دوست دارین یاد بگیرین که چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم ؟ شاید شما دنبال روشی هستین که بتونین گرامر رو کنار بذارین و بدون تپق زدن و خیلی روان انگلیسی صحبت کنین اما تا به حال موفق نشدین. دوست دارین از شنیدن صدای خودتون به انگلیسی لذت ببرین. در این مقاله ۱۶ نکته ساده و فوق‌العاده براتون داریم که می‌تونین تو زمان کم تسلط خوبی روی روان انگلیسی صحبت کردن پیدا کنین.

۱) قبول کنین که زبان انگلیسی عجیبه

گاهی وقتا شما می­‌تونین یک الگویی برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی پیدا کنین اما در اکثر مواقع یک سری کلمات وجود دارن که به یک شکل نوشته میشن اما با توجه به اینکه کجای جمله بیان یا تو چه زمانی استفاده بشن، متفاوت تلفظ میشن. متاسفانه به همون اندازه که تو زبان انگلیسی قانون وجود داره به همون اندازه هم استثنا وجود داره پس وقتتون رو برای یاد گرفتن این استثناها نذارین و اون­‌ها رو فقط حفظ کنین و ازش بگذرین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۲) اگر کاری رو شروع می­‌کنین تا تهش پیش برین

مطالعه زبان انگلیسی یک ساعت در طول هفته برای یادگیری کافی نیست. برای تقویت زبان انگلیسی بهترین راه اینه که حداقل روزی چند دقیقه تمرین کنین. به هنگام مطالعه حتی تو همون زمان کم خودتون رو غرق کنین و کاملا تمرکزتون رو بذارین روی یادگیری و خودتون رو برای خوندن، گوش دادن یا نوشتن به چالش بکشین.

اگر واقعا می­‌خواین به راحتی و روان، زبان انگلیسی صحبت کنین باید این کار رو به عنوان مهم­ترین کار روزانه‌تون انجام بدین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۳) دانش­‌آموز نباشین

خودتون رو به عنوان کسی که داره زبان انگلیسی یاد می­‌گیره نگاه نکنین بلکه خودتون رو به عنوان کسی که داره زبان انگلیسی صحبت می­‌کنه تصور کنین. این تغییر کوچیکیه ولی می‌تونه به شما اعتماد و اطمینان کافی برای تقویت زبان انگلیسی بده. این به معنای این هست که شما باید به زبان انگلیسی فکر کنین مثلا اگر همین الان بخواین به کلمه apple در زبان انگلیسی فکر کنین شاید اکثر شما ابتدا به کلمه سیب فکر کنین و اون رو به زبان انگلیسی ترجمه کنین اما بهترین راه اینه که به جای ترجمه کردن، عکس یک سیب رو تو ذهنتون تصور کنین و بعد کلمه انگلیسی اون رو به زبان بیارین.

روان صحبت کردن زمانی اتفاق میفته که شما دست از ترجمه کردن بردارین.

۴) همیشه به یاد داشته باشین که جواب شما داخل سوال نهفته است

وقتی کسی از شما سوالی می­‌پرسه با دقت به سوال گوش بدین و بعد جواب بدین. چرا که سوال­‌ها در زبان انگلیسی مثل آینه عمل می­‌کنن. وقتی از شما سوالی پرسیده میشه با دقت به تک تک کلمات اون سوال گوش بدین، چرا که شخص مقابل اکثر کلماتی که شما نیاز دارین تا بتونین جواب رو بسازین، از شما تو سوال پرسیده. پس داخل سوال به دنبال اون الگویی بگردین که احتیاج دارین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۵) از listening بهینه استفاده کنین

اکثر دانش­‌آموزان وقتی به یک مکالمه زبان انگلیسی گوش میدن تمرکزشون رو میزارن رو اینکه چه کلماتی داره استفاده میشه و معنی اون­ها چیه، این مهم هست اما میشه از listening استفاده دیگری هم کرد یعنی وقتی کسی داره صحبت می­‌کنه به جای اینکه فقط به این دقت کنین که چه کلمه‌ای چه معنی‌ه­ایی داره بهتره به این دقت کنین که چه شکلی داره اون رو تلفظ می­‌کنه یا مثلا چه کلماتی رو با هم تو جمله­‌ها استفاده می­‌کنه و خودتون هم اون­‌ها رو به هنگام صحبت کردن استفاده کنین.

درسته گفتنش خیلی راحت­‌تر از انجام دادنش هست اما شدنیه. وقتی دارین به یک انگلیسی زبان گوش می­‌دین خیلی سخته تک تک کلماتی رو که استفاده می­‌کنه متوجه بشین، ممکنه تعداد خیلی زیادی کلمات باشه که شما ندونین یا اینکه خیلی سریع صحبت بکنه و یا خیلی لهجه غلیظی داشته باشه. یکی از بهترین راه­‌هایی که میشه تمرین کرد اینه که بیشتر بشنوین حالا می‌­تونین برای این کار ویدیو ببینین یا پادکست­ های به زبان انگلیسی رو گوش بدین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۶) ازش استفاده کنین یا اینکه اون رو از دست بدین

در زبان انگلیسی اصطلاحی وجود داره که ازش استفاده کن یا اون رو از دست بده. این اصطلاح به این معنیه که اگر از توانایی­ که داری استفاده نکنی ممکنه اون رو از دست بدی و یا فراموشش کنی. این می‌تونه در به یاد سپردن کلمات انگلیسی خیلی کمک کنه یعنی برای اینکه یک کلمه در ذهن شما بمونه، بهتره اون رو استفاده کنین تا اینکه فقط اون رو حفظ کنین و در ذهنتون نگه دارین.

