امروز با مطلب گرامر برای کودکان: اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش در خدمتتون هستیم. در زبان انگلیسی بعضی اسم ها هستن که نمیشه اون ها رو جمع بست. مثل water (آب) یا money (پول). در کنارش، اسامی زیادی هستن که میشه جمع بستشون. مثل book (کتاب) یا tree (درخت) یا student (دانش آموز).

تو فارسی ما به اسم “ها” اضافه می کنیم تا جمع بسته بشه. مثلا کتاب جمعش میشه کتاب ها. در انگلیسی هم اسمی که بشه جمع بست رو به آخرش “s” یا در موارد خیلی کمی “es” اضافه می کنیم. مثلا tree (درخت) میشه trees (درخت ها) یا watch (ساعت مچی) میشه watches (ساعت ها).

گرامر برای کودکان: اسامی قابل و غیرقابل شمارش
There are some toys in the boxes
برای مثال :

I’ve got some books.

من چندتا کتاب دارم.


There isn’t any cheese.

هیچ پنیری باقی نمونده.


Can you see any apples?

هیچ سیبی می بینی؟

یادت باشه!

برای اسم های قابل شمارش و جمع یا غیرقابل شمارش از “some” (چندتا) استفاده می کنیم. برای اسم های قابل شمارش و غیرقابل شمارش که تو جمله های منفی یا سوالی به کار رفتن از “any” استفاده می کنیم.

I’ve got some bananas and some honey.

من چندتا موز و مقداری عسل دارم.


I haven’t got any oranges or any milk.

من هیچی پرتقال یا شیر ندارم.


Have you got any pears or any juice?

گلابی یا آب میوه داری؟

دقت کن!

اگه اسمی که داریم قابل شمارش و مفرد باشه از “a” یا “an” براش استفاده می کنیم. اگه اسممون قابل شمارش و جمع باشه بهش “s” یا “es” اضافه می کنیم. برای اسم های غیرقابل شمارش نه می تونیم “a” استفاده کنیم نه “s”.

I can see a cat.

دارم یه گربه می بینم.

There are some dogs.

چندتا سگ هست.

I haven’t got any chocolate.

هیچ شکلاتی برام باقی نمونده.

چی میگیم…چی نمیگیم…

اگه جمله مون مثبت بود و اسممون جمع بود از “some” استفاده می کنیم نه “any”. اگه اسممون غیرقابل شمارش بود از “any” استفاده میکنیم نه “some”. اگه اسممون غیرقابل شمارش بود بهش “s” اضافه نمی کنیم.

There are some toys on the bed. (NOT There are any toys on the bed.)
She hasn’t got any time. (NOT She hasn’t got some time.)
There isn’t any cheese. (NOT There isn’t any cheeses.)

بخش دانلود

دانلود فعالیت مربوط به آموزش اسامی قابل و غیرقابل شمارش

دانلود جواب فعالیت مربوط به آموزش اسامی قابل و غیرقابل شمارش

دانلود تمرین مربوط به آموزش اسامی قابل و غیرقابل شمارش

دانلود جواب تمرین مربوط به آموزش اسامی قابل و غیرقابل شمارش

امیدوارم از مطلب گرامر برای کودکان: اسامی قابل و غیرقابل شمارش لذت برده باشید. برای تمرین و یادگیری موضوعات دیگر گرامری برای کودکان می توانید از صفحه ی گرامر برای کودکان دیدن کنید یا مباحث گرامری در سطوح دیگر را از صفحه ی آموزش گرامر زبان انگلیسی مطالعه کنید.

اگر هم به فکر این هستین که کودک دلبندتون رو تو کلاس زبان ثبت نام کنید ما به شما دوره ی کودکان آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk رو پیشنهاد میکنیم که مخصوص کودکان طراحی شده و با کارآمدترین روش های روز دنیا و فعالیت های شاد و آموزنده بهترین فضا رو برای آموزش کودکان فراهم کرده.

فایل های تمرین برگفته از: British Council