زمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه

چطور میتوانیم انگلیسی را در کوتاه‌ترین زمان یاد بگیریم؟ یعنی یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز ممکن است؟

یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

اگر هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی سرچ کردن درمورد یک موضوع کاری یا درسی یا متوجه شدن لپ مطلب یک ویدیو درمورد یک موضوع مشخص یا نوشتن یک نامه کاری ساده است، چرا که نه! برای این کار تنها چیزی که نیاز دارید منابع مناسب، برنامه ریزی و عزم راسخ هستند.

جدی جدی چقدر طول میکشد زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

اگر جزء افرادی هستید که یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز و امثال این عبارات را در گوگل جست و جو میکنند، هم سخت در اشتباه هستید و هم کاملا حق دارید!
زبان انگلیسی در بیش ازده کشوردنیا زبان رسمی است، میلیون ها نفرازآن برای تولید مطالب مختلف استفاده کرده اند.
گرچه این گستردگی مانع فهم بین المللی این زبان جهانی نمیشود، هیچ کس نمیتواند ادعا کند که بعد از یکی دو سال یادگیری زبان انگلیسی،همه “انواع” انگلیسی را به طور کامل متوجه شود.
برای همین است که حتی اگر آنقدرها هم عجول یا از نظر زمانی در مضیقه نیستید، عاقلانه ترین راهبرد یادگیری زبان این است که بخش مشخصی از انگلیسی را برای یادگرفتن انتخاب کنید. اگر ۳۰۰ کلمه پایه انگلیسی را میدانید – یعنی در سطح A1 از استاندارد CEFR قرار دارید- میتوانید بروید سراغ موضوعی که برایتان جذابیت یا اهمیت دارد: مثلا ویدیوی تخصصی مربوط به کارتان یا موزیک هایی که دوست دارید.

یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

هدف‌گذاری روزانه برای یادگیری زبان

یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

برای اینکه در یک بازه زمانی کوتاه یا بلند زبان یاد بگیرید،باید هدف روزانه داشته باشید،یعنی هرروز حداقل یکی دو جمله جدید یاد بگیرید.

درست شنیدید، جمله! واحد یادگیری زبان جمله است نه کلمه یا دستور زبان.
معنا از ترکیب شدن لغات بر اساس دستور زبان به وجود می آید و هرکدام از اینها به تنهایی ناقص هستند. پس برای یادگیری زبان،مغز باید یاد بگیرد این دو عنصر را با هم ترکیب کند. جمله کوچکترین سیستم معنادار زبان است که با ترکیب این دو به وجود می آید، دقیقا همان چیزی که باید یاد بگیرید.

حتما این پست را بخوانید   دانلود کتاب داستان انگلیسی A Pretty Face

من بعد از صحبت کردن با تعداد زیادی از زبان آموزان ایرانی،متوجه شدم ناتوانی در ساخت جملات صحیح و برقرار کردن ارتباط بین دستور زبان و کلمات مشکل اصلی آن هاست. چاره این مشکل هم فقط و فقط چند قدم فاصله گرفتن از کتاب های لغتی مثل ۵۰۴ و ۱۱۰۰ و کتاب های گرامر و نگاه کردن به نمونه های واقعی سیستم زبان انگلیسی است: یعنی تمرین جمله فهمی و جمله سازی.

هدف شما در روز اول از دوره پنجاه روزه یادگیری زبان باید درک یک جمله ساده با فاعل و فعل و ترجیحا درمورد موضوعی که انتخاب کردید باشد،مثلا اگر به آی تی علاقه دارید میتوانید با چنین جمله ای شروع کنید:

رایانه‌ها اطلاعات را پردازش میکنند. Computers process information.

وقتی فعل و فاعل جمله و نقش آن ها را شناسایی کردید، باید بتوانید آن ها را کلمات مناسب دیگر جایگزین کنید:

رایانه‌ها اطلاعات را ذخیره میکنند. Computers store information
تلفن های هوشمند اطلاعات را ذخیره میکنند. Smartphones store information.
یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

برای فاعل جمله بالا چه کلمات دیگری به ذهنتان میرسد؟ توی ذهنتان یا روی یک کاغذ به جایگزین کردن فعل و فاعل این جمله ادامه بدهید!

اگر کلمه یا فعل انگلیسی مورد نظرتان را نمیدانید اشکال ندارد،آن را به فارسی بنویسید، چون این کار باعث میشود مغزتان دنبال معادل آن باشد و وقتی معادل انگلیسی آن را پیدا کردید دیگر یادتان نرود!

بر خلاف تمرین های کسل کننده ی آموزش زبان نصرت یا یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز،این تمرین برای مغز شما معنادار است و برای همین کمتر احتمال دارد چیزی که یاد گرفتید را فراموش کنید.

