چه اشتباهاتی در یادگیری زبان انگلیسی مارو از هدف و یادگیری دور میکنه؟ این یه سوال خیلی مهمه ، چون خیلی از ما برای شروع یادگیری بدون اینکه اونهارو بدونیم با این اشتباهات شروع به یادگیری میکنیم و خبر نداریم که چقدر اونها میتونن سرعت پیشرفت مارو کند بکنن یا حتی مارو از یادگیری زده بکنن. یادگیری زبان انگلیسی به خودیه خود کار راحتی نیست و انجام یه سری اشتباهات اون رو سختر هم میکنه. اینجا قراره ۷ اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی و روش مقابله با اونهارو براتون بگیم تا بهترین راه برای یادگیری رو توش قدم بردارید.

در اینجا ما بزرگترین اشتباهات که معمولا زبان آموزان موقع یادگیری مرتکبش میشن رو بهتون میگیم. اشتباهاتی که ممکنه حتی کسایی که زبان انگلیسی رو بعنوان زبان مادریشون و یا در مدت طولانی در حال یادگیریش هستن و مرتکب اون شدن رو بهتون میگیم.

برطرف کردن این اشتباهات کار ساده ای نیست اما اگر زودتر جلوی اونهارو بگیرید میبینید که چقدر نسبت به قبل بیشتر پیشرفت میکنید. خب بریم ببینیم که این اشتباهات چه چیزهایی هستن و چطوری میتونیم برطرفشون بکنیم؟

۷ اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

۱ – مواردی رو که مورد علاقه تون برای یادگیری هستن رو انتخاب نمی کنید

7 اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

اشتباه:

اولین اشتباه ، اشتباهیه که زبان آموزان از منابع و مکوضوعاتی برای یادگیری استفاده میکنن که براشون جالب و جذاب نیست. مثل منابعی که فقط برای آموزشگاه های زبان و کلاس ها طراحی شده. منظورمو میدونید ، استفاده از کتاب ها و سی دی های صوتیه خیلی خشک و صرفا آموزشی که جذابیت زیادی ندارن.

نتیجه اش این میشه که در نهایت خسته میشید و نمیتونید به خودتون انگیزه بدید. همینطور نمیتونید تمرکر بکنید و یادگیری و مطالعه به یه وظیفه سخت تبدیل میشه نه لذت.

راه حل:

خیلی ساده است ، فقط کافیه منابع و محتوایی بخونید و گوش کنید یا تماشا کنید که فقط برای زبان آموزها طراحی نشدن.

فیلم ، کتاب ، سریال ، پادکستی با موضوعاتی که بهش علاقه دارید رو بخونید و گوش بدید. اگه عاشق باغبانی هستید ، مطالب مربوط به باغبانی رو بخوانید ، گوش بدید ، و از اونها استفاده کنین. اگر می خواید در مورد موضوعات متنوع و مختلف یاد بگیرید گوش کردن به پادکست های آموزشی زیر رو به شدت بهتون پیشنهاد میکنم

۲- پیشرفت خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید!

7 اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

اشتباه:

هرکسی با سرعت و تکنیک و چیزهای متفاوتی یاد میگره و لزوما نباید خودمون رو با دیگران مقایسه کنیم چون هرکسی در میزان یادگیری متفاوته و روش های خاص خودش رو داره ، پس همه چیز برای همه یکسان و مطلق نیست ، توی این زمینه مقایسه کردن فقط ممکنه نا امیدتون بکنه.

این کاملاً طبیعی است که بخواید با بقیه زبان آموزان تعامل داشته باشید و بدونید که اونها و شما چطوری پیشرفت میکنین ، اما همه با سرعت خودشون یاد می گیرن و از چیزهایی استفاده می کنن که برای اونها مفیده.

راه حل:

دست از اندازه گیری خودتون در برابر افراد دیگه بردارید.

به هر حال باید تاکتیک ها و روش های مختلفی رو امتحان کنین ، تا بدونید که چه چیزی براتون مفیدتره و نباید دائماً خودتون رو با پیشرفت بقیه مقایسه کنید.

گفتن این کار ساده تر از انجامش هست ، ولی اینو خوبه بدونید که هر ۱۵ دقیقه ای که برای خبر گرفتن از پیشرفت بقیه در واتس اپ یا اینستا میزارید ، دارید ۱۵ دقیقه از زمان یادگیری تون رو از دست میدید.

پس زودتر این کارو متوقفش کن!

۳- دنبال راه آسون و دور زدن یادگیری نباشید

اشتباه:

این چیزیه که دیدنش من رو آزار می ده و این چیزیه که بیشتر و بیشتر در بین زبان آموزان انگلیسی داره رایج می شه.

امروزه افرادی هستن که فکر میکنن برای هرکاری یه راه حل کوتاه و بی دردسری مثل هک کردن وجود داره ، و این به این معنیه که برای انجام کار یا هدفی نیازی به گذروندن ساعتها زمان ندارید و نیاز نیست ساعتها برای یادگیری زبان وقت بزارید.

