توهم از اون دسته آدم هایی هستی که دنبال یاد گرفتن لغات ضروری برای بخش رایتینگ آزمون آیلتس IELTS هستی اما راهش رو بلد نیستی؟ یا شاید هم راه های زیادی رو امتحان کردی اما هنوز نتیجه ی دلخواهت رو ازشون نگرفتی؟ پس با این مقاله همراه شو تا با ۱۰ راه آسان برای تقویت لغات ضروری رایتینگ آیلتس آشنا بشی. این روش ها درعین سادگی و قابل دسترس بودن برای همه می تونن بسیار کاربردی و موثر باشن.

ممکنه به نظر برسه که آیلتس آزمون خاصی رو برای تست دایره لغات شما درنظر نگرفته ، اما این استفاده ازاین لغات برای هر کدوم ازمهارت هایی که در آیلتس مورد ارزیابی قرار میگیره، که شامل Reading, Writing, Listening, Speaking میشه، از اهمیت بالایی برخورداره. برای همین هم تقویت لغات برای گرفتن نمره بالا در این آزمون به شدت تاثیرگذاره. در بین این چهار بخش اما لغات بخش رایتینگ آزمون آیلتس کمی خاص تر از بقیه هستند و یادگیری شون هم گاهی دشوارتره و نیازمند یه برنامه ریزی و استراتژی مشخصه.

یه نکته مهمی که باید بدونی اینه که اکثر افرادی که قصد دارن در آزمون آیلتس شرکت کنن وقتی شروع به نوشتن و صحبت کردن می کنن تنها ۳۰-۲۰ درصد نمره رو می تونن با لغاتی که از قبل بلدن بدست بیارن. ما در این مقاله کمکت می کنیم که با چند روش ساده بتونی تا جایی که میشه این درصد رو افزایش بدی و بتونی بالاترین نمره رو از بخش رایتینگ آیلتس بگیری.

۱- کلماتی را که بلد نیستی حتما جست و جو کن

خیلی ها بهت پیشنهاد می کنن که کلمات جدیدی رو که در کتاب ها، مجلات و اخبار می خونی یا می شنوی، یاد بگیری.اما نکته ای که هست اینه که کلماتی روکه موقع درس خوندن هم برات ناآشناس یاد بگیری. خیلی از آدم ها هستن که معمولا این کلمات جدید و سخت رو رها می کنن چرا که فکر می کنن در زندگی یا امتحان به کارشون نمیاد. اما عادت کن که کلماتی رو که برات جدیدن و خواندن و نوشتنشون برات سخته رو حتما یاد بگیری.

مثلا کلمه Funambulism ممکنه برای کسی که اولین بار داره می خونه به نظر عجیب غریب بیاد و شاید فکر کنه نیازی نیست این کلمه رو یاد بگیره. اما استفاده از این کلمه عجیب می تونه تو رو از بقیه زبان آموزها متمایز کنه. وقتی با کلمه های جدیدی مثل Funambulism رو به رو میشی می تونی از مدل زیر برای یادگیریش استفاده کنی:

Pronunciation (تلفظ) – Fue-nahm-bue-lism
Meaning (معنی) – Demonstration of cleverness, mental agility ( نمایش زیرکی و چابکی ذهنی)
Sentence (جمله ) – Rajit deserved the award because he showed great funambulism with the project he finished.(نحوه استفاده لغت در جمله)
Origin (ریشه) – The word in Latin means “one who performs on a tightrope” that gives the essence of a person with quick agility in terms of cleverness and mentality.(این کلمه در لاتین به معنای شخصی است که روی طناب اجرا می کند و حس یک فردی را که از نظر ذهنی چابک و سریع است را القا می کند. )

حالا که تلفظ ، معنی، جمله ساختن و ریشه لغت رو یاد گرفتی، این لغت به نظرت آسون تر نمی آد؟ این به این معنیه که توالان لغتی رو یاد گرفتی که دیگه استفاده ازش سخت به نظر نمی رسه.

