زمان تقریبی مطالعه: ۱۱ دقیقه

امروزه بر اثر مشغله‌ی زیاد افراد همچنین وجود تکنولوژی، خواندن آیلتس در خانه و مطالعه در منزل یکی از بهترین وآسان‌ترین راه‌های آموزشه.

میشه با استفاده از انواع نرم‌افزارها و آموزش‌های آنلاین، بدون هدر دادن وقت، تحت آموزش قرار گرفت. یکی از این مسیرهای آموزش، مطالعه با برنامه‌ریزی برای گرفتن مدرک آیلتس تو خونه است.

آیلتس در واقع سیستم جامع آموزش زبان انگلیسی در سطح بین المللیه که برای تمام افراد مشتاق برای حضور در جوامع لاتین زبان لازمه.

سنجش سطح دانش شما در این سیستم با آزمون سنجیده میشه که هر آزمون بین دو تا سه ساعت طول می‌کشه، و نمره‌ی هر بخش از ۰ تا ۹ مشخص شده.

این آزمون در ۴ بخش مکالمه، خواندن، نوشتن و گوش دادن صورت می‌گیره.

آیا میشه با خواندن آیلتس در خانه، نمره قبولی در این آزمون رو گرفت؟!

آیا خواندن آیلتس در خانه واسه قبولی تو این آزمون کافیه؟ بله. ما به شما کمک می‌کنیم تا بتونید با خوندن آیلتس در خانه، نمره قبولی تو آزمون رو بگیرید.

آیلتس و چهارچوب کلی آن

آیتس با توجه به نوع کاربرد آن در بین مخاطبان، به دو گروه آکادمیک و جنرال دسته بندی میشه.

حال شما اگه بخواید، برای ادامه تحصیلات به جغرافیای انگلیس زبانان مهاجرت کنید، باید مدرک آیلتس آکادمیک داشته باشید و اگه برای کار و امور اقتصادی-تجارتی می‌خواید سفر کنید، باید مدرک آیلتس جنرال رو بگیرید.

محدودیت‌های آزمون آیلتس

یکی از نکات مهم برای شرکت در آزمون آیلتس، محدودیت‌های این آزمون هست. شاید نکته‌ی قابل توجه در این آزمون، عدم وجود محدودیت سنیه.

تمام افراد در تمام سنین می‌تونن تو این آزمون شرکت کنن. منتها تنها نکته‌ی قابل توجه اینه که افراد زیر ۱۶ سال، علی رغم حضور در این آزمون و گرفتن نمره قبولی، هیچ گونه امتیازی برای امور مهاجرتی ندارند.

آیلتس و تافل

این، دانشگاه ها هستند که برای جذب دانشجو تعیین می‌کنند که شما تافل بگیرید یا آیلتس. اما بین این دو مدرک تفاوت‌هایی هست.

ایلتس مدت زمان بیشتری برای آزمون خود اختصاص داده. هزینه‌ی هردوی این آزمون‌ها تقریبا یکسانه. نمره بندی در تافل از صفر تا صدوبیست، اما در آیلتس از ۰ تا ۹ است.

آیلتس و نمره منفی

یکی از سوال‌های رایج در آزمون ایلتس، اینه که آیا این آزمون نمره منفی داره یا نه؟ پاسخ منفی ست.

از ویژگی‌های این آزمون میشه به عدم وجود نمره منفی یا negative marking اشاره کرد. این نکته کمک شایانی به دانشجوها کرده تا بتونن با خیال راحت و بدون استرس از نمره منفی گزینه‌های مشکوک رو تیک بزنن.

حتما این پست را بخوانید   آیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره 54 : توصیف نامه مهم

مدت اعتبار آزمون آیلتس

آزمون‌های زبان مختلف برای اغلب کشورها و موسسه‌های دانشگاهی فاقد مدت اعتبارن، اما آزمون ایلتس دوسال اعتبار دارد.

سیستم نمره دهی آزمون آیلتس

داوطلبان بابت هر مهارت خاص مثل لیسنینگ و ریدینگ و … یک نمره دریافت می‌کنند و در نهایت یک نمره کلی برای تمام آزمون. آیلتس یک سیستم نمره‌ دهی حرفه‌ای و هوشمند ۹ نمره‌ای داره.

