چقدر راجع به دولینگوDuolingo می دونید؟ شاید شما هم از اون دسته آدم هایی هستید که از دادن آزمون آیلتس و تافل می ترسید و یا شاید نمره ی ایده آلتون رو نگرفته اید و الان دنبال یه آزمون جایگزین می گردید. آزمون دولینگو برای کسانیه که می خوان برای تحصیل، کار یا زندگی به یه کشور خارجی برن اما به هر دلیلی نمی خوان یا نمی تونن آزمون آیلتس یا تافل بدن. در این مقاله با جزییات آزمون دولینگو (Duolingo) و تبدیل نمره ی این آزمون به آیلتس و تافل در سال ۲۰۲۰ آشنا میشی.

آزمون زبان دولینگو، آیتلس و تافل معروف ترین راه های سنجش مهارت های انگلیسی افرادی هستن که قصد کار، تحصیل یا زندگی در یه کشور خارجی رو دارن. خیلی از دانشگاه ها و کالج ها آزمون دولینگو را طی ۲ سال گذشته، به عنوان یکی از شرایط پذیرششون قرار دادن. دولینگو مبتنی بر کامپیوتر و انطباقی یا adaptive هست که سطح زبان انگلیسی افرادی رو که زبان انگلیسی زبان مادری شون نیست رو می سنجه. آیلتس و تافل هم دو روش دیگه هستن که بیشتر دانشگاه های دنیا این دو تا مدرک رو برای پذیرش قبول دارن.

جدول محتوایی

آزمون دولینگو چیست؟جزییات آزمون دولینگو
مقایسه نمرات آزمون دولینگو Duolingo با آیلتس و تافلچرا دولینگو؟
دولینگو آسون تر از آیلتس و تافله؟شرایط برگزاری آزمون دولینگو
تقسیم بندی آزمون دولینگومراحل آمادگی برای آزمون دولینگو

آزمون دولینگو Duolingo چیست؟

آزمون زبان دولینگو یه آزمون آنلاینه که می تونی با کامپیوتر شخصیت تو خونه انجام بدی. این آزمون مانند آزمون های آیلتس و تافل شامل ۴ مهارت Reading, Listening, Speaking و Writing هست. بهتره قبل از انجام آزمون مطمئن بشی که دانشگاه یا موسسه موردنظرت نمره ی دولینگو را می‌پذیره یا نه!

برای اینکه بفهمی دانشگاه مورد نظرت نمره ی دولینگو را قبول داره یا نه می تونی توی سایت دولینگو اسم دانشگاه رو چک کنی. نمره بندی این آزمون بین ۱۰-۱۶۰ هستش، که در جدول زیر می تونی به صورت کامل تبدیل نمره ی آزمون دولینگو رو به تافل و آیلتس رو بخونی.

مقایسه نمرات آزمون دولینگو Duolingo با آیلتس و تافل

DuolingoTOEFLDuolingoIELTS
7544-49101.5
8050-55152
8556-6120-252.5
9062-6730-403
9568-7345-503.5
10074-7955-604
10580-8565-704.5
11086-9175-805
11592-9685-905.5
12097-10295-1006
125103-107105-1006.5
130108-112115-1207
135113-115125-1307.5
140116-118135-1408
145119145-1508.5
150-160120155-1609

همونطور که توی جدول می بینید، تفاوت بین نمرات آیلتس، تافل و دولینگو نمایش داده شده. مثلا نمره ی ۱۵۵-۱۶۰ دولینگو معادل نمره ۹ آیلتسه و نمره ی ۱۴۵ دولینگو معادل نمره ۱۱۹ آزمون تافله. با دونستن این تبدیل ها دستت میاد که برای پذیرش در دانشگاه یا شرکت مورد نظرت به چه نمره ای در آزمون دولینگو نیاز داری.

دولینگو آسون تر از آیلتس و تافله؟

اگرچه مدت زمان آزمون دولینگو Duolingo (یک ساعت) از آیلتس (دو ساعت و ۴۵ دقیقه به جز آزمون شفاهی) و تافل (۳ ساعت) کمتره ولی باید مهارت و دانش زبان انگلیسی تون در سطح خوبی باشه تا تو زمان مشخص شده بتونید نمره ی بالا کسب کنید. سطح دشواری و آسونیه این آزمون ها یکسانه و به میزان دانش زبان خودتون بستگی داره. ضمنا اینکه توی آزمون دولینگو متن های طولانی مثل آیلتس و تافل برای پاسخ دادن نمی بینی.

آزمون دولینگو به این صورته که اگه به سوال اول پاسخ درست بدی، سوال بعدی سخت تر می شه. با سوالات نسبتا کمی، این آزمون می تونه سطح توانایی تو رو به سرعت مشخص کنه.