فایده دیگر تقسیم کردن زبانی به بخش های مختلف،از بین رفتن هیبت هولناک غول زبان انگلیسی است! وقتی بتوانید یک بخش از زبان را خوب متوجه شوید،یاد گرفتن بخش های بعد آسان و آسانتر میشود.

تجربه من از یادگیری زبان انگلیسی در مدت کوتاه

من هیچ وقت در کلاس زبانی خارج از مدرسه شرکت نکردم،اما سال آخر دبیرستان تصمیم گرفتم برای یادگیری زبان انگلیسی وقت بگذارم،به چندین دلیل مختلف:
اول اینکه بعد از سه سال تحصیل در علوم تجربی، بالاخره فهمیدم انیمیشن رشته مورد علاقه من است!
اما آن موقع در مشهد آموزشگاه معتبری برای آموزش این مهارت وجود نداشت و بهترین منابع خودآموز طراحی هم،چه کتاب ها و چه ویدیوها،به زبان انگلیسی بودند.

حتما این پست را بخوانید   5 اصول یادگیری زبان انگلیسی

علاقه دوم من ادبیات فارسی بود،رشته ای که همه منابع آن فارسی هستند و برای همین شاید فکر کنید آخرین رشته ای است که نیازمند یادگیری زبان انگلیسی باشد!
اما همه غریقان این بحر میدانند مطالعه ادبیات هیچ کشوری بدون مطالعه ماحصل تجربه ادبی جهانی نتیجه بخش نیست، و ترجمه هم نقش غیرقابل انکاری در تکامل و تحول آثار ادبی هر زبان دارد، به خصوص در عصر جهانی شدن.

یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز

این بود که من با کمک منابع خود آموزی مثل کتاب زبان پیش دانشگاهی،گرامر این یوس،دیکشنری آکسفورد و روش مطالعه ای که در بالا توضیح دادم، یادگرفتن زبان را شروع کردم تا شانس قبولی ام در کنکور هنر هم بیشتر شود.

در این مرحله هدف من یادگیری همه مهارت های زبان انگلیسی و مثلا رسیدن به سطح B2 نبود،بلکه هدف من “آماده شدن برای کنکور زبان عمومی و تخصصی انگلیسی در چهار ماه” بود، هدفی که با موفقیت به آن رسیدم و رتبه ۲۵ کنکور کشوری زبان سال ۹۴ را گرفتم، اما آن موقع هنوز هم نمیتوانستم همه دیالوگ های پر از اصطلاحات عامیانه سریال فرندز را متوجه شوم! طبیعتا چون زیاد سریال ندیده بودم و انگلیسی من بیشتر کتابی بود.

بعد از اعلام نتایج و قبولی در رشته ادبیات انگلیسی دانشگاه تهران، هدف بعدی من فهم آثار شکسپیر برای کم نیاوردن در کلاس های ادبیات بود،هدفی که سه ماه تابستان با کمک سایت های تفسیر و تلخیص متون ادبی انگلیسی، مثل sparksnote برای رسیدن به آن تلاش کردم. نتیجه جالب بود: در ترم اول دانشگاه همکلاسی ها و استادهایم از اینکه این همه اطلاعات دارم اما اعتماد به نفس مکالمه انگلیسی ندارم تعجب کردند!

مهارت مکالمه انگلیسی آخرین مهارتی بود که برای رسیدن به آن وقت گذاشتم، اما طبیعتا چیزهایی که در مراحل قبل یاد گرفته بودم به کمکم آمدند،و رسیدن به این هدف که با شرکت در یک آموزشگاه زبان عادی حداقل سه سال طول میکشد برای من یکسال طول کشید.

حتما این پست را بخوانید   8 روش آموزش زبان انگلیسی در خانه

اگر شما هم احساس میکنید برنامه درسی آموزشگاه های عادی برای شما موثر نیست و زمان کافی یا هزینه شرکت در کلاس های خصوصی را ندارید، آکادمی 24talkجایی است که میتوانید کلاس رزو و در مکالمه انگلیسی اعتماد به نفس پیدا کنید.

حرف آخر

هیچ وقت فراموش نکنید زبان انگلیسی مثل هر زبان دیگری یک مهارت خلاق است،و برای همین باید خودتان را عادت بدهید که با ور رفتن با جمله های آن، دستوروسیستم معنایی آن را کشف کنید! چه برای پنجاه روز و چه سی روز،اگر بتوانید یک هدف تعیین کنید و ناامید نشوید،کم کم این غول غیرقابل فهم تبدیل به یک دوست آشنا و جذاب میشود. امیدوارم مقاله یادگیری زبان انگلیسی در پنجاه روز برای شما عزیزان مفید واقع شود

منبع:ویرگول

نویسنده:تیکا