۳۰ سپتامبر روز جهانی پادکست International Podcast Day نامگذاری شده. به مناسبت این روز در این مطلب تصمیم گرفتیم یه لیستی از ۱۰ پادکست برتر سال ۲۰۲۰ برای یادگیری سریع زبان انگلیسی رو بهتون معرفی کنیم. گوش دادن یه این پادکست ها راه سریع و موثریه برای اینکه همزمان هم مهارت شنیداری (Listening) و هم مهارت مکالمه (Speaking) تون رو تقویت کنید و در کنارش هم دایره لغاتتون رو گسترش بدید هم معلومات عمومی تون رو بیشتر کنید.

شاید براتون سوال شده که کلمه ی پادکست از کجا اومده. پادکست تلفیقی از کلمه ی “iPod” (آیپاد) و “broadcasting” به معنی “پخش گسترده” ئه و اولین بار در سال ۲۰۰۴ توسط خبرنگار روزنامه گاردین و بی بی سی، بن همرسلی Ben Hammersley، در یکی از مقاله هایی که برای گاردین نوشته بود استفاده شد.

با اینکه زمان زیادی از تولد پادکست میگذره اما گوش دادن به پادکست بین ایرانی ها چندسالیه که حسابی محبوب شده. از طرفی هم پادکست های انگلیسی به یه روش خیلی موثر و سریع برای آموزش زبان انگلیسی به زبان آموزان سراسر دنیا تبدیل شدن. اگه تو هم به پادکست گوش دادن علاقه داری و دنبال این هستی که از با این روش جذاب و موثر زبان انگلیسی ت رو تقویت کنی، یا اگه تازه با این روش آشنا شدی و می خوای برای اولین بار امتحانش کنی، خوندن این مطلب رو از دست نده!

۱٫ پادکست BBC 6 Minute English6. پادکست بهتر شدن در انگلیسی – Better at English
2. پادکست‌های انگلیسی – Podcasts in English7. پادکست انگلیسی کسب و کار – Business English Po
3. پادکست Voice of America: Learning English8. پادکست انگلیسی ای.اس.ال کولیپس – Culips ESL Podcast
4. پادکست های British Council Podcasts9. پادکست انگلیسی ای.اس.ال – ESL Pod
5. پادکست انگلیسی Splendid Speaking10. پادکست انگلیسی لوک – Luke’s English Podcast
پادکست انگلیسی

خوشبختانه تو این چندسال پادکست های زیادی با هدف آموزش زبان انگلیسی تولید شده. بعضی از این پادکست ها مثل پادکست های British Council روی تقویت مهارت شنیداری تمرکز دارن و بعضی های دیگه مثل پادکست های BBC یا VOA روی تقویت دایره لغت و مکالمه. در ادامه با ۱۰ پادکست برتر سال ۲۰۲۰ برای یادگیری سریع زبان انگلیسی آشنا میشیم.

۱. پادکست BBC 6 Minute English

پادکست انگلیسی

کتاب‌هاتون را برای لحظه‌ای کنار بگذارید و برای یادگیری زبان انگلیسی سراغ اهلش بروید. در برنامه‌های این پادکست یادگیری زبان انگلیسی، بیشتر از اصطلاحات عامیانه و عبارت‌های روزمره استفاده می‌شه و موضوع هر پادکست هم مطابق با موضوع روزه. این پادکست از سال ۲۰۱۴ به صورت هفتگی منتشر میشه و هر کدوم زمان کوتاه ۶ دقیقه‌ای دارند.

لهجه ی گویندگان این پادکست انگلیسی بریتانیایی British English هست و برای همین برای افرادی که می خوان آزمون آیلتس بدن بهترین منبع برای تقویت مهارت شنیداریه. به علاوه، کلمات و جملاتی که استفاده میشه کاملا منطبق با زبان انگلیسی محاوره است که مردم عادی صحبت می کنند. این قضیه بهتون کمک میکنه تا انگلیسی رو درست مثل کسی که زبان مادریش انگلیسیه حرف بزنی.

برای راحتی کار شما، مجموعه کامل پادکست های BBC 6 Minute English در صفحه ی پادکست ۶ دقیقه انگلیسی (BBC) آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk همراه با متن فارسی و انگلیسی و ترجمه ی کلمات کلیدی قرار داد شده است. این پادکست ها به طور هفته ای در سایت آکادمی ۲۴talk به روز میشود.

۲. پادکست‌های انگلیسی – Podcasts in English

پادکست انگلیسی

تنوع چاشنی زندگی است. این پادکست‌ها با انگلیسی صحبت کردن به شیوه‌های متفاوت، این تنوع را به خوبی برای مخاطب ایجاد می‌کنند. به این ترتیب، یادگیری زبان برای شنونده بسیار مفرح و هیجان‌انگیر می‌شود.

پادکست‌های سایت podcastsinenglish.com مجموعه‌ای کامل برای یادگیری زبان هستند که برای دوره‌های مبتدی‌‌، متوسطه و بالای متوسط برنامه دارند.
همچنین برای کسانی که نیاز به استفاده‌ زبان تجاری/بازرگانی دارند نیز، پادکست‌هایی وجود دارد. درس‌های کوتاه به طور کامل به زبان انگلیسی و در غالب مکالمات نمایشی توسط دو گوینده انگلیسی زبان، ارائه می‌شوند.

