دوست دارین مثل یه انگلیسی زبان بومی صحبت کنین و از شنیدن صدای خودتون به انگلیسی کیف کنین؟ تا حالا شده وقت زیادی برای یادگیری تلفظ صحیح کلمات بزارین یا فکر کنین که تقویت لهجه به زبان انگلیسی تقریبا براتون غیرممکنه؟ ما اینجاییم که با ۷ راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی به شما بگیم در مدت زمان کوتاه می‌تونین تلفظ صحیح کلمات رو خیلی خوب یاد بگیرین.

این کار احتیاج به یک ذهن باز، تلاش مداوم و آزمایش کردن راهکارهای جدید داره.

اما این کار سختی نیست. فقط کافیه بخواین که یاد بگیرین و تلاش مداوم داشته باشین. در ادامه این راهکارهای کاربردی رو حتما امتحان کنین…

۱) تماشا کردن: ویدیوهای مربوط به تقویت تلفظ (Pronunciation) نگاه کنین

تعداد زیادی کانال خوب در یوتیوب وجود داره که تمرکزشون فقط روی تلفظ هست مثل RealLife TV که تلفظ کلمات رو خیلی پویا تدریس میکنه یا Rachel’s English که شامل تعداد زیادی ویدیو به صورت رایگان هستش که آواشناسی و تلفظ صحیح کلمات انگلیسی رو یاد میده.

شما از طریق سایت تبدیل به صدا می‌تونین ویدیوهای یوتیوب رو دانلود کنین و آن را به صورت فایل صدا یا MP3 تبدیل کرده تا بتونین اون رو توی ماشین یا اتوبوس یا هرجای دیگه‌ای گوش کنین. به شما توصیه می‌کنیم که هر روز به این فایل‌ها گوش بدین تا زمانی که فکر می‌کنین واقعا اون تلفظ رو یاد گرفتین. ویدیوی زیر یه نمونه برای کمک به تقویت تلفظ از سریال Friends براتون آورده شده:

youtube

۲) سبک زندگی انگلیسی: هر روز به یک پادکست گوش بدین

تعداد زیادی پادکست در مورد تقویت تلفظ وجود دارن. پادکست‌ها فایل‌های صوتی قابل دانلود و رایگانی هستند که می‌تونین اون‌ها رو روی گوشی‌های همراه یا دستگاه mp3  خودتون داشته باشین. پادکست‌ها گزینه بسیار مناسبی برای تقویت تلفظ شما هستن چرا که می‌تونین اون‌ها رو توی اتوبوس یا ماشین هنگامی که توی ترافیک گیر کردید یا هر زمان دیگه‌ای که براتون مناسب هست گوش بدین. ما در قسمت پادکست‌ها، تعداد زیادی از پادکست‌های ۶ دقیقه‌ای بی‌بی‌سی با موضوعات مختلف را براتون آماده کردیم که می‌تونین گوش بدین و برای تقویت تلفظ ازش استفاده کنین. در اینجا یک نمونه پادکست براتون گذاشتیم که درباره “فوبیای حیوانات” صحبت میکنه. از دستش ندین…

پادکست‌های بومی زبان

توی پادکست‌های ESL  (انگلیسی به عنوان زبان دوم) یا پادکست‌هایی که برای انگلیسی زبانان بومی ساخته شده، شما به طور مداوم در معرض صحبت‌های انگلیسی زبانان بومی قرار می‌گیرین که این باعث میشه به طور طبیعی ذهن شما متوجه تلفظ‌ها بشه و صداها رو روانتر و واضح‌تر بسازه.

