تا حالا به این فکر کردی که می تونی زبان انگلیسی رو توی ۵۰ روز یاد بگیری؟ چطور میتونیم انگلیسی رو در کوتاه‌ترین زمان یاد بگیریم؟هممون می دونیم که یادگیری زبان خارجی زمان بره و به خاطر سپردنش ممکنه حوصله سر بر و خسته کننده باشه. جدی جدی چقدر طول میکشه زبان انگلیسی یاد بگیریم؟ با خوندن مقاله یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز به جواب سوالات می رسی.

اگر هدفت از یادگیری زبان انگلیسی سرچ کردن درمورد یک موضوع کاری یا درسی یا متوجه شدن لپ مطلب یک ویدیو درمورد یک موضوع مشخص یا نوشتن یک نامه کاری ساده است، برای این کار تنها چیزی که نیاز دارید منابع مناسب، برنامه ریزی و عزم راسخ هستن.

فهرست مطالب
هدف گذاری روزانه
تمرکز روی یادگیری جمله
نوشتن معادل فعل و فاعل ها به فارسی
تجربه من از یادگیری زبان انگلیسی در مدت کوتاه
حرف آخر
یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

اگر جزء افرادی هستی که یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز و امثال این عبارات رو در گوگل جست و جو میکنن، هم سخت در اشتباه هستی و هم کاملا حق داری!
زبان انگلیسی در بیش ازده کشوردنیا زبان رسمیه و میلیون ها نفرازآن برای تولید مطالب مختلف استفاده کردن.
اگه این گستردگی، مانع فهم بین المللی این زبان جهانی نمیشه، هیچ کس نمیتونه ادعا کنه که بعد از یکی دو سال یادگیری زبان انگلیسی، همه ی انگلیسی را به طور کامل متوجه بشه.
برای همین حتی اگه اونقدرها هم عجول یا از نظر زمانی در مضیقه نیستی، عاقلانه ترین راهبرد یادگیری زبان اینه که بخش مشخصی از انگلیسی را برای یادگرفتن انتخاب کنی. اگه ۳۰۰ کلمه پایه انگلیسی را میدونی، یعنی در سطح A1 از استاندارد CEFR قرار داری. میتونی بری سراغ موضوعی که براتون جذابیت یا اهمیت داره. مثلا ویدیوی تخصصی مربوط به کارت یا موزیک هایی که دوست داری.

یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

هدف‌گذاری روزانه برای یادگیری زبان

هدف گذاری روزانه

برای اینکه در یک بازه زمانی کوتاه یا بلند زبان یاد بگیرید،باید هدف روزانه داشته باشید،یعنی هرروز حداقل یکی دو جمله جدید یاد بگیرید.

تمرکز روی یادگیری جمله

درست شنیدید، جمله! واحد یادگیری زبان جمله است نه کلمه یا دستور زبان.
معنا از ترکیب شدن لغات بر اساس دستور زبان به وجود می آید و هرکدام از اینها به تنهایی ناقص هستند. پس برای یادگیری زبان،مغز باید یاد بگیرد این دو عنصر را با هم ترکیب کند. جمله کوچکترین سیستم معنادار زبان است که با ترکیب این دو به وجود می آید، دقیقا همان چیزی که باید یاد بگیرید.

من بعد از صحبت کردن با تعداد زیادی از زبان آموزان ایرانی،متوجه شدم ناتوانی در ساخت جملات صحیح و برقرار کردن ارتباط بین دستور زبان و کلمات مشکل اصلی آن هاست. چاره این مشکل هم فقط و فقط چند قدم فاصله گرفتن از کتاب های لغتی مثل ۵۰۴ و ۱۱۰۰ و کتاب های گرامر و نگاه کردن به نمونه های واقعی سیستم زبان انگلیسی است: یعنی تمرین جمله فهمی و جمله سازی.

هدف شما در روز اول از دوره پنجاه روزه یادگیری زبان باید درک یک جمله ساده با فاعل و فعل و ترجیحا درمورد موضوعی که انتخاب کردید باشد،مثلا اگر به آی تی علاقه دارید میتوانید با چنین جمله ای شروع کنید:

رایانه‌ها اطلاعات را پردازش میکنند. Computers process information.

وقتی فعل و فاعل جمله و نقش آن ها را شناسایی کردید، باید بتوانید آن ها را کلمات مناسب دیگر جایگزین کنید:

رایانه‌ها اطلاعات را ذخیره میکنند. Computers store information
تلفن های هوشمند اطلاعات را ذخیره میکنند. Smartphones store information.

برای فاعل جمله بالا چه کلمات دیگری به ذهنتان میرسد؟ توی ذهنتان یا روی یک کاغذ به جایگزین کردن فعل و فاعل این جمله ادامه بدهید!

نوشتن معادل فعل و فاعل ها به فارسی

اگر کلمه یا فعل انگلیسی مورد نظرتان رو نمی دونی اشکال نداره. اون رو به فارسی بنویس، چون این کار باعث میشه مغزت دنبال معادلش باشه و وقتی معادل انگلیسی اون رو پیدا کردی دیگه یادت نمی ره!