آنها گستره‌ی وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهند که تقریبا همه‌ی ابعاد مختلف زندگی را در بر می‌گیرد. برخی از موضاعاتی که ممکن است در این پادکست‌ها بشنوید، المپیک‌های زمستانی، تجربه‌های اسب‌سواری و فیس بوک هستند. پادکست‌ها کوتاه و چالشی هستند و دارای زیرنویس و صفحه‌ها و واژگانی برای تمرین هستند.

۳. Voice of America: Learning English

پادکست انگلیسی

شما می تونید پادکست هایی با ژانرهای مختلف با موضوعات متنوعی از جمله اخبار، بهداشت و سبک زندگی، علم، فناوری و فرهنگ برای مبتدیان، سطح متوسط ​​و پیشرفته را در سایت VOA پیدا کنید. همچنین، برنامه های متنوعی با تمرکز بر یادگیری زبان نیز ارائه می شوند مانند “Let’s learn English” ، “Everyday grammar” ، “Words and their stories” و موارد دیگر.

شما همچنین می تونید پادکست های VOA را از صفحه ی پادکست VOA آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk همراه با متن فارسی و انگلیسی و ترجمه ی کلمات کلیدی دنبال کنید.

۴. پادکست های British Council Podcasts

پادکست انگلیسی

یک پادکست عالی انگلیسی زبان برای مبتدیان، از سطح مقدماتی تا متوسط ​​که هر قسمت آن شامل بحث درمورد امور و مسائل روزمره است. علاوه بر این، شما می توانید هر قسمت را دانلود کنید و از مطالب پشتیبان که بصورت رایگان در دسترس شما هستند (مانند نسخه ها و بسته های پشتیبانی همراه با تمرین) برای آزمایش دانش زبانی خود کمک بگیرید.

برای راحتی کار شما، تمام پادکست های سطح بندی شده ی British Council (از سطح A1 تا C1) همراه با متن انگلیسی پادکست و تمرین ها و جواب ها در صفحه ی پادکست British Council آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk به صورت رایگان قابل دسترس می باشد. با انتخاب هر یک از سطوح زیر می توانید متاسب با سطح زبان خود به پادکست British Council گوش کنید.

۵. پادکست گویش عالی انگلیسی – Splendid Speaking

پادکست انگلیسی

مهارت‌های زبان خود را با گوش کردن به پادکست‌های جذابِ گویش عالی، تقویت کنید. این پادکست های زبان انگلیسی برای زبان‌آموزان سطح پیشرفته که به خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند طراحی شده‌اند و برای یادگیری زبان، روش‌های جذابی به کار می‌گیرند.
در هر درس گویندگانی که زبان مادری‌شان انگلیسی نیست، مصاحبه‌ها و مباحثه‌هایی با یکدیگر دارند. همچنین نظرات کارشناسانه‌ای درباره‌ی اجرای مجریان در پادکست وجود دارد.
این شیوه‌ی یادگیری هم خیلی سازنده است هم شنیدن نحوه‌ی اجرای زبان‌آموزان دیگر آن را جذاب می‌کند؛ حتی ممکن است شما بعضی از ایراد‌های آنها را متوجه شوید.

۶. پادکست بهتر شدن در انگلیسی – Better at English

پادکست انگلیسی

این پادکست گلچینی از پادکست‌های انگلیسی زبانی است که در آنها با کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی نیست، مکالمات واقعی انجام می‌دهند. این مکالمات همه جور موضوعی دارند، از موضاعات مهم گرفته تا مباحث حاشیه‌ای و خنده‌دار که با سرعت عادی اجرا می‌شوند.
گوش کردن به مکالمه‌های واقعی و طبیعی، مکمل عالی‌ای در کنار یادگیری کلاسی و کتابی است که برخلاف چیزهای دیگر، دانش‌آموز را با سرعت گویش زبان و اصطلاح‌ها و عبارت‌های آن آشنا می‌کند.
پادکست بهتر شدن در انگلیسی برای سطوح متوسطه و بالاتر یا مبتدیانی که واقعا می‌خواهند خود را به چالش بکشند، مناسب است. این پادکست‌ها دارای زیرنویس و یادداشت‌های واژگان هستند.

۷. پادکست انگلیسی کسب‌ و کار – Business English Pod

پادکست انگلیسی

اگر می‌خواهید در کشور‌های انگلیسی زبان تجارت کنید، این پادکست انتخابی عالی است. این مجموعه ، زبان انگلیسی را به‌طور کامل برای هر شرایط تجاری‌ای که تصور کنید، پوشش می‌دهد. هر قسمت برنامه روند ساده‌ای را دنبال می‌کند و مجری چند دقیقه درباره‌ی موضوع انتخاب‌شده صحبت می‌کند. این مجموعه دارای زیر نویس‌، امتحان و راهنمای واژگان است.

