زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه

زبان انگلیسی ترکیبی از زبان های مختلف سراسر دنیاست. تهاجم فرهنگی، جنگ ها، گسترش علم و فرهنگ و خیلی عوامل دیگر تغییرات زیادی رو در کلمات انگلیسی به وجود آوردن. به جز ۷۵۰۰۰۰ کلمه ای که ما میدونیم وجود دارن، یک سری از کلمات از ریشه عجیب و غریب به وجود اومدن. شما هم دوست دارید ریشه یک لغت انگلیسی عجیب رو بدونید؟ ما اینجا ۶ تا از این لغات رو با تاریخچه براتون توضیح دادیم و به مرور زمان کلمه های بیشتری رو براتون آماده میکنیم.

کدوم لغت انگلیسی عجیب ترین ریشه رو داره؟

شاید جواب دادن به این سوال راحت نباشه چون هر کدوم از این کلمات ریشه عجیبی دارند که برای هر فردی جالب به نظر میرسه. بد نیست بدونید همونطور که ما کلی لغت انگلیسی تو زبانمون داریم، اونا هم یه سری کلمه دارن که ریشه فارسی دارن! به جز کلماتی با ریشه فارسی، تعدادی کلمه با ریشه های عجیب غریب رو هم براتون آوردیم.

sandwich
Sandwich

Sandwich

اسم ساندویچ از نام فردی به اسم کنت ساندویچ چهارم!!!! سیاستمدار و نجیب زاده انگلیسی در قرن ۱۸ میلادی گرفته شده! ریشه این لغت انگلیسی بحث شیرین زبان شناسان بوده و هست. گویا جناب ساندویچ غذاش رو بین دو تا نون میذاشته تا راحت تر بتونه پشت میز کارش غذا بخوره و بعد از اون هر کس به این روش غذا میخورده، میگفتن مثل ساندویچ غذا میخوره! و این کلمه وارد فرهنگ انگیسی ها شده!

Clue معنی
Clue

لغت انگلیسیClue

این کلمه در واقع از اسم خدایان یونان گرفته شده. زمانی که مینیاتور (هیولایی با سر گاو و بدن انسان) خدای یونان یا سئوس رو به در دخمه ای پیچ در پیچ زندانی کرد، سئوس به کمک گوله نخ یا Clew مسیر رو علامت گذاری، راهش رو پیدا و بعد فرار کرد.

پس این کلمه در واقع معنی نشان دهنده راه رو میده و به مرور معنی حسی گسترده در پیدا کردن حقیقت و راهنمایی به سوی یافتن حقیقت رو پیدا کرد.

حتما این پست را بخوانید   بررسی آموزشگاه های مکالمه برتر استان اصفهان - حضوری و آنلاین
معنی لغت انگلیسی
Hooligan

لغت انگلیسی Hooligan

در انگلیسی لغات زیادی به معنی مشکل ساز وجود دارد. کلمه هایی مثلruffian, thug, hoodlum, yob, chav, lout که یه لیست نا محدود رو میسازن. این لغات نه تنها معنی مختص به خودشون رو دارن، بلکه نشون میدن مردم کدوم بخش از انگلستان اون کلمه رو به کار میبرن.

اما این کلمه با توجه به دیکشنری آکسفورد، این کلمه در واقع از نام خانوادگی یه خاندان ایرلندی نژاد به نام Houlihan در یک آهنگ قدیمی در دهه ۱۹۸۰ گرفته شده.

یه نظریه دیگه هم وجود داره که به سال ۱۷۴۵ برمیگرده و میگه یه فرمانده انگلیسی، برای گفتن آزار مگس های مزاحم کلمه meanbh-chuileag که به زبون ایرلندی محلیه رو اشتباها تلفظ کرد. این کلمه بعد ها برای توصیف چیزی که مثل مگس آزار دهنده باشه به کار رفت.

ریشه کلمات انگلیسی
Nice

لغت انگلیسیNice

معلم های انگلیسی زبان از استفاده بیش از حد این کلمه در انشا دانش آموزان سرخورده میشن. چون این لغت در واقع معنی برعکس و به معنای نادان یا احمق رو میده. زبانشناسان احتمالات زیادی برای ریشه این کلمه دارن. احتمالا این کلمه از نسخه قدیمی کلمه فرانسوی یا کلمه لاتین ‘necius’ در قرن ۱۳ اومده.

زمانی که این لغت به انگلیسی زبانان معرفی شده، معنی مثبتی هم پیدا کرد. ابتدا به معنی کسی بود که خیلی لباس میپوشه ولی بعد تر با چیزی که تصفیه شده یا کسی که خوب لباس میپوشه قاطی شد.

معنی لغت شامپو
Shampoo

Shampoo

اگر بدونید که شماپو از یک لغت هندی به معنی ماساژ دادن گرفته شده، از حمومتون بیشتر لذت میبرید. این کلمه با ریشه سانسکریت معنی فشار دادن، ورز دادن یا تسکین بخشیدن میده. تعریف کلمه شامپو در دهه ۱۸۶۰ تبدیل به شستن موها شد و در دهه ۱۹۵۰ بیشتر تحریف شد و معنای شستشوی فرش و چیز های دیگر رو به خودش گرفت.

ریشه لغت انگلیسی nightmare
Nightmare

لغت انگلیسی Nightmare

کاملا معلومه که نیمه اول این کلمه از کجا اومد، اما نیمه دوم چی؟ کسانی که با اسب ها سر و کار داردن شاید کلمه رو با اسب ماده اشتباه بگیرن، اما در واقع به معنی بختک زنی هست که شبا سوار فرد میشه، موهاش رو دورش میپیچه و سعی میکنه افکار منفی رو بهش منتقل کنه. کابوس جالبیه؟ نه؟

حتما این پست را بخوانید   دوره تربیت مدرس زبان

لغت هایی با ریشه غیر انگلیسی و عجیب غریب کم نیستن و هر روز ممکنه واژه های جدیدی رو بشنوید که ریشه ای متفاوت دارن. دونستن این ریشه ها به یادگیری کلمه ها کمک و جذابیت یادگیری زبان انگلیسی رو بیشتر میکنه. ادامه این لغات رو در مقاله های بعدی ۲۴Talk بخونید.

برای اطمینان شما عزیزان از انتخاب آکادمی ۲۴talk، یک جلسه رایگان، به منظور آشنایی بهتر با شیوه‌ی تدریس و بررسی سطح زبان شما در نظر گرفته شده است.این جلسه علاوه بر آشنایی شما با مجموعه، موجب آشنایی شما با استاد و بررسی سطح زبان شما نیز می‌شود.

کل مراحل ثبت نام و برداشتن کلاس رایگان فقط یک دقیقه زمان نیاز دارد.


درخواست یک کلاس رایگان