برنامه ریزی یکی از مهمترین نکات در رسیدن به هدفه. اگه دنبال قبولی تو ازمون آیلتسی، و نمی‌خوای وقتتو تو آموزشگاه‌ها هدر بدی

ما بهت پیشنهاد می‌کنیم با اضافه شدن به بافت آموزشی ۲۴ talk ، تو خونه به صورت خودخوان برای آزمون آیلتس آماده شو.

خواندن آیلتس در خانه بصورت سلف استادی، یکی از روش‌های جدید در آمادگی برای آزمونه که می‌تونه شمارو چند قدم از بقیه رقباتون جلو بندازه. با ۲۴talk همراه باشید تا به بررسی دقیق‌تر این مسیر بپردازیم.

برای آیلتس سراغ چه منابعی بریم؟

منابع آزمون آیلتس گستردگی و پیچیدگی های خاص خودشو داره. اما اگه واقعا تصمیم دارید مدرک آیلتس رو به صورت سلف استادی بگیرید، با آکادمی ما همراه باشید تا بتونید تو خونه با خواندن آیلتس، مدرکشو هم بگیرید.

بطور کلی منابع انتخاب شده برای سلف استادی به سه فاکتور اساسی بستگی داره، این سه فاکتور شامل:

۱- زمان

۲- سطح

۳- روش

زمان

زمان اولین مورد در بررسی منابع برای خواندن آیلتس در خونه است. اگه زمان به اندازه کافی دارید، می‌‌تونید واسه تسلط بیشتر و آموزش ریشه‌ای تر، سراغ منابعی برید که مثال‌ها و الگوهای زیادی رو برای تسلط شما استفاده کرده اند.

اما اگه زمان مناسبی ندارید، و با کمی وقت روبرو هستید، بهتره برید سراغ منابعی که شمارو فقط برا آزمون آماده می‌کنه.

سطح

مرحله بعد از بررسی زمان، شناخت سطح دانش خودتونه. باید خودتونو تو آزمون‌های مختلف بسنجید و ببینید در چه سطحی هستید.

بعد از شناختن سطح علمی خودتون، می‌تونید کتاب‌هایی که بهش تسلط دارید رو کنار بزارید و سطوح سخت‌تر رو انتخاب کنید. با شناخت سطح دانش خودتون از زبان، چند قدم جلو می‌افتید.

چون دیگه وقت اضافه واسه خوندن مطالب تکراری نمیزارید، فقط باید حواستون باشه که مطالبی که مسلط هستید رو، مرور کنید تا فراموش نکنید.

روش

 بعد از بررسی زمان و سطح دانش خودتون از زبان، باید به دنبال مسیر مناسبی باشید تا با شرایط و روحیات شما تطابق داشته باشه.

اگه برنامه ریزی مناسبی داشته باشید، قطعا می‌تونید به هدف خودتون برسید.

در آکادمی ما، تمام مسیر پیش روی شمارو بهتون نشون میدیم، تا با خیال راحت قدم بردارید و یادگیری خودخوان خودتونو با آرامش تمام شروع کنید و به پایان برسونید.

حتما این پست را بخوانید   IELTS Cue Card شماره 14 : توصیف اسباب‌بازی که در کودکی دوست داشتی

اما پس از بررسی سه عامل مهم زمان، سطح و روش، برای خواندن آیلتس درخانه، شما باید در چه مواردی به تسلط کامل برسید؟

۴ بافت از آزمون‌های گوناگون برای کسب نمرات مختلف در آزمون آیلتس در نظر گرفته شده که شامل:

Listening

Reading

Writing

Speaking

شاید از ابتدایی‌ترین و دم‌دستی‌‌ترین روش‌های آموزش زبان استقاده از فیلم‌ها و کلیپ‌های همراه با زیرنویسه که میتونه شمارو تا سطح زیادی با اصطلاحات و واژگان آشنا کنه.

استفاده از کتب و جزوه‌های مختلف هم از ارکان مهم در سلف استادیه. استفاده از کتاب‌های گرامر و لغات مختلف برای یک سلف استادی بلند مدت میتونه شمارو از اساتید مختلف بی‌نیاز کنه.

در ادامه اساتید ما بخشی از کتاب‌های مخصوص سلف استادی رو به شما معرفی کنن که میتونه کمک شایانی در رسیدن به هدفتون باشه.