این برنامه فرض را بر این می‌گذارد که دانش‌آموزان در سطحی قابل قبول، ولی نه‌چندان پیشرفته‌ از زبان هستند. انگلیسی با سه چهارم سرعت عادی صحبت می‌شود و به همین دلیل دنبال کردن آن بسیار آسان است. همان‌طور که انتظار دارید نحوه‌ی گویش در این پادکست انگلیسی عالی است.
این برنامه به مخاطب بینش خوبی درباره‌‌ی نحوه‌ی کارکرد زبان انگلیسی در شرکت‌های انگلیسی زبان می‌دهد. به علاوه، دروس دارای تمارین شنیداری ارزشمند و تکالیفی هستند که به درک بهتر مطلب کمک می‌کنند.

۸. پادکست ای.اس.ال‌ کولیپس – Culips ESL Podcast

پادکست انگلیسی

این برنامه مجموعه پادکست‌هایی برای زبان‌آموزان در تمام سطوح است؛ چه کسانی که معنی سلام را هم به انگلیسی نمی‌دانند، چه آنهایی که کاملا مسلط می‌توانند چند دقیقه انگلیسی صحبت کنند. وجود ۴ مدل متفاوتِ پادکست در این مجموعه، آن را متمایز و ویژه کرده است.
پادکست‌های نمای‌بسته، شخصیت‌های تکراری را در موقعیت‌های مختلف بسیاری به نمایش در می‌آورند؛ در طول هر قسمت میزبان بر روی واژگان، عبارت‌ها، اصطلاحات و زبان عامیانه تمرکز می‌کند؛ مختصری هم مباحث گرامر در این پادکست وجود دارد.
پادکست‌های گفت‌وگو محور، مکالمات واقعی را نمایش می‌دهند، در حالی‌که که پادکست‌های حدس واژه بر روی یک کلمه، معنی و استفاده‌ی آن تمرکز می‌کنند. پادکست‌های سؤالات کنجکاو هم برای پاسخ دادن به سؤالات شنوده استفاده می‌شوند.

اینها پادکست‌های هوشمند و کارآمدی هستند که به‌خوبی با هم انسجام دارند. همگی به زبان انگلیسی طراحی شدند و اغلب کمی کندتر از سرعت عادی، انگلیسی را صحبت می‌کنند.

۹. پادکست انگلیسی ای‌.اس.‌ال – ESL Pod

پادکست انگلیسی

پادکست ای.اس.ال برنامه‌های خیلی زیادی دارد (تا کنون ۹۰۰ برنامه ضبط کرده و همچنان به تعداد قسمت‌های آن اضافه می‌شود). مجری این برنامه دکتر جف مک‌کوئیلن است و صدای دیگری که گاهی در برنامه می‌شنوید متعلق به دکتر لوسی تسه هست؛ هر دوی آنها دکترای زبان شناسی کاربردی دارند.
محوریت هر قسمت گفت‌وگویی است که بین دو شخصیت انجام می‌شود، در ادامه‌ی برنامه کلمات کلیدی، معنا و استفاده‌ی آنها مورد بررسی قرار می‌گیرند. سرعت مکالمات انگلیسی نصف حالت طبیعی است و به همین دلیل دنبال کردن آن بسیار راحت است. هر پادکست یک راهنمای یادگیری دارد.

۱۰. پادکست انگلیسی لوک – Luke’s English Podcast

پادکست انگلیسی

لوک یک معلم زبان و خنداننده‌ی توانمند است که مجموعه پادکست‌های مفرح و جذابی را خلق می‌کند. او ترکیبی غنی‌ از عناصر موضوعی را ارائه می‌دهد و قصدش خنداندن شما در زمان یادگیری است.

لوک درخیلی از قسمت‌ها به تنهایی گویندگی می‌کند ولی مکالمات واقعی نیز در برنامه نمایش داده می‌شوند. لوک صدای گرم و جذابی دارد که شنونده را مجذوب می‌کند، به علاوه ساختار داستان‌های او آن‌قدر خوب است که شما به‌شدت مشتاقید جمله‌ی بعدی را بشنوید. انگلیسی با سرعت عادی صحبت می شود و زیرنویس هم دارد.

پادکست انگلیسی

خب امیدوارم این لیست از ۱۰ پادکست برتر ۲۰۲۰ بتونه بهت در یادگیری و تقویت زبان انگلیسی ت کمک کنه. برای یادگیری روش گوش دادن به پادکست ها برای تقویت زبان انگلیسی و آشنا شدن با چند پادکست خوب دیگه حتما به مطلب ۱۰ پادکست انگلیسی برای یادگیری سریع زبان انگلیسی سر بزن.

در کنارش اگه دنبال این هستی که مهارت های مکالمه زبان انگلیسیت رو بیشتر از این تقویت کنی بهت پیشنهاد میکنم در دوره‌ی مکالمه زبان انگلیسی آکادمی مجازی آموزش زبان انگلیسی ۲۴talk شرکت کنی که با یه برنامه منسجم و خلاقانه کمک میکنه در زمان کوتاه بتونی به راحتی و روانی انگلیسی صحبت کنی.

منبع : وب سایت چطور