زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه

در قسمت قبلی ۶ لغت انگلیسی با ریشه های عجیب و غریب رو بررسی کردیم. کلمات انگلیسی عجیب به همون ۶ مورد ختم نمیشن و کلی لغت دیگه با ریشه ها و تاریخچه عجیب هم وجود دارند که دونستنش ممکنه جذاب باشه.

همونطور که گفتیم لغات خیلی گسترده تر تصور ما هستن و تقریبا همه زبان ها به نوعی با هم قاطی شدن! کلمات انگلیسی در عربی، عربی در فارسی، فارسی در انگلیسی و هزاران کلمه دیگری که طی سال ها و به واسطه تحریف ها از زبانی به زبانی دیگر رفتن!

کلمات انگلیسی با ریشه هایی از سراسر دنیا!

شاید براتون جالب باشه که بدونید کلمه Paradise از فردوس در فارسی گرفته شده، حالا تصور کنید که زبان انگلیسی بیش از ۷۵۰ هزار کلمه داره که ممکنه خیلیاشون مثل همین کلمه از فارسی یا جاهای دیگه اومده باشن. بررسی همه کلمات انگلیسی با ریشه های عجیب کار راحتی نیست. اما ما در ۲۴Talk سعی کردیم جذاب ترین ها رو براتون بیاریم.

کلمات جالب انگلیسی
Shambles

Shambles یکی از کلمات انگلیسی

خود این کلمه به در معنی یعنی خیلی بهم ریخته که ممکنه طعنه آمیز و طنز به نظر برسه! این کلمه از لغت لاتین scamillus به معنی چهار پایه کوچک اومده. جالبه زمانی که کلمه لاتین اول محبوب شد، همزمان کلمه Shambles هم محبوب شد و به کار رفت. شاید این کلمه ها از یک وجه هایی بهم شبیه باشن اما به مرور زمان کلمه لاتین معنای چهار پایه و استندی رو گرفت که تو بازار های محلی فروشنده ها روش میشینن و جلوش بساط فروششون رو پهن میکنن!!! کم کم این کلمه عوض شد و رسید به جایی که در اون گوشت رو خورد میکنن و میفروشن! و خب این معنا خیلی دور از کشتارگاه نیست! شاید اگر بگیم زندگی یه کشتارگاهه چندان بی ربط نگفتیم. ریشه عجیب غریبی بود نه؟

حتما این پست را بخوانید   بهترین منابع آیلتس و کتاب‌های آزمون آیلتس- 18 منبع رایگان و پولی
کلمات انگلیسی
Tattoo

یکی از کلمات انگلیسیTattoo

تاتو از یک کلمه پولینزی اومده و معنای طراحی روی پوست رو میده که البته خودش هم تغییر شکل یافته لغت tattow به معنی اعتصاب کردنه!

اولین استفاده این لغت برمیگرده به کاپیتانی که از این کلمه برای توصیف مردمی که در سفر دریاییش به پولینزی دیده بود، استفاده کرد. البته قبل از ای نواژه بیگانه هم عمل تتو کردن برای مردم انگلستان وجود داشت، اما در واقع به برده ای اندونزیایی برمیگشت که سال ۱۶۹۱ به انگلستان آورده شد و طرحی هایی روی بدنش داشت و به همین دلیل مردم بهش پرنس نقاشی شده! میگفتن!

لغات ضروروی انگلیسی
Ketchup

Ketchup

سس گوجه معروفی که هر روز به غذاهامون میزنیم از اول همین معنی رو نداشته و از چین اومده! اوایل قرن ۱۷ میلادی چینی ها برای ترکیبی از ترشی ماهی و ادویه استفاده شد و کچاپ اولین بار در دهه ۱۶۹۰ وارد دیکشنری انگلیسی شد.

لغات ضروروی انگلیسی
Checkmate

Checkmate

و حالا رسیدیم به یکی از کلمه های جالب با ریشه فارسی! این لغت از شاه مات فارسی گرفته شده! از اونجایی که شطرنج از کشورهای خاورمیانه وارد اروپا شده، کلمه عربی مات به معنای مرگ هم باهاش به اروپا رسیده. البته این لغت واقعا به معنی مرگ نیست و همون شرایط کیش و مات رو توصیف میکنه که شاه نمرده اما در شرایطی قرار گرفته که نمیتونه فرار کنه!

کلمات انگلیسی جالب
robot

Robot

شکسپیر تنها نویسنده ای نیست که کلمات جدید رو به زبان انگلیسی معرفی کرد. کلمه انگلیسی “روبات” از کلمه چک “روبات” به معنای “کار اجباری” میاد. کلمه ای که در دهه ۱۹۲۰ توسط نویسنده ای به نام Karel Čapek در داستان علمی تخیلی او به نام “R.U.R” (“روبات های جهانی جهانی”) معرفی شده، که ایده تولید مصنوعی را بررسی می کنه. البته بعدا معلوم شد که این کلمه رو خودش نویسنده خلق نکرده، در واقع برادرش که خودش نویسنده بود، کلمه روبات رو ساخته. خود نویسنده بیشتر به عنوان نقاش شناخته میشه.

حتما این پست را بخوانید   دوره زبان انگلیسی نوجوانان
کلمات انگلیسی روزمره
Barbecue

Barbecueیکی از کلمات انگلیسی

این کلمه از لغتی کارائیبی به معنی مثل تخته چوب میاد. جالبه که کلمه باربیکیو اولین بار در زبان انگلیسی به عنوان فعل به کار میرفت نه اسم. در سال ۱۶۴۸ فرم اسم باربیکیو در جمله ‘the Indians instead of salt doe barbecado or dry and smoak fish’ به کار رفت و در سال ۱۶۶۱ در جمله ‘some are slain, And their flesh forthwith Barbacu’d and eat”. ظاهر شد و حالا زمانش رسیده بود که ارزیابی کنن که باربیکیو هنوز هم فعل باقی مونده یا به اسم هم تبدیل شده؟

همونطور که خوندید کلمات انگلیسی با ریشه ها و معانی مختلف از سراسر دنیا جمع شدن تا زبان انگلیسی رو تشکیل بدن. البته که این کلمات خیلی بیشتر هستن و ممکنه با سرچ بتونید صد ها کلمه دیگر مشابه اونها رو پیدا کنید، ولی ما سعی کردیم جالب ترین ها رو در ۲ مقاله براتون بیاریم.