برای تو که استاد زبان هستی یا میخواهی که تازه شروع به تدریس کنی، این مهمه که مخاطب هات چه حسی نسبت به کاری که انجام میدی، دارن! مگه نه؟ اگه جوابت مثبته با من در این مقاله همراه باش تا بهت بگم یکی از مهمترین ویژگی بهترین استاد زبان چیست .

یکی از مهم ترین ابزارهای یادگیری فیدبکه!

“یک معلم عالی کسی است که می تواند از دانش آموزان خود بیاموزد ، می تواند با آنها بیاموزد و برای آنها بیاموزد.” (رابرت میهان)

یکی از شجاعانه ترین کارهایی که می تونی به عنوان یه معلم زبان انگلیسی سر کلاس انجام بدی اینه که از زبان آموز هات بخوای که در مورد نقاط قوت تدریس و زمینه های پیشرفتت فکر کنن و این نکته ها را باهات در میون بذارن.

مهمترین ویژگی بهترین استاد زبان

برای خیلی ها، آموزش شغلیه که انگار داری با قلبت اون رو انجام میدی. برای همین، درخواست فیدبک و بازخورد کردن از کسایی که داری بهشون آموزش میدی قلبت رو در معرض خطر قرار میده چون ممکن چیزی بشنوی که دوسش نداری. شایدم غرورت خدشه دار بشه.

بذار یه خاطره ای رو برات تعریف کنم. سال اولی که خودم معلم دبیرستان بودم از بچه هام خواستم که درباره نقاط قوت من و در زمینه هایی که میتونم به عنوان معلم پیشرفت کنم بهم فیدبک بدن.
در میان نظراتی که بهم دادن، به جز اونهایی که راجع به رنگ مو و مدل لباس پوشیدنم نظر داده بودن، یه جواب هایی هم بود که در رشد من و بهتر شدنم تأثیر چشمگیری داشت.

“به نظرم شما باید مرتب تر باشید.”

شاید فیدبک ساده ای به نظر بیاد، اما باعث شد که من حسابی به فکر فرو برم … این دانش آموز به یک نکته منصفانه درمورد من اشاره کرده بود…
من واقعا بی نظم و نامرتب بودم. از اون روز به بعد اما تلاش کردم تا مرتب تر باشم، تا جایی که این نقطه ضعفم رو به یه نقطه قوت تبدیل کردم که مورد استقبال دانش آموزها و همکارانم قرار گرفت. علاوه بر این، همانطور که خودم یاد میگرفتم چطور منظم تر باشم، می تونستم این مهارت ها را به عنوان یک تجربه واقعی به دانش آموزانم منتقل کنم.

فرصت دادن به زبان آموز برای ابراز فیدبک و بازخورد از راه سازنده نه تنها به آن ها احساس شریک بودن در فرایند یادگیری را می دهد بلکه به معلم نیز این امکان را می دهد تا مهارت های خود را از نگاه زبان آموز تقویت کند.

در سال های آموزش به اساتید کارآموز، متوجه شدم که کلاس اغلب بدون برنامه ریزی و هدف و نتیجه گیری تموم میشه. در حالیکه خیلی مهمه که پایان کلاس فرصتی باشه برای گرفتن بازخورد و فیدبک از زبان آموز در مورد یادگیری شون. این فیدبک ها میتونه بهت کمک کنه برای آنها درس رو بهتر توضیح بدین.

مهمترین ویژگی بهترین استاد زبان
مهمترین ویژگی بهترین استاد زبانمهمترین ویژگی بهترین استاد زبان

چند نمونه سوال برای گرفتن فیدبک از زبان آموزها

۱) در این درس چه چیزی مفید و لذت بخش بود براتون؟
۲) کدوم بخش های درس براتون خیلی جذاب نبود؟
۳) چه کارهای متفاوتی می تونم انجام بدم که به شما بیشتر کمک کنه؟
۴) آیا موضوع / ایده ای هست که دوست دارین دفعه بعد روی آن کار کنین؟

دونستن اینکه چه نکاتی به بهبود روند کلاستون کمک میکنه، هم برای خودتون رضایت بخشه هم برای زبان آموزهاتون.
دونستن اینکه بازخورد، تاثیر مهمی روی شیوه تدریس شما و رضایت مندی زبان آموزها داره، میتونین فضای بهتری رو برای خودتون و زبان آموزها رقم بزنین.

دوره های TTC-teacher training course تمام نکاتی که یک استاد زبان برای بهترین بودن بهش نیاز داره را به شما اموزش میده. با مشاوران آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk در تماس باشین تا دوره های مورد نظرتون رو براتون هماهنگ کنن.

برای دیدن مقاله های بیشتر در حوزه آموزش زبان انگلیسی به بخش مرکز آموزش رایگان سر بزنین.