بر خلاف تمرین های کسل کننده ی آموزش زبان نصرت یا یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز، این تمرین برای مغز شما معناداره و برای همین کمتر احتمال داره چیزی رو که یاد گرفتی رو فراموش کنی.

فایده دیگر تقسیم کردن زبانی به بخش های مختلف،از بین رفتن هیبت هولناک غول زبان انگلیسیه! وقتی بتونی یک بخش از زبان رو خوب متوجه بشی،یاد گرفتن بخش های بعد آسان و آسانتر میشه.

یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز
Teenage boy wearing headphones works at desk in his bedroom

تجربه من از یادگیری زبان انگلیسی در مدت کوتاه

من هیچ وقت در کلاس زبانی خارج از مدرسه شرکت نکردم. اما سال آخر دبیرستان تصمیم گرفتم برای یادگیری زبان انگلیسی وقت بگذارم،به چندین دلیل مختلف:
اول اینکه بعد از سه سال تحصیل در علوم تجربی، بالاخره فهمیدم انیمیشن رشته مورد علاقه منه!
اما آن موقع در مشهد آموزشگاه معتبری برای آموزش این مهارت وجود نداشت و بهترین منابع خودآموز طراحی هم، چه کتاب ها و چه ویدیوها، به زبان انگلیسی بودن.

علاقه دوم من ادبیات فارسی بود،رشته ای که همه منابع آن فارسی هستن و برای همین شاید فکر کنی آخرین رشته ایه که نیازمند یادگیری زبان انگلیسی باشه!
اما همه غریقان این بحر میدونن مطالعه ادبیات هیچ کشوری بدون مطالعه ماحصل تجربه ادبی جهانی نتیجه بخش نیست و ترجمه هم نقش غیرقابل انکاری در تکامل و تحول آثار ادبی هر زبان داره، به خصوص در عصر جهانی شدن.

این بود که من با کمک منابع خود آموزی مثل کتاب زبان پیش دانشگاهی،گرامر این یوس،دیکشنری آکسفورد و روش مطالعه ای که در بالا توضیح دادم، یادگرفتن زبان رو شروع کردم تا شانس قبولی ام در کنکور هنر هم بیشتر بشه.

در این مرحله هدف من یادگیری همه مهارت های زبان انگلیسی و مثلا رسیدن به سطح B2 نبود. بلکه هدف من “آماده شدن برای کنکور زبان عمومی و تخصصی انگلیسی در چهار ماه” بود. هدفی که با موفقیت به آن رسیدم و رتبه ۲۵ کنکور کشوری زبان سال ۹۴ را گرفتم، اما آن موقع هنوز هم نمی تونستم همه دیالوگ های پر از اصطلاحات عامیانه سریال فرندز را متوجه شم! طبیعتا چون زیاد سریال ندیده بودم و یادگری انگلیسی من بیشتر کتابی بود.

یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

بعد از اعلام نتایج و قبولی در رشته ادبیات انگلیسی دانشگاه تهران، هدف بعدی من فهم آثار شکسپیر برای کم نیاوردن در کلاس های ادبیات بود. هدفی که سه ماه تابستان با کمک سایت های تفسیر و تلخیص متون ادبی انگلیسی، مثل sparksnote برای رسیدن به آن تلاش کردم. نتیجه جالب بود. در ترم اول دانشگاه همکلاسی ها و استادهایم از اینکه این همه اطلاعات دارم اما اعتماد به نفس مکالمه انگلیسی ندارم تعجب کردن!

مهارت مکالمه انگلیسی آخرین مهارتی بود که برای رسیدن به آن وقت گذاشتم. اما طبیعتا چیزهایی که در مراحل قبل یاد گرفته بودم به کمکم آمدند و رسیدن به این هدف که با شرکت در یک آموزشگاه زبان عادی حداقل سه سال طول میکشه، برای من یکسال طول کشید.

اگر شما هم احساس میکنی برنامه درسی آموزشگاه های عادی براتون موثر نیست و زمان کافی یا هزینه شرکت در کلاس های خصوصی رو نداری، آکادمی 24talkجاییه که میتونی در مکالمه انگلیسی اعتماد به نفس پیدا کنی.

حرف آخر

هیچ وقت فراموش نکن زبان انگلیسی مثل هر زبان دیگری یک مهارت خلاقه و برای همین باید خودت را عادت بدی که با ور رفتن با جمله های آن، دستوروسیستم معنایی آن را کشف کنی! چه برای پنجاه روز و چه سی روز، اگه بتونید یک هدف تعیین کنی و ناامید نشی،کم کم این غول غیرقابل فهم تبدیل به یک دوست آشنا و جذاب میشه. امیدوارم مقاله یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز برای شما عزیزان مفید واقع شده باشه.

منبع:ویرگول