یادگیری زبان انگلیسی به روش برنامه‌نویس می‌تونه براتون جالب باشه.

سلام؛ اهمیت زبان برهیچ کس پوشیده نیست. دیدم که خیلی‌ها توی یادگیری زبان انگلیسی مشکل دارند و خیلی‌هاشون به خاطر مشکلاتی بیخیال شدن …

توی این پست از تجربه یادگیری خودم براتون میگم که که یکی از این روش‌ها یادگیری زبان انگلیسی به روش یک برنامه نویس است .

برای یادگیری زبان انگلیسی متد‌های زیادی وجود داره که هر کدوم روش تاثیر و سختی متفاوتی داره شما بهتره تا جایی که می‌تونید این متد‌ها رو امتحان کنید تا بهترین متد‌ها رو که برای شما مناسب‌تر هستند رو انتخاب و استفاده کنید.

چند نکته کلی قبل از شروع معرفی متدها :

برای یادگیری زبان انگلیسی درگیر شوید

اگه چیزی یاد بگیرید و ازش استفاده نکنید وقت‌تون رو هدر دادید و خیلی سریع هم از یادتون میره. پس وقتی که میزارید روی یادگیری زبان بعدا تلف نکنید!

همه از زبان استفاده می‌کنند تا سطح کارشون رو ارتقا بدن ، شما تلاش کنید تا در زمینه‌ی کاری خودتون از انگلیسی استفاده کنید تا کارتون رو رشد بدید.

مثلا تو اینترنت به دنبال محتوا‌های مفید برای کسب و کارتون بگردید ، یا توی سایت‌های دوست‌یابی دوستی پیدا کنید و از تنهایی در بیایید ، با مردم کشور‌های دیگه آشنا بشید و صحبت کنید و خیلی کارای باحال دیگه …

یادگیری زبان انگلیسی به روش برنامه‌نویس

من شروع کردم داکیومنت‌های جاوا رو به زبان اصلی خوندم ، کار‌ سختی بود. خیلی از لغات رو بلد نبودم برای یه خط ده بار می‌رفتم تو گوگل ترنسلیت معنی کلمه هارو یکی یکی در میاوردم …
اولش سخته ولی کم کم راه میوفتی ، و کمتر به دیکشنری سر می‌زنی و بعد از یه مدتی دیگه نیاز به مترجم نداری.

بعد از اون بخاطر این‌که مشکلاتم توی برنامه نویسی رو حل کنم مجبور شدم متن های انگلیسی رو بخونم …
بعدها دوباره برای این‌که آموزش ها داکیومنت هارو بخونم مجبور شدم کل اون متن هارو ترجمه کنم برای خودم … خلاصه همیشه درگیری با زبان داشتم و دارم …

خیلی اون لحظه باحاله که می‌بینی یه متن یا یه آهنگ یا فیلم همه کلمه هاشو می‌فهمی و بلدی 🙂

عجول نباشید

یادگیری زبان خیلی بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید نیاز به زمان و انرژی داره ولی کم کم پیشرفت می‌کنید.

مثل باشگاه بدنسازی ، یکی دو ماه میرفتم تغییری نمی‌دیدم و ول می‌کردم … ولی اون‌هایی که هیکل های درست و حسابی داشتن هر کدوم سه چهار سال حداقل هر روز تمرین کرده بودن.

پس بیشتر برای یادگیری زبان وقت بزارید و مداوم کار کنید ، هر روز ، نه یکی دو روز در هفته.

برای یادگیری زبان انگلیسی محتوایی که یاد می‌گیرید نه خیلی سخت باشه نه خیلی آسون

یعنی متنی که می‌خونید اگه همه‌شو بلدین که چیز جدیدی یاد نمی‌گیرید اگر هم خیلی کلماتشو بلد نیستید چیزی نمی‌فهمید… پس محتوایی که انتخاب میکنید باید سطح بندی شده باشه.

یادگیری زبان انگلیسی

همه‌ی مهارت‌ها رو یاد بگیرید

برای‌یادگیری فقط روی یک مهارت تمرکز نکنید و همه‌ی مهارت هارو باهم جلو ببرید ، یکی از استاد هام گفت که هر مهارت مثل یک تیکه از چرخه ،‌وقتی همه‌ی تیکه های چرخ باشند ، چرخ میتونه بچرخه.

چهار مهارت اصلی : Speaking ,Listening , Reading , Writing

تقویت لغات

منبع اول : Longman Communication 3000 لیست ۳هزار لغتی که بیشتر استفاده شده هم در نوشتار و هم در گفتار انگلیسی ، همه رو یکجا یاد نگیرید ، توی این لیست هزار لغت اول با s1 , w1 مشخص شده و همچنین هزارتای دوم و سوم رو هم مشخص کردن. راه یادگیری صحیح لغت رو هم در پست دیگه می‌گم.

یادگیری زبان انگلیسی با نوت برداری

منبع دوم : از محتواهای آموزشی ،‌هر جا کلمه‌ای جدید دیدین توی متن زیرش خط بکشید و همونجا معنیشو توی دیکشنری چک نکنید ، سعی کنید معنی لغت رو خودتون بر اساس معنی جمله و پاراگرافی که توش استفاده شده حدس بزنید.