متاسفانه باید بگم این یه فکر اشتباه بیشتر نیست ، و گوش کردن آهنگ های انگلیسی موقع خواب به این معنی نسیت که بعد ۱ ماه بطور معجزه آسایی از خواب بیدار میشید و با لهجه انگلیسی صحبت میکنید. و یا با فکر کردن به انگلیسی بعد چند هفته بتونید یه سخنرانی حرفه ای داشته باشید.

راه حل:

با خودتون روراست باشید. باید روند واقعی یادگیری زبان انگلیسی رو بپذیرید. به خودتون یادآوری کنید که چرا قراره انگلیسی یاد بگیرید ، هدفی رو که در ذهنتون دارید به خودتون یادآوری کنید. ممکنه برای بدست آوردن شغل جدید ، توانایی صحبت کردن در مورد موضوعات اساسی با همکاراتون ، یا احساس آرامش بیشتر در یک کشور انگلیسی زبان باشه.

وقتی این کار رو انجام بدید متوجه می شید که دیگ نباید به دنبال هک و میانبر برید و از روند واقعی یادگیری استقبال می کنید.

۴- از اشتباه کردن نترسید

7 اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

اشتباه:

خب ، همه تا حدی از این قضیه رنج می برن و فقط گفتن “نترس” همونقدر موثره که مثلا بگیم از دست زدن به مار نترس ، درسته؟ این اصلاً موثر نیست و اگر بهتون بگیم نترسید بهتون کمک نمی کنه خودتون باید خودتون رو از ترس از اشتباه خلاص کنید.

احساس ترس از صحبت کردن طبیعیه اما بدون تلاش ، یاد نمیگیرید.

اشتباهی که میکنید (مربوط به ترس از اشتباه کردن) اینه که فکر می کنید موقع اشتباه در انگلیسی مردم به اون اهمیت می دن یا اذیتشون میکنه. باید بگم مردم وقتی اشتباهی میکنید بهش اهعمیتی نمیدن و اگر این اتفاق بیافته اونها درک میکنن که در حال یادگیری هستین.

راه حل:

به جای داشتن این ترس از اشتباه کردن ، به دلایل ترستون و چیزهایی که می تونید برای غلبه به این ترس انجام بدید فکر کنید.

کاملاً طبیعیه که وقتی به این فکر میکنید که وقتی زبان مادریتون رو با اعتماد بنفس حرف میزنید و به اون مسلط هستین ، ولی وقتی میخواید شروع به صحبت کردن به انگلیسی بکنید ، احساس می کنید فرد متفاوتی هستید.

اینو باید بدونید که نمیتونید همونطوری که به زبان مادریتون مسلط هستین به انگلیسی هم مسلط باشین – حتی مسلط ترین زبان آموزان انگلیسی که سالها در کشورهای انگلیسی زبان زندگی می کنند ، معمولا نمی تونن مثل زبان مادریشون به زبان انگلیسی صحبت بکنن.

اما غلبه به این ترس می تونه به نتایج خارق العاده ای منجر بشه.

مردم وقتی اشتباه بکنید اهمیتی نمی دن پس چرا ما اهمیت به اشتباهاتمون بدیم. و بهتره اینطوری بهش نگاه کنین که هر اشتباهی بکنید فرصتی برای یادگیریه ، زودتر این ترس رو کنار میزارید و سریعتر یاد می گیرید.

۵- سعی نکنید خیلی تند و سریع صحبت بکنید

7 اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

اشتباه:

به عنوان یه فرد غیر بومی ، ممکنه فرد غیربومی دیگه ای رو ببینید که انگلیسی رو خیلی سریع صحبت می کنه و این رو به عنوان تسلط یا سطح بالای انگلیسی اشتباه بگیرید ، اما در واقع کاملاً برعکسه. خیلی ها سعی می کنن خیلی سریع صحبت کنن و در آخر مرتکب اشتباهاتی می شن که اگر کندتر صحبت می کردن مرتکب نمی شدن.

آیا فکر می کنین کسایی که زبان انگلیسی رو تند صحبت می کنن ، تسلط زیادی به زبان انگلیسی دارن؟ گاهی اوقات همینطوره ، ولی همیشه هم اینطور نیست.

واقعیت اینه که ، بعضی از تأثیرگذارترین سخنرانان انگلیسی خیلی آروم و با مکث مکرر بین کلمات و جملات صحبت می کنن.

برای مثال باراک اوباما بعنوان یه سخنور خوب و حرفه ای شناخته شده. اگر به صحبت اوباما گوش کنین ، خیلی آهسته صحبت می کنه و مرتباً مکث می کنه ، تقریباً انگار که دنبال کلمه های درست هست.

راه حل:

احتمالا خودتون حدس میزنین. اگر با خودتون بگین که برای پیدا کردن کلمات ، عبارات و اصطلاحات جابل تر وقت دارم و این کار رو بدون استرس عملی کنین ، از نتیجه حرف زدنتون شگفت زده میشید.

