راه های متفاوتی برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودخوان وجود داره. از خوندن کتاب،روزنامه و مجلات گرفته تا گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم و ویدیو. اما در این میان یادگیری زبان انگلیسی از طریق ویدیو یکی از بهترین و جذاب ترین روش‌ها است. توی این مقاله به بررسی این روش و همچنین راهکارهای بهتر یادگرفتن از طریق ویدیو می‌پردازیم.

تمامی روش هایی که در بالا گفته شد جزء بهترین روش‌ها هستن. در این میان یادگیری زبان انگلیسی به وسیله ویدیو دیدن یکی از کاربردی ترین و در عین حال مهیج ترین روش‌ها است. این روش میتونه باعث شه شما عاشق یادگرفتن زبان بشید و به اون علاقه‌مند بشید. کتاب های آموزش زبان قطعا خیلی برای آموزش زبان مفید هستن اما هیچ چیزی بهتر از گوش دادن به لهجه اصلی انگلیسی نیست.

یادگیری زبان انگلیسی از طریق ویدیو

مزیت اصلی یادگیری زبان انگلیسی از طریق ویدیو اینه که چون درحال تماشای ویدیوهستید،آموزش خسته کننده نیست. مزیت این روش نسبت به خوندن کتاب و مجلات و یا حتی موسیقی زیاد هستش که به بررسی اونها میپردازیم:

۱-ماندگاری بهتر در ذهن:

زمانی که شما در حال یادگیری زبان از طریق دیدن ویدیو هستید به علت تصویری بودن شیوه یادگیری،اصطلاحات و لغات بهتر در ذهن شما میمونه و دیگه به سادگی فراموش نمیشه. در بیشتر موارد اگه لغت و یا اصطلاح رو فراموش کنید،با به یادآوردن سکانس های مرتبط به راحتی لغت و یا اصطلاح را به خاطر میارید.

۲-استفاده شدن از اصطلاحات زیاد در ویدیو:

در تمامی ویدیوها اصطلاحات زیادی به کار برده میشه که کمتر تو کلاس های زبان به اونها توجه میشه و مزیت استفاده اونها در ویدیو اینه که متوجه میشیم هر اصطلاح در کدوم موقعیت استفاده میشه و دقیقا چه کاربردی داره.

۳- آشنایی بیشتر با لغات و تلفظ صحیح آنها:

کتاب های زیادی برای آموزش لغت وجود داره و در اکثر این کتاب‌ها تلفظ صحیح کلمات به همراه مثال از لغات وجود داره. مزیت دیدن ویدیو اینه که شما لغت رو به همراه تلفظ صحیح می‌شنوید و همزمان در حال دیدن ویدیو هستید و همین امر باعث میشه لغات و تلفظ اونها در ذهن شما موندگار بشه و ملکه ذهن شما بشه.

یادگیری زبان انگلیسی از طریق ویدیو

۴-کمک به بهبود لهجه:

در درون منابع آموزشی اطلاعات مفید و بسیاری برای یادگیری زبان انگلیسی وجود داره اما هیچ کدوم از این منابع آموزشی،کمکی به بهبود لهجه شما نمی‌کنه. مزیت ویدیو دیدن در آموزش زبان اینه که شما هرلغت،جمله و اصطلاح رو با لحجه کاملا امریکایی یا بریتیش می‌شنوید و با تمرین و تکرار باعث موندگاری در حافظه شما میشه. می‌تونید پس از عباراتی که می‌خواهید ویدیو رو متوقف کنید و با تکرار بلند اون عبارت،لهجه خودتون رو بهبود ببخشید و دوباره ادامه بدید.

۵-یادگیری زبان محاوره ای به جای کتابی:

تمام ما ایرانی‌ها،همونطور که کتاب نگارش می‌کنیم یا می‌نویسیم،صحبت نمی‌کنیم یا در اصطلاح کتابی صحبت نمی‌کنیم. در مورد کشورهای انگلیسی زبان هم همینطوره. یادگیری زبان انگلیسی به وسیله ویدیو این مزیت رو برای شما داره که شما با زبان محاوره‌ای آشنا می‌شید و با تمرین و تکرار می‌تونید صحبت کردن انگلیسی به صورت محاوره‌ای رو در خودتون تقویت کنید. همچنین می‌تونید با دیدن مکرر ویدیوها،مهارت Listening رو در خودتون تقویت کنید.