۲- یک دفترچه یادداشت برای نوشتن لغات آیلتس نگه دار

لغات ضروری رایتینگ آیلتس

ممکنه که داشتن دفترچه ونوشتن کلمات آکادمیک تا حدودی قدیمی به نظر برسه اما این به درک بهتر لغات کمک می کنه. به غیر ازاین، نزدیک امتحان می تونی از این دفترچه برای مرور لغات استفاده کنی. داشتن و نوشتن لغات در دفترچه خیلی بهتر ازاینه که نزدیک امتحان مجبور بشی که مجددا لغات رو چک کنی و براشون وقت بذاری.

چیزایی که باید دردفترچه یادداشتت نوشته بشه :

در اینجا لیستی از مطالبی که همراه لغاتت بهتره یادداشت کنی با یک مثال ذکر شده.

مثلا کلمه اصلی Steep رو یادداشت می کنی و اطلاعات زیر رو بهش اضافه می کنی:

steepMain word (لغت اصلی)
sharp, abruptSynonym (مترادف)
gentleAntonym (مخالف)
the prices may be steep this season due to fewer salesExample sentence (مثال درجمله)
flight of stairs or angle of a slopeLiteral meaning (معنی لغوی)

۳- تمرین کن اما اغراق نکن

وقتی که با دفترچه یادداشتت و یا اپلیکیشن هایی که روی گوشیت نصب کردی، همراه بشی تنها چیزی که برای یادگیری لغات آیلتس لازم داری بکاربردن اون لغات در زندگی روزانه و واقعی است. مثلا برای تقویت مهارت speaking می تونی نمونه جواب ها و نکته های کیوکاردهای آیلتس و یا نمونه سوالات آزمون های قبلی رو بررسی کنی و سعی کنی که در مورد هر تاپیک ۱یا ۲ دقیقه صحبت کنی و لغاتی رو که یاد گرففتی رو استفاده کنی.

در مورد یادگیری لغات آیلتس باید حواست باشه که خیلی از جملات پیچیده استفاده نکنی. تو می تونی یک کلمه پیچیده رو یاد بگیری، باهاش چندین جمله بسازی و از اونها در آزمون استفاده کنی. این جمله سازی های متنوع با کلمات خودش می تونه یه تمرین عالی برای تقویت لغات ضروری رایتینگ آیلتس باشه.

یه نکته ای که اینجا لازمه بدونی اینه که بهتره برای هرکلمه دوتا سه معنیشو یاد بگیری و باهاشون مثال و جمله بسازی و ازشون استفاده کنی. چون اگه بخوای همه معنی های کلمه رو یاد بگیری و ازشون استفاده کنی ، کار خیلی خوبیه اما خیلی وقتت تلف می شه و برای نوشتن رایتینگ هم احتیاج نداری.

۴- اپلیکیشن های یادگیری لغات رو امتحان کن

این روزا اکثر آدم ها از گوشی های هوشمند استفاده می کنن. اگه تو هم یکی از اونا هستی، بهت توصیه می کنم که حتما از برنامه هایی که به تقویت زبانت و یادگیری لغات کمک می کنه، استفاده کنی. اگه مبتدی هستی بهت پیشنهاد می کنم که از برنامه Magoosh استفاده کنی. این برنامه هم کلمه رو معنی می کنه و هم در مورد مترادف کلمات توضیح می ده .کلی هم تمرین داره که واقعا بهت کمک می کنه.

از اپلیکیشن های دیگه ای مثل ۷Little words , Word to word , PowerVocab A word a day و Memrise هم می تونی استفاده کنی.

دلایل زیادی هست که چرا استفاده ازین اپلیکیشن ها بهتره و منفعت داره.مثلا هر موقع که بیکار بودی می تونی بری سراغ این اپلیکیشن و ازش استفاده کنی. یا اینکه برخلاف دفترچه یادداشت لغاتت، گوشیت همیشه همراهته.

۵- از یوتیوب برای یادگیری استفاده کن

ما معمولا عادت داریم که از یوتیوب برای تفریح و سرگرمی استفاده کنیم. اما جالبه که بدونی یوتیوب ۱۰۰ها کانال داره که داره به آموزش زبان انگلیسی می پردازه. و هر کانالی درمورد واژه های مختلف آکادمیک توضیح می ده .اینکه چه طورتلفظ میشه، در عبارت استفاده میشه و جمله سازی رو هم یاد میده.

