خیلی از ماها چند زبانه بودن و اینکه بتونیم به خیلی از زبان ها مکالمه بکنیم جزئی از آرزو مون هست. بیاین این رو قبول کنیم که چند زبانه بودن یه ویزگی محبوبه. چند زبانه بودن یه کلید طلایی برای شناخت فرهنگ های دیگه و داشتن طرز فکرهای جدیده. صحبت کردن به زبان دوم مزایای زیادی داره و باعث افزایش حل مسئله، خلاقیت و حافظه میشه. صادقانه بخوام بگم دو زبانه بودن شمارو باهوش تر میکنه! حالا قراره بدونیم برای داشتن این همه مزایا و محبوبیت ، چطوری چند زبانه بشیم؟

چطوری چند زبانه بشیم؟

مزیت های دو زبانه بودن

شواهد و مطالعات نشون داده که دوزبانه بودن عملکرد اجرایی مغز رو تقویت میکنه و تمرکز مغز برای کارهایی مثل برنامه ریزی، حل مشکلات و بقیه کارهای ذهنی رو افزایش میده.

موقع یادگیری زبان جدید ممکنه یکم استرس داشته باشین، و این طبیعیه ولی نگران نباشین، و بیشتر روی یادگیری و استفاده از زبان جدید تمرکز کنین حتی اگر اشتباهات تون توی استفاده یا مکالمه زیاد باشه. چون وقتی بخواین با انگلیسی زبانان بومی صحبت کنی ممکنه احساس خجالت یا استرس داشته باشین ولی این رو بدونین که اکثر اونها از اینکه سعی میکنین با زبان اونها صحبت کنین قدردانی میکنن و براشون ارزش داره. نکته دیگه اینکه زبان جدید به زبان خودتون رو ترجمه نکنین. چون اینکار باعث میشه کلمات و جمله هارو اشتباه استفاده کنین.

بهترین راه ها برای تسلط به زبان دوم:

۱- تماشای فیلم و تلویزیون به زبان جدید

چطوری چند زبانه بشیم؟

این یه روش عالی برای یادگیری زبا جدید هست. میتونید با فیلم های کمدی کوتاه مثلا نیم ساعته شروع کنید. چون معمولا زبان فیلم های کمدی محاوره ای تره و با مراحل اولیه یادگیری آشناتون میکنه. بهتره اول با زیر نویس شروع کنین و بعد بدون زیرنویس فیلم رو ببینید.

برای دونستن روش های اصولی و عالی برای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم و معرفی چند فیلم مناسب برای یادگیری خوندن مقاله های زیر خیلی میتونه براتون مفید باشه و کمکتون بکنه.

این یک روش عالی برای عادت دادن به ردیابی زبان جدیده. برای مثال با کمدی های نیم ساعته شروع کنین. این زبان ممکنه به اندازه کافی محاوره ای باشه تا شما را در مراحل اولیه یادگیری زبان آشنا کنه. ابتدا با زیرنویس شروع کنین و سپس بدون آنها!

۲- گوش دادن به موسیقی محلی و یادگیری متن بومی اونها

چطوری چند زبانه بشیم؟

آهنگ ها همیشه یه روش عالی برای یادگیری زبان بومی بوده، چون معمولا توی آهنگ ها کلمات تکرار میشه و باعث میشه بیشتر توی ذهنتون بمونه. از طرفی دیگه یادگیری با آهنگ خیلی سریع تر به یادگیری بهتون کمک میکنه چون موسیقی رابطه مستقیم با مغز و تمرکز در یادگیری داره. برای اینکار میتونین یه آهنگ رو روزی سه بار گوش با متن و ترجمه کنین، کلمات جدیدش رو که بلد نیستین دربیارین و اونهارو یادداشت کنین و برای بار سوم که گوش میدین بدون داشتن متن و ترجمه سعی کنین که معنی اون رو به یاد بیارین.

این نکته خیلی مهمه که آهنگی که انتخاب میکنین مناسبتون باشه. مناسب بودن از این نظر که سطح آهنگ باهاتون هماهنگ باشه یعنی نه خیلی سخت باشه که چیزی ازش نفهمین و سریع کنار بذاریدش و نه خیلی راحت باشه که چیز جدیدی ازش یاد نگیرین. و مهمتر آهنگی انتخاب کنید که مورد علاقه تون باشه تا انگیزه یادگیری رو براتون بیشتر کنه.

۳- گوش کردن به پادکست های آموزشی زبان انگلیسی

چطوری چند زبانه بشیم؟

گوش دادن به پادکست های اموزشی انگلیسی همیشه یه روش تاثیر گذار و نتیجه بخش بوده. پادکست ها معمولا در مورد موضوعات مختلف هستن و این کمک میکنه دایره لغات و اصطلاحات و مکالمه تون رو توی هر زمینه ای قوی بکنین. داشتن لغات کلیدی و متن همراه با ویس در این پادکست ها خیلی کمک کننده است. و با گوش دادن شون میتونید توی هر زمینه ای یه حرف برای گفت داشته باشین. فقط تمرین و تکرار اونهارو قراموش نکنید.