آزمون دولینگو (oulingo) و تبدیل نمره ی آن به آیلتس و تافل 2020

این آزمون رو به سه بخش می تونیم تقسیم کنیم:

 1. راه اندازی سریع: در اینجا دستورالعمل هایی در مورد مقررات و شرایط توسط Duolingo ارائه میشه که مجموعه ۱۰ دقیقه زمان می بره و نمره ای نداره.
 2. پرسش های انطباقی که این همون آزمون اصلیه که ۴ تا مهارت سنجیده می شه و به شما نمره داده می شه که کلا ۲۵ دقیقه ست.
 3. مصاحبه ویدئویی و نمونه ای از writing. در اینجا ازت خواسته می شه که به چند پرسش پاسخ بدی. نمره ای نداره ولی به سازمان های مربوطه ای که نمراتت رو دریافت می کنن ارسال میشه که ۱۰ دقیقه زمان می برi. عملکردت در پرسش های آزمون و سوال هایی که ازت برای Writing و مصاحبه ویدئویی پرسیده می شه بررسی می شه و به اونا نمره داده می شه.

جزییات آزمون

هدف از طرح این پرسش ها اینه که دانش شما نسبت به واژگان انگلیسی، دستور زبان انگلیسی، تلفظ واژگان انگلیسی، لحن صحیح در بیان واژگان، توانایی خوندن و نوشتن و درک مطلب شنیداری سنجیده بشه. ظاهر شدن پرسش ها در هر یک از این مهارت ها، به غیر از دو پرسش آخر نظم و ترتیب خاصی نداره و کاملا تصادفیه؛ دو پرسش آخر شامل یک پاسخ تشریحی طولانی (بین ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه) و یک پاسخ شفاهی (۳۰ تا ۹۰ ثانیه) می شه.

سوالات این آزمون شامل موارد زیر میشه:

سوالات تطبیقی:

 • پر کردن جاهای خالی در یک متن؛ یک متن ادبی داده می شه و باید جاهای خالی را پر کنی.
 • پر کردن حروف جا افتاده؛ متنی کوتاه شامل ۴ یا ۵ خط بهتون داده می شه که نیمه ی دوم بعضی از کلمات خالیه که باید اون ها را پر کنی.
 • انتخاب واژه انگلیسی؛ دو بخش داره که بخش اول به این صورته که تعدادی واژه ی انگلیسی و تعدادی واژه ی به ظاهر انگلیسی به شما داده می شه که شما باید واژه ی درست را انتخاب کنی. بخش دومش به صورت صوتیه که بعد از پخش، باید واژه ی درست رو از بین ۹ واژه تشخیص بدی.
 • گوش دادن و تایپ کردن؛ باید یک جمله رو گوش بدی و اون رو بنویسی. جملات بعدی سخت تر می شه.
 • بلند خواندن؛ جمله ای که داده می شه رو باید با صدای بلند بخونی و اون رو ضبط کنی.

سوالات Extended Speaking:

 • توصیف تصویر؛ تصویری به شما داده میشه که باید توی ۳ ثانیه اون رو توصیف کنی.
 • سوالات شفاهی که ۳ بخش دارن. بخش ۱ و ۲ سوال نوشتاری دارند و برای هر کدوم ۳۰ ثانیه وقت داری تا سوالات را بخونی و بعد از اون برای هرکدوم ۹۰ ثانیه فرصت داری تا پاسخ بدی. بخش ۳ سوالیه که به صورت شفاهی پرسیده می شه و برای اون هم ۹۰ ثانیه فرصت داری تا پاسخ بدی.

سوالات Extended Writing:

 • توصیف تصویر؛ که ۳ تا تصویر بهتون داده می شه و برای هر کدوم ۶۰ ثانیه فرصت داری تا راجع بهشون یک یا چند جمله بنویسی.
 • پاسخگویی نوشتاری؛ که در این بخش سوال یا سوالاتی در مورد موضوعاتی خاص هست که ۵ دقیقه فرصت داری که راجع بهشون ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه بنویسی.
آزمون دولینگو (doulingo) و تبدیل نمره ی آن به آیلتس و تافل 2020

