سوال اصلی اینه که چگونه برای مصاحبه شغلی آماده بشیم؟ مصاحبه شغلی به زبان انگلیسی و در کل هر نوع مصاحبه رو می‌توان از جنبه‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار داد و به بهترین شکل، خودمون رو برای اونها آماده کنیم. این مقاله علاوه بر بهترین روش برای آمادگی مصاحبه شغلی به دو جنبه از مشکلات کارجویان در این گونه مصاحبه‌ها می‌پردازه.

فهم سوال و پاسخ دقیق

مصاحبه شغلی به زبان انگلیسی | فهم سوال و پاسخ دقیق

یک مشکل اصلی اشخاصی که برای استخدام اقدام می‌کنن اینه که نمی‌دونن که چطور باید به سوالات پاسخ بدن و زمان زیادی رو برای فکر کردن به جواب صرف می‌کنن.

نکته دومی که نیاز هست در هنگام مصاحبه شغلی در موردش آگاهی داشته باشیم، هدف مصاحبه کننده از پرسش یک سری سوالات خاص هست.

شما باید سوال و هدف مصاحبه‌گر از طرحش رو بفهمید و در کمترین زمان و به بهترین شکل پاسخ دهید.

پاسخ به این دو نکته کمک بسیار خوبی به ما خواهد کرد که با اعتماد به نفس بیشتری و با استرس کمتری در مصاحبه‌ها حاضر بشیم و بتونیم به خوبی توانایی‌های خودمون رو ثابت کنیم.

ایجاد یک فضای آزمایشی

ایجاد یک فضای آزمایشی

شما باید بتونین مطالب خودتون رو ساختاربندی کنین و به شکل درست و مناسب بیان کنین. معلمان زبان انگلیسی در این امر قطعا می‌توانن کمک حال شما باشند. در زمانی که متوجه سوال مصاحبه گر نشدین بهترین راه اینه که با یک سوال خوب به او برسونین که اگر امکانش هست دوباره سوال رو مطرح کنه.

یک معلم زبان انگلیسی یا کسی که تبحر کامل در زبان انگلیسی رو داره میتونه با ایجاد فضای مصاحبه برای شما و پرسش سوالات متداول مصاحبه‌های شغلیتونو رو برای روز مصاحبه مهیا کنه. شاید مهم‌ترین و اصلی‌ترین چیزی که شما قبل از مصاحبه بهش احتیاج دارین همینه که یکبار بصورت آزمایشی خودتون رو در یک شرایط مشابه محک بزنین.

انواع سوالات مصاحبه شغلی

در هر مصاحبه شغلی طبیعتا از چندین موضوع مختلف سوالاتی مطرح میشه. شما با شناخت بیشتر از نوع سوال می‌تونین، پاسخی رو بدین که از خودتون انتظار دارین.

۱) سوالات انگیزشی

مهم‌ترین سوالات مصاحبه‌های شغلی مربوط به این بخش میشه. هدف از مطرح کردن اینگونه سوالات سنجش اشتیاق و علاقه شما برای شغل درخواستیون خواهد بود. مورد دیگه‌ای که از مطرح کردن اینگونه سوالات برداشت میشه سنجش همخوانی ارزش‌های فردی شما با ارزش‌های سازمانی جایی که قراره استخدام بشین.

چرا علاقه مندید در این شرکت کار کنیدWhy are you interested in working at this organization

۲) سوالات رفتاری

مقصود از مطرح کردن این نوع سوالات فهمیدن الگوهای رفتاری شما خواهد بود. این مسئله قطعا برای شناخت نحوه عملکرد شما در وظایفی که از سوی شرکت به شما سپرده می‌شود، مهم است.
سوالاتی درباره گذشته شما مانند اینکه چرا این زمینه شغلی رو انتخاب کردید؟ و یا احیانا اگر سابقه شغلی داشته باشید دلیل جدا شدن شما از محل کار قبلیتون چی بوده؟ نحوه مواجهه شما با فلان مشکل چطوره؟

بعضی اوقات ممکنه از شما چند تا کار خواسته بشه؟ شما چطور این وظایف رو اولویت بندی می‌کنید؟At times you will be asked to do many things at once. How do you prioritize your tasks

۳) سوالات موقعیتی

اینگونه سوالات شباهت زیادی به سوالات رفتاری دارن اما تفاوت اصلیشون در جزئیات و نکات ظریفیه که در سوالات رفتاری مد نظر قرار نمی‌گیره. طبیعتا شما باید به این سوالات خیلی جزئی و دقیق پاسخ بدین.

اگر شما دو پروژه مهم داشتید که باید خیلی زود تحویل می‌دادید، چطور وظایفتون رو اولویت‌بندی می‌کردید؟If you had two important deadlines coming up, how would you prioritize your tasks

۴) سوالات مهارتی

این نوع سوالات از شما پرسیده میشه تا میزان انطباق مهارت‌های شما و مهارت‌های مورد نیاز شرکت بررسی بشه. شما باید آن‌ها رو مجاب کنین که مهارت‌های مورد نیازشون رو دارین.

برامون از مهارت‌ها و تکنیک‌های حرفه‌ایت صحبت کنtalk us through your professional and technical skill-set

در پایان یادتون نره که شما باید خودتون باشین. هر کس اگر از روز اول همون چیزی که هست رو بیان کنه هیچ موقع به مشکلاتی که باعث اخراج و کسری حقوق خواهد شد، برخورد نخواهد کرد.

امیدوارم مقاله مصاحبه شغلی به زبان انگلیسی رو بپسندید. در قسمت دیدگاه‌ها از مصاحبه‌هایی که تجربه کردید برامون بگید.

منبع : verbling