کسایی که همیشه قبل حرف زدن فکر میکنن ، اروم تر از همیشه صحبت میکنن. برای همین میتونین برای یه صحبت خوب اینکار رو بکنین.

۶- تمرکزتون رو روی گرامر نزارید

7 اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

اشتباه:

اشتباه شماره ۶ ام یه اشتباه خیلی رایجه که میلیون ها زبان آموز انگلیسی انجامش میدن ، و اون تمرکز روی گرامر به عنوان یه رشته مستقل هست.

گرامر در زبان انگلیسی قسمت های آسون داره، اما مثل هر چیز ، قسمت های سختی هم داره و اگه بخواین خیلی اصولی بخونین ، گرامر پیچیده تر میشه و سخت تر و پایان ناپذیرتر به نظر می رسه.

راه حل:

به جای تمرکز روی تمرینات خاص گرامر ، باید سعی کنین گرامر رو از راه تمرین و مطالعه”مطالب واقعی” – کتابها ، مقالات ، پادکست ها “بدست بیارید ، تا قوانین دستور زبان و گرامر رو از راه تمرین در دنیای واقعی درک کنین و به دست بیارید ، نه اینکه فقط تمرکز رو روی خودش بزارید.

وقتی با یک گرامر عجیب و غریب به زبان انگلیسی روبرو شدید ، سعی کنین قانون پشت آن رو پیدا کنین و مطمئن بشید که اون رو درست یاد گرفتین.

اگر عجیب و غریب بودن گرامر انگلیسی رو قبول کنین و دیگه نگران یادگیری اون به عنوان یه رشته مستقل نباشین ، از اینکه چطوری سریع گرامر رو “یاد می گیرین” شگفت زده میشید بدون اینکه وقت خاصی رو صرف این کار بکنین.

۷- به خوبی و درست گوش نمیدین

7 اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

اشتباه:

گوش دادن درست مهارتیه که میلیون ها زبان آموز انگلیسی اون رو دست کم می گیرن. گوش دادن معمولا کمتر از خوندن ، نوشتن ، صحبت کردن انجام میشه و گوش دادن کنار گذاشته می شه ، اما ، اگر به درستی گوش کنیم، مهارتیه که برای هر کسی که انگلیسی یاد می گیره خیلی موثره.

برای همین، این اشتباهه که به حرفهای بومی گوش نمی دیم ، در واقع توجه کامل به ساختارهای جمله ، انتخاب کلماتی که اونها استفاده می کنن خیلی میتونه کمک کننده باشه.

راه حل:

اگر به گوش دادن برای فرصتی برای بهتر شدن توانایی های انگلیسی خودتون فکر می کنین ، نباید اینکار رو برای رفع تکلیف انجام بدین ، باید گوش دادن منفعل رو کنار بزارین ، وروی هر کلمه تمرکز کنین.

اگر یه کلمه یا یه عبارت خاص رو نمی فهمید ، از یکی سوال کنین که معنی اون چیه یا چرا وقتی انتظار کلمه دیگه ای رو داشتین ، اون از یه کلمه دیگه استفاده کرده.

هرچه زودتر ایکار رو بکنین ، زودتر یادگیری و تعامل رو شروع میکنین.

جمع بندی:

امیدوارم از مقاله ۷ اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی لذت برده باشین و براتون مفید بوده باشه.

با دونستن این ۷ اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی به جای اینکه ندونسته فقط شروع به یادگیری بکنیم خیلی میتونه زودتر مارو به جلو ببره. پس از دونستن این اشتباهات باید خوشحال باشیم و هرچی زودتر اونهارو اصلاح کنیم و یادگیری درست رو انتخاب بکنیم. فقط کافیه کارهایی که بهتون گفتیم رو انجام بدین تا نتیجه اش رو ببینین.

یه روش دیگه برای اینکه اشتباهاتمون رو بدونیم و بهمون گفته بشه داشتن یه مربی یا راهنمای با تجربه است. با شرکت در دوره های حرفه ای با یه مربیه کار درست و با تجربه هم یادگیری تون رو اصولی تر میکنه و هم اشتباهاتتون رو بهتون گوشزد میکنه.

7 اشتباه رایج در یادگیری زبان انگلیسی

شرکت توی دوره های آنلاین مثل دوره های صرفا مکالمه که تمرکز رو روی مکالمه و اشتباهات اون میزاره خیلی میتونه کمک کننده باشه. آنلاین بودن این دوره ها هم مزیت خودشون رو داره. صرفه جویی توی زمان و هزینه های رفت و امد به طرفدارهای این روش یادگیری داره روز به روز بیشتر میکنه.

یکی از پیشنهاد ها برای آموزش آنلاین میتونه آکادمی مجازی ۲۴talk باشه که با داشتن اساتید با تجربه و تیم پشتیبانی قوی ،همه دوره های بزرگسالان ، نوجوانان ، کودکان و مخصوصا دوره های صرفا مکالمه که تخصص خاصی در اون داره رو پوشش میده و روش های آموزشی مخصوص متناسب با هر سنی رو داره. و هدفش نتیجه بخش بودن کلاسها و دوره ها است.