اشتباه کردن به خصوص در آزمون ها اتفاق خیلی رایجیه و تقریبا برای همه پیش میاد. حتی افرادی که خیلی خوب خودشون رو برای آزمون آماده کردن هم ممکنه دچار اشتباه بشن. با این همه، وقتی پای آزمون آیلتس IELTS در میونه، نمره خیلی اهمیت داره و یه اشتباه کوچیک ممکنه باعث بشه از هدفی که کلی براش زحمت کشیدی، عقب بمونی. در این مقاله با چندتا از مهم ترین اشتباهات رایج در آزمون آیلتس آشنا میشی که اگه حواست رو جمع کنی و انجامشون ندی شانس گرفتن نمره ی بالا در این آزمون برات زیادتر میشه.

آماده سازی برای آزمون آیتلس هم استرس آوره هم خیلی دشوار. زبان آموزها در این آزمون باید در مورد هر چهار مهارت زبانی، یعنی شنیداری listening، خواندن reading، نوشتن reading ، و صحبت کردن speaking تست بشن. خود آزمون هم زمان زیادی میگیره، جوری که بخش ریدینگ و رایتینگ رو باید صبح امتحان بدی و بخس اسپیکینگ رو بعدازظهر. و وقتی به نتیجه حیاتی آزمون هم فکر میکنی، طبیعیه که دچار استرس بشی و این استرس باعث بشه اشتباهاتی بکنی که روی نمره ات تاثیر بذاره.

برای اینکه مطمئن بشی برای آزمون اونقدر خوب آماده ای که همون نمره ای که در نظر داری رو قراره بگیری، با این مقاله همراه شو تا با رایج ترین اشتباهاتی که آزمون دهنده ها در آیلتس انجام میدن و نمره از دست میدن آشنا بشی و تو موقع آزمون ازشون دوری کنی.

این ۱۲ اشتباه رایج توسط British Council از متولیان اصلی آیلتس منتشر شده.

۱۲ اشتباه رایج آیلتس به نقل از British Council

در مدتی که خود را برای آزمون آیلتس آماده می‌کنید، خواه در کلاس‌های گروهی شرکت کنید یا کلاس خصوصی آیلتس و یا حتی مطالعه از روی منابع خودخوان آیلتس (Self-study)، احتمال دارد در معرض مطالب عجیب و غریبی در مورد آیلتس قرار بگیرید. ولی نگذارید این مطالب تمرکز شما را بر هم بزند.

۱۲ باور غلط در مورد آیلتس

حال این اشتباهات رایج در آزمون آیلتس چیست و چطور میشه ازشون اجتناب کرد؟

تفکرات غلط در مورد آیلتس

۱. نمره آیلتس ۹ فقط مخصوص زبان آموزان بومی (Native) یا کسانی است که زبان مادری‌شان انگلیسی است.

همان‌طور که می‌دانید نمره نهایی یا Bandscore آیلتس، عددی بین ۱ تا ۹ است و رسیدن به نمره ۹ آیلتس واقعا کار ساده نیست! اما نه اینکه فقط افراد با زبان مادری انگلیسی می‌توانند، نمره ۹ را کسب کنند. در واقع مهارت‌های آیلتس طوری در آزمون محک زده می‌شود که هم بومیان و هم غیر بومیان انگلیسی بتوانند نمرات بالا را کسب کنند اما همان‌طور که اشاره شد نمره ۹ بالاترین نمره در آیلتس است و برای هیچ کس به راحتی به‌دست نمی‌آید.

۲. کسانی که انگلیسی خوبی دارند از آمادگی برای آیلتس بی نیازند.

حتی اگر مهارت خوبی در انگلیسی دارید، معقول نیست که بی گدار به آب بزنید! باید با فرمت و محتوای سؤالات آزمون از قبل آشنا باشید. ترفندها و نکات زیادی برای یادگرفتن وجود دارد که می تواند به شما در کسب نمره ایلتس دلخواهتان کمک کند.

۳. کلمات سخت و پیچیده، نمرات رایتینگ و اسپیکینگ بالاتری را به ارمغان می‌آورند

گنجاندن کلمات و عبارات پیچیده در آزمون رایتینگ آیلتس با دیگر غلط‌های دستوری فراوان، آزمون گیرنده را فریب نخواهد داد. کلمات باید در یک سطح باشند و جریان طبیعی را در کلام راه بیندازند. و شما در عین حال باید بتوانید گستره لغات خود را نشان بدهید. اگر در مورد معنی کلمه ای مطمئن نیستید از آن استفاده نکنید.

۴. پاسخ به نمونه سؤالات می‌توانند به تنهایی مرا در رسیدن به نمرات بهتر کمک کنند

حل کردن نمونه سؤال به پیشرفت مهارت‌های انگلیسی شما و آمادگی شما برای هر بخش آزمون آیلتس، خیلی کمک می‌کند ولی برای پیشرفت بیشتر زبان در هر ۴ زیر-مهارت لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ، نیاز دارید که زبان را در هر بستری استفاده کنید مثل خواندن روزنامه‌ها و ژورنال‌های انگلیسی زبان، دیدن فیلم‌های زبان اصلی، و یا صحبت کردن با دوستان و نزدیکان خود به زبان انگلیسی.