۷) عبارت­‌ها رو مطالعه کنین و یاد بگیرین

صحبت کردن به زبان انگلیسی به این معنیه که بتونین افکار، احساسات و نظرات خودتون رو بیان کنین. هدف شما اینه که جملات کامل رو به زبان انگلیسی بیان کنین پس چرا به همون صورت هم اون رو یاد نگیرین. شما به این نتیجه می‌رسین که در زبان انگلیسی استقاده روزمره از عبارت­‌ها خیلی به درد بخورتر از اینه که کلمات و افعال رو حفظ کنین. پس بهتره که شروع کنین و اون عبارت­‌ها رو به زبان انگلیسی یاد بگیرین و استفاده کنین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۸) خیلی رو یاد گرفتن گرامر وقت نزارین

کلید یادگیری زبان انگلیسی اینه که یه تعادلی بین مطالعه زبان انگلیسی و تمرین کردن اون پیدا کنین.

روان صحبت کردن زبان انگلیسی به این معنی نیست که ما گرامر رو کامل بدونیم.

حتی خود انگلیسی زبانان هم مشکلات و اشتباهات گرامری دارن. روان صحبت کردن به این معنیه که ما بتونیم ارتباط برقرار کنیم، به خاطر همین بهتره کتاب­‌های گرامر رو کنار بذارین و تو دنیای واقعی مهارت­‌های writing ،reading ،listening و speaking رو تقویت کنین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۹) از اشتباه کردن نترسین

بعضی وقت­‌ها ممکنه اینطور به نظر برسه که کنار هم گذاشتن قوانین زبان انگلیسی و صحبت کردن، کار سختی باشه ولی برای این که یاد بگیریم که چگونه راحت زبان انگلیسی صحبت کنیم ، اصلا از اشتباه کردن نترسین و اجازه ندین که این ترس شما رو از صحبت کردن بازداره. حتی اگر فکر می­‌کنین که ممکنه اشتباه کنین باز هم به صحبت کردن ادامه بدین. بیشتر مواقع وقتی شما صحبت می­‌کنین طرف مقابل متوجه می­شه که شما دارین سعی می­‌کنین که زبان انگلیسی رو خوب صحبت کنین، حتی اگر اشتباهی دارید. علاوه بر این هرچقدر بیشتر صحبت کنین، صحبت کردن براتون راحت­‌تر می­شه و کلمات سریعتر به ذهنتون میان.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۱۰) از همه افراد یاد بگیرین

شما مجبور نیستین که زبان انگلیسی رو از کتاب­‌های درسی یا اساتید زبان انگلیسی یاد بگیرین بلکه می‌­تونین با صحبت کردن با افراد انگلیسی زبان، بیشتر تمرین کنین. تصور کنین که فردی از شما درباره زبان مادریتون سوالی می­‌پرسه آیا شما عصبانی می­شین که جوابش رو بدین؟ نه، تازه خوشحال هم می­شین، پس کافیه فردی که انگلیسی زبان هست رو پیدا کنین و ازش کمک بخواین.

بهتره از این موقعیت استفاده کنین تا زبان انگلیسی رو خوب یاد بگیرین. همچنین برای این کار می‌تونین از دوره‌های مجازی صرفا مکالمه ۲۴talk هم استفاده کنین. این دوره با توجه به همه‌ی مهارت‌هایی که برای مکالمه‌ خوب و روان بهش نیاز داری طراحی شده جوری که تا پایان دوره خیلی راحت می‌تونی با یه انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنی، فیلم و سریال رو به زبان انگلیسی ببینی و راحت متوجه بشی و حتی برای شرکت در آزمون آیلتس کلی آمادگی داشته باشی!

۱۱) به جای تایپ کردن پیام­‌ها به زبان انگلیسی از قابلیت تبدیل صدا به متن استفاده کنین

یکی از چند نکته برای این که چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم اینه که شما می‌­تونین وقتی پیامی برای کسی می­‌فرستین باز هم زبان انگلیسی رو تمرین کنین به این صورت که به جای متنی که می­‌خواین تایپ کنین اون رو صحبت کنین و از قابلیت گوشی­تون در تبدیل صدا به متن استفاده کنین. برای اینکار لازمه که توی تنظیمات گوشی این گزینه رو فعال کنین. کنار کیبورد یک گزینه میکروفن وجود داره که کافیه روی اون بزنین و شروع کنین به صحبت کردن و می­‌بینین که تک تک کلماتی که دارین صحبت می­‌کنین روی صفحه داره تایپ می­شه و کسی هم متوجه نمی­شه که شما دارین صحبت می­‌کنین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۱۲) کتاب انگلیسی صوتی خودتون رو ضبط کنین

