سوال مهم اینجاست که چرا باید زبان انگلیسی یاد گرفت و اینکه کجا هستیم و میخوایم از کجا شروع کنیم؟
یادگیری زبان می تونه به خاطر علاقه، سرگرمی، مهارت و… باشه، علاوه بر آن، این یه واقعیت انکار ناپذیره که دنیای امروز مارو به سمتی داره میبره که زبان انگلیسی بیشتر به یه نیاز ضروری توی کار، زندگی، ادامه تحصیل، مهاجرت و… تبدیل شده که اگه نتونیم باهاش گام به گام قدم برداریم کلاهمون پس معرکه است.
منم مثل تو توی این راه قدم برداشتم و به تو هم میخوام بگم که برای یادگیری زبان انگلیسی چه مراحلی و پشت سر بذاری تا بدونی از کجا شروع کنی و چطور راهتو با موفقعیت ادامه بدی.
پس با مقاله صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی و معرفی منابع آموزشی رایگان همراه شو تا قدم اول و باهم محکم برداریم.

مطالبی که در این محتوا خواهید خواند:
آشنایی با مهارتهای اصلی زبان
استفاده از کلاسها و دوره های آموزشی
روش خودآموز بعنوان کمک کنار کلاسها
معرفی دوره ها و کتابهای صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی
دانلود کتابهای آموزشی رایگان
[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

نکاتی که قبل از شروع باید بدونیم

هدفت از یادگیری

اولین چیزی که باید بدونی اینه که هدفت از یادگیری زبان چیه مثلا سرگرمی، مهاجرت، ادامه تحصیل،آمادگی برای آزمون خاصی، کار یا هرچیزی چون روش یادگیری تو هرکدوم ممکنه متفاوت باشه.

چه سطحی از زبان هستی

کار بعدی اینه که سطحت از زبان رو مشخص بکنی. ببینی تو چه سطحی از زبان هستی .اینکه میخوای از صفر شروع کنی یا وسطای راه هستی ولی نمیدونی چطوری ادامه بدی.

برای یادگیری چقدر وقت داری

این موضوع مهمیه که توی چه زمانی میخوای تا چه سطحی پیش بری. ممکنه بخوای خیلی فشرده خودتو برای آزمون خاصی آماده بکنی یا اینکه فقط بخوای کم کم مهارت زبان انگلیسی رو بدست بیاری.

نیاز به چه مهارتی داری

اینکه تو چه مهارتی قراره خودتو قوی بکنی هم مهمه. شاید فقط به یه مهارت نیاز داشته باشی و شاید نیاز به همه مهارت ها داشته باشی. که در ادامه بیشتر راجع بهشون صحبت میکنیم.

آشنایی با مهارتهای اصلی زبان

مهارت‌های اصلی زبان انگلیسی به ۴ تا مرحله تقسیم میشه:

Listening

اولین قدم برای صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی یادگیری مهارت listening است. این مهارت نیاز عجیب‌ و‌غریبی به شنیدن داره. برای منی که همیشه سرسری به صداهای اطرافم گوش می‌کنم لازمه خوب گوش کردن رو مثل من بهتر یاد بگیری.

شنیدن جمله‌های مختلف و تشخیص کلمات برای مراحل اول کار سختی به‌ نظر میاد اما خوب مثل همه مشکلات پیشنهاداتی هم برای حلش جلوی راهم گذاشته بودنو منم به شما میگم.

تو قدم اول در کنار کلاسها و دوره های آموزشی باید تو هر فرصتی که میتونی پادکست ها، فایل‌های صوتی رو گوش بدی و فیلم تماشا بکنی. این باعث میشه گوشت با کلمه ها و لهجه عادت بکنه و کم کم توی این زمینه قوی تر بشی.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

Speaking

به‌ نظر من این مرحله سخت‌ترین مرحله آموزش زبانه. اینکه شما حدس بزنین که چی شنیدین اما در جواب فقط نگاه کنید زیاد جالب به ‌نظر نمیاد.

