آخرین باری که که به اخبار گوش دادی و یا نگاه کردی کی بوده ؟ شاید تو هم از اون دسته آدمایی باشی که هرروز اخبار رو چک می کنن یا شاید از آخرین باری که پای اخبار نشستی مدت زیادی گذشته باشه! هر روز اتفاقات زیادی در جهان رخ می ده و از طرف دیگه راه های زیادی هم وجود داره که ما می تونیم از طریق اون ها بفهیم که تو دنیا چه خبره. امروز می خوام بهت بگم که اگه اهل گوش دادن به خبر هستی می تونی از همین راه انگلیسی هم یاد بگیری. جالبه، نه؟ با مقاله یادگیری انگلیسی از طریق اخبار همراه شو تا با هم این روش رو خوب بررسی کنیم و تکنیک های لازم رو یاد بگیریم.

می پرسی چطور؟

تو باید هر روز زمان مشخصی رو در نظر بگیری و خبرهای روز رو دنبال کنی. نقش مهم اخبار در یادگیری انگلیسی رو دست کم نگیر.

ممکنه خبرها رو از تلویزیون یا اینترنت و یا حتی از یک برنامه ی خبری در رادیو دنبال کنی. حتی می تونی با دریافت ایمیل به صورت روزانه از اتفاقات و خبرهای روز مطلع شوی.

اخبار و اتفاقات ما رو احاطه کرده! پس چرا از این فرصت استفاده نکنیم و و تو زبان انگلیسی پیشرفت نکنیم؟! یادگیری انگلیسی از طریق اخبار به خصوص برای افرادی خوبه که به دنبال کردن اخبار روز علاقه مندن و می تونن انگلیسی رو از روشی که براشون لذت بخشه یاد بگیرن.

یادگیری انگلیسی از طریق اخبار

یکی از مزیت های یادگیری انگلیسی از طریق اخبار اینه که خبرها تو سایزها و اشکال مختلف قابل دریافته. هر فرمتی که بخوای هست: متن، ویدیو و یا فایل صوتی. اخبار رو می تونی تو هر فرمتی که باهاش راحت تری دریافت کنی.

یکی دیگه از دلایلی که این روش توصیه می شه اینه که هر روز می تونی یک خبر جدید و تازه رو از طریق خوندن یک مقاله تو روزنامه یا دیدن یک خبر تو تلویزیون دنبال کنی و کلمات و اصطلاحات زیادی رو یاد بگیری. همینطور می تونی با ساختار جمله بندی در زبان انگلیسی آشنا بشی.

تو در هر سطحی که باشی می تونی با گوش دادن به اخبار در سه مهارت writing – listening – speaking پیشرفت کنی.

علاوه بر این می تونی با این روش با انگلیسی زبان ها ارتباط برقرار کنی. وقتی که بدونی تو دنیا چه اتفاقاتی می افته می تونی راجع به اون ها با دیگران صحبت کنی و زبان خودت رو تقویت کنی. تمرکز برنامه های اخبار بر روی مسائلیه که تو به اون اهمیت می دهی و بر شیوه ی زندگی تو خیلی تاثیر داره. برای همین این روش یادگیری جذابه. علاوه بر این که معلوماتت در خصوص اخبار دنیا به روز می شه، لغات ضروری و مهم زیادی در مورد موضوعاتی مثل اقتصاد، سیاست و مسائل فرهنگی یاد می گیری.

یادگیری انگلیسی از طریق اخبار

تو عاشق روش یادگیری زبان انگلیسی با دیدن شنیدن و دیدن اخبار می شی. اگه اهل گوش دادن به اخبار باشی می تونی این عادت رو تبدیل به روشی برای یادگیری زبان انگلیسی بکنی. با خوندن مقاله های خبری آنلاین از سایت های خبری دنیا یا حتی با گوش دادن به پادکست های به روز مثل پادکست VOA و پادکست BBC و دیدن ویدیو از طریق اپلیکیشن بر روی گوشی موبایل خودت در هر زمان و هر مکانی که باشی می تونی زبانت رو تقویت کنی.

اگه دوست داری پادکست های انگلیسی گوش کنی، می تونی به بخش پادکست سایت آکادمی مجازی ۲۴talk مراجعه کنی و به پادکست های ۶ دقیقه ای انگلیسی BBC، پادکست British council و همینطور پادکست VOA گوش کنی.

در ادامه با چند منبع خبری و آموزش این تکنیک آشنا میشی:

مقاله های خبری آنلاین

در این عصر و با این تکنولوژی، اینترنت به تو اجازه میده که به انواع مختلف اطلاعات دسترسی داشته باشی. پیدا کردن سایت های خبری و خوندن شون خیلی راحته. می تونی با خوندن مقاله های خبری آنلاین، گرامر و لغت یاد بگیری. از طرف دیگه خبرهای مختلفی وجود داره که می تونی هرکدوم رو که دوست داری انتخاب کنی مثلا خبرهای تحلیلی، خبرهای فوری و محلی. مزیت این روش اینه که هر زمان و هر کجا باشی با لپ تاپ و یا موبایلت می تونی به خبرها دسترسی داشته باشی.

اگه مبتدی هستی خبرهای محلی رو دنبال کن. اگه سطحت متوسطه خبرهای بین المللی و عنوان های پیچیده تر را انتخاب کن و اگه سطح خوبی داری خبرهای تحلیلی و تفسیر خبرها را دنبال کن.

منابع خبری مانند رویترز، USA today و یا The Huffington post را می تونی دنبال کنی.

