آموزش زبان انگلیسی به کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما باید با دقت، حوصله و خلاقیت بیشتری بر سر کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان بروید.

اما اینکه شما از چه بازی‌هایی برای آموزش زبان استفاده می‌کنید، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، همانطور که در مقالات قبلی ذکر شده است:

کلاس نباید برای بچه های خسته کننده باشد.

ما در این مطلب قصد داریم چند روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان را به وسیله بازی و سرگرمی به شما آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

اگر تا به حال کار تدریس را انجام نداده‌اید، به هیچ وجه نگران نباشید. شما با خواندن این مقاله می‌توانید روش های بسیار متنوعی را برای تدریس فرا بگیرید.

همانطور که میدانید فضای کلاس به هیچ وجه نباید خسته و کسل کننده باشد. بهتر است که شما به عنوان مدرس زبان انگلیسی راهکارهایی را برای جذاب نگه داشتن کلاس ارائه دهید و سعی کنید که دانش آموزان خود را به یادگیری زبان انگلیسی مشتاق کنید، به همین دلیل است که برخی از مربیان زبان انگلیسی که سال های بسیار زیادی در این زمینه تجربه کافی دارند، به راحتی می‌توانند با شناسایی خلق و خوی دانش آموزان خود بهترین استراتژی را برای کلاس به کار گیرند.

اما پیش از آنکه در رابطه با روش‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان و تقویت زبان انگلیسی صحبت کنیم ممکن است که این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید:

آموزش زبان

چرا باید زبان انگلیسی را به وسیله بازی و سرگرمی به کودکان آموخت؟

بسیاری از افراد معتقدند که آموزش زبان انگلیسی به وسیله بازی و سرگرمی می‌تواند باعث هدر رفتن وقت و تلف شدن زمان کلاس شود، اما اگر شما از بازی‌هایی که برای تمرین واژگان مورد استفاده قرار می‌گیرد در کلاس‌های تقویت زبان انگلیسی خود استفاده کنید، نه تنها باعث افزایش سطح یادگیری دانش آموزان خواهد شد، بلکه باعث می‌شود که صمیمیتی خاص بین دانش آموزان به وجود بیاید و باعث بالا رفتن سطح انرژی آن ها و همچنین کاهش استرس در دانش آموزان می شود.

همانطور که میدانید کودکان دوست دارند که بیشتر مشغول بازی و سرگرمی باشند، پس اگر شما میخواهید کلاس‌های زبان انگلیسی را برای کودکان برگزار کنید، در حین بازی و سرگرمی، لغات جدید و نکات جدیدی را به آنها بیاموزید، این یادگیری بسیار تاثیر گذار تر خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که شما نباید به هیچ وجه کلاس خود را به صورت دائمی و پایدار همراه با بازی برگزار کنید، همانطور که در بالا ذکر شد باید سعی داشته باشید که از استراتژی‌های خاص متنوع و تاثیرگذار در تمامی جلسات کلاس استفاده کنید.

در واقع اگر شما سعی کنید از بازی و سرگرمی در طول کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی خود استفاده کنید، می‌توانید به دانش آموزان این فرصت را بدهید که با همکلاسی‌های خود سریع‌تر ارتباط برقرار کنند.

هنگامی که شما قصد دارید یک مبحث زبان انگلیسی را به وسیله بازی و سرگرمی به کودکان آموزش دهید، در واقع چندین مهارت زبان انگلیسی آنها تقویت خواهد شد. همچنین به صورت ناخودآگاه و بدون هیچ فشاری یاد می‌گیرند که چطور به زبان انگلیسی صحبت کنند.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

 استفاده از بازی‌های گروهی:

اگر شما از بازی‌های گروهی استفاده کنید و سعی کنید که دانش آموزان را در گروه های کوچک قرار دهید، کمک بسیار زیادی به یادگیری زبان انگلیسی آنها می‌کنید، زیرا برخی از دانش آموزان ممکن است که خجالتی باشند و در برقراری ارتباط با همکلاسی‌های خود دچار مشکل شوند.

