هنگامی که انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی می آموزید گاهی اوقات لازم است تا با شرکت در یک آزمون معتبر سطح توانایی فعلی خود را بسنجید. به عنوان مثال، ممکن است برای کار کردن در یک شرکت، برای رفتن به یک کشور انگلیسی زبان، و یا درخواست یک موسسه علمی، نیاز به گواهی آن آزمون داشته باشید. خوشبختانه، برای چنین مواردی، طیف وسیعی از آزمون های زبان انگلیسی در دسترس شما وجود دارد.

معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی کدام اند؟

بسیاری از این تست ها در سراسر جهان شناخته شده اند، در حالی که دیگران ویژگی های خاصی از دانش انگلیسی شما را بررسی می کنند. در زیر، نگاهی دقیق تر به برخی از معتبر ترین آزمون های مهارت برای زبان آموزان انگلیسی خواهیم داشت.

آزمون آیلتس

آیلتس (IELTS) به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی (International English Language Testing System)، یکی از شناخته‌ شده‌ترین مدارک زبان در جهان به شمار می‌‌رود. چه برای دانشجویان به دنبال تحصیل در کشور انگلیسی زبان یا کارگری که برای کار به دنبال مهاجرت است.

در حال حاضر، شما هرگونه هدفی که داشته باشید، در ابتدا باید سطح زبان انگلیسی خود را ثابت کنید.

بیش از ۱۰۰۰ مرکز برگزاری این آزمون در جهان وجود دارد که در بیش از ۱۴۰ کشور مختلف قرار دارد و تقریبا ۲٫۵ میلیون نفر هر ساله در این آزمون شرکت می کنند. کسب نمره ای معقول در این آزمون یکی شرایط مهاجرت به استرالیا و نیوزیلند است.

نمره آزمون آیلتس

به تمامی شرکت کنندگان نمره ای بین ۱ (مبتدی) تا ۹ (سطح عالی) داده می شوند و نمره قبولی توسط مؤسسات خاص یا مقامات مهاجرتی کشور ها تعیین می شود. مهارت هایی که مورد آزمایش قرار می گیرند عبارتند از خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن. نتایج آزمون برای مدت دو سال دارای اعتبار خواهد بود.

آزمون های زبان انگلیسی

آزمون تافل

آزمون تافل (TOEFL) که سرواژه عبارت Test of English as a Foreign Language است، یک آزمون استاندارد بین‌المللی برای سنجش توانایی زبان انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبان است که قصد دارند در دانشگاه‌هایی تحصیل کنند که در آن دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند یا به کشورهایی مهاجرت کنند که زبان اول آن‌ها انگلیسی است.

طبق آمارهای جهانی، این آزمون پذیرفته‌ شده‌ترین، محبوب‌ترین و مطمئن‌ ترین انتخاب متقاضیان است.

آزمون TOEFL در بیش از ۱۰ هزار کالج، دانشگاه و موسسه در صد و سی کشور جهان شامل استرالیا، کانادا، انگلستان و ایالات متحده آمریکا پذیرفته می‌شود. افرادی که در این آزمون شرکت می‌کنند تا دو سال فرصت استفاده از نتیجه آن را دارند و پس از گذشت این مدت باید مجددا در آزمون شرکت کنند.

نمره آزمون تافل

هر بخش آزمون نمره ای بین  0 تا ۳۰ دارد و نتایج هر یک از چهار بخش با هم ترکیب می شوند و به فرد نمره ای بین ۰ تا ۱۲۰ می دهند. حداقل امتیاز برای پذیرش در موسسات دانشگاهی تا حد زیادی متفاوت است. برخی از دانشگاه ها حداقل نمره ۶۰ را شرط ورود قرار داده اند و برخی مانند دانشگاه آکسفورد نمره ۱۱۰ را حداقل نمره ورودی قرار داده اند.

آزمون های زبان انگلیسی

آزمون زبان انگلیسی کمبریج

آزمون زبان انگلیسی کمبریج یکی از قدیمی ترین آزمون های انگلیسی در جهان است. همه ساله بیش از چهار میلیون نفر در ۱۳۰ کشور جهان در آزمون های مختلف دانشگاه کمبریج شرکت می‌کنند. این آزمون ها در سرتاسر دنیا شناخته شده بوده و مدارکی که توسط این دانشگاه صادر میشوند در سطح بین المللی از طرف بیش از ۱۳۰۰۰ سازمان و مؤسسه آموزشی به عنوان مدارک معتبر مهارت های زبان انگلیسی به رسمیت شناخته می شوند.

در این آزمون پنج سطح وجود دارد و از نمره ۱ تا ۵ به شرکت کنندگان داده می شود، به این معنی که دانش آموزان نمره برای هر مهارت و نمره ای کلی را دریافت می کنند.

آزمون های زبان انگلیسی

سایر آزمون های زبان انگلیسی

به جز آزمون های زبان انگلیسی معروف که در بالا گفته شدند، تعدادی آزمون هم وجود دارند که چندان شناخته شده نیستند اما ممکن است برخی افراد نیاز به پاس کردن آنها داشته باشند که در ادامه آنها را معرفی کرده ایم.

تست انگلیسی برای ارتباطات بین المللی

آزمون زبان انگلیسی برای ارتباطات بین المللی (Test of English for International Communication) یک آزمون استاندارد می باشد که توسط ETS انجام می شود و نیاز سازمان ها و شرکت های تجاری دولتی ، برای استخدام کاندیداهایی که دانش خوبی از زبان انگلیسی دارند، را برآورده می سازد.

نمرات این آزمون نشان می دهد که آیا کاندیدای مورد نظر قادر به برقراری ارتباط موثر در زبان انگلیسی می باشد یا خیر؟ سازمان ها و شرکت های تجاری در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی به طور فزاینده ای برای استخدام کاندیداها بر نمرات این آزمون تکیه می کنند.

آزمون های زبان انگلیسی

آزمون TOEIC

TOEIC یک آزمون استاندارد برای ارزیابی مهارت های ارتباطی افراد در محل کار شناخته شده است.نزدیک به ۴ میلیون نفر سالانه برای اثبات مهارت های ارتباطی خود به کارفرمایان بالقوه در سراسر جهان، در آزمون TOEIC شرکت می کنند.

این آزمون به دو دسته تقسیم می شود که بر عناصر مختلف زبان تمرکز می کنند. آزمون TOEIC Listening & Reading که بر دو مهارت گوش دادن و خواندن تمرکز می کند، در حالی که TOEIC Speaking & Writing Test تلفظ، قواعد زبان انگلیسی ، واژگان، ساختار جمله و انسجام را ارزیابی می کند.

آزمون های زبان انگلیسی

نتایج آزمون اول، نمره ای بین ۱۰ تا ۹۹۰ دارد، در حالی که نتایج آزمون دوم، بین ۱ تا ۴۰۰ است. به یاد داشته باشید که از نتیجه آزمون TOEIC می توان برای استفاده داخلی، درون شرکت های تجاری یا موسسات دانشگاهی استفاده نمود، اما نمره این آزمون برای صدور ویزا در بریتانیا اعتباری ندارد.