برای حل این کار باید کلی فیلم ببینی و از شنیده‌ها هم استفاده کنی تا بتونی کم‌کم راه‌‌‌‌ و رسم حرف زدن رو تمرین بکنی و همچنین شرکت و استفاده از دوره های مکالمه که یه مربی باشه که بتونی باهاش انگلیسی حرف بزنی تو این راه میتونه خیلی کمکت بکنه.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

Reading

ریدینگ یا درک مطلب به مهارتی گفته میشه که وقتی یه متن انگلیسی رو میخونی ببینی چقدر از اون رو متوجه میشی. اگر چیزی که میخونی متوجه معنی اون نشی فایده نداره و باید معنی اون رو هم همزمان بخونی. این مهارت بیشتر از راه خوندن کتابها، کتاب داستانها و تکرار اون ها بدست میاد.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

Writing

نویسندگی خیلی شیرینه، ولی یادتون باشه اینکه برای کی و کجا می‌نویسید هم مهمه.

انگلیسی هم مثل فارسی حالت رسمی و غیر‌رسمی داره و برای بهتر نوشتن، بهترین راه حل تمرین کردنشه.

کیفیت Writing به میزان مطالعه‌ به زبان انگلیسی بستگی داره. با مطالعه‌ی متن انگلیسی خودت رو در معرض ساختار‌های متفاوت گرامری قرار می‌دی وکلمات جدید را در جایگاه صحیحشون یاد می‌گیری. این کلمات و ساختارها کمک به‌سزایی به بهتر نوشتنت می‌کنه.

لازمه یادگرفتن این مهارت، یادگرفتن قواعد، جملات و پاراگراف هاست و برای تازه‌کارایی مثل من بهترین راه الگو‌برداری از نوشته‌های دیگه برای رسیدن به بهترین نتیجس.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

آموزش زبان رو از کجا باید شروع کرد؟

۱) استفاده از کلاسها و دوره های آموزشی

استفاده از کلاسهای آموزش زبان انگلیسی معمولا راحترین و بی استرس ترین روش های یادگیری زبان بوده. این روش معمولا خوب جواب داده چون مارو از سردرگمی درمیاره و مهمتر از همه ما یک راهنما داریم که بهمون کمک میکنه که با سرعت بیشتری قدم هامون رو برداریم و شرکت در کلاسها باعث میشه با معلم و دانش آموزها بیشتر خودمونو درگیر یادگیری و چالش های اون بکنیم و محیط رقابتی این کلاسها سرعت مارو تو این راه سریع تر میکنه.

کلاسها به دو دسته حضوری و غیر حضوری و آنلاین تقسیم میشه:

کلاسهای حضوری

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

مزیت کلاسهای حضوری: آموزش زبان با حضور در کنار یک جمع بهتر است چرا که حضورشون برای ما تمرکز میاره و تمرکز از ویژگی های لازم یادگیری است. با حضور کنار استاد و دیگر زبان آموزان، و انجام فعالیت های زبانی، میشه رفته رفته کاربردهای اون رو یاد گرفت و کم کم به زبان مسلط شد. ارتباط مستقیم و حضوری با استاد زبان همچنین حس خوبی در زبان آموز ایجاد میکنه و در نتیجه راندمان آموزش و یادگیری بالاتر میره.

معایب کلاس زبان حضوری: کلاسهای حضوری مشکلات خودش رو داره مثل محدودیت مکانی و زمانی، اینکه حتما باید فقط در کلاسها حضور داشت و در جاهایی مثل خونه و سرکار و جاهای دیگه امکان شرکت توی کلاسها وجود نداره. غیر ازین مشکلاتی مثل ترافیک باعث از بین رفتن وقت و هزینه بالا رو با خودش داره.