روزنامه ها

روزنامه ها اگرچه شاید قدیمی شدن ولی هنوز در جهان محبوبیت دارن. نشریات چاپی، سبک نوشتار عالی ای دارن چون تیم ویراستار مطمئن می شه که غلط املایی و گرامری وجود نداشته باشه. خوندن روزنامه یکی از بهترین روش ها برای یادگیری لغات، گرامر و ساختار جمله هستش. می تونی مشترک روزنامه بشی و اون رو در محل کار و منزل خودت دریافت کنی. می تونی کارهای مختلفی انجام بدی . با نوشته ها بازی کنی، ایده ی خودت را بنویسی و کلمات جدید رو هایلایت کنی. حتی می تونی تکه ای از روزنامه رو روی دیوار بچسبونی تا هر روز به اون نگاه کنی. اگه تو کشور انگلیسی زبان زندگی نمی کنی می تونی مشترک مغازه های بین المللی بشی و یا حتی از بعضی کتاب فروشی ها روزنامه ی انگلیسی بخری. فقط یه چیزی که هست اینه که این خبرها به روز نیست.

اگه مبتدی هستی روی عکس های بزرگتر تمرکز کن. جمله ها رو سریع بخون و دنبال کلمه های آشنا بگرد. با اون ها جمله بساز. سعی کن مفهوم کلیشون رو درک کنی.

اگه سطح متوسطی داری خبرها را به صورت عمیق تر بخون. کلمه های نا آشنا و اصطلاحات را پیدا کن. بارها و بارها بخون.

اگه سطحت پیشرفته است اصطلاحات را پیدا کن. ببین چقدر رایجند. آیا اون ها فقط قابل استفاده برای یک موضوع مشخصند یا برای موضوعات دیگر هم قابل استفاده اند؟

منابع قابل استفاده برای کسانی که در خارج از کشور زندگی می کنن مانند The New York Times، The Wall Street Journal و The Guardian هست. کسانی که داخل کشور هستن می تونند از منابعی مانند Tehran Times، Iran Daily و  Financial Tribune استفاده کنن.

یادگیری انگلیسی از طریق اخبار

دیدن اخبار در تلویزیون

یه روش آسون برای افرادی که وقت کمی دارن دیدن برنامه ی خبری در تلویزیونه. مخصوصا صبح ها که در حال آماده شدن و مشغول صرف صبحانه هستن. از طرف دیگه نیازی به وصل شدن به اینترنت نیست و هرکجا که تلویزیون باشه می شه به اخبار انگلیسی گوش داد.

یه راهی که وجود داره اینه که وقتی خونه هستی و مشغول کارهای خونه، به اخبار گوش بدی حتی اگر نمی تونی به صفحه تلویزیون نگاه کنی. هر چه بیشتر تلویزیون روشن باشه کمتر توجه می کنی ولی ذهنت در حال یادگیریه. در هفته یک یا دوبار وقت بذار و از تلویزیون اخبار رو دنبال کن.

یادگیری انگلیسی از طریق اخبار

منابعی مانند CNN، Euronews و Eurosport می تونند مفید باشند.

ویدیوی خبری آنلاین

تعداد بیشماری کانال های خبری آنلاین وجود داره که مشاهده ی آنها رایگانه و در هر زمان و هر مکان می تونی به اون ها دسترسی داشته باشی. موضوعات مختلفی وجود داره مانند اخبار مربوط به مد، اخبار محلی، ورزشی، محیط زیست و سرگرمی که می تونی تو هر زمینه ای که علاقه داری مشاهده کنی. اکثر ویدیوها کوتاهه و تو هر زمان که خواستی می تونی پخش اون رو متوقف و دوباره به عقب برگردی و چندین بار تکرار کنی. این روش همانند تماشای تلویزیون می تونه به مهارت Listening کمک کنه.

اگه مبتدی هستی ویدیویی را انتخاب کن که اخبار محلی رو پوشش بده یا تو زمینه ای باشه که بهش علاقه داری. برای یادگیری باید چندین بار ویدیو را تماشا کنی و کلمات جدید رو یادداشت کنی و با استفاده از دیکشنری معانی اونها را متوجه بشی.

اگه سطح متوسطی داری سعی کن که مفهوم و محتوا رو درک کنی. دو یا سه ویدیو رو انتخاب کن و روزانه تماشا کن. اینطوری می تونی مهارت شنیداری خودت رو تقویت کنی. حتی می تونی اخبار جهانی و ورزشی رو دنبال کنی.

اگه سطح خوبی در زبان داری سعی کن چند ویدیو رو با یک موضوع واحد تماشا کنی. گوش دادن به کلمات مختلف و دیدگاه های مختلف در خصوص یک موضوع می تونه بهت کمک زیادی کنه. می تونی به تلفظ و لهجه های مختلف گوش بدی.

یادگیری انگلیسی از طریق اخبار

منابعی مثل VICE News, Al Jazeera, FluentU قابل استفاده هستن.

امیداوارم این مطلب برات مفیده بوده باشه و تونسته باشی با تکنیک یادگیری انگلیسی از طریق اخبار خوب آشنا بشی.

برای آشنایی بیشتر با تکنیک یادگیری انگلیسی از طریق اخبار و منابع بیشتر در این زمینه به مقاله ی یادگیری زبان انگلیسی با اخبار به کمک ۴ روش کاربردی سر بزن.

در کنارش اگه دوست داشتی زبان انگلیسیت رو با سرعت و دقت بیشتری تقویت کنی می تونی تو دوره‌ی مکالمه زبان انگلیسیث آکادمی مجازی ۲۴talk رو شرکت کنی. این دوره با تمرکز روی مهارت مکالمه طراحی شده و به صورت کاملا آنلاین و در کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی برگزار میشه.