چرا دولینگو؟

 • در هر ساعتی از شبانه روز و هر روز می تونی آزمون دولینگو را انجام بدی ولی آزمون آیلتس و تافل ۱۰ یا ۱۵ روز یکبار انجام می شن.
 • مدت زمان آزمون دولینگو Duolingo یک ساعت، آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه (به جز آزمون شفاهی) و تافل ۳ ساعت هست.
 • هزینه ی آزمون دولینگو برای سال ۲۰۲۰، فقط ۴۷ دلاره، درحالیکه آزمون آیلتس ۲۱۵ دلار و تافل ۲۲۵ دلاره.
 • مدت زمان اعلام نتایج برای دولینگو ۲ روز و برای دو آزمون دیگه بین ۱۰ تا ۱۳ روزه.
 • کارنامه ی دولینگوی خودت رو به هر تعدادی که بخوای می تونی برای دانشگاه ها بفرستی ولی برای تافل فقط برای ۴ تا دانشگاه و برای آیلتس ۵ تا دانشگاه می تونی بفرستی. اگه بیشتر بخوای ارسال کنی، باید هزینه بیشتری پرداخت کنی.
 • هر سه آزمون دولینگو، تافل و آیلتس مهارت در Reading, Listening, Speaking و Writing را از شما می خوان. با این تفاوت که در آزمون Duolingo خبری از متن‌های طولانی و دردسرساز نیست.
 • آیلتس دارای دو نسخه آکادمیک و عمومیه، اما دولینگو فقط یک امتحان عمومی داره.
آزمون دولینگو (doulingo) و تبدیل نمره ی آن به آیلتس و تافل 2020

شرایط برگزاری آزمون دولینگو

 • داشتن پاسپورت و شناسنامه
 • داشتن یک اتاق آروم با نور کافی.
 • هنگام آزمون گوشهات باید کاملا معلوم باشه و با مو، کلاه و چیزهای دیگر پوشیده نشده باشن.
 • چهره تون باید کاملا مشخص باشه و با عینک و لوازم دیگه پوشیده نشده باشه.
 • استفاده از افزونه ها (Plug-in یا Add-on) مانند Grammarly روی مرورگرتون مجاز نیست. حتما قبل از انجام تست اونهارو باید غیرفعال کنی.
 • یادداشت برداری ممنوعه.
 • وب کم باید درست بالای کامپیوتر نصب باشه.
 • باید ارتباط چشمیت با مانیتور رو حفظ کنی و به اطراف اصلا نگاه نکنی.
 • استفاده از تلفن همراه ممنوعه.
 • موقع آزمون با شخص دیگری نباید صحبت کنی.

می تونی برای آشنا شدن با تست دولینگو این آزمون رو به صورت آزمایشی توی سایت دولینگو انجام بدی. همچنین می تونی از اپلیکیشن دولینگو برای آشنایی بیشتر با سوالات آزمون استفاده کنی. اگه از ios استفاده می کنی از این لینک و اگه از اندروید استفاده می کنی می تونی از این لینک این اپلیکیشن رو دریافت کنی.

چطور می تونیم برای آزمون دولینگو آماده بشیم

این آزمون جدیده برای همین منابع مشخصی مثل آیلتس و تافل برای اون نیست. منابع مورد نیاز برای آیلتس رو میتونید درمقاله ی ۵ منبع فوق العاده برای آمادگی در آیلتس بخونید. شما می تونید با خوندن کتابهایی که برای تقویت زبان توی ۴ تا مهارت هستند دانش خود را بالا ببرید. از طرفی هم همونطور که گفتیم این آزمون تطبیقی هست و یک تکنولوژی هوشمند داره که بر اساس دانش زبان شما، تغییر می کنه.

از اونجایی که آزمون دولینگو نوظهوره اعتبار آزمون آیلتس و تافل خیلی بیشتر از دولینگو است و تمامی دانشگاه ها و مراکز تحصیلی دنیا این مدرک را قبول دارند. شما می تونید اطلاعات بیشتری راجع به آیلتس و تافل در این قسمت ها بخونید.

برای قبولی در آزمون دولینگو باید به یه سطح قابل قبولی در انگلیسی برسی .اگه در سطحی هستی که به کمک نیاز داری تا این مهارت هات رو تقویت کنی می تونی در دوره مکالمه آموزشگاه آموزش زبان انگلیسی آنلاین ۲۴talk شرکت کنی. این دوره به صورت کاملا آنلاین برگزار میشه و تمرین خیلی خوبی هم برات میشه که خودت رو برای شرکت در یه آزمون آنلاین آماده کنی.

اگه هم دانشگاه یا شرکت مورد نظرت نمره ی دولینگو رو قبول نداره می تونی روی آزمون آیلتس حساب کنی. برای آمادگی شرکت در آزمون آیلتس پیشنهاد می کنم در دوره ی آیلتس آموزشگاه آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk شرکت کنی تا هم ترست از این آزمون بریزه و هم نمره ی ایده آلت رو از این آزمون بگیری.