می‌خواید برای یک شغل در بریتانیا درخواست بدید؟ جای درستی رو انتخاب کردید چرا که بریتانیا نیازمند کارجو در زمینه‌های مختلفه و حتما به حرفه شما نیاز خواهد داشت. به خاطر حجم زیاد متقضیان مهمه که شما سعی کنید خودتون رو بهتر از دیگران نشون بدید. برای این کار خیلی مهمه که یک رزومه قوی داشته باشید. نباید فکر کنید که نوشتن این رزومه تنها تفاوتی که داره انگلیسی بودنشه بلکه خیلی چیزای دیگه‌ای هست که باید مد نظر قرار بدید و اگه لازم باشه تغییرشون بدید.

حالا در مورد یه سری نکات صحبت می‌کنیم تا رزومه شما بریتانیایی بشه.

۵ نکته برای نوشتن رزومه به انگلیسی

۱) از عکس استفاده نکنید

  نوشتن رزومه به انگلیسی 1) از عکس استفاده نکنید

در بریتانیا خیلی غیرعادیه که در رزومه از عکس استفاده بشه مگر این‌که بخواید برای یه مدرسه تئاتر درخواست بدید. اونا خیلی قوانین سفت و سختی در مورد تبعیض قائل شدن داره و به همین خاطر اگه شما از عکس استفاده کنید ممکنه به ضررتون تمو بشه. کارفرماها در این کشور به خودشون می‌بالند که فقط بر اساس توانایی‌ها نفرات انتخاب میشن و نه به خاطرشکل ظاهری.

۲) مسائل خیلی شخصی رو ننویسید

2) مسائل خیلی شخصی رو ننویسید

در خیلی از کشورهای اروپایی کاملا مرسومه که شما اطلاعات شخصی‌تون به عنوان مثال تاریخ تولد، آدرس و … رو در رزومه درج کنید اما در بریتانیا این چنین نیست. حتی نیازی نیست که در مورد متاهل بودن یا نبودن چیزی بنویسید چرا که انگلیسیا معتقد به برابری اند و نباید این مسائل در استخدام کردن تاثیر گذار باشه. مسائل شخصی که نیازه در رزومه آورده بشه؛ فقط اسم، فامیل، شماره موبایل و ایمیل شماست.

مدارک زبان خود را با جزئیات درج کنید

مدارک زبان خود را با جزئیات درج کنید

حتما مدارک زبانی که نشان دهنده مهارت‌های شما در زبان‌های مختلف میشه رو عنوان کنید. مثلا اگر آیلتس دارید نمره و سال اخذش رو هم مطرح کنید. می‌تونید مدارک زبانتون رو در قسمت مدارک و مهارت‌ها هم درج کنید.

حتما خیلی روی قالب رزومه وقت بذارید

حتما خیلی روی قالب رزومه وقت بذارید

رزومه حتما باید از لحاظ ظاهری جذاب باشه و طرف مقابل رو به خودش جذب کنه. دقت کنید که فونت یک‌دستی رو برای رزومه انتخاب کنید و اندازه کلمات هم به شکلی صحیح و مناسب انتخاب شوند. اگر از یه نشونه خاص برای رسوندن منظور استفاده کنید حواستون باشه که تا انتهای متن قالبش رو رعایت کنید. مثلا در یه جا اگه از نقطه استفاده کردید، جای دیگه در شرایط مشابه از ویرگول استفاده نکنید.

فرم رزومه خیلی تجملاتی و خاص نباشه

سعی کنید که رزومه خیلی ساده اما مرتب و منظم باشه مگر اینکه شما برای یک شغل گرافیکی درخواست داده باشید و خب خلاقیت‌های شما و ظاهر جالب می‌تونه در استخدام شما تاثیرگذار باشه. پیشنهاد میکنم که برای فرم رزومه از نمونه‌های آماده موجود در اینترنت استفاده نکنید و سعی کنید که یک قالب مختص خودتون رو با ساده‌ترین ابزارها و به شکلی ساده و تمیز آماده کنید.

مقاله مصاحبه شغلی به زبان انگلیسی هم احتمالا به کارتون بیاد

منبع : verbling