اشتباهات رایج در مورد آیلتس ielts دانش آموزان با لپ تاپ و هدفون پشت میز

۵. نمره آزمون SPEAKING آیلتس به دانش من در موضوع مورد سوال بستگی دارد

اصولا آزمون گیرندگان توجهی به احاطه علمی شما به موضوع مورد سؤال ندارند! در اینجا جواب درست یا غلطی از جهت محتوایی وجود ندارد. آزمون گیرنده تنها می‌خواهد که شما قدرت صحبت کردن خود را به نمایش بگذارید. شما فقط روی دادن یک پاسخ روان و صحیح از جهت دستوری (grammatically) تمرکز کنید.

برای مطالعه نکات کلیدی و مهم بخش دوم اسپیکینگ آیلتس به پکیج رایگان کیوکارد آیلتس سر بزنید:

۶. صحبت کردن با لهجه بریتیش، امریکایی یا استرالیایی نمره آیلتس بالاتری کسب می‌کند

توجه داشته باشید که لهجه شما جزء معیارهای نمره دهی اسپیکینگ آیلتس نیست. هدف بخش Speaking در آیلتس، ارزیابی تسلط شما بر صحبت کردن است. به شما توصیه می‌کنیم به هیچ وجه لهجه غیر اصیلی را تمرین نکنید که آزمون گیرنده احساس بدی کند. طبیعی صحبت کنید، آزمون گیرنده می‌خواهد بشنود که چه‌قدر خوب انگلیسی صحبت می‌کنید. معیارهای سنجش اسپیکینگ شما به‌طور دقیق عبارتند از:

اشتباهات رایج در مورد آیلتس دو نفر درحال خواندن کتاب آیلتس ielts

روانی و وابستگی در صحبت کردن (Fluency and coherence)
وسعت دایره لغات (Lexical resource)
دقت و وسعت گرامری (Grammatical range and accuracy)
صحت تلفظ کلمات (Pronunciation)

۵ اشتباه رایجی که آزمون دهندگان آیلتس انجام می دهند

۷. برای قبول شدن در آیلتس باید نمره نهایی (Band score) مشخصی را کسب کرد

قبولی و ردی در آیلتس معنا ندارد! شما نمره ای را کسب می‌کنید که بیانگر سطح زبانی شماست. در هر مهارت، نمره ای بین ۰ تا ۹ کسب می‌کنید و نمره نهایی شما، میانگین نمرات این ۴ مهارت اصلی زبانی است.

۸. اختلاف نظر آزمون دهنده با آزمون گیرنده ممکن است منجر به کسب نمره پایین‌تری شود

آزمون آیلتس یک آزمون دانشی یا نظریه پردازی نیست، بلکه تست تسلط شما بر زبان انگلیسی است. ممکن است آزمون گیرنده با تمامی نظرات شخصی شما هم مخالف باشد اما شما نمره نهایی ۹ را به‌دست آورید.

۹. نمره آزمون بسته به محل آزمون فرق می‌کند

آزمون آیلتس، آزمونی جهانی با استاندارد یکسان در تمامی شعب برگزاری آن است. نمره دهی آیلتس هم اصول و ضوابط یکسانی دارد.

۱۰. امکان تقلب و فریب در آزمون آیلتس وجود دارد

بعضی‌ها ممکن است ادعا کنند که راه‌هایی برای فریب و رسیدن به نمرات بالا در آیلتس وجود دارد. در چنین مواقعی خیلی مواظب باشید! امنیت آیلتس با محافظت چندلایه و پیچیده‌ای تأمین می‌شود.

۱۱. سختی و آسانی آزمون آیلتس بستگی به مرکز برگزاری آن دارد

آزمونها توسط متخصصین ارزیابی زبان در دانشگاه کمبریج نگارش می‌شود و مستقیم برای مراکز برگزاری در سراسر دنیا ارسال می‌شود. پس هیچ تفاوتی ندارد که کجا آزمون می دهید. آزمون گیرندگان به روش یکسانی آموزش دیده اند و ملاک‌های نمره دهی هم یکسان است.

۱۲. نمره تست‌ها بسته به آزمون گیرنده فرق می‌کند

آزمون گیرندگان سراسر دنیا تحت پوشش شبکه حرفه‌ای آیلتس (IELTS Professional Network) هستند. سیستمی جامع برای استخدام، آموزش، استانداردسازی و نظارت بر آزمون گیرندگان. همه آزمون گیرندگان، دوره آموزشی یکسانی را زیر نظر یک مربی طی می‌کنند. این آموزش به آنها در اجرای دقیق معیارهای ارزیابی آزمون و ثبات در انجام وظایفشان در تمامی مراکز برگزارکننده آزمون آیلتس کمک می‌کند.

آزمون های زبان انگلیسی آیلتس IELTS

امیدوارم آشنایی با این اشتباهات رایج در مورد آیلتس تونسته باشه تصویر واضح تری از آزمون بهتون نشون بده و کمکتون کنه نمره ی دلخواه تون رو از آیلتس بگیرین.

در کنارش، می تونی از تجربه های اساتید باتجربه آیلتس هم کمک بگیری و با شرکت در دوره فشرده آیلتس و کلاس آیلتس آنلاین دستیابی به هدفت رو نزدیک تر و ساده تر کنی.

دوره آیلتس IELTS آموزشگاه زبان انگلیسی ۲۴talk بر چهار مهارت اصلی speaking ،writing ،reading ،listening و شیوه‌های کارآمد برای گرفتن نتیجه بهتر تمرکز می‌کنه . شرکت در کلاس‌های جانبی آکادمی ۲۴talk، مثل  دوره مهاجرت هم بهت کمک می کنه در زمان کم زبانت رو تقویت کنی و دیگه دغدغه زبان انگلیسی رو تو یه کشور جدید نداشته باشی.

منبع: ویرگول، ۲۴talk