کلاسهای آنلاین و مجازی

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

مزیت کلاسهای آنلاین و مجازی: مهمترین مزیت کلاسهای مجازی صرفه جویی در وقت، هزینه رفت و آمد، مشکلات ترافیک و…است و یه راه برای کسایی که به خاطر مشغله کاری و زندگی هیج وقت نتونستن برای یادگیری وقت بزارن، کلاسهای مجازی این فرصت رو برای این افراد بوجود آورده که در فرصت های آزادشون در محل کار یا خونه بدون محدودیت مکانی و زمانی بتونن این خواسته رو برطرف کنن. تو هم اگر جزو این افراد هستی یکی از گزینه ها که میتونم پیشنهاد بدم کلاسهای آکادمی مجازی ۲۴talk میتونه باشه که بهت امکان استفاده از کوچیکترین زمانت رو برای یادگیری میده.

معایب کلاسهای آنلاین:

حس خوبِ حضور در کنار زبان آموزان دیگر و استاد بسیار کمرنگ می شود. زبان آموزان همدیگر و استاد را در پنجره ای کوچک می بینند و تازه مشکلات قطع و وصلی اینترنت هم وجود دارد، پس گاهی هم برای چند ثانیه استاد را ندیده و حرف هایش را نمی شنوند.

۲٫روش خودآموز بعنوان کمک کنار کلاسها

این روش که ما خودمون دست بکار بشیم و آموزش زبان رو شروع کنیم صد در صد خیلی میتونه کمکمون بکنه و مارو از بقیه جلو بندازه ولی علاوه بر اینکه خودش به تنهایی موثره میتونه مکمل خیلی خوبی کنار کلاسهای آموزشی باشه و راه مارو نصف بکنه.

روش های خودآموز:

استفاده از وبسایت های آموزش رایگان:

وبسایت های زیادی هستن که با اونها راحت میتونی آموزش زبان رو با اونها گام به گام ، رایگان و تو هرسطحی شروع بکنی. با خوندن مقاله: بهترین منابع آنلاین رایگان برای یادگیری زبان انگلیسی، چدنتا از بهترین وبسایت های آموزش رو در اون معرفی کردیم که میتونی قدم اول رو برای یادگیری زبان انگلیسی برداری.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی
یادگیری رایگان گرامر

گرامر همیشه یه بخش کلیدی برای شروع آموزش زبان انگلیسی بوده. که ما یه بخشی رو برای یادگیری گرامر با روش یادگیری ساده و سریع تهیه و جمع آوری کردیم که که تو هم میتونی ازش کلی استفاده بکنی.

گوش کردن پادکست های آموزشی(تقویت Listening) :

گوش کردن به پادکست ها و ویس های آموزشی یکی از راههای موثر در روش های خودآموز بوده که به مهارت شنیداری هم خیلی کمک میکنه برای شروع میتونی از پادکستهای British council که سطح بندی داره شروع کنی و بعد سراغ پادکستهای VOA و BBC بری.این پادکست هارو ما برای راحتی کار یه سریع تغییرات و ترجه کردیم که میتونی ازشون استفاده بکنی.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی
گوش کردن آهنگ ها و تماشای فیلم انگلیسی زبان:

اینو حتما از خیلی ها شنیدی که با فیلم و آهنگ چقدر تونستن در یادگیری زبان کمک بگیرن. بله این یه روش خیلی سرگرم کننده و شیرین برای یادگیریه که با آهنگها و فیلم های مورد علاقه مون بتنونیم زبان هم یاد بگیریم.

پیدا کردن دوست انگلیسی زبان(penpal):

ازین روش میتونی یه دوست با هرزبانی که میخوای توش تقویت بشی پیدا بکنی و جالبتر اینکه میتونی دوستی انتخاب بکنی که با سطحت از زبان مناسب باشه.