بررسی برخی از منابع آیلتس برای خواندن آیلتس در خانه

Cambridge: Grammar for IELTS with answers

اگه کمی گرامرو فراموش کردید یا تو گرامر گیج شدید، می‌تونید به این کتاب مراجعه کنید. یکی از بهترین و کامل‌ترین کتاب‌های موجود تو بازار که میتونه شمارو با نحوه‌ی پاسخ گویی در سوالات آیلتس آشنا کنه.

خواندن آیلتس در خانه
گرامر برای آیلتس

Cambridge: vocabulary for IELTS with answers

کتاب دوم که مختص واژگانه، شاید بعد از کتاب ۵۰ واژه این کتاب یکی از مهترین کتاب های موجود که میتونه دایره لغات شمارو تا سطح حرفه ای در آیلتس بالا ببره. پس واسه رفتن به ازمون ایلتس و گرفتن نمره مناسب کتاب زیر رو مد نظر داشته باشید.

خواندن آیلتس در خانه
لغات برای آیلتس

Cambridge: common Mistakes at IELTS intermediate: How to avoid them

برای پایین آوردن خطاهای رایج تو آزمون ایلتس می‌تونید کتاب زیر رو بخونید. این کتاب می‌تونه وجه تمایز شما با بقیه شرکت کننده‌ها باشه.

خواندن آیلتس در خانه
اشتباهات رایج آیلتس
اشتباهات رایج ایلتس

در ادامه به بررسی تخصصی‌تر کتاب هر یک از مهارت های مورد نیاز در آزمون آیلتس میپردازیم، تا با خیال راحت سر جلسه آزمون شرکت کنید.

IELTS Advantage: Reading skills

خواندن آیلتس در خانه

اگه واقعا دنبال تاثیر این کتابید، قبل از خواندن این کتاب یه آزمون ریدینگ از خودتون بگیرید، و بعد از مطالعه هم یک آزمون دیگه، سپس خواهید دید اثربخشی این آزمون چقدر زیاده.

IELTS Advantage: speaking and listening

این کتاب می‌تونه دیدگاه شمارو برای مهارت اسپیکینگ باز کنه، ولی برای لیسنینگ حتما باید از نرم افزارهای سمعی، بصری استفاده کنید تا ری‌اکشن‌ های درکی گوشتون رو فعال نگه دارید.

خواندن آیلتس در خانه

IELTS Advantage: writing

برای آماده شدن در آزمون ایلتس و مهارت رایتینگ، کتاب‌های مختلفی وجود داره، اما نکته‌ی مهم، تنها وتنها استفاده از قلم و کاغذه.

حتما این پست را بخوانید   تقویت چهار مهارت اصلی در آیلتس

بهترین راه مهارت در تمرین رایتینگ، استفاده از کاغذ و خودکار. استفاده از گوشی و کامپیوتر و لپتاب کمک زیادی به شما نخواهد کرد. اما کتاب زیر قادره نکات خواص و ویژه‌ی مهارت رایتینگ رو به شما آموزش بده.

خواندن آیلتس در خانه

مرحله آخر مهمترین مرحله‌ آمادگی برای آزمون آیلتسه!

تمرین کردن و قرار گرفتن تو شرایط شبیه‌سازی شده آزمون، یکی از اصلی‌ترین کارهای پیش از آزمونه. در این قسمت ۶نسخه جدید از کتاب‌های مربوطه رو معرفی می‌کنیم که جزو بهترین و به روزترین کتاب‌های این مبحث هستند.

Cambridge IELTS Examination paper

 این کتاب‌ها با نام Cambridge IELTS 1-14 در بازار موجود هستند و می‌تونید ۶ کتاب آبی یا سورمه‌ای رنگ رو انتخاب کنید که براساس مهارت و سطح تقسیم بنده شده اند و برای سطوح مبتدی تا پیشرفته آیلتس یعنی سطح Pre-IELTS و IELTS قابل استفاده هستند.

خواندن آیلتس در خانه
cambridge ielts 1-14

جمع‌بندی

خواندن آیلتس در خانه ، در واقع می‌تونه یک راه مناسب برای آماده شدن در این آزمون باشه. اما توجه به نکاتی که ما در این مقاله به اون اشاره کردیم حائز اهمیته.

آنچه ما تو این مقاله اشاره کردیم، شمارو برای آزمون ایلتس آماده می‌کنه.

آماده کردن تمام شرایط برای قبولی در آزمون ایلتس دشواره، اما همه چیز به خود شما بستگی داره.