آموزش زبان به گروه های سنی مختلف روش های مختلفی هم داره. آموزش زبان به کودکان با آموزش زبان به نوجوانان و بزرگسالان متفاوته و اگه به این تفاوت ها توجه نشه فرایند یادگیری با مشکلات زیادی رو به رو میشه. در این مقاله ما شما رو با موفق ترین روش های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان آشنا می کنیم تا بتونین با کمترین مشکل و به بهترین شکل به نوجوانان زبان انگلیسی یاد بدین.

اولین سوالی که مطرح میشه اینه که بهترین روش برای آموزش و ایجاد انگیزه در زبان آموزان نوجوان چه چیست؟ نوجوانان که در رده سنی ۱۲ الی ۱۸ سال هستن، معمولا پر از هیجان و انرژی و انگیزه هستن. آیا این ویژگی ها روند یادگیری رو سخت تر میکنه یا آسونتر؟ میشه گفت همین روحیات و ویژگی ها هم به مدرس ها و هم به خود زبان آموزها میتونه کمک بکنه، فقط چیزی که مهمه اینه که چطور با استفاده از همین انرژی و هیجانات اون ها رو در راه موفقیت در یادگیری هدایت بکنیم که این کار سختی نیست و فقط نیاز به تکنیک داره. پس با ما با این مقاله همراه شو تا ببینیم موفق ترین روش های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان چی هستن.

۱) آموزش با فیلم ها و انیمیشن های کوتاه
۲) داستان پردازی و صحبت از تخیلات
۳) آموزش اصطلاحات عامیانه
۴) ایجاد کار گروهی

موفق ترین روش ها و تکنیک های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان

ایجاد ارتباط صمیمی و دوستانه با نوجوانان

یکی از اولین و مهمترین کار ایجاد برقراری ارتباط صمیمی و پرشور و دوستانه و در عین حال قانون مند با این گروه سنی است. به وجود آوردن چنین محیطی باعث میشه که نوجوانان علاقه بیشتری به یادگیری زبان پیدا بکنن و بیشتر از هر وقت ناخودآگاه در گیر یادگیری بشن. از اونجایی که این گروه خیلی باهوش هستن این ارتباط صمیمی باید خیلی هوشمندانه و واقعی باشه و غیر واقعی بودن این رابطه باعث میشه جواب عکس بده.

موفق ترین روش های آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان

صحبت کردن در مورد علایق وکارهای روزانه نوجوانان

نوجوان ها بیشتر دوست دارن از آموخته هاشون و علایقشون حرف بزنن، پس بهتره که محیط آموزشی رو تبدیل به بستری بکنیم تا بتونن به راحتی و اعتماد به نفس در مورد آموخته ها، علایق و کارهایی که دوست دارن به زبان انگلیسی با همدیگه صحبت کنن و این ارتباط صمیمی رو هم با استاد زبان و هم با زبان آموزان دیگه برقرار کنن.

آموزش با فیلم ها و انیمیشن های کوتاه

برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم و انیمیشن کوتاه بهتره سراغ اون هایی بریم که داستان خاصی رو روایت می کنه و این داستان بعضا پیام مهم یا تاثیر عمیقی داره. در کنارش می تونیم سراغ انیمیشن های مورد علاقه زبان آموزان هم بریم. یه تکنیک جالب در کنار روش های معمول برای آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم اینه که از زبان آموزان بخوایم خودشون رو به جای شخصیت های فیلم بذارن و نقش اون هارو برعهده بگیرن و با همدبگه صحبت بکنن. این روش میتونه براشون خیلی سرگرم کننده و جذاب باشه و علاوه بر این چون به این شخصیت علاقه دارن احتمالا چیزهای زیادی هم در موردش می دونن پس برای ادامه ی مکالمه با مشکل و محدودیت رو به رو نمی شن. همچنین می تونیم ازشون بخوایم که بعد از دیدن انیمیشن یا فیلم خلاصه ای از داستان رو برای کلاس تعریف کنن.

سریال Wizards of Waverly Place (جادوگران محله ویورلی) محصول شبکه ی دیزنی یه سریال آمریکایی مخصوص نوجوانانه که در اون بازیگرانی مانند سلنا گومز ، دیوید هنری و جیک تی. آستین نقش یه خواهر و دو برادر نوجوان از خانواده روسو رو بازی می کنن که با قدرت‌های جادویی با همدیگه سر تصاحب قدرت و تبدیل شدن به جادوگر خانواده رقابت می‌کنند.

این سریال برنده و نامزد جوایز متعددی شده و هر قسمتش داستان جداگانه ای داره. طنز این سریال و شخصیت های جالبش و طرز انگلیسی صحبت کردن شون مورد خیلی خوبیه برای اینکه به زبان آموزان رده سنی نوجوان معرفی بشه و به کمکش مهارت مکالمه و لیسنینگ اون ها تقویت بشه.

