آموزش زبان انگلیسی به کودکان دارای روش‌های مختلفی است و انتخاب یک روش تدریس غلط می‌تواند تاثیر بسیار منفی بر روی نحوه یادگیری زبان انگلیسی کودکان داشته باشد.

ما در این مطلب قصد داریم چند استراتژی خاص و استاندارد را که در رابطه با آموزش زبان انگلیسی به کودکان می باشد را معرفی کنیم و در رابطه با نحوه اجرای آنها صحبت کنیم.

در ابتدا لازم به ذکر است که در رابطه با یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر روی آموزش زبان انگلیسی به کودکان تاثیرگذار باشد صحبت کنیم.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

فضای آموزشی:

کلاس‌هایی که برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان برگزار می‌شود با کلاس‌های زبان انگلیسی بزرگسالان کاملا متفاوت می‌باشد و فضای آموزشی این کلاس‌ها باید طراحی خاصی داشته باشد، زیرا محیط می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی نحوه یادگیری کودکان داشته باشد.

 باید از رنگ‌های شاد در محیط آموزشی کودکان استفاده شود زیرا علم روانشناسی ثابت کرده است که رنگ‌ها می توانند تاثیر مستقیمی بر روی یادگیری داشته باشند، بنابراین بهتر است که فضای کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان دارای رنگ بندی‌های شاد و مختلفی باشد.

استراتژی‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

 تفریح کردن :

تفریح تفریح تفریح!

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر روی نحوه یادگیری زبان انگلیسی کودکان تاثیر بگذارد، تفریح است.

در واقع کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی کودکان نباید همانند کلاس‌های بزرگسالان دارای یک محیط آموزشی خشک و یکنواخت باشد.

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان، انعطاف پذیری کلاس می‌باشد.

منظور این است که سعی کنید آموزش زبان انگلیسی به کودکان همراه با تفریح کردن و خوش گذرانی باشد، زیرا کودکان باید از محیط آموزشی که در آن قرار گرفته اند، لذت ببرند و احساس راحتی در آن محیط را داشته باشند.

.محققان دریافته‌اند که یادگیری زبان دوم از طریق تفریح و بازی بسیار موثر و موفقیت آمیز بوده است

 بازی کردن:

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی یک راهکار عالی برای لذت بخش‌تر کردن یادگیری است.

در واقع هنگامی که شما قصد دارید زبان انگلیسی را به وسیله بازی به کودکان آموزش دهید، نه تنها یک ماهیت رقابتی در اکثر کودکان به وجود می‌آید؛ بلکه هنگامی که آنها در آن بازی برنده می‌شوند، احساس بسیار خوبی نسبت به موفقیتی که به دست آورده‌اند خواهند داشت و این امر باعث می‌شود که به یادگیری زبان انگلیسی بیشتر ترغیب شوند.

بازی‌های متفاوت و بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن ها در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده کنید اما سعی کنید از بازی‌ای استفاده کنید که کودکان و دانش آموزان در آن مشارکت بسیار زیادی داشته باشند.

 خلاق باشید:

شما به عنوان یک مدرس آموزش زبان انگلیسی به کودکان به هیچ وجه نباید اجازه دهید که کلاس و فضای آموزشی کسل کننده و خسته کننده باشد.

به هیچ وجه نباید در طول مدت زمانی که در کلاس هستید از کودکان غافل شوید، باید برای خود یک طرح آموزشی خلاق پیاده کنید.

زبان انگلیسی برای کودکان
بعنوان مثال:

سعی کنید هر جلسه چیدمان صندلی کلاس کودکان را تغییر دهید، قبل از اینکه مطالب جدید را شروع کنید و از دانش آموزان خود در رابطه با مطالب جلسه قبل سوال بپرسید، اما این سوال پرسیدن و تمرینات باید هر جلسه متفاوت باشد.

