در قسمت IELTS reading: سوالات کامل کردنی ممکنه ما با ۵ نوع سوال مواجه بشیم اما چیزی که باید به‌خاطر داشته باشیم اینکه تمامی این ۵ شکل مختلف سوالات کامل کردنی همه به نوعی خلاصه از قسمتی از متن هستن که ما نیاز داریم اونهارو با استفاده از کلمات که در متن هست کامل کنیم حالا ممکنه

 1. NOTE COMPLETION :
  یک یادداشتی از متن باشه که ما باید کاملش کنیم.
 2. FLOWCHART COMPLETION :
  فلوچارت رو باید کامل کنیم.
 3. SENTENCE COMPLETION :
  قسمت‌هایی از یه جمله رو کامل کنیم.
 4. TABLE COMPLETION :
  یه جدولی به ما بدن که اطلاعات درون اون ناقصه و باید کاملش کنیم.
 5. SUMMARY COMPLETION :
  خلاصه و چکیده ای از یه متن باشه.

حالا بریم ببینیم چه استراتژی‌هایی هست که بتونیم در این انواع مختلف سوالات کامل کردنی موفق باشیم :

حالا بریم ببینیم چه استراتژی‌هایی هست که بتونیم در این انواع مختلف سوالات کامل کردنی موفق باشیم :

۱) دستورالعمل سوال رو به دقت بخونیم و کاملا آگاه باشیم که محدودیت کلمات ما چندتاست و معمولا اکثر اوقات یک یا دو یا سه کلمه رو لازمه که ما در اون جاهای خالی قرار بدیم.

۲) در سوالات کامل کردنی و یا پر کردنی این رو باید مد نظر داشته باشیم که ترتیب سوالات ممکن با ترتیب که اطلاعات در متن ارائه شده یکی نباشن. مثلا ممکنه سوال دو، یک اطلاعاتی رو از ما بخواد که تقریبا آخرهای متن اومده.

۳) مطمئن بشین که کلمات رو طوری از متن انتخاب می‌کنین که دقیقا وقتی قرارشون میدین توی تست سوال ترتیب همونی باشه که توی متن اومده و این انتخاب کلمات یعنی جواب از متن و قراردادنشون در قسمت پرکردنی باید طوری باشه که از لحاظ گرامری کاملا درست و بی نقص باشه.

۴) این نکته خیلی به نکته قبل مربوطه و می‌تونه کمک کنه و اونم این هست که همیشه سعی کنین که پیش بینی کنین مثلا ببینین که اون لغت یا لغاتی که دنبالشون هستین ساختار نقش دستوریشون چیه، اسم، صفت، قید…..
سعی کنین خیلی دقت کنین به لغاتی که قبل و بعد از جای خالی اومدن چون اونها می‌تونن خیلی به شما برای تشخیص نقش دستوری لغاتی که حذف شدن کمک کنن. یعنی اونهایی که قراره توی جای خالی بیان.

۵) لغاتی که قبل از جای خالی میان حتما زیرشون خط بکشین و سعی کنین معنیشون رو به دقت متوجه بشین و در بیارین و به دنبال مترادف‌هاشون باشین در متن وقتی که این لغات رو بشناسین و بتونین مترادف‌هاشونو پیدا کنین قطعا خیلی راحت‌تر توی متن می‌تونین جواب رو پیدا کنین

همیشه به یاد داشته باشین که آزمون آیلتس دنبال سنجیدن توانایی‌های خلاصه کردن شماست و به همین دلیل خود اون سوالی رو که دارین می‌بینین قطعا یجورایی داره شمارو به سمت جواب می‌بره اما با کلماتی متفاوت.
شما اگر توانایی خلاصه داشته باشین و بتونین کلمات مترادف رو خوب پیدا کنین قطعا به راحتی می‌تونین جواب رو در خود متن پیدا کنین.

امیدوارم مقاله IELTS reading: سوالات کامل کردنی برای شما مفید واقع شده باشد و با در نظر گرفتن اهمیت کسب نمره آیلتس در آینده تحصیلی – مهاجرتی شما، آزمون و خطا در مسیر یادگیری زبان، هزینه‌های زمانی و مالی هنگفتی در پی خواهد داشت. بنابراین اگر هدف مشخص، فرصت معین و تصمیم قاطعی برای کسب نمره تضمینی آیلتس دارید، دوره خصوصی آیلتس تضمینی برای شما طراحی شده است.

منبع : verbling