چطوری میتونیم دایره لغات انگلیسی مون رو افزایش بدیم؟ زبان انگلیسی پر از از لغات و کلمات مترادف و متضاد متنوع هست، و تسلط به دایره لغات یکی از اولین و مهم ترین کارهایی که برای یادگیری زبان باید انجام بدیم. تا زمانی که معنی کلمه هارو ندونیم چطوری میتونیم حرف بزنیم، بنویسیم، گوش بدیم و زبان انگلیسی رو یاد بگیریم. نگران این موضوع نباشین چون قراره با ۱۰ روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی، یاد بگیریم چطوری این کارو اصولی و با سرعت بیشتری انجام بدیم.

از اونجایی که هر زبانی پر از کلمه ها و لغات هست و مخصوصا در زبان انگلیسی هر روز داره کلمه های جدید به فرهنگ لغتش اضافه میشه، پس اولین و مهم ترین کار در زبان انگلیسی یادگیری کلمه ها هست که همیشه باید در حال تقویت و افزایشش باشیم و یادگیری اون رو به کلمه های و اصطلاحات رایج محدود نکنیم تا بتونیم در مورد هر موضوعی به راحتی صحبت کنیم و تسلط داشته باشیم.

چطوری دایره لغات انگلیسی مون رو افزایش بدیم؟

خوشبختانه ما میتونیم با استفاده از همون ۵ مهارت که در موقع یادگیری زبان مون استفاده کردیم: خواندن، گوش دادن، نوشتن، تماشا و مکالمه. دایره لغات مون رو بهبود و افزایش بدیم. حالا بریم ببینیم که چطوری اینکار رو میشه کرد؟

۱۰ روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی

۱- Reading (خوندن)

10 روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی

خوندن یه روش عالی برای یادگیری لغات و کلمه های جدیده. با خوندن کتاب ها، اخبار، کتاب داستان ها و.. در موضوعات مختلف میتونین دایره لغات تون رو در مورد هر موضوعی افزایش بدین. از اونجایی که خوندن یه فعالیت یک نفره محسوب میشه میتونین کلمه به کلمه شروع کنین و یادتون نره که هر کلمه رو با مترادف ها و معنی های مختلفش و همینطور کاربرد اون توی جمله یاد بگیرین، این روش باعث میشه موقع یادگیری یه کلمه در کنارش چندین کلمه جدید یاد بگیرین و با یه تیر چند نشون بزنین.

۱- خوندن کلمات و ادبیات عمومی

خوندن کتابهای عمومی مثل کتاب داستان ها و یا حتی کتاب کودکان به یادگیری کلمه های جدید و ابتدایی بهتون کمک زیادی میکنه. اگه دوست دارین کتاب های مشهور بخونین کتاب هایی رو انتخاب کنید که خیلی سنگین و پیچیده نباشه که زود خسته تون کنه. ولی انتخاب درست این کتاب ها میتونه توی یادگیری کلماتی متنوع تر کمک تون کنه.

۲- خوندن پست ها و مقاله های وبلاگ ها

خوندن پست های وبلاگ در مورد موضوعات و سرگرمی هایی که به زبان انگلیسی هستن و از اونها لذت می برین راهی عالی برای آشنایی با کلمات جدید انگلیسی هست و علاقه تون رو برای یادگیری بیشتر میکنه.

۲- Listening (گوش کردن)

10 روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی

گوش دادن به این معنیه که ما همونطوری که کلمات رو از کودکی با گوش کردن یاد می گیریم همین کار رو از الان برای یادگیری کلمه ها میتونیم استفاده کنیم که می تونه تأثیر عمیقی به نحوه یادگیری تلفظ و استفاده از کلمات جدید داشته باشه. روش های زیادی برای یادگیری با گوش دادن وجود داره.

۱- یادگیری با موسیقی

موسیقی یه روش سرگرم کننده برای یادگیری کلمات جدیده در حالی که خودتون رو در فرهنگ محبوب کشورهای انگلیسی زبان غرق می کنید. موسیقی را در ژانرهایی که دوست دارین پیدا کنید و به کلمات جدید گوش کنید و یاد بگیرین.

۲- شرکت در رویداد ها

برای گوش دادن به کلمات جدید در رویدادهایی مثل نمایشنامه ها، مسابقات ورزشی و نمایشگاه ها به زبان انگلیسی شرکت کنید.

