زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه
صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب صفر تا صد زبان انگلیسی

اسم من نگاره، ۲۶ سالمه و مثل هر جنبنده‌ی دیگه‌ای درگیر یادگیری زبان دومی به نام انگلیسی هستم.

یه روز که داشتم با دوستام حرف میزدم و دنبال یه منبع برای آموزش زبان بودم، یکی از دوستام بهم گفت اول بگرد ببین خودت کجای داستان وایستادی و چقدر راجع‌ به چیزی که میخوای اطلاعات داری و اینجوری شد که قصه ما شروع شد.

برای اینکه اول خودمو پیدا کنم، رفتم سراغ دوست قدیمیم گوگل تا به نتایج لذت‌ بخشی از خودم برسم و برای قدم اول، زبان انگلیسی رو بشناسم. کامپیوترمو روشن کردم و سفر من برای شناخت زبان شروع شد.

✔️آموزش زبان را از کجا شروع کنیم؟

صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی

دستای من روی کیبورد این جمله رو تایپ کرد و منتظر جواب شد. نتایج سریع‌تر از اونی که فکر می‌کردم ظاهر شد و من روی اولیش کلیک کردم. با توجه به چیزایی که دست‌گیرم شد همه‌چیز به من بستگی داشت و اینکه من چقدر زبان بلدم.

زبان انگلیسی به دوره‌های مختلفی تقسیم می‌شد و هر سطح از چند تا ترم تشکیل شده بود. قبل از اینکه به جواب تعداد سطح‌های هردوره برسم بازه سنی من مطلب مهمی بود که باید بهش توجه می‌کردم و از اونجایی که من بالای ۱۵سال داشتم، صندلی من تو دوره بزرگسالان منتظرم بود.

دوره بزرگسالان از ۴ تا بخش تشکیل شده بود:
دوره‌های مبتدی و میانی: از ۲۴ ترم تشکیل میشه و به ۴ تا مقطع

🔺 Elementary- Pre-intermediate- Intermediate- Upper-intermediate

تقسیم میشه. هرکدوم از این دوره‌ها شامل ۶ ترم هستن و کل دوره شامل ۹۶ جلسه میشه. دوره‌های تخصصی و پیشرفته: از ۱۸ ترم تشکیل میشه .این دوره از سه مقطع

🔺 CPE ، Secondary Advanced، Primary Advanced

تشکیل شده. هرکدوم از این دوره‌ها مثل دوره قبلی شامل ۶ ترمن و کل دوره شامل ۹۶ جلسه میشه. با خودم فکر کردم یادگیری زبان مثل یه جاده است، یعنی من سر کدوم پیچ وایستادم؟

همین سوال باعث شد تا بیشتر دنبال شناخت زبان و جایگاه خودم بگردم. من دنبال یادگیری کلی بودم، رفتم به صفحه بعدی و دنبال مهارت‌های زبان گشتم.

حتما این پست را بخوانید   چگونه سخنرانی کنیم ؟

✔️آشنایی با مهارت‌های اصلی زبان

صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی

مهارت‌های اصلی زبان انگلیسی به ۴ تا مرحله تقسیم میشه:

🚩 Listening

این مهارت نیاز عجیب‌ و‌غریبی به شنیدن داره. برای منی که همیشه سرسری به صداهای اطرافم گوش می‌کنم لازمه تاعزمم رو جزم کنم.

شنیدن جمله‌های مختلف و تشخیص کلمات برای مراحل اول کار سختی به‌ نظر میومد اما خوب مثل همه مشکلات پیشنهاداتی هم برای حلش جلوی راهم گذاشته بودنو منم به شما میگم.

تو قدم اول باید تو هر فرصتی که بتونم فایل‌های صوتی گوش بدم و بهترین راه من برای گوش دادن زمانی بود که تو مترو بود و من باید برای تسلط، به موضوعات مختلفی گوش می‌دادم.

🚩 Speaking

به‌ نظر من این مرحله سخت‌ترین مرحله آموزش زبانه. اینکه شما حدس بزنین که چی شنیدین اما در جواب فقط نگاه کنید اصلا منظره جالبی به‌نظر نمیاد.

پس طبق جستجوهای بنده با مهم‌ترین قسمت این معادله رو‌به‌روییم. برای حل این کار باید کلی فیلم ببینم و از شنیده‌هام استفاده کنم تا بتونم کم‌کم راه‌‌‌‌ و رسم حرف زدن رو تمرین کنم و همچنین برای دوستی با آینه بیشتر تلاش کنم تا بتونیم مذاکره خوبی داشته باشیم.

🚩 Reading

خوندن قصه باعث میشه پرت بشم وسط چیزایی که دوسشون دارم و یه وقتایی لذت خوندن بعضی داستانای ترجمه نشده رو از دست میدم. این از دست دادن فقط شامل کتاب های داستان نمیشه و من مجبورم از بغل کتاب هایی که تو حوزه کاریم خیلی مهم هستند هم بی سروصدا رد بشم و همیشه یه قدم از بقیه همکارام عقب باشم. با توجه به خونده‌های من این مهارت مراحل مختلفی برای فهمیدن یه متن داره و خوندن خودش یه تکنیک محسوب میشه. روزنامه یکی از چیزائیه که می‌تونه منو نجات بده.

