برای خیلی از زبان آموزها مکالمه همیشه چالشی ترین قسمت یادگیری زبان انگلیسیه و بحث تلفظ هم سخت ترین بخش مکالمه. کلمه های بی شماری در زبان انگلیسی هست و متاسفانه هیچ قانون خاصی هم برای تلفظ هر کلمه وجود نداره. برای همینه که تسلط پیدا کردن به تلفظ صحیح کلمات در زبان انگلیسی به تمرین و تلاش زیادی نیاز داره. با همه این حرفها اما امروز می خوام بهت بگم که جای هیچ نگرانی نیست. اگه تو هم جزو اون دسته از آدما هستی که تو تللظ کلمات انگلیسی مشکل داری با مقاله ۶ راه ساده و موثر برای تقویت تلفظ انگلیسی همراه شو تا بتونی این مشکل رو یک بار و برای همیشه حل کنی!

۶ راه ساده و موثر برای تقویت تلفظ انگلیسی

6 راه ساده و موثر برای تقویت تلفظ انگلیسی

لهجه ای که دوست داری رو انتخاب کن

اولین کاری که باید بکنی اینه که مشخص کنی می خوای به چه لهجه ای صحبت کنی: انگلیسی آمریکایی یا انگلیسی بریتانیایی؟ انتخاب لهجه تفاوت خیلی زیادی تو نحوه ی انگلیسی صحبت کردنت می ذاره.

دو لهجه ی انگلیسی آمریکایی یا انگلیسی بریتانیایی در تلفظ خیلی از کلمه های رایج با هم تفاوت دارن. حروف صدادار در انگلیسی بریتانیایی یه جور دیگه تلفظ میشن. در خود بریتانیا هم لهجه های مختلفی وجود داره اما تمرکز ما روی لهجه استاندارده.

طرز تلفظ هر کلمه ی جدیدی که باش رو به رو میشی رو یاد بگیر

اکثر زبان آموزها انگلیسی رو با یادگرفتن کلمه های جدید یاد می گیرن. در طول زمان با کلی کلمه آشنا میشیم اما نمی دونیم چه جوری اون ها رو تلفظ کنیم و به همین خاطر نمی تونیم از این کلمه ها در عمل استفاده کنیم.

این مشکل رو میشه خیلی راحت با یادگرفتن طرز تلفظ هر کلمه ای که باهاش رو به رو میشیم رفع کرد. هروقت یه کلمه جدید یاد میگیری باهاش جمله بساز و بلند با خودت تکرارش کن تا وقتی لازم شد ازش استفاده کنی با اعتماد به نفس لازم این کار رو انجام بدی.

حواست باشه که تلفظ نگلیسی آمریکایی یا انگلیسی بریتانیایی با هم فرق داره. همیشه یه دیکشنری دم دست داشته باش و هر کلمه جدید رو توش چک کن.

یا درست بگو یا اصلا نگو

اگه یه کلمه رو برای بار اول اشتباه تلفظ کنی همیشه اون رو اشتباه میگی! برای اینکه این اتفاق نیوفته و مجبور نشی کلی وقت بذاری تا چیزی که اشتباه تو ذهنت ثبت شده رو درست کنی (که این پروسه ممکنه خیلی طول بکشه!) بهتره که همون بار اول درستش رو یاد بگیری.

انگلیسی حرف زدن رو تقلید کن

برای کسایی که تازه شروع به یادگیری انگلیسی کردن صحبت کردن یه زبان تازه به تمرین زیادی نیاز داره. برای اینکه بتونی به انگلیسی صحبت کردن عادت کنی باید تا می تونی تمرین کنی و ازش تو موقعیت های مختلف استفاده کنی.

کاملا طبیعیه که اولاش استرس داشته باشی و مرتب از خودت بپرسی “دارم درست میگم؟”، “این کلمه اینجوری تلفظ میشه؟”، “نکنه یه وقت مدل حرف زدنم خنده دار باشه؟”. اما اصلا نگران این چیزها نباش. زمان و تمرین همه چیز رو درست میکنه! فقط یادت باشه که اعتماد به نفست رو از دست ندی و هرچی دوست داشتی رو خیلی راحت بگی.

6 راه ساده و موثر برای تقویت تلفظ انگلیسی

صدات رو ضبط کن

یه راه ساده برای اینکه بفهمی مدل انگلیسی حرف زدنت چه جوریه اینه که صدات رو ضبط کنی! وقتی صدات رو ضبط کنی و برای خودت پخشش کنی می فهمی کدوم کلمه هاست که وقتی داری انگلیسی حرف می زنی اشتباه تلفظشون می کنی. شایدم حتی تو اشتباهاتت متوجه یه الگوی تکرار شونده بشی؛ مثلا یه چندتا حروف خاص رو همیشه اشتباه تلفظ می کنی که باعث میشه کل کلمه بد تلفظ بشه.

ضبط کردن صدات باعق افزایش اعتماد به نفست هم میشه. همینکه متوجه بشی داری انگلیسی حرف می زنی خودش یه قدم به سمت رسیدن به آرزوته!

بپذیر که قراره اشتباه کنی

این قسمت خیلی مهمه! برای اینکه بتونی سطح زبانت رو بالا ببری باید اول بپذیری که تا یه زمانی موقع صحبت کردن اشتباه می کنی. وقتی این رو بپذیری و باهاش کنار بیای می تونی اضطراب و خجالت رو بذاری کنار و فقط روی هدفت که یادگرفتن انگلیسیه تمرکز کنی.

می دونم اولاش که می خوای شروع به انگلیسی حرف زدن بکنی یه کم معذب هستی. و خب زمان زیادی هم می بره تا بتونی راحت و روان انگلیسی حرف بزنی. اما مهم اینه که بعد از این مدت می تونی مثل آب خوردن انگلیسی حرف بزنی!

خب امروز با ۶ راه ساده و موثر برای تقویت تلفظ انگلیسی آشنا شدی. اگه این ۶ تا نکته رو تمرین کنی و باپشتکار بری جلو مطمئن باش که به هدفت می رسی. همه این راه ها قبلا امتحان شده و نتیجه خیلی خوبی هم ازش گرفتن. حالا نوبت توئه که اون ها رو امتحان کنی و تلفظ انگلیسیت رو بهتر کنی!

برای آموزش الفبای آوانگاری بین‌المللی (IPA) به ساده ترین شکل برای تلفظ کلمات انگلیسی از ویدیوی این مطلب دیدن کن.

اگه دوست داری در یک کلاس کاملا مجازی و در کنار زبان آموزهای دیگه یاد بگیری چطوری راحت و بی دردسر انگلیس حرف بزنی بهت پیشنهاد میکنم در دوره ی آنلاین مکالمه زبان انگلیسی آکادمی مجازی آموزش زبان ۲۴talk شرکت کنی. این دوره کاملا آنلاین و به صورت کلاس‌های خصوصی یا چهارنفره برگزار میشه. دوره ی مکالمه زبان انگلیسی ۲۴talk سطح بندی داره و تمرکزش روی مکالمه است و بهت کمک میکنه تا در کوتاه ترین زمان انگلیسی رو طبیعی و روان صحبت کنی و بتونی با انگلیسی زبان‌ها راحت ارتباط بگیری!