اما هنگام انجام کارهای گروهی این مشکل کاملا برطرف می شود و تمامی دانش آموزان می‌توانند بدون هیچگونه خجالتی در طول کلاس با یکدیگر تعامل داشته باشند.

یادگیری آسان:

استفاده از بازی و سرگرمی می‌تواند باعث شود که دانش آموزان یک مبحث را بسیار ساده تر یاد بگیرند و فهم آن برایشان راحت تر باشد.

بر اساس نظریه لی سو کیم:

یک تصور رایج در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد و آن این است که شما باید زبان انگلیسی را به صورت کاملاً جدی یاد بگیرید! اما بر اساس نظریه لی سو کیم اگر یادگیری زبان انگلیسی با سرگرمی شادی و خنده همراه نباشد در واقع یادگیری صورت نگرفته است.

یادگیری زبان انگلیسی به معنی لذت بردن از آن در همان لحظه است یعنی اگر شما می‌خواهید دانش آموزان زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرند باید به واسطه بازی به آنها زبان را آموزش دهید.

طبق نظریه لی سو کیم مزایای بسیاری در استفاده از بازی در کلاسهای آموزش زبان انگلیسی وجود دارد:

  • باعث تغییر روال کلاس خواهد شد.
  • باعث به وجود آمدن انگیزه در دانش آموزان و ایجاد چالش های متفاوت در کلاس می شود.
  • بازی کردن در حین یادگیری می‌تواند بر روی چهار مهارت زبان انگلیسی تاثیر مثبتی بگذارد.
  • دانش آموزان با یکدیگر تعامل دارند و به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند.
  • دانش آموزان به صورت کاملا معنادار و مفهومی زبان انگلیسی را فرا گرفته و از آن استفاده می‌کنند.

طبق تحقیقاتی که محققان انجام داده‌اند، نشان داده شده است که بازی‌ها می‌توانند از راه‌های مختلفی بر یادگیری زبان دوم و یادگیری واژگان زبان دوم تاثیر گذار باشند. در واقع اگر یادگیری واژگان به وسیله بازی همراه باشد آنها بسیار راحت تر کلمات را یاد می گیرند و به خاطر می سپارند.

همچنین اجرای بازی در طول کلاس می‌تواند این انگیزه را برای زبان آموزان زبان انگلیسی به وجود بیاورد تا در فعالیت‌های گروهی مشارکت کنند و آنها نیز مورد تشویق و تمجید معلم قرار بگیرند، سعی کنید در یادگیری واژگان از واژگانی استفاده کنید که کودکان در دنیای واقعی با آن ها سروکار دارند.

روش‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان به وسیله بازی:

مشتاق کردن دانش آموزان:

منظور از این جمله این است که باید در ابتدا اطلاعات بسیار جذاب و سرگرم کننده ای در رابطه با درسی که قصد آموزش آن را دارید به دانش‌آموزان خود بدهید تا دانش‌آموزان خود نسبت به مطالب جدیدی که پیش رو دارند، کمی مشتاق شوند و سعی کنند در رابطه با آن اطلاعاتی را به دست آورند. همین امر باعث می‌شود که آنها با اشتیاق بیشتری، منتظر شروع درس جدید باشند که ببینند آیا حدس و گمانی که در رابطه با سرنخ‌هایی که شما به آنها داده اید درست بوده یا نه؟

 استفاده از بازی‌های مختلف:

شما باید برای آموزش زبان انگلیسی راه‌های سرگرم کننده و جذاب را امتحان کنید، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که یادگیری از طریق بازی و سرگرمی می‌تواند بسیار موثر باشد.

این که شما بخواهید از چه نوع بازی در طول کلاس خود استفاده کنید بستگی به شناخت شما نسبت به دانش آموزان تان دارد.