برای آشنایی با چند نمونه فیلم کوتاه مناسب آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان می تونین از مقاله فیلم کوتاه آموزش زبان انگلیسی دیدن کنین.

اجازه قانون شکنی در کلاس

موفق ترین روش های آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان

نوجوان ها در هر محیطی حس جنب و جوش و بازیگوشی توی وجودشون فعاله. به جای محدود کردن این جنب و جوش خوبه که یاد بگیریم چطور از این انرژی و شیطنت های اونها در مسیر آموزش استفاده کرد. مثلا اگر توی کلاس از بحث اصلی درس خارج شدن و در مورد چیزهای دیگه صحبت کردن میتونیم این اجازه رو بهشون بدیم به شرطی که با زبان انگلیسی همون بحث رو ادامه بدن. یا اگه به گوشیشون سر میزنن لازم نیست تذکر بدیم که گوشی رو کنار بذارن، می تونیم راهنماییشون کنیم که چطور با موبایلشون میتونن اپلیکیشن های آموزش زبان نصب کنن و ازشون استفاده کنن.

داستان پردازی و صحبت از تخیلات

صحبت از تخیلات و پیدا کردن موضوعی که زبان آموزان نوجوان بتونن در مورد اون یه داستان کوتاه تخیلی به زبان انگلیسی بگن میتونه اون ها رو بندازه تو دنیای تخیلاتشون ودر کنارش مهارت قصه پردازی و مکالمه رو هم تقویت کنه. انتخاب موضوع بهتره با خودشون باشه که این یه روش خیلی شیرین و جذاب رو براشون بوجود میاره و اون ها رو علاقه مند تر به یادگیری میکنه.

موفق ترین روش های آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان

آموزش از راه بازی و ایجاد حس رقابتی

رده سنی نوجوان عاشق رقابت و برنده شدن تو هر چیزی هستن پس چرا از این راه براشون انگیزه یادگیری بخ وجود نیاریم؟ تو این روش میتونیم خودمون بازی ای طراحی کنیم که هم آموزشی باشه و هم رقابتی یا از خودشون بخوایم اگه بازی خاصی بلد هستن معرفی کنن یا حتی بازی ای طراحی کنن که بتونن با استفاده از دانش زبانی و خلاقیت برای برنده شدن با بقیه هم کلاسی هاشون رقابت کنن.

آموزش اصطلاحات عامیانه

از اونجایی که زبان آموزان نوجوان همیشه به یادگیری کلمه های عامیانه و تکه کلام های جدید علاقه دارن ماهم میتونیم تو این راه با زبان انگلیسی بهشون کمک کنیم و لا به لای درس های تکراری و جدی چندتا از ا=این اصطلاحات عامیانه رو هم اضافه کنیم تا باعث عوض شدن حال و هوای یادگیری بشه و حس جالب یادگیری رو بهشون منتقل کنیم.

ایجاد کار گروهی

کارهای گروهی همیشه مورد استقبال نوجوان ها بوده. کار گروهی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس، انگیزه، استقلال فردی و بکار گرفتن چهار مهارت زبانی (reading, writing, listening, speaking) میشه. مثلا میتونیم ازشون بخوایم یه مکالمه گروهی رو باهم داشته باشن و باهم سوال و جوابهایی رد و بدل کنن. این مکالمه رو میشه به عهده خودشون گذاشت یا خودمون با توجه به سطح اونها موضوعی رو بهشون پیشنهاد بدیم و خودمون هم توی صحبتهاشون بi عنوان راهنما شرکت کنیم.

موفق ترین روش های آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان

یادگیری زبان به نوجوانان اغلب اوقات یه چالشه هم برای خود نوجوانان و هم والدین و مدرسین زبان.همه این روش هایی که در این مقاله معرفی کردیم در کنار روش های آموزشی متداول و جدی میتونه خیلی کار ساز و مفید باشه و علاقه و انگیزه زبان آموزها رو از هروقتی بیشتر بکنه و اونهارو برای یادگیری مشتاق تر بکنه.

در کنار این روش ها شرکت در کلاس ها و دوره آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان که با توجه به این روش ها طراحی شده باشه خیلی میتونه در ایجاد انگیزه برای یادگیری موثر باشه. اگه تو هم جزو اون دسته از نوجوان هایی هستی که هنوز فکر میکنه یادگیری زبان خسته کننده یا مشکله می تونی در این دوره شرکت کنی یا حتی اگه پشتکار و زمان زیادی داری می تونی به صورت خودآموز با کمک همین روش های جدید و جذاب یادگیری زبان انگلیسی رو برای خودت به یه فرایند هیجان انگیز و موثر تبدیل کنی.