درادامه چند راه رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که به کمک اونها می‌تونید زبان رو بهتر از طریق ویدیو فرا بگیرید:

۱-سعی کنید ویدیوهای جذاب انتخاب کنید:

حتما سعی کنید از ویدیوهایی که برای شما جذابه استفاده کنید چون اگر ویدیو کسل کننده باشه،هیجان وعلاقه شما به زبان انگلیسی و یاد گرفتن اون از طریق ویدیو کم میشه و این روش دیگه به کارتون نمیاد. پس حتما تلاش کنید ویدیوهایی رو انتخاب کنید که علاقه و اشتیاق شما به فراگیری زبان رو افزایش بده. پیشنهاد می‌کنیم سمت ویدیو های گفتگو محور برید.

۲-نیاز به فهمیدن کلمه به کلمه در ابتدا نداریم:

در ابتدا که شروع به دیدن ویدیو می‌کنید نیازی به فهمیدن تمام داستان و یا کلمه به کلمه ویدیو نداریم. در ابتدا شما اگر حدود ۶۰ درصد داستان رو بفهمید و به طور کلی متوجه بشید که داستان و موضوع اصلی ویدیو در مورد چیه کافی هست. بعضی از افراد فکر می‌کنن که در ابتدا باید متوجه تمام ویدیو بشن واگه به طور کامل متوجه نشن،این ویدیو برای آموزش اونها مفید نیست در صورتی که اگه ویدیو،مطلب یا نکته تازه‌ای برای شما نداشته باشه برای آموزش شما مفید نیست.

۳-یادداشت عبارات و اصطلاحات کاربردی:

در طول دیدن ویدیو اگه اصطلاحی به نظر شما جالب و یا مهم و پرکاربرد اومد می‌تونید اون رو یادداشت کنید و بعدها با مرور، اون رو به ذهن بسپارید. خوبی این روش تو اینه که چون شما در حین دیدن ویدیو به این عبارات یا اصطلاحات برخورد کردید،تو ذهن شما ماندگارتر هست تا زمانی که شما اون رو از روی یه کتاب بخونید.

۴-استفاده صحیح از زیرنویس:

در قدم اول،وقتی برای اولین بار به دیدن ویدیو مشغول میشید نیازی به استفاده از زیرنویس ندارید و فقط داستان رو دنبال کنید و سعی کنید تا اونجا که امکان داره متوجه جملات و اصطلاحات بشید. قدم بعدی استفاده از زیرنویس انگلیسی هستش. تو این حالت جمله به جمله ویدیو رو دنبال کنید و متوجه بشید. کلمات و اصطلاحاتی رو که تازه می‌شنوید یادداشت کنید و با تمرین و تکرار به ذهن بسپارید. پس از طی این مراحل،بهترهست یک بار دیگه بدون زیرنویس به دیدن همان ویدیو مشغول بشید و میزان یادگیری خودتون رو بسنجید.

برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق ویدیو پیشنهاد می‌کنیم ویدیوهایی متناسب با سطح زبان خودتون انتخاب کنید. اگر سطح مبتدی زبان هستید ویدیوهایی با سطح پایین‌تر و اگر از سطح بالایی برخوردار هستید ویدیوهایی با سطح بالاتر رو انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم ویدیوهایی ببینید که دیالوگ های زیادی دارن یا به اصطلاح گفتگو محور هستن. برنامه های تلویزیونی و سایت هایی که دارای محتواهایی مثل گزارش،مقاله،مصاحبه و… هستن،بهترین منابع برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق ویدیو هستن.

در ادامه نمونه هایی از این سایت‌ها و برنامه‌ها که بهترین منابع برای آموزش زبان از طریق ویدیو هستن رو معرفی می‌کنیم:

۱-the ellen show

منبع: سایت یوتیوب

۲-Ted

منبع: سایت یوتیوب

۳-Friends TV show

منبع: سایت یوتیوب

در کل یادگرفتن زبان انگلیسی یکی از لذت بخش ترین کارهاست. تو دنیای امروز روش های یادگیری خیلی متنوع و گسترده شده که شما هر کدوم از روش هارو که دوست داشتید و فکر می‌کنید که براتون مناسبه رو می‌تونید انتخاب کنید ولی همونطور که گفتیم یادگرفتن از طریق ویدیو مزیت های خوبی رو در اختیار شما میزاره و همچنین یادگرفتن زبان رو براتون به یه کار لذت‌ بخش تبدیل می‌کنه.

مرکز آموزش آنلاین زبان انگلیسی ۲۴talk به کمک دوره های آنلاین این امکان رو به شما میده که دیگه نیاز نباشه وقتتون رو توی ترافیک و شلوغی شهر تلف کنید تا به کلاستون برسید. اینجا به شما این امکان داده میشه هر زمان و ساعتی که دوست دارید انتخاب کنید تا توی این تایم استاد به صورت آنلاین به شما زبان انگلیسی رو آموزش بده. همچنین می‌تونید برای خوندن مقاله های بیشتر به سایت ما سر بزنید.