چرا با وجود اینکه چند سال هست دارم زبان می‌خونم اما نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم ؟ بعد این همه سال زبان خوندن چرا هنوز اسپیکینگم ضعیفه؟ دیگه خسته شدم، من اصلا نمیتونم زبان یاد بگیرم! احتمال می‌دهیم این گونه جملات به گوشتان آشنا باشد.

در واقع بارها دیده شده است که زبان آموزان با وجود صرف وقت و هزینه‌های بسیار اما هنوز هم نتوانسته‌اند آن‌طور که انتظار می‌رود زبان انگلیسی را یاد بگیرند و این موضوع آن ها را بسیار ناامید و ناراضی کرده است. در این مقاله می‌خواهیم به ۵ مانع اساسی که در عدم موفقیت شما در یادگیری زبان نقش بسیار مهمی دارد و بسیاری از زبان آموزان به آن بی توجه هستند بپردازیم و راه حل‌های اساسی برای عبور از این موانع را برایتان تشریح کنیم.

نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم ؟!

۱ـ فرآیند یادگیری که انتخاب کرده‌اید جذاب و سرگرم کننده نیست!

هنگامی که یادگیری امری سخت و طاقت فرسا می‌شود قطعا بعد از مدت کوتاهی شما  آن را متوقف خواهید کرد و هیچ انگیزه‌ای برای ادامه دادن آن نخواهید داشت. هیچ کس از خسته کننده بودن موضوعی لذت نمی‌برد. قطعا یادگیری هر زبانی مخصوصا زبان انگلیسی همیشه جذاب نیست.
گاهی اوقات شما مجبور می‌شوید با گرامرهایی سخت و گیج کننده روبه رو شوید یا واژگان دشواری را یاد بگیرید. حتما برایتان این سوال پیش خواهد آمد چگونه یادگیری گرامر و لغات سنگین را می‌توان به فرآیندی لذت بخش تبدیل نمود.

ما به شما راه حل این موضوع را ارائه می‌دهیم:

فرآیند یادگیری که انتخاب کرده اید جذاب و سرگرم کننده نیست!

راه حل: فرآیند یادگیری خود را به یک بازی تبدیل کنید!

زبان انگلیسی را از طریق بازی کردن بیاموزید. برای این کار یک پارتنر که سطح زبان انگلیسی هدفش با شما یکسان است انتخاب کنید. این پارتنر می‌تواند هم کلاسی شما یا یک دوست مجازی باشد. فرقی ندارد.
مهم این است که شما یک دوست با هدفی مشترک داشته باشید. حالا چطور بازی کنید؟ قبل از بازی هدفی مشخص برای خود تعیین کنید مثلا یک صفحه از واژگان همراه معانی که باید یاد بگیرید را آماده کنید و برای فرد برنده آن یک جایزه کوچک تعیین کنید.
هر کسی که زودتر لغات مشخص شده را حفظ کند و بتواند به درستی معانی آنها را به خاطر بیاورد برنده بازی خواهد بود. شما می‌توانید برای یادگیری قسمت های مختلف زبان انگلیسی از روش هیجان انگیز بازی استفاده کنید و بعد از مدت نسبتا کوتاهی شاهد پیشرفت خود خواهید بود.

فرآیند یادگیری که انتخاب کرده اید جذاب و سرگرم کننده نیست!

۲ـ از رویکرد و سبک مناسب خود برای یادگیری استفاده نمی‌کنید!

آیا سبک یادگیری زبان در این موضوع که نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم موثر است؟ قطعا پاسخ به این سوال مثبت است. مطالعات نشان می دهد که در نظر گرفتن عواملی مانند: سبک یادگیری، نیازهای یادگیری و اهداف زبان آموزان از یادگیری در فرآیند یادگیری زبان بسیار تاثیرگذار است.
بنابراین اگر شما یادگیری زبان را بدون در نظر گرفتن این عوامل شروع کرده‌اید قطعا فرآیند یادگیری خود را دچار اختلال خواهید کرد.

راه حل: سبک های یادگیری متفاوتی را برای رسیدن به بهترین سبک خود امتحان کنید!

سبک یادگیری زبان انگلیسی در افراد متفاوت است و این به دلیل تفاوت‌های فردی در یادگیری و درک مفاهیم جدید است. اگر هنوز نمی‌دانید سبک مناسب یادگیری شما چیست پیشنهاد ما به شما این است که سبک‌های یادگیری متفاوتی را امتحان کنید و نتیجه آن را ارزیابی کنید.
به طور کلی ۴ سبک متفاوت در یادگیری زبان مخصوصا زبان انگلیسی وجود دارد که عبارتند از: دیداری، شنیداری، حرکتی و لمسی.
پس ابتدا از سبک یادگیری خود مطمئن شوید سپس به دنبال روش های یادگیری متناسب با هر سبک بروید.

از رویکرد و سبک مناسب خود برای یادگیری استفاده نمی کنید!

۳ـ هنوز انگیزه یادگیری خود را پیدا نکرده‌اید!

همانطور که می‌دانید انگیزه در تمامی مراحل زندگی عاملی بسیار مهم و حیاتی تلقی می‌شود اما هنگامی که موضوع یادگیری زبان انگلیسی مطرح می‌شود، انگیزه مهم ترین عامل در تفاوت قایل شدن میان افرادی است که به راحتی و مانند بومی زبانان صحبت می‌کنند با کسانی که یادگیری آنها تنها به تعداد اندکی لغت و گرامر محدود شده است. انگیزه زبان آموزان را در مورد ارتباط داشتن با افراد بومی زبان ترغیب می کند.
همچنین انگیزش می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد زبان آموزان در آزمون های مختلف داشته باشد. سوال اصلی در یادگیری زبان که به شما کمک قابل توجهی خواهد کرد این است که اصلا به چه دلیل زبان می خوانید؟ آیا تا به حال به آن فکر کرده اید؟! اگر پاسخ این سوال را بدانید دیگر این مشکل که نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم ؟! معنایی نخواهد داشت.

