زبان انگلیسی چطوری بوجود اومده و تاریخچه اون چیست؟ توی این مقاله قراره تاریخچه بوجود اومدن زبان انگلیسی و زبان هایی که روی زبان انگلیسی تاثیر گذاشتن و همینطور دوره های مختلف زبان انگلیسی رو بررسی کنیم.

تاریخچه زبان انگلیسی و پیدایش اون

تاریخچه زبان انگلیسی و پیدایش اون به ۳ دوره برمیگرده:

۱- انگلیسی باستان (سال ۴۵۰ تا ۱۱۰۰ میلادی)

۲- انگلیسی میانه (سال ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ میلادی)

۳- انگلیسی مدرن (سال ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی)

دوره انگلیسی باستان

زبان انگلیسی باستان در واقع با ورود سه قبیله ژرمنی آغاز شد که طی قرن پنجم میلادی به انگلیس حمله کردند. این قبایل ، آنگل ها ، ساکسون ها و جوت ها ، از دریای شمالی عبور کردند که امروزه دانمارک و شمال آلمان هستن. در اونن زمان ساکنان انگلیس به زبان سلتی صحبت می کردن. اما بیشتر سخنرانان سلتیک توسط مهاجمان به غرب و شمال رانده شدند – عمدتا به مناطق فعلی ولز ، اسکاتلند و ایرلند. Angles از “Englaland” [sic] آمده و زبان آنها “Englisc” نامیده شده است – که از آنها کلمات “England” و “English” گرفته شده است.

با گذشت سالیان گویش ژرمنی اقوام آنگل و ساکسون و گوت با هم درآمیخت و آنچه را تشکیل داد که امروزه زبانشناسان به آن انگلیسی باستان یا آنگلوساکسون میگویند.

کلمه English هم در انگلیسی باستان بصورت Englisc نوشته میشد و از نام قوم آنگل گرفته شده بود که نام آنها نیز از سرزمین اجدادی شان یعنی Engle گرفته شده بود که شمالی ترین نقطه آلمان است و امروزه شلسویگ هولشتاین نامیده میشود.

تاریخچه زبان انگلیسی

قبایل مهاجم ژرمنی به زبانهای مشابه صحبت می کردند ، که در انگلیس به چیزی تبدیل شد که ما امروزه انگلیسی قدیم می نامیم. انگلیسی قدیمی امروزه به نظر انگلیسی نمی آمد و شبیه انگلیسی نبود. اکنون انگلیسی زبانان بومی در درک انگلیسی قدیمی مشکل زیادی دارند. با این وجود ، تقریباً نیمی از کلمات متداول در انگلیسی جدید ریشه انگلیسی قدیمی دارند. به عنوان مثال کلمات be، strong و water از انگلیسی قدیمی گرفته شده اند. انگلیسی قدیمی تا حدود ۱۱۰۰ صحبت می شد.

دوره انگلیسی میانه

تاریخچه زبان انگلیسی

در سال ۱۰۶۶ ویلیام فاتح ، دوک نرماندی (بخشی از فرانسه امروزی) به انگلستان حمله کرد و آن را فتح کرد. فاتحان جدید (به نام نورمن ها) نوعی زبان فرانسوی با خود آوردند که زبان دربار سلطنتی و طبقات حاکم و بازرگانی شد. برای دوره ای نوعی تقسیم طبقاتی زبانی وجود داشت ، جایی که طبقات پایین به انگلیسی صحبت می کردند و طبقات بالا به فرانسوی.

در قرن ۱۴ انگلیسی دوباره در انگلیس رایج شد ، اما کلمات فرانسوی زیادی به آن افزوده شد. این زبان انگلیسی میانه نامیده می شود. این زبان شاعر بزرگ Chaucer (c1340-1400) بود ، اما درک آن برای زبان انگلیسی زبانان بومی هنوز دشوار است.

دوره انگلیسی مدرن

تاریخچه زبان انگلیسی

در اواخر انگلیسی میانه ، یک تغییر ناگهانی و مشخص در تلفظ (Great Vowel Shift) آغاز شد ، که مصوت ها کوتاه تلفظ می شوند. از قرن شانزدهم انگلیس با افراد زیادی از سراسر جهان در ارتباط بود.

وقوع رنسانس ، به معنای ورود بسیاری از کلمات و عبارات جدید به زبان بود. همچنین ابداع چاپ به معنای این بود که اکون زبان مشترکی در چاپ بوجود آورد. کتاب ارزان شد و افراد بیشتری خواندن را یاد گرفتند. چاپ همچنین استاندارد سازی را به انگلیسی وارد کرد. املا و دستور زبان ثابت شدند و گویش لندن ، جایی که بیشتر انتشارات ها در آن بودند ، استاندارد شد. در سال ۱۶۰۴ اولین فرهنگ لغت انگلیسی منتشر شد.

زمانی که شکسپیر کتابهایش را مینوشت (۱۵۹۶ تا ۱۶۱۶ میلادی) دیگر زبان انگلیسی مدرن کاملاً قابل تشخیص شده بود. همزمان با شروع دوره زبان انگلیسی مدرن، سه اتفاق مهم در دنیا رخ میداد: رنسانس، انقلاب صنعتی، استعمار بریتانیا.

امیدوارم از مقاله تاریخچه زبان انگلیسی لذت برده باشین و تونسته باشین از تاریخچه بوجود اومدن و رشد و توسعه زبان انگلیسی از ابتدا تا امروز اطلاعات مفیدی به دست آورده باشین.

زبان انگلیسی هر روز در حال گسترش و توسعه است و هروز لغات و اصطلاحات جدیدی در حال اضافه شدن به زبان انگلیسی است. ولی با وجود الهام گرفتن زبان انگلیسی از زبان های دیگه زبان انگلیسی اصیل همان زبان آنگلوساکسونِ انگلیسی باستان است و گرامر انگلیسی هم ژرمنی باقی مونده.

امروزه با توجه به وقت کم و مشغله های زیاد ارزش اوقات فراغت خیلی گرانبها تر و ارزشمند تر شده. همه ما برای این اوقات کلی برنامه ریزی میکنیم تا در طول هفته بعد کلی کار بتونیم یه زمانی رو خالی بکنیم و اون رو به استراحت ، تفریح ، ورزش و … بگذرونیم.

این موضوع به یادگیری زبان انگلیسی هم سرایت کرده و بیشتر مردم دوست دارن بدون اینکه وقتشون رو توی ترافیک و رفت و امد هدر بدن توی خونه وقتی راحت نشستن زبان انگلیسی یاد بگیرن. همین موضوع باعث شده هروز به تعداد زبان آموزان آنلاین اضافه بشه.

یکی از پیشنهاد ها برای آموزش آنلاین زبان انگلیسی میتونه آکادمی مجازی ۲۴talk باشه که با داشتن اساتید با تجربه و تیم پشتیبانی قوی ،همه دوره های بزرگسالان ، نوجوانان ، کودکان و مخصوصا دوره های صرفا مکالمه که تخصص خاصی در اون داره رو پوشش میده و روش های آموزشی مخصوص متنایب با هر سنی رو داره. و هدفش نتیجه بخش بودن کلاسها و دوره ها است.