حتما شنیدید که میگن از اشتباهاتتون درس بگیرید. مثال بارز این جمله دقیقا به کلاس‌های زبان و یا موقعی که دارید خودآموز به یادگیری زبان می‌پردازید، برمی‌گرده. برای مثال اگر در کلاس زبان جمله‌ای رو با ساختار اشتباه و یا کلمات اشتباه به کار بردید، می‌تونید دو نگاه به این مسئله داشته باشید. می‌تونید احساس یاس و ناتوانی داشته باشید و دیگه در کلاس مشارکت نکنید و یا اونقدر این اشتباه‌ها رو در کلاس تکرار کنید و سعی در تصحیحشون داشته باشید تا به اون مبحث مسلط بشید. بنابراین مهم‌ترین اصل برای تقویت مکالمه اینه که از اشتباه کردن نترسید و اشتباه کنید.

ارتباط موثر

مهم‌ترین اصل برای تقویت مکالمه | ارتباط موثر

همیشه این نکته رو فراموش نکنید که اولین هدف از یادگیری زبان، توانایی برقراری ارتباط با دیگرانه. یعنی شما در درجه اول باید بتونید مفهوم مورد نظرتون رو به مخاطبتون منتقل کنید و سپس صحبت‌های اونو درک کنید. نکته‌ای که هست اینه که باید چنین ارتباطی با درصد صحت و فهم کمتر برقرار بشه تا روز به روز پیشرفت کنید و به یک ارتباط موثر برسید.

۵ نکته درباره یادگیری از خطاهای زبانی

  • اشتباهات متداول
  • تصحیح خطاها و اشتباهات
  • آنالیز اشتباهات
  • تمرین کنید
  • خلاصه نویسی کنید

۱) اشتباهات متداول

اشتباهات رایج

معمولا در اکثر کسانی که به یادگیری زبان دوم می‌پردازند، یک سری خطاها رایج و متداول هست. به عنوان مثال ما در فارسی میگیم که من با شما موافق هستم.
اگر بخوایم این جمله در انگلیسی معادل سازی کنیم باید بگیم” I am agree with you ” در حالیکه جمله صحیح میشه: ” I agree with you ”

خیلی خوبه که این اشتباهات متداول رو بدونیم و سعی کنیم که بیشتر روشون کار کنیم.

برای مثال‌های بیشتر در این زمینه مقاله اشتباهات رایج در زبان انگلیسی رو پیشنهاد میکنم.

۲) تصحیح خطاها و اشتباهات

 مهم‌ترین اصل برای تقویت مکالمه |تصحیح خطاها و اشتباهات

همیشه سعی کنید که خودتون به همراه مدرستون درباره تصحیح خطاها به یک روش و استراتژی خاص برسید. مثلا یکی از بهترین روش‌‌ها خصوصا در کلاس‌های مکالمه اینه که شما صحبتتون رو انجام بدید و بعد معلمتون اشتباهاتتون رو به شما بگه و از شما بخواد که به شکل صحیح دوباره شروع به صحبت کردن کنید.

۳) آنالیز اشتباهات

آنالیز اشتباهات

شما باید اول از همه خطاها رو بشناسید و بعد از اون بدونید که چرا این خطا رخ داده؟ به عنوان مثال شاید به خاطر این بوده که شما گرامر لازم رونمی‌دونستید یا شاید می‌دونستید اما احتیاج دارید که بیشتر تمرین کنید. تا بتونید بصورت ناخودآگاه و خودکار از اون ساختار و قاعده استفاده کنید. شاید دلیل اشتباه شما همون طور که در نکته اول گفتیم، به خاطر معادل سازی فارسی با انگلیسی باشه. اگر دلیل خطاتون رو بدونید راحت‌تر می‌تونید با کمک مدرستون راه حلی براش پیدا کنید.

۴) تمرین کنید

4)تمرین کنید

هر مشکل یا عادت اشتباهی با تمرین و تکرار حل میشه. پس از معلم زبان انگلیسیتون بخواید که تمرین‌هایی به شکل‌های مختلف به شما بده تا شما به انجام آن‌ها عادت کنید. عادت لزوما یک مشکل یا معضل نیست، زندگی ما تشکیل شده از عادت‌های خوب و بد. به عنوان مثال کسی اگر عادت کنه که روزی ۵ کلمه جدید یاد بگیره و یا روزی یک ویدیو یا مقاله آموزشی در مورد زبان ببینه، بعد از مدتی نه چندان طولانی به یک پیشزفت قابل توجه در زبان انگلیسی میرسه. پیشنهاد میکنم در این زمینه کتاب فوق العاده عادت‌های اتمی رو مطالعه کنید.

۵) خلاصه نویسی کنید

5)خلاصه نویسی کنید

همیشه سعی کنید از هر درس یا کلاسی یک خلاصه مطالب تهیه کنید. قسمت عمده‌ای از این خلاصه باید در مورد اشتباهاتی باشه که توسط شما رخ داده. یعنی شما وقتی که یک لیستی از اشتباهاتتون داشته باشیدو مرتب اونها رو دوره کنید، میشه گفت که احتمال دوباره رخ دادنشون بسیار پایین خواهد بود.

در آخراگر بخوام تمام مقاله مهم‌ترین اصل برای تقویت مکالمه رو در یک جمله خلاصه کنم:

به یاد داشته باشید که تا وقتی که اشتباه نکنید، متوجهش نخواهید شد و کسی نمیتونه به شما در اصلاحش کمک کنه.

دوره آنلاین صرفا مکالمه آکادمی ۲۴talk به شما کمک میکنه که اشتباهاتتون رو تبدیل به فرصت کنید.

منبع : verbling