راه حل: انگیزه خود را پیش چشمانتان قرار دهید!

هنگامی که در حال مطالعه گرامرهای سنگین و لغات دشوارهستید ممکن است فراموش کنید اصلا به چه دلیل دارید این کار را انجام می‌دهید و شما را کلافه کند. بنابراین همیشه دلیل اصلی یادگیری زبان را در ذهنتان داشته باشید تا در فرآیند یادگیری خسته و مایوس نشوید.
توصیه ما به شما این است که همواره یک دفترچه کوچک همراه خود داشته باشید و روزانه برای خود هدف‌های یادگیری قابل دسترس تعیین کنید مثلا یادگرفتن ۵ اصطلاح انگلیسی، ۱۰ لغت از کتاب و… سعی کنید هرروز به آنها عمل کنید.
شاید ساده به نظر بیاید اما همین دستیابی به هدف های کوچک روزانه می‌تواند انگیزه شما را برای یادگیری زبان انگلیسی در سطح بالایی نگه دارد. بنابراین شما باید به طور روزانه انگیزه‌تان از یادگیری را بازیابی کنید تا دچار فراموشی نشوید!

نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم | هنوز انگیزه یادگیری خود را پیدا نکرده اید!

۴- در فرآیند یادگیری خود هدف های مشخص و دقیق ندارید!

اگر هدف دقیقی از یادگیری خود نداشته باشید در واقع جهت مشخصی برای مسیر پیش رویتان ترسیم نکرده‌اید بنابراین نباید انتظار پیشرفت قابل توجهی داشته باشید.

راه حل: اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را با پاداش هایی مشخصی برای خود تعیین کنید!

در هنگام یادگیری زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری، برای خودتان هم اهداف کوتاه مدت داشته باشید و هم بلند مدت. برای مثال هدف بلند مدت شما می‌تواند این باشد که تا ۶ ماه آینده بتوانید مانند بومی زبانان به خوبی صحبت کنید اما قطعا برای این هدف بلند مدت خود باید اهداف کوتاه مدت مناسبی داشته باشید.
مثلا یکی از اهداف کوتاه مدت شما می‌تواند این باشد که روزانه ۱۰ لغت جدید را یاد بگیرید یا حدود ۲۰ دقیقه از وقت روزانه خود را به مطالعه و تمرین کردن منابعی که در اختیار دارید اختصاص دهید.
شما باید همیشه اهدافتان را به خاطر داشته باشید. می توانید برای این کار، از تقویم یا بخش یادآوری تلفن همراه خود استفاده کنید. مرحله آخر در تعیین اهداف این است که حتما به خود جایزه بدهید. در خصوص اهداف کوتاه مدت این جایزه می‌تواند خوردن نوتلا و درمورد اهداف بلند مدت این جایزه می تواند رفتن به یک سفر باشد.

 نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم | در فرآیند یادگیری خود هدف های مشخص و دقیق ندارید!

۵ـ معمولا زبان آموزان در سطح متوسطه (intermediate level) متوقف می‌شوند!

معمولا فرآیند یادگیری زبان، در ابتدا سیری صعودی و پس از آن  نزولی دارد. به این معنی که ابتدا زبان آموزان به سرعت شروع به یادگیری می‌کنند و لغات و گرامرهای متعددی را می‌آموزند اما بعد از مدت زمانی که به دانش نسبی از آن زبان دست پیدا می‌کنند ( معمولا در سطوح Intermediate) ناگهان فرآیند یادگیری آن ها متوقف می شود و احساس می کنند دیگر نمی توانند پیشرفت کنند. این موضوع در فرآیند یادگیری طبیعی است. شما حجم زیادی از واژگان و گرامرهای مورد نیاز را یاد گرفته اید و ممکن است بالاتر رفتن از این مرحله شما را دچار مشکل کند.

نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم | معمولا زبان آموزان در سطح متوسطه (intermediate level) متوقف می شوند

راه حل: با بومی زبانان ارتباط داشته باشید!

پیشنهاد ما به شما برای متوقف نشدن در این مرحله این است که حتما با یک بومی زبان ( کسانی که زبان مادری آنها انگلیسی است) در ارتباط باشید. قطعا این ارتباط دایره واژگان شما را افزایش خواهد داد، مهارت اسپیکینگ شما را بهبود می‌دهد و بعد از مدتی باعث می‌شود که شما بتوانید شبیه یک بومی زبان به دور از هر گونه اشتباه و مکثی صحبت کنید.
در این مقاله به ۵ مانع اساسی که در فرآیند یادگیری زبان انگلیسی، خلل ایجاد می‌کند و بسیاری از زبان آموزان به آنها توجه کافی ندارند پرداختیم و راه حل‌هایی کاملا کاربردی برای عبور از این موانع برایتان تشریح کردیم. دقت داشته باشید که موضوع یادگیری زبان، فرآیندی زمان‌بر است و نیاز به تمرین و تلاش مداوم شما زبان آموزان برای موفقیت دارد. بنابراین از هدف خود دست نکشید و جدی تر از همیشه ادامه دهید.

امیدوارم مقاله ” نمی‌تونم انگلیسی یاد بگیرم ” برای شما مفید باشد.

دوره آنلاین زبان انگلیسی

منبع : ویرگول

نویسنده : آکادمی دیاکو