دانش آموزان‌ چه مهارت‌هایی را با بازی و سرگرمی در حین یادگیری کسب می‌کنند؟

علاوه بر تقویت زبان انگلیسی کودکان، دانش‌آموزان هنگامی که از بازی و سرگرمی برای یادگیری استفاده می‌کنند، مهارت‌های تفکر انتقادی، خلاقیت و کار تیمی آنها نیز ارتقا می‌یابد و باعث می‌شود که شخصیت دانش آموزان نیز رشد کند.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

چه عواملی باید هنگام استفاده از بازی و سرگرمی در طول کلاس مورد توجه قرار بگیرد؟

این که بازی و سرگرمی می‌تواند بر روی یادگیری و آموزش زبان انگلیسی تاثیر بسزایی بگذارد به هیچ عنوان قابل انکار نیست، اما برای اینکه بدانید آیا بازی که از آن می‌خواهید در طول کلاس استفاده کنید برای دانش آموزان مناسب است یا نه، باید برخی عوامل را مدنظر داشته باشید.

مانند تعداد دانش آموزان، زمان برگزاری بازی، سطح مهارت دانش آموزان، سطح فرهنگی، مدت زمان اجرای بازی و موضوعی که قرار است یادگیری آن به واسطه بازی انجام پذیرد. بنابراین شما به عنوان یک مدرس آموزش زبان انگلیسی باید تمامی این نکات را مدنظر داشته باشید.

بعنوان مثال:

بازی کلمات جای خالی:

این بازی یکی از سری بازی‌هایی است که شما می‌توانید با اجرای آن در طول کلاس به تقویت دانش لغوی و همچنین تلفظ دانش‌آموزان کمک بسیار زیادی کنید.

اجرای بازی بدین صورت است که شما هر یک از دانش آموزان را به نوبت انتخاب می‌کنید و از آنها می‌خواهید که یک لغت را که تا به امروز یاد گرفتن در ذهن خود به خاطر بسپارند و سپس تعداد کلمات آن را به صورت جای خالی برای دیگر دانش آموزان به نمایش درآورند. حال باید دیگر دانش آموزان با حدس کلمات پی ببرند که آن لغت چیست.

همانطور که میبینید اجرای این بازی علاوه بر تقویت دانش لغوی می‌تواند بر روی تقویت یادگیری حروف الفبا نیز به دانش آموزان کمک کند.

هدف از اجرای بازی این است که دانش آموزان سعی کنند با استفاده از حدس و گمان لغات را بشناسند.

از بازی‌های معنادار استفاده کنید:

صفحات کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان ممکن است کمی خسته کننده باشد وجذابیت کافی را برای آنها نداشته باشد. بنابراین شما باید سعی کنید بازی‌های معناداری برای آنها در نظر بگیرید که این بازی بتواند به صورت غیر مستقیم بر روی ارتقای یادگیری زبان دانش آموزان تاثیر بگذارد.

در پایان

یادگیری واژگان از طریق بازی قطعاً تاثیر بسیار زیادی در کلاس درس خواهد داشت، اما مهمترین نکته‌ای که هنگام آموزش زبان انگلیسی به وسیله بازی به کودکان باید مد نظر داشته باشیم این است که از بازی تنها برای یادگیری نکات جدید استفاده نمی شود. بلکه می توان از آن برای مرور نکاتی که در جلسات قبل یاد گرفته‌اند نیز استفاده شود و مهمترین هدف استفاده از بازی در کلاسهای آموزش زبان انگلیسی، این است که به ارتقاء مهارت های ارتباطی کمک کند.

آکادمی  24talk سعی بر این داشته که با استفاده از متد‌های آموزشی استاندارد و کاملاً منعطف دوره های آموزش زبان انگلیسی به کودکان را با اساتید مجرب برگزار کند، تنها کافیست در دوره های ما ثبت نام کنید و تاثیر آن را در یک مدت زمان کوتاه متوجه شوید.