من پس از سال‌ها که درگیر یادگیری و خودآموزی زبان انگلیسی هستم و تمامی راه های موجود رو تقریبا امتحان کردم امروز راه حلی پیدا کردم که برای من معجزه آسا بوده. توی این مطلب قصد دارم شما را با این میان‌بر خوب آشنا کنم.

خودآموزی بهترین روش برای یادگیری زبان انگلیسی

اول از همه باید بدانیم برای یادگیری هر زبانی نیاز به زمان و تلاش کافی داریم.

دوم باید بدانیم برای آموختن هر زبان جدید باید روی دومورد اصلی تمرکز کنیم که عبارت است از ورودی ها و خروجی ها.
ورودی های زبانی ما عبارتند از چیزهایی که میخوانیم و یا می‌شنویم و خروجی های زبانی عبارتند از چیزهایی که مینویسیم و میگوییم. پس باید تعادل را در تلاش روی این چهار پایه حفظ کنید.

سوم باید عاشقانه و از سر علاقه با آموزش زبان برخورد کنید و نه از سر اجبار و یا هر چیز دیگری.

حالا روش پیشنهادی من به شرح زیر است:

۱: هر روز زبان بخوانید

اگر هرروز نمیتوانید زبان بخوانید پس اصلا نخوانید. حال منظور من از خواندن زبان انجام حداقل یکی از کارهایی است که در زیر شرح میدهم.

۲: تقریبا تمامی کتاب های آموزشی جامع و معروف در بازار به صورت خود آموز پیش میروند و معلم تنها راهنما و کمک است.

پس یک کتاب خوب را انتخاب کنید. پیشنهاد من کتاب American English File – second edition است که بسیار روان است و گرافیک زیبایی هم دارد و جنس برگه های کتاب هم مناسب است. همچنین روی تمامی قابلیت های اصلی (Vocabulary ,Grammar, Writing ,Reading) به خوبی کار کرده است. همچنین از صفحه اول که شروع بکنید و پیش بروید به خوبی راهنمایی می‌شوید برای مطالعه‌ی کل کتاب. همچنین یک کتاب کار بسیار خوب هم دارد.

 خودآموزی همراه با کتاب

۳: از جعبه لایتنر و فلش کارت استفاده کنید

این جعبه معجزه میکند. من روزانه ۱۵ لغت جدید را با این روش میخوانم. خودم رو یک تکه کاغذ های مساوی لغات را مینویسم و با روش لایتنر پیش میروم.

فقط دقت کنید زبان انگلیسی را به زبان انگلیسی بخوانید. یعنی در فلش کارتتان فقط از زبان انگلیسی و تصاویر استفاده کنید و به هیچ وجه از کلمات فارسی استفاده نکنید.

از همان ابتدا تلفظ هر کلمه ای را هم زیر لغت بنویسید که اشتباه نخوانید.

اکثر لغات دارای حالات مختلف Noun, Verb, Adverb, Adjective هستند. روی فلش کارتتان حتما حالت های موجود از آن لغت را هم بیاورید.

در هر فلش کارت حتما یک یا چند مثال (جمله ای که از آن کلمه در آن استفاده شده است) هم بیاورید.
بسیاری از کلمات به صورت خاصی در زبان انگلیسی استفاده میشوند و معمولا ترکیبی هستند از لغات مثلا کلمه‌ی Postpone به صورت Postpone doing something مورد استفاده قرار میگیرد. پس این فرمول رو هم زیر کلمه بنویسید که توی ذهنتون بماند.زیرا در صحبت کردن روان تر میشوید و در نوشتن سرعتتان بسیار بالاتر میرود. و از همه اینها مهمتر درست تر کار میکنید.

خودآموزی همراه با فلش کارت

۴: براساس علاقه شخصی روی فیلم یا موزیک و یا هر دو تمرکز کنید

یعنی فیلم یا موزیک هایی به زبان انگلیسی ببینید یا بشنوید. فقط به شکلی که لذتش از بین نرود سعی کنید با زیر نویس انگلیسی فیلم را یک یا چندبار ببینید و یا یک یا چند بار متن آهنگ را بخوانید.

خودآموزی زبان همراه با دیدن فیلم

۵: برای خودتان قانونی قرار دهید که مثلا یک روز درمیان یک پست از سایت Medium را بخوانید.

البته برای این کار پیشنهاد میکنم از نرم افزار یا سایت News in Levels هم بهره ببرید.

۶: به کلاس های بحث آزاد هفتگی بروید و با دیگران به صورت فعال صحبت کنید.

امیدوارم مقاله خودآموزی زبان انگلیسی که چکیده تجربیات چندین سال زبان خواندن من در موسسات مطرح ایران و یا معلمان خصوصی و غیره بوده برایتان مفید باشد.

منبع :وبسایت ویرگول

نویسنده:حمید رضا مدنی