سعی کنید از وب سایت‌های آموزش یادگیری زبان انگلیسی در طول کلاس حتما استفاده کنید در واقع رایانه و رسانه‌های اجتماعی تاثیر بسیار زیادی بر روی یادگیری آموزش زبان انگلیسی کودکان دارند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌تواند بر روی آموزش زبان انگلیسی کودکان تأثیر گذار باشد شبیه سازی مطالب با زندگی واقعی آنها است.

سعی کنید از وسایلی در کلاس استفاده کنید که در طول روز کودکان با آنها سر و کار دارند.

 استفاده از هنر در کلاس:

همانطور که در ابتدا در رابطه با این قضیه صحبت کردیم کودکان وسایل و محیط آموزشی رنگارنگ را دوست دارند.

زبان انگلیسی برای کودکان

پابلو پیکاسو اظهار داشت که :

“هر کودکی هنرمند است.”

–پابلو پیکاسو

 بنابراین شما باید از این کیفیت ذاتی کودکان به خوبی استفاده کنید.

استفاده از هنر در آموزش زبان انگلیسی می تواند به خلاقیت بچه ها و همچنین پتانسیل آنها در یادگیری زبان کمک بسیار زیادی کند.

سنت‌های فرهنگی:

 سعی کنید یادگیری خود را بر پایه سنت‌های فرهنگی جامعه‌ای که در آن زندگی می کنید، قرار دهید.

شما می‌توانید از کودکان بخواهید که یک پروژه و کار عملی در رابطه با زبان انگلیسی بر اساس سنت‌های فرهنگی خود داشته باشند و سپس درباره آن در کلاس صحبت کنند.

البته باید روال کاری را به آنها توضیح دهید که چگونه این فعالیت هنری خود را انجام دهند و نباید انتظار و توقع بسیار زیادی از آنها داشته باشید و آنها را تحت فشار قرار دهید.

آموزش زبان

همانطور که ‌می دانید، کودکان نسبت به بزرگسالان ذهن خلاق تر و همچنین آزاد تری دارند، بنابراین می‌توانند یک اثر هنری کاملا فوق العاده برای شما آماده کنند.

در واقع برقراری ارتباط با فرهنگ به کودکان کمک ‌می‌کند که خلاقیت‌های انتزاعی آنها بر روی یادگیری زبان انگلیسی تاثیر مثبت بگذارد.

هنر تکه چسبانی:

هنر تکه چسبانی و یا همان کلاژ می‌تواند به یادگیری زبان انگلیسی به کودکان کمک کند.

همانطور که می‌دانید در کلاژ باید از رنگ‌های متفاوتی استفاده کنند، بنابراین این قضیه نیز می‌تواند بر روی یادگیری آنها تاثیر گذار باشد

به عنوان مثال: از آنها بخواهید یکی از اشیایی را که در اطرافشان وجود دارد را به وسیله کلاژ آماده کنند و سپس در رابطه با آن اثر هنری و رنگ‌هایی که برای تهیه آن استفاده کرده اند، به زبان انگلیسی در کلاس صحبت کنند.

آشپزی:

استفاده از آشپزی در کلاس!

ممکن است کمی برایتان عجیب باشد اما اگر شما بتوانید در کلاس های آموزش زبان انگلیسی به کودکان از آشپزی استفاده کنید، تاثیر بسیار زیادی بر روی نحوه یادگیری آن‌ها خواهد داشت.

در واقع شما به وسیله هنر آشپزی می‌توانید درباره تمامی حواس پنجگانه با کودکان صحبت کنید و کودکان را با آنها آشنا کنید.

همچنین کودکان با مواد غذایی و لغات مربوط به آن آشنا می‌شوند و به طورغیر مستقیم نیز بر روی مکالمه کودکان تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

از کودکان بخواهید در طول مراحل آشپزی به شما کمک کنند و یا آنها را به گروه‌های چند نفره تقسیم کرده و در تهیه یک غذای ساده به آنها کمک کنید و سپس بخواهید در رابطه با غذایی که درست کرده‌اند صحبت کنند.