برای شروع استفاده از پادکست های آموزشی که ما براتون ترجمه و آماده کردیم یه پیشنهاد خوب میتونه باشه.

۴- پیدا کردن دوست برای مکالمه زبان انگلیسی

چطوری چند زبانه بشیم؟

چطوری چند زبانه بشیم؟

اگه دوستی دارین که به زبانی که میخواین یاد بگیرین حرف میزنه. بهترین راه حرف زدن و مکالمه با اونه تا مجبور بشین انگلیسی صحبت کنین و یاد بگیرین. با این روش میتونین در مورد چیزهای مختلف حرف بزنین و یاد بگیرین و ازش بخواین که اشتباهات تون رو بهتون بگه و اصلاحش کنین. مهمتر از همه با این روش کلی از اصطلاحات عامیانه ای که وی کتاب های آموزشی هم نیومده رو میتونین یاد بگیرین.

۵- زبان انگلیسی رو در زبان زندگی خودتون بکار ببرید

یادگیری کلمات و گرامر در زبان انگلیسی نیاز به تمرین و دقت زیادی داره و تا زمانی که این زبان رو در زندگی روزمره تون بکار نبرین در مکالمه نمیتونین مثل یه بومی زبان انقدر راحت و روان صحبت کردن رو یاد بگیرین. پس بهتره که با اطرافیان یا زبان آموزان دیگه در ارتباط باشید و سعی کنین از اتفاقات زندگی و چیزهای دیگه برای صحبت کردن استفاده کنین. این به سرعت در پیشرفت تون خیلی کمک میکنه.

۶- تمرین در خوندن ونوشتن

چطوری چند زبانه بشیم؟

اگر فقط بخواید روی مهارت های صحبت کردن و گوش دادن کار گنید ، خودتون رو محدود می کنید. برای همین باید روی مهارت خوندن و نوشتن هم کار کنید و زمان بزارین. برای اینکار اول می تونین موقع خوندن و نوشتن با صدای بلند صحبت کنین. قبل از اینکه به متن های سطح بالاتر برین، با کتاب های کودکان شروع کنید. از ویژگی های خوب این کتاب ها اینه که می تونین ادبیاتش رو راحتر بفهمین، کار دیگه اینه که اخبار رو هم بخونین. این مهارت ها می تونه درها رو برای دانشگاه و حرفه شما باز بکنه …

۷- غوطه ور و درگیر شدن در زبان

چطوری چند زبانه بشیم؟

اگه میخواین بهترین راه یادگیری زبان رو بدونین؟ غوطه ور شدن با زبان انگلیسی در کار و زندگی و تحصیل بهترین راه میتونه باشه. کسایی که برای ادامه تحصیل یا زندگی به کشور زبان مقصدشون میرن و با زبان احاطه و غوطه ور میشن خیلی زودتر زبان انگلیسی رو یاد میگیرن چون برای نیاز و زندگی مجیورن که هر چه زودتر زبان شون رو قوی کنن و نکته دیگه اینکه توی محیط قرار گرفتن با انگلیسی زبانان بومی در پیشرفت بی تاثیر نیست.

همینطور اگه قبل از سفر کردن به شور مورد نظرتون یادگیری رو شروع کنین کگلی جلو میافتید و بعد از سفر و زندگی بیشتر هم یاد میگیرید چون پایه یادگیری تون رو قوی کردین.

امیدوارم از مقاله چطوری چند زبانه بشیم؟ لذت برده باشین و براتون مفید بوده باشه.

در کنار همه این روش ها که گفتیم ، یه راه حل پیشنهادی خوب و سریع برای مسلط شدن به زبان انگلیسی استفاده کردن از دوره های آموزشی آنلاین هستو این دوره ها با مزیت زیادی که دارن هر روز داره به طرفداراش اضافه میشه. از مزیت های این روش میشه صرفه جویی در زمان و هزینه های رفت آمد رو گفت. همینطور برای کسایی که زمان کافی به دلیل مشغله های کاری و زندگی برای یادگیری ندارن این روش یه فرصت مناسب میتونه باشه که در هر زمان میتونن زبان شون رو تقویت بکنن.

چطوری چند زبانه بشیم؟

یکی از پیشنهاد ها برای آموزش آنلاین میتونه آکادمی مجازی ۲۴talk باشه که با داشتن اساتید با تجربه و تیم پشتیبانی قوی ،همه دوره های بزرگسالان ، نوجوانان ، کودکان و مخصوصا دوره های صرفا مکالمه که تخصص خاصی در اون داره رو پوشش میده و روش های آموزشی مخصوص متناسب با هر سنی رو داره. و هدفش نتیجه بخش بودن کلاسها و دوره ها است.

و همینطور یه پیشنهاده دیگه برای تقویت مهارت مکالمه میتونه استفاده از دوره های مکالمه آنلاین باشه. این دوره ها به خاطر تمرکز روی مکالمه و داشتن یه مربی با تجربه که بیشتر از هر کسی سعی میکنه باهاتون مکالمه بکنه و اشکالاتتون رو برطرف بکنه یه فرصت خوب میتونه باشه.