی استفاده کنین.

برای یادگیری این نکات در یادگیری باید هرچه بیشتر مکالمه تون رو قوی تر بکنین تا بدونین کجاها از اونها استفاده کنین و استاده اشتباه اونها باعث سوتفاهم و دلخوری نشه.

برای تقویت مکالمه یه پیشنهاد خوب میتونه استفاده از دوره های صرفا مکالمه آنلاین استفاده کنین.

امروزه با توجه به وقت کم و مشغله های زیاد ارزش اوقات فراغت خیلی گرانبها تر و ارزشمند تر شده. همه ما برای این اوقات کلی برنامه ریزی میکنیم تا در طول هفته بعد از کلی کار بتونیم یه زمانی رو خالی بکنیم و اون رو به استراحت ، تفریح ، ورزش و … بگذرونیم.

توسعه اینترنت ، روش های زندگی مارو به کلی تغییر داده . توی دنیای امروز دیگه کتر کسی برای خرید ، پرداخت قبض ها ، کارهای بانکی و .. به فروشگاه و عابر بانک و بانک میره. خب معلومه چرا؟ چون اینترنت کار مارو راحتر کرده و با زدن چندتا دکمه روی موبایل میتونیم توی خونه راحت همه این کارهارو انجام بدیم.

این موضوع به یادگیری زبان انگلیسی هم سرایت کرده و بیشتر مردم دوست دارن بدون اینکه وقتشون رو توی ترافیک و رفت و امد هدر بدن توی خونه وقتی راحت نشستن زبان انگلیسی یاد بگیرن. همین موضوع باعث شده هروز به تعداد زبان آموزان آنلاین اضافه بشه.

یکی از پیشنهاد ها برای آموزش آنلاین میتونه آکادمی مجازی ۲۴talk باشه که با داشتن اساتید با تجربه و تیم پشتیبانی قوی ،همه دوره های بزرگسالان ، نوجوانان ، کودکان و مخصوصا دوره های صرفا مکالمه که تخصص خاصی در اون داره رو پوشش میده و روش های آموزشی مخصوص متناسب با هر سنی رو داره. و هدفش نتیجه بخش بودن کلاسها و دوره ها است.