۳) تن صدا: تمرکز روی آهنگ کلمات داشته باشین

یکی از ۷ راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی اینه که چه توجه داشته باشین چه نداشته باشین عنصر موسیقی یک زبان برای تلفظ خوب، خیلی ضروریه . نیازی نیست که شما به یک نوازنده تبدیل بشین یا به آهنگ‌های انگلیسی بیشتر گوش بدین، اگر چه هر دوی این‌ها می‌تونه به شما کمک بکنه اما شما باید به تن صدای بومی زبانان بیشتر دقت کنین. این الگوی ملودیک زبان هست که برای ارتباط برقرار کردن و در کل ارتباط انسانی بسیار ضروریه. این راهکار و تقویت تلفظ باعث میشه یه مکالمه بی‌نقص به زبان انگلیسی داشته باشین.

7 راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی

۴) تمرین کنین: هر روز بلند بلند بخوانین

این راهکار به درد کسانی میخوره که تا به حال به درجاتی از تلفظ درست رسیده باشن چون خوندنی که بدون تلفظ درست یا با کمک معلم باشه باعث تقویت تلفظ ضعیف میشه. پس قبل از شروع باید حداقل یه ایده‌هایی درباره تلفظ صحیح کلمات داشته باشین. اگر سطح تلفظ شما به حد تعادل نرسیده توصیه می‌کنیم بیشتر از ۱۰-۱۵ دقیقه روخوانی نداشته باشین چون ممکنه تمرکز خودتون رو از دست بدین و به وضعیت بد قبل خودتون برگردین.

7 راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی

به یاد داشته باشین که تلفظ میتونه به سرعت حتی با صرف مدت زمان کم تو یه هفته تقویت بشه. یه راه دیگه گوش دادن به کتاب‌های صوتی همزمان با خواندن کتاب هست در حالی که سعی می‌کنین صدای گوینده رو تقلید کنین. برای تاثیر بیشتر، صدای خودتون رو ضبط کنین و با فایل صوتی کتاب مقایسه کنین.

۵) خودآگاهی: صحبت‌های خودتون رو ضبط کنین

صدای خودتون رو وقتی دارید با صدای بلند می‌خونین ضبط کنین. در ابتدا گوش دادن به صدای خودتون ممکنه سخت یا دشوار به نظر بیاد اما آروم باشین خیلی زود عادت می‌کنین . اکثر مردم از شنیدن صدای خودشون حتی به زبان مادریشون متنفرن، ممکنه شنیدن صدای خودتون که برای اولین بار به زبان خارجی صحبت می‌کنین دردناک خواهد بود اما این یه گام خیلی ضروری در جهت پیشرفت خودآگاهی شماست. می‌تونین هر روز یا هر هفته خوندن همون متن را با اجرای این تکنیک‌ها ضبط کنین. همانطور که در بالاتر گفتیم شنیدن صدای یک بومی زبان وقتی از روی یک متن می‌خونه مثل کتاب‌های صوتی یا پادکست‌ها یا حتی یک دوست بومی زبان می‌تونه به روند پیشرفت شما خیلی کمک کنه.

7 راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی

۶) تقلید: برای تقلید از الگوها استفاده کنین

دو تا الگو در ادامه براتون میگیم که می‌تونه به شما در صحبت کردن بهتر با تلفظ صحیح کمک کنه:

الگوهای یادگیری زبان

ممکنه افرادی در زندگی شما باشن که به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنن و این توانایی رو به سختی به دست آوردن مثل یک معلم یا یه دوست که با تلاش به این نقطه رسیده و می‌تونه این فرآیند یادگیری رو به شما هم توضیح بده. حتی اگر تلفظ بی نقصی هم نداشته باشن باز می‌تونن به شما کمک بکنن که فرآیند رو متوجه بشین و بفهمین که چه چیزی باعث پیشرفت در تلفظ میشه. بنابراین این افراد معمولا الگوهایی برای تقلید تلفظ هستن و شما می‌تونین از لهجه و تلفظ اون‌ها تقلید کنین.