۳- Writing (نوشتن)

10 روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی

در عصر اینترنت، نوشتن برای یادگیری و استفاده از یه زبان جدید ضروری شده. به دلیل ماهیت یه طرفه نوشتن، داشتن یه دستیار نوشتن دیجیتال، مانند گرامارلی، در کنارتون میتونه مفید باشه تا به یادگیری کلمات جدید کمک کنه.

۱- ژورنال ها یا روزنامه ها

روزانه ای به زبان انگلیسی داشته باشین. این یه روش آسون برای نوشتن واژگان جدید در جملات و بررسی درکتون از کلمات جدید هست.

۲- یادگیری ساختار کلمه ها

سعی کنید در یادگیری یه کلمه جدید دنبال کلمه های مترادفش هم برید و اونهارو یاد بگیرین. اگر میخواین دایره لغاتتون رو افزایش بدین باید به دنبال یادگیری کلمه های جدید باشین. برنامه Grammarly از ویژگی هایی داره که می تونه بهتون در یادگیری مترادف های جدید و پیدا کردن کلمه مناسب برای برقراری ارتباط موثر کمک کنه.

۴- Watching (تماشا کردن)

10 روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی

۱- نگاه کردن کلمه در متن

موقع یادگیری کلمات با دقت به موقعیت کلمه در جمله نگاه کنین. با نگاه کردن یه کلمه جدید توی متن، ببینین این کلمه چطوری در جمله استفاده شده. با این کار هم معنی کلمه در جاهای مختلف رو متوجه میشین و هم در کنارش کلمه های دیگه یاد میگیرین.

۲- فیلم و تلوزیون تماشا کردن

تماشای فیلم یک روش معمولی برای یادگیری کلمات هست. مثل خوندن کتابهای عمومی، با روش دیداری یاد میگیرین، ولی در عین حال در کنارش از شنیدن نحوه تلفظ کلمه نیز بهره مند می شین و تلفظ درست رو هم یاد میگیرین.

نکته: با نگاه کردن زیرنویس، مهارت شنیداری و خوندن رو باهم تمرین و ترکیب کنین، که می تونه راهی مفید برای تجسم کلمات با صدای بلند باشه.

۳- به صحبت کردن افراد گوش و نگاه کنید

افرادی را که در اطرافتون در جهان صحبت می کنن رو تماشا کنین. اونها چطوری از کلمات استفاده می کنن؟ با مشاهده روابط مردم و نحوه رفتارشون، در مورد کلماتی که آنها استفاده می کنن چه چیزهایی یاد میگیرین؟

۵- Conversing (گفت و گو کردن)

10 روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی

حالا وقتش رسیده که کلماتی که یاد گرفتین رو در مکالمه هم استفاده کنین. مکالمه بهتون این امکان رو می ده که در کنار گسترش دایره لغات، در استفاده از کلمه و تلفظ کلمات مهارت بیشتری پیدا کنید.

۱- برای دوستانتون که مسلط به زبان انگلیسی هستن صحبت کنین

برای دوستان و همکاران مسلط به انگلیسی صحبت کنید. از اونها درباره تلفظ و استفاده از زبان تون بازخورد و نظر بخواین.

۲- در کلاس های مکالمه آنلاین شرکت کنین

اگر وقت کمی برای شرکت توی کلاس های حضوری دارین این بهترین روش برای یادگیری کلمات در مکالمه هست. با شرکت کردن توی این کلاسهای مکالمه آنلاین و داشتن یه مربی با تجربه باعث میشه مجبورتون کنه تا مکالمه کنین و ترستون از این موضوع بریزه و در کنارش کلی کلمه جدید یاد میگیرین.

۳- از کسایی که دارن یاد میگیرن یاد بگیرید

ازکسانی که در حال یادگیری هستن یاد بگیرین. در یه گروه مطالعه عضو بشین یا با سایر افراد محلی که به زبان انگلیسی مسلط هستند قرار بزارین و در موقع ملاقات به انگلیسی باهم صحبت کنین.

امیدوارم که از مقاله (۱۰روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی) لذت برده باشین و براتون مفید بوده باشه.

10 روش برای افزایش دایره لغات انگلیسی

یکی از پیشنهاد ها برای آموزش آنلاین میتونه آکادمی مجازی ۲۴talk باشه که با داشتن اساتید با تجربه و تیم پشتیبانی قوی ،همه دوره های بزرگسالان ، نوجوانان ، کودکان و مخصوصا دوره های صرفا مکالمه که تخصص خاصی در اون داره رو پوشش میده و روش های آموزشی مخصوص متناسب با هر سنی رو داره. و هدفش نتیجه بخش بودن کلاسها و دوره ها است.