ویدیوهای آموزشی رایگان

ویدیو های آموزشی رایگان زیاد ی هست که میتونی با جست و جو توی گوگل کلی مطالب آموزشی ببینی و ازشون استفاده بکنی. چندتا ویدیو آموزشی هست که میتونی از اونها برای یادگیری شروع بکنی مثل ویدیو آموزش گرامر و ویدیو های آموزشی مختلف.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی
یادگیری با داستانهای کوتاه

داستانهای کوتاه همیشه راه جذاب و سرگرم کننده ای برای یادگیری زبان بوده. که میتونی از داستانهای کوتاهی که جمع آوری کردم برای شروع استفاده بکنی. این داستانها سطح بندی شده و راحت میتونی متناسب با سطحت باهاشون یادگیری رو جلو ببری.

معرفی دوره ها و کتابهای صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی

دوره بزرگسالان از ۵تا بخش تشکیل شده

دوره ها: Beginer ،Elementary ،Per-intermediate ،Intermediate ،Upper-intermediate

دوره ها در همه آموزشکاه به همین دسته بندی تقسیم میشه، فقط کتابها هستن که متفاوتن. اکثر دوره های آموزشگاهها با یک کتاب جلو میرن برای همین بعنوان نمونه دوره های آموزشگاه ۲۴Talk رو بررسی میکنیم که دوره ها با گردآوری چند کتاب طراحی شدن و این باعث کامل شدن منابع و دوره ها شده.

Beginer: این دوره مبتدی است و دارای ۳ ترمه که هر ترم ۱ماه زمان میبره و کل دوره ۳ ماه.

کتاب دوره American English File (Starter) :Beginer کتاب این دوره است این کتاب کتاب پرنکته و پر محتوا و مناسب این سطح از زبان است.

Elementary: این دوره مقدماتی است که دارای ۳ترم و هر ترم ۱ماه زمان میبره که کل دوره ۳ماهه میشه.

کتاب دوره American English File 1 :Elementary کتاب این دوره است.

Per-intermediate: این دوره هم دارای ۳ترم و هر ترم ۱ ماه زمان میبره و کل دوره ۳ماهه میشه. فرقی که این دوره داره اینه که دوره های مبتدی کتاب محورن واصولا بهتره که این دوره ها بر پایه یک کتاب باشه ولی وقتی دوره ها بالا تر میره به این دلیل که شاید ندونیم با چه کتابی جلو بریم و یک کتاب جوابگو نباشه، محتوای چندتا کتاب به صورت دوره طراحی شده که از ۳تا کتاب جمع آوری شده و یه منبع کامل و بدون نقص رو بوجود آورده.

کتابهای دوره Per-Elementary: با جمع آوری کتابهای American English File، English File، World-english

IntermediateIntermediate: این دوره متوسطه است که دارای ۲ ترم و مدت دوره ۲ماهه است.

کتابهای دوره Intermediate: با جمع آوری کتابهای American English File، English File، World-english

Upper-intermediate: این دوره بالا تر از متوسطه است که دارای ۲ ترم و مدت دوره ۲ماهه است.

کتابهای دوره Upper-intermediate: با جمع آوری کتابهای American English File، English File، World-english

دانلود کتابهای آموزشی رایگان

اگر مایل به استفاده ازین کتابها هستی با دانلود این کتابها که گردآوری شده میتونی آموزش رو چه به صورت خودآموز چه در کلاسها شروع بکنی.

[0 تا 100] آموزش زبان انگلیسی + معرفی کتاب های صفر تا صد زبان انگلیسی

دوره آموزش زبان انگلیسی به صورت آنلاین و در خانه با جدید ترین متد های آموزشی در آکادمی مجازی آموزش زبان ۲۴talk

امیدوارم که با صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی + معرفی منابع آموزشی رایگان ، بتونی با روش ها و منابعی که گفته شد بهترین استفاده رو بکنی، مهمترین چیز اینه که بدون هیچ فکری فقط قدم اول رو برداری و توی راهت فقط به موفقیتت فکر بکنی، پس وقتت رو هدر نده و از همین الان شروع بکن.