7 راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی

الگوهایی برای تقلید

انگلیسی زبان‌ها و افرادی که به صورت ذاتی مستعد تلفظ صحیح هستن، معمولا فرآیندی که اون‌ها رو در تلفظ راهنمایی میکنه رو متوجه نمیشن (البته تعداد کمی میفهمن) اما این افراد می‌تونن الگوهای خوبی برای تقلید تلفظ باشن. همانطور که مشغول تماشای تلویزیون یا فیلم هستین کسی رو انتخاب کنین که نوع صدای شما یا استایل برقراری ارتباط شما رو داره و می‌خواین که از اون تقلید بکنین. اگر شما همچین فردی رو نمی‌شناسین می‌تونین از دوستانتون بخواین که کسی رو به شما معرفی کنه یا حتی می‌تونین بخشی از یه فیلم به زبان انگلیسی رو حفظ کنین و ادای بازیگر رو دربیارین.

۷) آزمایش کنین: تقلید لهجه معکوس

در اینجا یه خلاصه‌ای از  مقاله لورنس م. هیلتون آوردیم:

انسان‌ها دارای ظرفیت بیولوژیکی ذاتی برای شنیدن، تمایز و تقلید از ویژگی‌های اساسی آوا شناختی هر زبان هستن. هدفمون در این قسمت معرفی یک روشی هست که مبتنی بر تقلید نباشه. در ادامه جزئیات اینکه چگونه با استفاده از روش تقلید لهجه معکوس به سرعت و به طور قابل توجهی می‌تونین لهجه زبان دومی که دارید یاد می‌گیرین رو به حداقل برسونین، آورده شده. این راهکار را  با افرادی با سوابق مختلف زبان در طی چندین دهه تجربه بالینی به کار گرفتن و نتیجه‌اش موفقیت آمیز بوده. بریم ببینیم این راهکار چیه….

7 راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی

به طور خلاصه ایده اینه که زبانی که می‌خواین یاد بگیرین رو از یک کسی که زبان مادریش هست تقلید کنین و به زبان خودتون صحبت کنین و آن را دوباره به زبان مقصد اعمال کنین. در ادامه یه مثال میاریم که بیشتر متوجه بشین:

مثلا اگر برزیلی‌ای هستین که مشغول یادگیری زبان انگلیسیه، از یک انگلیسی زبانی که پرتغالی صحبت می‌کنه تقلید کنین، بعد ساختار اصوات را به انگلیسی برگردونین و بکار ببرین. به نظر میرسه مثل یک شوخیه، اما اگر بتونین به طور مفید از یک گوینده انگلیسی زبانی که به زبان پرتغالی صحبت می‌کنه تقلید کنین به روش اغراق‌آمیزی، این کار باعث میشه که ساختار صداها  در دهانتون فعال بشه و شما می‌تونین از اون‌ها در زبان انگلیسی استفاده کنین.

و در آخر

با اینکه موضوع این مقاله “تلفظ زبان انگلیسی” هست، بسیاری از این نکات و راهکارها رو برای یادگیری هر زبان دیگه‌ای می‌تونین استفاده کنین. حالا که با ۷ راهکار جادویی برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی آشنا شدین دوست دارین زبان انگلیسی رو به صورت مجازی یاد بگیرین و تو کارگاه‌های بحث آزاد شرکت کنین؟

دوره کارگاه بحث آزاد(Free discussion) به منظور پاسخگویی به نیاز علاقمندانی که قصد تقویت مهارت Speaking و مهارت بحث و سخنرانی (Lecture) خود را دارند برنامه‌ریزی شده.

آموزشگاه‌های مجازی در عصر حاضر یک گزینه سریع، به صرفه و در دسترس برای افراد پر مشغله هستن.
شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی آنلاین می‌تونه حق انتخاب گسترده‌تری به شما بده، از این جهت که شما با محدودیت مکان روبرو نیستین و از شلوغی کلاس‌های گروهی در آموزشگاه‌ها خبری نیست.

آموزشگاه زبان انگلیسی ۲۴Talk با تکیه بر مدرن ترین متدها و ارائه دوره‌های آموزشی استاندارد از مبتدی تا پیشرفته و امکان برگزاری کارگاه‌های بحث آزاد برای تقویت مهارت صحبت کردن در حال فعالیت هست.