وقتی یک کلمه براتون زیادی آشنا بود و بیشتر از سه چهار بار به چشمتون خورد اون کلمه ، دیگه لازمه که معنیشو از دیکشنری چک کنید و توی دفترچه تون یادداشتش کنید تا بعدا بتونید مرورش کنید.

فایده‌ی این روش اینه که معنی کلمه هارو کاربردی یاد میگیرید که خیلی موثرتره ،‌ هرچقد راحت تر یاد بگیرید سریع تر فراموش میکنید! پس اگه چند بار به خودتون فشار بیارید تا معنیشو حدس بزنید و به‌خودتون زحمت بدین که توضیحات دیکشنری رو بخونید توضیحات رو درک کنید و خلاصه توضیحات رو یادداشت کنید با چند تا مثال تاثیرش توی حافظه بیشتره.

دیکشنری مناسب :‌LongMan ، بهترین و کامل‌ترین دیکشنری از نظر من چون همه‌ی معانی و کاربرد‌های یک لغت رو داره به همراه مثال و ضرب المثل‌ها و نکات گرامری و خیلی چیزای دیگه. یادتون باشه که انگلیسی رو با فارسی یاد نگیرید ، انلگیسی رو باید با انگلیسی یاد بگیرید اگه می‌خواهید روون انگلیسی صحبت کنید.

متد‌های ترکیبی یادگیری زبان انگلیسی به روش برنامه‌نویس

انگلیسی برای نوجوانان :

Learn English Teens : این سایت بخش های مختلفی داره ، مهارت‌های اصلی و بخش های فرعی مثل بازی و … برای تازه کارها مناسبه و مطالبش هم سطح بندی هستند.

هر وقت حوصله کار دیگه ای نداشتم یک مطلب از این سایت برمی‌داشتم و توی سایت keybr میزاشتم و تایپش می‌کردم ، هم زبان یاد میگرفتم هم تایپ ده انگشتی.

انگلیسی بدون زحمت :‌

EFFORTLESS ENGLISH ، توسط AJ HOG ، برای وقت‌های مرده مثل وقتی که توی تاکسی هستید یا کار خاصی نمی‌کنید خیلی مفیده که به aj hog گوش کنید. گرامر ، لغت ، speaking و لهجه‌ی خودتون رو بهتر کنید با گوش کردن بهش .

محتواهایی که aj استفاده می‌کنه نه تنها زبان شمارو بهتر می‌کنه ، زندگی شمارو هم بهتره می‌کنه ! از نویسندگان و بزرگان و افراد موفق صحبت می‌کنه که خیلی توصیه میکنم گوش کنید.

انگلیسی با موزیک :

یادگیری زبان باآهنگ‌هایی که دوست دارید متنشون رو بخونید و معنیشون رو هم میتونید توی اینترنت پیدا کنید ، یه اپلیکیشن باحال هم بود به اسم musimax فک کنم ، بهترین راه اینه که توی یوتیوب اسم آهنگ رو با Lyrics سرچ کنید ، قطعا پیدا می‌کنید. مجموعه راه های دانلود از یوتیوب هم توی یه پست دیگه میزارم.

یادگیری زبان انگلیسی

کتاب داستان :

یادگیری زبان با کتاب های Oxford bookworms ، که داستان های جالبی رو در سطح های مختلف (stage) تنظیم کردن انتشارات دیگه‌ای هم هستن ولی stage آکسفورد استاندارد‌تره ، اسم کتاب‌هایی که خودم خوندم یادم رفته مال چند سال پیشه ولی خیلی جالب بودن داستان هاش که باعث میشد تا ته کتاب داستان رو بخونم.

آها یادم اومد Ethan Frome اولین کتاب داستانی انگلیسی بود که خوندم و ازش خوشم اومد …

بازی کامپیوتری :‌

یادگیری زبان انگلیسی همراه با بازی های کامپیوتری یک متد خیلی فان و باحاله و کاربردی که کلی کلمه رو یاد می‌گیرید ، الان همه می‌دونن فایر این د هول یعنی چی 🙂 ،‌ بازی های زیادی هست ولی یک سری شون نیاز زیادی به خوندن و فهمیدن انگلیسی داره ، بازی های پیشنهادی من MineCraft هستش که توش یک عالمه چیزه که می‌تونید اسمشون رو توی بازی یاد بگیرید.

یادگیری زبان انگلیسی همراه بازی

بازی بعدی Fortnite که می‌تونه از مواد اعتیادآورتر باشه ، توی بازی های آنلاین میتونید با هم تیمی‌هاتون صحبت کنید و این جای خیلی خوبیه که با چند تا خارجی هم کلام بشید 🙂

شبکه‌های اجتماعی زبان‌آموزان :‌

منظورم فیسبوک و اینا نیست یه سری سایت‌ها به اسم Language Exchange هم باحالا از توی این گروه‌ها توی چند گروه اسکایپی عضو شدم که خیلی خوب بودن همه اعضا و هنوز باهاشون در تماسم …

منبع: وب سایت ویرگول

نویسنده: سیمیکالن