اینکه بخوای به عنوان مثال ۲۰۰۰ تا لغات ضروری رایتینگ آیلتس رو یاد بگیری و ازشون استفاده کنی اصلا کار راحتی نیست. در نهایت بتونی تعداد محدودی لغت رو حفظ کنی .این حفظ کردن لغات ارزشی نداره و نمی تونی تو مکالمه و یا نوشتن ازشون استفاده کنی. بهترین کار اینه که ۱۰۰تا ۲۰۰ کلمه رو یاد بگیری. در دفترچه ات بنویسی و با استفاده از دیکشنری و جستجوی آنلاین کاربرد اون کلمات رو در جمله ها یاد بگیری . و با جایگاهشون در جمله آشنا بشی.

۶- تلاش کن لغات رو درک کنی نه اینکه حفظشون کنی

لغات ضروری رایتینگ آیلتس

لغات مثل شماره تلفن نیستن که باید به خاطر سپرده بشن . یک دلیلش اینه که کلمات ممکنه یک معنای مشخصی داشته باشن. اما وقتی که در یک متن استفاده میشن ، می تونن با معانی دیگه ای استفاده شده باشن.

به همین علته که بهتره کلمات حفظ نشن .حفظ کردن یک معنی آسونتره اما وقتی که با معانی دیگه اش استفاده بشه درک و تشخیصش سخت میشه. پس بهتره که بدونیم کلمات با تلفظ و هجی یکسان، معانی دیگه ای هم ممکنه داشته باشن و بهتره که هر کلمه رو با همنام های اون کلمه یاد بگیریم.

به عنوان مثال کلمه Pen رو در نظر بگیرید :

Sentence 1 – Can you pass me the pen?
Sentence 2 – Make sure to properly close the pen

ممکنه فکر کنین که منظور از لغت Pen اینجا به معنی قلم نوشتن هست. بیا این دو جمله رو بررسی کنیم:

Sentence 1 – Can you pass me the blue pen from my bag?

در این جمله Pen به معنی قلم نوشتن معنی می ده.

Sentence 2 – Make sure to properly close the pen area, so that no animals go out.

در صورتی که اینجا Pen به معنی منطقه ای برای نگه داری حیوانات است.

۷- روزنامه بخون

روزنامه خوندن بهترین راه برای یادگیری لغات جدید هست . بهت کمک می کنه تا مهارتت رو در آزمون اسپیکینگ آیلتس بالا ببری. تو می تونی عضو یک روزنامه آنلاین یا آفلاین بشی و به صورت هفتگی یا روزانه برای روزنامه خوندن وقت بذاری.

وقتی که روزنامه می خونی ،کلمات آکادمیکی رو که معنی اش رو نمی دونی هایلایت کن ویا زیرش خط بکش. این بهت کمک می کنه که برای تاپیک های متفاوت آیلتس ازاین کلمات استفاده کنی. در قدم بعدی، معنی این کلمات رو در دیکشنری چک کن و در دفترچه یادداشتت بنویس. لغات نوشته شده رو هفته ای یک یا دوبار مجدد بخون و مرور کن.

۸- یک دیکشنری داشته باش

همیشه همراه خودت یک دیکشنری کوچیک داشته باش .این یکی از معمول ترین راه هاییه که می تونی باهاش واژگان آیلتس رو یاد بگیری. به دو روش می تونیاز این دیکشنری استفاده کنی . در روش اول هر وقت که با لغت جدیدی مواجه شدی به دیکشنری مراجعه کرده و معنی کلمه رو چک کن. روش دیگه اش هم اینه که از صفحه اول دیکشنری شروع کن وتا صفحه آخر، لغات رو یاد بگیر.

یادگیری روزانه لغات

با استفاده از روش دوم می تونی طی چند روز یا چند ماه بسته به تایمی که اختصاص می دی، تمام لغات دیکشنری رو یاد بگیری. در نظر داشته باش که اگر واژه ای رو متوجه نشدی، از اون صرف نظر کنی. همیشه یادت باشه، یادگیری که قلبا باشه تاثیرش بیشتر میشه.

