تا حالا شده که بخواید جایی صحبت کنید اما ترس و استرس جلوی شما رو گرفته باشه؟‌ احتمال خیلی زیاد جوابتون بله هست. برای خود من هم پیش اومده. صحبت کردن در جمع خصوصا به یک زبانی به غیر از زبان مادری خیلی می‌تونه رعب آور و استرس زا باشه. هممون کم و بیش این تجربه رو داریم که وقتی که می‌خوای توی جمع صحبت کنی دستت شروع می‌کنه به لرزیدن و ضربان قلبت بالا میره و همش نگران اینی که اشتباهی بکنی! مکالمه زبان انگلیسی و ترس میتونه دو وجه داشته باشه و اگر یه کم دقت کنید باعث انگیزه بیشتر شما برای غلبه بر این ترس و در نتیجه‌اش پیشرفت در مکالمه زبان انگلیسی خواهد بود اما اگر به خاطر ترس بوجود آمده جا بزنید ممکنه باعث بیشتر شدن فاصله شما با زبان انگلیسی و در نتیجه در جا زدن شما بشه.

شما برای غلبه بر این ترس نیاز به یک جمع دوستانه و صمیمی دارید که نه تنها شما رو به خاطر اشتباهات گفتاری احتمالی سر زنش نکنن بلکه شما رو تشویق به بیشتر مشارکت کردن کنن. دوره صرفا مکالمه ۲۴talk که از اساتید و تیم پشتیبانی مجرب بهره می‌بره ترس رو برای شما تبدیل به فرصت میکنه.

وقتی در مورد زبان دوم صحبت میشه خیلی تفاوتی وجود نداره که شما دارید با یک نفر رو در رو صحبت می‌کنید یا با دو سه نفر دارید بحث می‌کنید و یا این که می‌خواهید برای چندین نفر ارائه بدهید. شما اگر راهکارهای غلبه بر ترستون در این زمینه رو بدونید به راحتی می‌تونید در تمام جمع‌های گفته شده صحبت کنید.

در ادامه به این سوالات پاسخ داده میشه:

  • چگونه خودمون رو برای صحبت کردن آماده کنیم؟
  • کمال گرایی خوبه یا بد؟
  • از کلمات پر کننده یا همون تکه کلام‌ها استفاده کنیم؟
  • سخنرانان حرفه‌ای چه می‌کنند؟

۱) آمادگی پیش از شروع صحبت

مکالمه زبان انگلیسی و ترس | آمادگی پیش از شروع صحبت

اولین نکته اینه که همیشه سعی کنید اگر بنا هست در کلاسی یا جمع دوستانه‌ای صحبت کنید مطالب خودتون رو از پیش آماده کنید و بعد سعی کنید اون رو بصورت آزمایشی با یکی از دوستان و آشناهاتون تمرین کنید.

در مورد آماده سازی ما باید ابتدا برآیند کلی از مطالبی که می‌خوایم بیان کنیم رو توی ذهنون مرور کنیم اما چون اینجا داریم در مورد زبان دوم صحبت می‌کنیم بهترین کار اینه که بعد از اینکه ایده اصلی مطلبمون رو در آوردیم شروع به جستجو کردن در اینترنت در مورد اون موضوع خاص کنیم. عبارات و اصطلاحات مناسب رو پیدا کنیم و سعی کنیم اونا رو بصورت یک دیالوگ بنویسیم. هر چقدر بیشتر تمرین آزمایشی داشته باشید تسلط و اثر اون کلاس یا جمع دوستانه در پیشرفت شما بیشتر میشه.

البته اگر در ابتدا صحبت کردن حتی با دوست و آشنا هم براتون سخت به نظر میرسه راهکاری که اکیدا توصیه میشه اینه که صداتون رو ضبط کنید. این جوری می‌تونید بارها و بارها اونو دوباره پخش کنید و اشتباهاتتون رو متوجه بشید. تازه بعدش خوبه که فایل رو برای معلم زبانتون ارسال کنید تا اشتباهاتتون رو باهاتون در میون بذاره و باعث روز به روز پیشرفت شما بشه.

۲) کمال گرایی آفت بزرگیه

 مکالمه زبان انگلیسی و ترس | کمال گرایی آفت بزرگیه

هیچ کس نمی‌تونه زبان رو بدون عیب و نقص صحبت کنه، چرا که فرآیندیه که در لحظه اتفاق میفته. حتی اونایی که زبان مادریشون انگلیسیه هم قطعا اشتباهاتی خواهند داشت. شما اگه به فارسی صحبت کردن خودمون هم دقت کنید می‌بینید که اشتباهاتی ازمون سر می‌زنه اما این موضوع اصلا برامون اهمیتی نداره. بیشتر از درست صحبت کردن باید سعی کنیم طبیعی صحبت کنیم یعنی بدونیم که قصد داریم چی بگیم و هدفمون از گفتنش چه چیزیه؟

موقع صحبت کردن به قول ما ایرنیا باید با جون و دل حرف بزنیم. قطعا خیلی مسائل دیگه‌ای هستن که تاثیر دارن و شما باید روشون کار کنید. مثل زبان بدن، حالت چهره، لبخند زدن و دیگر چیزایی که می‌تونه ما رو در برقراری ارتباط بهتر یاری کنه.

۳) کلمات پر کننده

کلمات پر کننده

حواستون به کلمات پر کننده باشه. کلماتی که در بین جملات و صحبت‌هامون می‌تونیم ازشون استفاده ببریم. ما باید بتونیم به موقع و صحیح از این کلمات استفاده کنیم. خیلی‌هاشون فقط یه صوتن و معنی خاصی ندارن مثل um, ah, uh و … البته که کلماتی مثل okay, right, you know و … معنا هم دارن و برای داشتن زمانی کوتاه برای فکر کردن به ادامه صحبت‌هامون میشه مورد استفاده قرار بگیره.

جدای از آگاهی از این کلمات و سعی در استفاده صحیح از اونا باید در نظر داشته باشید که هر شنونده‌ای تا حدی به کار بردن این کلمات رو می‌پذیره؛ از حدش که عبور کنه صحبت‌های شما رو خسته کننده و غیر منطقی می‌کنه. پس بهترین کار اینه که اول سعی کنید تا اونجایی که می‌تونید از این کلمات استفاده نکنید. به جای استفاده بیش از حد از این نوع کلمات میشه شمرده شمرده‌تر و با تفکر بیشتر صحبت کرد.

فکر نکنید که صحبت کردن شبیه به مسابقه هست و هر چقدر سریع‌تر حرفاتون رو بزنید بهتره. اگر قبل از صحبت کردن دو سه ثانیه فکر کنید و بعد شروع به صحبت کردن کنید نه تنها نشونه ضعف نیست بلکه شما رو طبیعی‌تر جلوه میده. خیلی تز سخنرانای حرفه‌ای اصلا به محدودیت‌های زمانی فکر نمی‌کنن و به جاش سعی می‌کنن که خودشون رو از قبل آماده کنن.

تمرین و آمادگی پیش از صحبت کردن مهم‌ترین نکته برای صحبت کردن با تسلط بیشتره

منبع: verbling