🚩 Writing

✍️نویسندگی خیلی شیرینه، ولی یادتون باشه اینکه برای کی و کجا می‌نویسید هم مهمه.

انگلیسی هم مثل فارسی حالت رسمی و غیر‌رسمی داره و برای بهتر نوشتن، بهترین راه حل تمرین کردنشه.

نوشتن همیشه یه چالش بزرگه و باید مثل یه شغل همیشگی ادامش بدیم و از قوانینش با‌خبر باشیم.

لازمه یادگرفتن این مهارت، یادگرفتن قواعد، جملات و پاراگراف هاست و برای تازه‌کارایی مثل من بهترین راه الگو‌برداری از نوشته‌های دیگه برای رسیدن به بهترین نتیجس.

حتما این پست را بخوانید   یادگیری انگلیسی از طریق اخبار

برای یاد گرفتن این چهار مهارت نیاز به کتابی داشتم که بتونه منو پله‌ به پله بالا ببره و از مسیر لذت ببرم، بالاخره برای رسیدن به هر قلعه‌ای باید کلی پلرو بالا بریم. درسته وسطاش نفسمون می‌گیره اما لذت دیدن ابهت یه قلعه به بالا رفتن از پله‌هاش میارزه.

تو همین فکرا بودم که از طریق یه سایت با عنوان پایین تونستم به هدفم برسم.

✔️معرفی بهترین کتاب‌های یادگیری زبان

صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی

با توجه به همون دوره‌هایی که خدمتتون عرض کردم یه سری کتاب معرفی شده بوده و مثل یه داستان سریالی، هرکتاب برای هرترم منو با موضوعات مختلفی آشنا می‌کنه. من وارد فروشگاه سفیرمال شده بودم و اونا برای هردوره یه سری کتاب که شامل کتاب اصلی، کتاب تمرین و یه کتاب لغات می‌شد پیشنهاد داده بودن.

📚برای دوره Elementary

سری کتاب Touchstone 1 پیشنهاد شده بود که برای مفاهیم ابتدایی و ساده به کار میره و با یاد گرفتنش تو چهارتا مفهوم کلی به‌خصوص مکالمه به من کمک می‌کنه.

برای دوره Pre-intermediate

کتاب Touchstone 2 با توضیحات پیشنهاد داده شده بود که با توجه به چیزایی که تو دوره قبل یاد می‌گیریم تو قالبای کاربردی مثل دعوت‌کردن، اعتراض‌کردن و نصیحت که خوراک مامانامونه استفاده می‌شن.

برای دوره سوم که Intermediate

کتاب Touchstone 3 گفته میشه درنظر گرفته شده که هم دایره واژگان و هم ساختار دستوریو قوی می‌کنه و هم تو جمله‌سازی کمکمون می‌کنه و بالاخره میشه معنی‌دار و پیوسته حرف بزنیم تا آدما در جواب ما لبخندای موفقیت‌آمیز بزنن.

می‌رسیم به مرحله آخر

با کتابای سری چهارم Touchstone برای Upper-intermediate آشنا میشیم که با استفاده ازشون میشه مفاهیم پیچیدرو درک کرد و و ساختارای ترکیبی ساخت و اشتباهاتو متوجه شد، چی از این بهتر!! البته در کنار همه اینها مکالمه بخش جدایی ناپذیرش بود.

برای دوره‌های فوق تخصصی و پیشرفته

از کتاب‌های Viewpoint 1,2, استفاده میشه و مثل دوره‌های قبل شامل سه کتاب اصلی، تمرین و لغات میشه تو دوره اول که همون دوره Primary-advanced گفته میشه چهار مهارت، تو بهترین حالتشونن و باهاشون به سمت پیشرفت حرکت میکنی و با سرعت‌عمل بالا دایره لغات، جمله‌ها و مکالمرو پیش می‌بری.

حتما این پست را بخوانید   100 راه برای تقویت زبان انگلیسی

مرحله دوم Secondary-Advanced

از کتابای ۲ Viewpoint استفاده می‌کنه و می‌تونی انگلیسیو مثل زبان مادریت بدون اشتباه استفاده کنی و به مباحث تخصصیش دقیق‌تر بشی.

مرحله آخر دوره CPE گفته میشه

از سری آخر کتابا یعنی کتاب Proficiency MASTERCLASS استفاده میکنی که در نهایت به بالاترین سطح میرسی و کاملا حرفه‌ای شدی و به لایه‌های زیری دست پیدا کردی. افراد معمولی کمی پیدا میشن که بتونن باهات به راحتی ارتباط برقرار کنن.

منبع: ویرگول

نویسنده: nikiomid

دوره آموزش زبان انگلیسی به صورت آنلاین و در خانه با جدید ترین متد های آموزشی در اینجا