شاید بپرسین که چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم. معمولا وقتی به این فکر می‌کنیم که می­‌خوایم زبان انگلیسی صحبت کنیم خودمون رو در موقعیتی تصور می­‌کنیم که مجبوریم انگلیسی صحبت کنیم، اما حقیقت اینه که اگر بخواین راحت و روان، انگلیسی صحبت کنین باید در لحظه شروع به صحبت کردن کنین. این تکنیک می‌­تونه به راحتی به شما کمک کنه. یکی از کتاب­‌های مورد علاقه­‌تون به زبان انگلیسی رو انتخاب کنین یا اگر کتابی به زبان انگلیسی ندارین می‌­تونین پرفروش­‌ترین کتاب‌­ها یا هر کتاب دیگری که به زبان انگلیسی هست رو انتخاب کنین و در حالی که دارین کتاب رو می­‌خونین صدای خودتون رو ضبط کنین. درسته ممکنه این کار خیلی وقت­گیر باشه اما می­‌تونه کمک خیلی بزرگی به شما در تلفظ کلمات بکنه. این روش بسیار جالب و بامزه­‌ای برای پیدا کردن مشکلات تلفظی شماست.

بعد از اینکه ضبط کردن شما تموم شد حالا شما یه کتابی دارین که خودتون با صدای خودتون اون رو ضبط کردین و می‌­تونین به راحتی به اون به عنوان تمرین listening گوش بدین.

۱۳) صدای خودتون رو به هنگام مطالعه محتواهای زبان انگلیسی ضبط کنین و به اون­‌ها در طول روز گوش بدین

مثل نکته قبل که گفتیم صدای خودتون رو ضبط کنین و بعد به اون گوش بدین، این کار رو می­‌تونین در مورد هر متن یا مقاله آموزشی که فکر می­‌کنین محتوایی در جهت یادگیری زبان شما داره انجام بدین. مثلا اگر دارید متنی رو می­‌خونین که چند نکته در مورد مکالمه داخل رستوران داره فقط اون رو نخونین بلکه حین خوندن صدای خودتون رو ضبط کنین و این کار فرصتی رو برای شما ایجاد می­‌کنه که محتوای اون متن یادتون بمونه. همچنین می‌­تونین از اون محتوا هم بعدا استفاده کنین و دوباره به اون صدای ضبط شده خودتون گوش بدین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

۱۴) در مراحل مختلف با خودتون صحبت کنین

وقتی یه کاری رو انجام می‌­دین به همه مراحل اون فکر کنین مثلا اگر قراره که یه دستورالعمل غذایی رو برای شام انجام بدین ابتدا اون مراحل رو برای خودتون روی کاغذ بنویسین، بعد وقتی دارین اون کار رو انجام می­دین اون مراحل رو به زبان انگلیسی برای خودتون تکرار کنین. این برگه‌ای که برای خودتون نوشتین در واقع مثل یک تقلب می­مونه که به شما کمک می­‌کنه خیلی راحت‌­تر و روان­تر صحبت کنین. مثلا اگر قراره که شما پیاز رو پوست کنین و خرد کنین، پس مرحله اول شما میشه Peel the onions و مرحله دوم شما میشه Slice the onions و این کار رو وقتی دارین انجام می­دین با خودتون تکرار کنین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم

تازه بعدش می‌تونین از جمله‌های دیگه مثل “Now I’m cutting up the onions. Uh oh, my eyes are starting to water!” (الان دارم پیازها رو خرد می­کنم اوه از چشمام داره آب میاد) هم استفاده کنین.

این کمک می­‌کنه که شما زبان انگلیسی رو در هر مرحله از کارهاتون تمرین کنین و اون رو بهتر یاد بگیرین.

۱۵) جملات شروع کننده یک مکالمه رو حفظ کنین

گاهی وقت­‌ها ممکنه فرصتی که برای صحبت کردن در مقابل ما وجود داره رو از دست بدیم. چرا؟ چون نمی­دونیم تو اون لحظه چی بگیم، پس بهترین راه حل برای این که این اتفاق نیفته، اینه که جملاتی که می­‌تونین استفاده کنین تا یک بحث یا مکالمه رو شروع کنین رو حفظ بکنین.

۱۶) نظرات خودتون رو به صورت آنلاین به اشتراک بزارین

آخرین نکته برای این که چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم اینه که لازمه یاد بگیرین ایده­ ها و نظراتتون رو بیان کنین. حتی وقتی یک سری ایده برای شروع مکالمه دارین ممکنه سخت به نظر برسه که اون­‌ها رو با کلماتی که خودتون دوست دارین استفاده کنین، اما بهترین راه اینه که توی مکالمه‌های آنلاین زیر پست­‌هایی که توی شبکه­‌های اجتماعی وجود داره کامنت بزارین و مشارکت داشته باشین.

چطور خوب و روان انگلیسی صحبت کنیم