 کلاس خود را در فضای باز برگزار کنید:

یادگیری زبان انگلیسی

گاهی اوقات بهتر است کلاس خود را در یک فضای باز تشکیل دهید، برگزاری کلاس در فضای باز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی یادگیری زبان انگلیسی و همچنین یادگیری لغاتی که مربوط به آن محیط می شود، داشته باشد.

به عنوان مثال:

شما می‌توانید از دانش آموزان و کودکان بخواهید با توجه به حروف الفبایی که تا به امروز یاد گرفته‌اند، اشیا و دیگر جاندارانی را که در فضای باز می‌بینند را شناسایی کنند.

یا اگر رنگ‌ها را آموخته‌اند رنگ های مختلف را شناسایی کنند، این امر می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی یادگیری داشته باشد‌.

یکی دیگر از روش‌هایی که از آن می توانید برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در فضای باز استفاده کنید این است که به کودکان سرنخ‌هایی بدهید و این سرنخ‌ها را در فضای باز مخفی کنید و سپس از کودکان بخواهید که آنها را پیدا کنند و پس از پیدا کردن این سرنخ‌ها باید آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار داده و در رابطه با آن صحبت کنند.

 در واقع با این روش‌ها، شما سعی می کنید ذهن کودکان را به چالش بکشید.

 از کودکان در آموزش استفاده کنید:

در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان به هیچ وجه در طول تمام مدت کلاس، کودکان نباید تنها بر روی صندلی نشسته باشند و شما به آنها نکات را آموزش دهید.

هر چه دانش آموزان و کودکان فعالیت و تحرک بیشتری در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی داشته باشند یادگیری آنها بسیار سریع تر خواهد بود.

در اینجا باید کمی از هوش و زیرکی خود استفاده کنید، حرکات بدن و فعالیت فیزیکی کودکان را با آموزش مرتبط کنید و سعی کنید یک ارتباط بین آموزش و حرکات فیزیکی در طول کلاس به وجود بیاورید.

هنگام تمرین سعی کنید که تمامی بدن کودکان درگیر شود، این روش یکی از موثرترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان می باشد.

آموزش زبان انگلیسی کودکان
به عنوان مثال:  

شما می‌توانید از نمایشنامه‌های کوچک در طول کلاس استفاده کنید و با ایجاد یک سناریوی کوچک در حد چند کلمه، از کودکان بخواهید که آنها را اجرا کنند.

البته سناریوهایی که قصد استفاده از آنها را دارید باید نمایانگر مواردی باشد که در دنیای واقعی و در زندگی واقعی آنها وجود دارد.

یکی دیگر از راهکارها برای درگیر کردن حرکات فیزیکی با آموزش کودکان این است که شما یک سری از وسایل را درون جعبه و یا پلاستیکی قرار دهید، سپس از کودکان بخواهید که با چشم بسته و تنها با لمس کردن آن وسیله، درباره آن به زبان انگلیسی صحبت کنند.

 کودکان را تحت فشار قرار ندهید

یکی از مهمترین نکاتی که در طول کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان باید بسیار به آن توجه کنید این است که کودکان به هیچ وجه در طول کلاس خسته نشوند.

کودکان نسبت به بزرگسالان زبان انگلیسی را بسیار راحت تر و سریع تر فرا می‌گیرند اما اینکه شما در طول کلاس چه کارهایی انجام دهید، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

آکادمی  24talk سعی بر این داشته که با استفاده از متد‌های آموزشی استاندارد و کاملاً منعطف دوره های آموزش زبان انگلیسی به کودکان را با اساتید مجرب برگزار کند، تنها کافیست در دوره های ما ثبت نام کنید و تاثیر آن را در یک مدت زمان کوتاه متوجه شوید.