۹-به فایل های صوتی گوش بده و یا ویدئو ببین

بهترین راه یادگیری لغات جدید ،اینه که وقتی دیگران از اون لغات استفاده می کنن تو گوش بدی. به همین دلیل تماشای برنامه های تلویزیونی مثل کانال های خبری، فیلم، ویدئوهای یوتیوب ،تالک شو و برنامه های مستند به شدت توصیه می شه.

هم چنین شنیدن فایل های صوتی مثل پادکست ، آهنگ و کانال های رادیویی خیلی تاثیرگزاره.

یه سری پادکست ها مثل VoA و BBC هم هستن که جنبه آموزشی دارن. متن پادکست ها هم همراهشونه و برای تقویت لغات و لیسنینگ و حتی برای یادگیری اصطلاحات می تونی ازشون استفاده کنی.

توصیه میشه که مواردی رو که برات جالبه و زمینه مورد علاقته انتخاب کنی ، تا در روند یادگیری لغات جدید خسته نشی.

تقویت لغات ضروری رایتینگ آیلتس

هدف از انجام دادن این روش اینه که تو در معرض کلمات جدید قرار گرفته و از این رو سریع تر یاد بگیری. به هنگام گوش دادن به فایل های صوتی به کلمات و نحوه استفادشون خیلی توجه کن.

در موقع ویدئو دیدن هم هر از گاهی اونو متوقف کن و مجدد اجرا کن تا با سرعت خودت یاد بگیری. در مرحله اول می تونی فیلم هایی رو که زیرنویس دارن انتخاب کنی .با این کار درک و مهارت گوش دادنت رو تقویت می کنی .

۱۰-اصطلاحات انگلیسی رو یاد بگیر

وقتی که داری در مورد تاپیکی صحبت می کنی، از اصطلاحات استفاده کن. در رایتینگ آکادمیک تسک ۱، تو باید از کلمات ارتباط دهنده (connective) استفاده کنی. زیرا که رایتیگ رسمی هست و نمی شه که از اصطلاحات (idioms) استفاده کرد. اگه امتخانت جنراله می تونی در رایتینگ تسک ۱ که نوشتن نامه ست ، از این اصطلاحات استفاده کنی. اما به این نکته توجه کن که وقتی لازم بوده از این اصطلاحات استفاده شده و بی جهت تو متن آورده نشده .

اگه برای رایتینگ تسک ۱ سوالی برات پیش اومده مقاله رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک ۱ راهنماییت می کنه.

همیشه بهتره تا کاری رو شروع کنیم تا اینکه اونو به تاخیر بندازیم. پس بهتره که از همین امروز لغات ضروری رایتینگ آیلتس و هم چنین اسپیکینگ رو تقویت کنی. تو مقاله ۱۰تا راه بهت نشون داده شده . برای ما بنویس که از کدوم روش استفاده کردی و نتیجه اش چطور بوده.

امیدوارم راهکارهایی که تو مقاله لغات ضروری رایتینگ آیلتس داده شده بهت کمک کنه تا لغات آیلتس رو راحت تر یاد بگیری. اگر برای شرکت در آزمون آیلتس وقت کافی داری پیشنهاد می‌کنیم در دوره آیلتس آکادمی ۲۴talk شرکت کنی. تا در عرض چند ماه بتواند هم دانش گرامری و دایره لغات خود را تقویت کنی و هم تمام مهارت‌های لازم برای بالا بردن نمره ی آیلتس خود را یاد بگیری.

دوره آیلتس IELTS آموزشگاه آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk بر چهار مهارت اصلی speaking ،writing ،reading ،listening و شیوه‌های کارآمد برای گرفتن نتیجه بهتر تمرکز می‌کنه . شرکت در کلاس‌های جانبی آکادمی ۲۴talk، مثل  دوره مهاجرت هم بهت کمک می کنه در زمان کم زبانت رو تقویت کنی و دیگه دغدغه زبان انگلیسی رو تو یه کشور جدید نداشته باشی.